Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

afro78 04 Feb 2019 21:35 11916 6
Nazwa.pl
  • #1
    afro78
    Level 6  
    Witam.
    W dniu dzisiejszym podczas zmywania ze zmywarki od strony klapy zaczęła wyciekać woda (zmywarka pracowała dalej). Po jej otwarciu na dnie zmywarki znajdowała się znaczna ilość wody, która dopiero po chwili została wypompowana. Jak już wody nie było... pompa chodziła dalej, nawet pomimo wyłączenia zasilania (przycisku na panelu). Pomogło dopiero wyłączenie bezpiecznika "przy liczniku". Po jego włączeniu w zmywarce za każdym razem włączała się pompa, pomimo braku wody. Do tego na wyświetlaczu pojawił się błąd "i30".

    Instrukcja w takim przypadku mówi krótko: "Włączyło się zabezpieczenie przed zalaniem. Zakręcić zawór wody i skontaktować się z autoryzowanym centrum serwisowym". Poczytałem forum i postanowiłem działać. Wyciągnąłem zmywarkę z zabudowy i przechyliłem do tyłu co opróżniło zmywarkę z wody jaka w niej była (chociaż jeszcze pod filtrem zostało co nieco). Polecam przygotować się na około litr wody lub przechylać kilka razy. Poza tym zauważyłem, że kolanko rury odpływowej (składające się z czterech kolanek 45 stopni - musiałem ominąć rurki CO i chciałem łagodniejsze przejście co by ewentualnie sprężyna do czyszczenia miała łatwiej) opadło tworząc nieckę. Prawdopodobnie ten psikus na tyle zwolnił przepływ odpompowywanej wody, że pompa zmywarki nie dała rady i woda znalazła swobodne ujście przy drzwiach. Podniosłem kolanko i dałem wspornik. Ta czynność - opróżnienie zmywarki z wody - spowodowała zniknięcie błędu "i30" i zmywarka działała normalnie do końca programu.

    Jednak na samym końcu (minutę przed końcem) pojawiła się niespodzianka w postaci błędu "i20 - urządzenie nie wypompowuje wody - upewnić się, że syfon zlewozmywaka jest drożny - upewnić się, że wąż spustowy nie jest zagięty ani przygnieciony". Wszystko sprawdzone i drożne. Odpływ ze zmywarki idzie prosto do rury odpływowej fi50 więc trudno ją zatkać. Węże nie pozaginane. Teraz prawdopodobnie za wysoko uniosłem kolano, robiłem to na oko bo cała rura odpływowa (dwa odcinki: 3,5m oraz 1m) idzie za meblami (swoją drogą dobrze, że zostawiłem otwór w szafce narożnej). Zastanawiam, czy aby na pewno kolano jest za wysoko czy zrobił się jakiś "czop" w rurze bo nie wiem jak długo była niecka. Jutro podziałam i dam znać.

    Obniżyłem kolanko i "puściłem" dzisiaj zmywarkę. Program dotarł do końca aczkolwiek zmywarka wydawała z siebie niepokojący dźwięk - pisk wysokiej częstotliwości, który co jakiś czas zanikał. Nie wróży to nic dobrego, ale pożyjemy, zobaczymy.

