Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Polonez Caro Plus 1,6 GSi - Silnik zgasł i nie odpala

04 Lut 2019 20:44 228 6
  • Poziom 13  
    Witam
    Pisze w sprawie pomocy w naprawie silnika mojego Poloneza Caro plus 1,6 GSi rocznik 1997 z LPG.
    Jako że żaden mechanik w okolicy nie chce się podjąć naprawy mojego samochodu musze sam sobie z tym poradzić, doświadczenia nie mam dużego, ale może się uda :). Już raz przechodziłem naprawę tego silnika i na forum opisywałem tą "walkę".
    Mianowicie dzisiaj jadąc do pracy przejechałem jakieś 100 m (samochód odpalił normalnie), zauważyłem że pali się kontrolka silnika zdążyłem zjechać na pobocze i silnik zgasł. Po długiej próbie odpalania na chwile z trudem odpali, pochodzi z 4 s i gaśnie. Wcześniej nie gasł mi dopiero teraz raz zgasł i koniec, jedynie falowały mi trochę obroty na biegu jałowym, ale to mam już jakiś czas i wydaje mi się że było to związane z wcześniejszą awarią.

Jak na razie sprawdziłem:
    Akumulator- jest ok
    Rozrusznik- normalnie kręci
    Pompa paliwa działa - słychać i przy sprawdzaniu świec czuć podawane paliwo
    Świecę wszystkie dają iskrę- jedna byłą trochę słaba to wymieniłem na próbę komplet- nie pomogło
    Podejrzewam silnik krokowy przepustnicy- Zmierzyłem opory między piani i jest równy 53 ohmy- na forum przeczytałem że jest ok. Pin jest wysunięty i sztywny (nie mogę nim poruszyć) - Nie wiem czy ma tak być? Myślę go wymienić na nowy i zobaczę co będzie.

Mam jeszcze komputer diagnostyczny- taki prosty dla polonez, nie mam z nim doświadczenia i sam nie wiem czy dobrze pracuje, może mi ktoś pomoże kto się tym posługiwał.
    Po wpięciu do złącza diagnostycznego i wyborze wtrysku delphi pokazuje takie kody błędu(zdjęcie kodów błędu dodaje w załączniku):
    PAM-4- 00010000- Według książeczki- wtryskiwacz zwarty do masy
    PAM-5- 01000010- Tego w książeczce nie ma - albo to są dwa błędy ? Nie mam pojęcia
    Może ktoś się posługiwał i potwierdzi mi czy dobrze to robię?
    Jeszcze jutro mam zamiar wykonać pomiar sprężenia cylindrów. Miałem wcześniej problem z wałkiem rozrządu i popychaczami.
    Może ktoś ma pomysł co jeszcze mógłbym sprawdzić/ wymienić? [img-0] Polonez Caro Plus 1,6 GSi - Silnik zgasł i nie odpala
  • Poziom 28  
    Wtryskiwacz zwarty do masy bo masz instalację lpg i jakoś trzeba odciąć zasilanie benzynowe. Na gazie także gaśnie? Posprawdzaj przewody które muszą być rozcięte i sterownik instalacji odłącza wtryskiwacz przy pracy na gazie. Sprawdź ciśnienie paliwa w instalacji benzynowej bo to że podaje paliwo to jednio a drugie to ile tego paliwa jest. Silnik krokowy ma dobra rezystancje powinna być na obu obwodach około 50 omów, trzpienia nie poruszysz lekko ręką tam jest przekładnia śrubowa i trzeba dużej siły i można uszkodzić
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedz, posprawdzam wszytko jutro i napiszę co uda mi się zrobić.
  • Poziom 13  
    Na gazie nie mogę go odpalić bo mam instalację sekwencyjną (chyba tak się to nazywa), na gaz przełącz się jak przegazuję silnik- więc chyba nawet nie mogę wymusić odpalenia na gazie.
    Silnik miałem już zamówiony więc go wymieniłem ale nic nie pomogło.

Dzisiaj próbowałem jeszcze odpalić ale tylko się "zakrztusił" i zgasł. Zauważyłem że jak puszcze zapłon to koło pasowe które jest na rozrządzie przesunie się z powrotem w lewą stronę, czy to może być oznaka przeskoczonego paska rozrządu?

Dodatkowo sprawdziłem ciśnienie na cylindrach i jest ok: 1-9,5 bar, 2-9,5 bar, 3-9,5 bar, 4 - 9 bar. Czwarty jest trochę słabszy ale raczej w normie
  • Poziom 28  
    Chyba każda sekwencja LPG ma możliwość odpalenia awaryjnego z gazu - gdyby główny układ paliwowy (benzynowy) uległ uszkodzeniu. Poczytaj o swojej instalacji LPG. Patrz pod kątem błędu który ustaliłeś - czy wtryskiwacze przy odpalaniu podają paliwo. Spróbuj samostartem psiknąć (podobno plak jest też dobry) wtedy gdy odpali wyeliminujesz układ zapłonowy a winny będzie paliwowy
  • Poziom 23  
    Witam. Nikt do tej pory nie ustalił co za instalacja lpg więc podaj model instalacji to sporo może wyjaśnić. Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam
    Trochę to trwało, znajomy wpadł do mnie i mi pomógł w diagnostyce. Mam pęknięty wałek rozrządu, trochę mnie dziwi zachowanie silnika ale sam nie mam dużego doświadczenia.
    Temat do zamknięcia.