    Ogólnie wniosek jest następujący:
    jeśli ze zmywarki wylewa się woda a słychać pompkę + błąd i30 to problemu należy szukać w:
    a) rurze odpływowej (tej w ścianie),
    b) wężu odpływowym,
    c) we wnętrzu zmywarki, czytałem o kanałach w zmywarce zatkanych naklejkami od słoików,
    a z samej zmywarki pozbywamy się wody przechylając ją do tyłu (przygotować się na około litr wody). Nic odkrywczego nie napisałem, ale może komuś pomoże.
    pozdrawiam
    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30
  • Nazwa.pl
  • #2
    afro78
    Level 6  
    Witam.
    Kolejna próba zmywania spełzła na niczym. Zmywarka pobrała wodę (znacznie wolniej jej to szło niż zawsze), przepompowała wodę do "miski" i na tym koniec, stanęła. Otworzyłem ją, zresetowałem i jeszcze raz ją puściłem. Na początku wypompowała wodę z miski a następnie pobrała wodę równie wolno jak poprzednio i tak jakby zaskoczyła, ale słychać było chlupot a nie takie ciśnienie z ramion jak kiedyś. Po około minucie pracy ulało jej się na podłogę i wyświetliła błąd i10. Wodę odpompowała i znowu powtórka z rozrywki. Wyłączyć się ją dało dopiero bezpiecznikiem, czyli czeka mnie wysuwanie, opróżnianie i tym razem rozkręcanie. Być może to jakiś elektrozawór bo pobiera wodę i od razu leje do miski zamiast do zbiornika na lewym boku gdzie jest chyba podgrzewana (lub ma podgrzewacz przepływowy). Jutro rozkręcam.

    Dodano po 6 [godziny] 6 [minuty]:

    Witam.
    Jednak nie wytrzymałem i rozkręciłem ją dzisiaj. Pod drzwiczkami mamy panel do odkręcenia.

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    Pod zmywarką a za panelem znajdują się mechanizmy zmywarki. Jeśli zmywarka "wyleje" to woda szarymi wężykami zostaje odprowadzona na "tackę" na której znajduje się mechanizm, który ma przeciwdziałać zalaniu pomieszczenia. Woda w tacce unosi styropianowy pływak, który włącza pompę odprowadzającą wodę ze zmywarki. Stąd też brak możliwości wyłączenia pompy nawet przyciskiem POWER ponieważ woda znajdująca się cały czas w tacce uruchamia "awaryjny" włącznik pompy. Dopóki nie pozbędziemy się wody z tacki pompa będzie działała (pomaga jedynie wyciągnięcie wtyczki z gniazdka lub wyłączenie bezpiecznika).

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    Wodę z tacki proponuję usuwać za pomocą wężyka, strzykawki, szmaty itp ponieważ przechylając zmywarkę do tyłu istnieje możliwość zalania wiązek elektrycznych czego wcześniej nie wiedziałem.

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    Po osuszeniu tacki przeszedłem do szukania "dziury w całym". Wszystkie złączki na swoich miejscach, nie ciekło z żadnego węża, nie czułem smrodu spalonej instalacji itp. czyli poczułem się jakbym był w ciemnej... . Podczas przeglądania forum trafiłem na wątek zalepionego (podczas mycie słoików z metkami jedna z nich się odkleiła, przedostała się przez filtr i zakleiła czujnik) czujnika zmętnienia wody, przez który również były chocki klocki ze zmywarką. Zauważyłem, że wężyk (na szczęście był przezroczysty) łączący tenże czujnik z komorą zmywarki jest zatkany tłuszczem lub czymś podobnym.

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    Jest montowany na obejmę więc trochę gimnastyki i udało się go ściągnąć, wyczyścić i założyć. Nie wycieka z niego woda więc nie ma co panikować. Foto przed i po czyszczeniu.

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    W komorze zmywarki ten niepozorny otwór prowadzi właśnie do tego wężyka.

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    Po tej operacji włączyłem program w zmywarce i o dziwo zmywarka zaczęła pracować jak nowo narodzona!!! :lol: Jutro ją skręcę, wstawię na miejsce i oczywiście jeszcze raz przetestuję, ale póki co jest SUKCES :)

    Ale korzystając z okazji odkręciłem również bok zmywarki, a tam moim oczom ukazał się taki widok:

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    a przeraziło mnie to:

    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30

    A - pojemnik na sól, ale... co to jest B? I dlaczego jest takie zanieczyszczone? Jak to można wyczyścić? Czekam na pomysły.

    Pozdrawiam, oby komuś przydały się moje powyższe wypociny.


    Witam ponownie.

    Dowiedziałem się, że ten pojemnik B na zdjęciu powyżej to część systemu zmiękczania wody składającego się z: A - pojemnika na sól oraz B - pojemnik na żywicę jonową/jonitowa. Ponieważ zapomniałem przez jakiś czas uzupełnić soli to żywica obrosła jonami wapnia. Według jednego z forumowiczów wsypanie soli powinno doprowadzić żywicę do porządku. Sól wsypałem, zmywarka włączona i póki co "chodzi". Swoją drogą niby w tabletkach jest sól (ja używam Akuta - All in one która zawiera lub ma właściwości soli "Salzfunktion), ale to nie to samo. Woda z sieci płynie przez pojemnik z solą i żywicą (jest zmiękczana) a następnie trafia do komory zmywarki, gdzie pompa z grzałką podgrzewa ją i pompuje w obiegu zamkniętym. Ale woda (brudna) z komory już nie trafia ponownie do pojemnika z solą i żywicą. Tak więc nawet jeśli tabsy mają sól a nie mamy jej w zmywarce to po jakimś czasie żywica "zarośnie" (czas jest różny i zależy od jakości wody w sieci - u mnie w Gdańsku na Zaspie woda zawiera bardzo dużo kamienia) co być może doprowadzi do zatkania pojemnika z żywicą (tutaj powinien wypowiedzieć się specjalista). Zmywarka ponownie dotarła do końca programu, co świadczy o braku awarii z czego się cieszę. Mamona w kieszeni została a i bagaż doświadczeń życiowych powiększył się, kanalizację poprawiłem, same plusy :)

    pozdrawiam
  • Nazwa.pl
  • #3
    biggVv
    Level 1  
    Sam walczę z podobnym problemem ale u mnie zaobserwowałem wyciek od spodu zmywarki (gdzieś spod pompy, prawdopodobnie łączenie z komorą mycia)
    Dodatkowo zabiera całą sól ze zbiorniczka (celuje w elektrozawór). Póki co nie mam pomysłu. Czeka mnie próba dojścia do miejsca przecieku.
    Pozdrawiam
  • #4
    pigalanonim
    Level 1  
    Dzień dobry,
    Właśnie jestem po naprawie wycieku z Electroluxa ESL46010, zastanawiałem się już nad kupnem nowej zmywarki, ale się udało! Wyciek był z węża łączącego główny zbiornik z ... no właśnie nie znam się na nazwach tych różnych elementów; myślałem, że wystarczy wymienić taki wąż, ale nie ma takiej opcji; on jest zgrzany na zbiorniku - druga strona jest na obejmę.
    Zmywarka Electrolux ESL5320LO - Pompa pracuje pomimo braku wody/błąd i30
    Takie połączenie gumowe w tym zbiorniku są dwa, więc po prostu trzeba wszystko rozkręcić, kupić cały zbiornik (150 zł), i pralka śmiga jak nowa. Ja miałem problem z zamontowaniem nowego zbiornika, tam jest taki gruby oring, ale powoli (dokręcając ostrożnie śrubkami od strony komory) "wskoczył" na swoje miejsce. Jak ktoś chce więcej szczegółów to można pytać, a ja dzięki różnym takim forom i opisom zdecydowałem się na "samotną walkę" i nie żałuję; pozdrawiam!
  • #5
    Quaroll
    Level 1  
    :arrow: afro78, bardzo dziękuję za świetny materiał, który przygotowałeś. Właśnie skończyłem kilkugodzinną walkę z i30 w mojej nowej zmywarce i leci program testowy.
  • #6
    Adik_ss
    Level 2  
    U mnie w zmywarce też co chwilę problem i30, z tym że nie ma takiego przezroczystego wężyka tylko jakby ten czujnik jest w tym dużym plastiku. Faktycznie ten czujnik jak tam jest brud to powoduje, że zmywarka bierze za dużo wody i po prostu leci na przelewy?? Ostatnio faktycznie od środka jak wyczyściłem otworek do czujnika (jest taki mały syfon na nim jakby) to brudu było mnóstwo, ale teraz było stosunkowo tam czysto, a zmywarka znów leje pod siebie.
    Zlokalizował ktoś gdzie w środku zmywarki są te otworzy przelewowe? bo mam wrażenie że czasem jak się blisko drzwi da coś dużego to też wtedy woda pojawia się na spodzie. Sprawdzałem podczas pracy i nie widać żeby woda skądś leciała, dodatkowo woda na dnie jest czysta jakby uciekała już na koniec mycia, ewentualnie gdzieś z dopływu.

    Więcej wody zdecydowanie z prawej strony - tam gdzie pompa itd (z prawej parząc od przodu), od strony dopływu (pod plastikowym pojemnikiem z solą i tymi kryształami brunatnymi) było tylko trochę.

    Odpływy są z rynienki pod uszczelką drzwi, jednak nie widzę żeby tam cokolwiek leciało.
    Program krótki - płukanie i nic nie widać skąd ta woda leci :(, program długi i też sucho.

    Możliwe że przy zabrudzeniu czujnika zmętnienia wody (ten co jest taki mały syfon do niego w środku zmywarki) zmywarka bierze za dużo wody i po prostu przelewa się przez uszczelkę i spływa rurkami pod zmywarkę??
  • #7
    arekkotulakzakupy
    Level 1  
    Dodam Swoje doświadczenie.

    Błąd i30 i poszukiwania w necie "dlaczego".

    Rozkręciłem zgodnie z zaleceniami przód osłony i boki oraz pozbyłem się wody w dolnej tacce gdzie jest ten styropianowy pływak z krańcówką co włącza usuwanie wody tyle, że nie z tej tacki i to właśnie ten błąd u mnie.
    Wodę usunąłem za pomocą takiego małego urządzenia do mycia szyb karcher co to do kabiny prysznicowej używamy. Resztę usunąłem ręcznikami papierowymi i włączoną na ok. 2h suszarką. Wszystko suchutkie i gotowe było do testu.
    Tym co się nie znają na elektryce i obawiają się, że ze zdjętą obudową coś może "kopnąć" to jeśli nie będziemy pchać "paluchów" do jakiś kabli to cała reszta obudowy jest podłączona z uziemieniem PE okablowania (pytanie czy sama wtyczka jest podłączona do gniazdka z uziemieniem i oczywiście instalacja jest wykonana z uziemieniem to już inna sprawa).

    Włączyłem zmywarkę 3 razy na różne programy i na żadnym nie kapało z uszczelek albo innych newralgicznych punktów.

    Doszedłem do wniosku, że główną przyczyną było zalanie przez takie dwie rurki przelewowe co są na lewo/prawo przy samych drzwiach co jak będzie wyższy poziom wody to powinno się tam przelać na tą dolną tackę.

    Mogę się tylko domyślać, że środki chemiczne, niewyczyszczony filtr ewentualnie resztki dały chwilowy efekt spienienia i zwiększenia objętości płynu w zmywarce o te kilka milimetrów i bach odrobina poszła. I potem kolejna odrobina, aż było łącznie z litr tego co podniosło pływak. Innym podejrzeniem może być działanie w sposób nieprawidłowy presostatu odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego poziomu cieczy w zmywarce.

    Tak czy siak osuszone, oczyszczone, przeczyszczone i na razie działa, a woda się już nie zbiera.

    Wniosek:
    - używać jakieś tablety do czyszczenia zmywarek,
    - jak się da to przynajmniej oczyścić wstępnie talerze, miski, etc. zanim się je włoży do zmywarki,
    - sól, sól jeszcze raz sól pomimo, że All In Every Things podobno działają zastępczo z tym, że zanim tabletka się uwolni z pojemnika to spora część wody już się dostaje nie zmiękczona, a potem po wypłukaniu płynu z mycia z tabletką znowu płukamy naczynia i to kolejna porcja kamienia bo nie ma co tego zmiękczyć.

    pozdrawiam