Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę zrobić: Prasa do płytek kolczastych.

04 Lut 2019 22:33 423 7
 • Poziom 9  
  Cześć.

  Przyszło mi do głowy aby zbudować sobie prasę do płytek kolczastych coś na kształt Randek C lub Mitek Mark 8.

  Założenia:
  - nacisk 25-30t:
  - prędkość wysuwu tłoczyska 3-5s

  Siłownik hydrauliczny:
  - tłok 140mm,
  - tłoczysko 90mm,
  - skok 125mm
  - pojemność od strony tłoka 2,0L
  Pompa hydrauliczna:
  - 20L
  Silnik elektryczny
  Dysponuję 7,5kW

  Z wyliczeń mi wychodzi, że silnik pociągnie 25t gorzej z dobiciem do 30t.

  Jeszcze mam problem z rozwiązaniem zagadnienia dotyczącego automatycznego ponoszenia tłoka po zakończeniu docisku. Jak to można rozwiązać?
 • Poziom 22  
  Prasy hydrauliczne które mamy w robocie koniec prasowania i podnoszenie do góry mają zrealizowane albo przy pomocy czujnika położenia tłoka(narzędzia), albo przy pomocy presostatu, albo przy pomocy tensometru umieszczonego między narzędziem i tłoczyskiem, albo przy pomocy kombinacji kilku tych metod. Do kontroli położenia stosowane są albo liniały pomiarowe albo czujniki indukcyjne analogowe. Nie wiem czy do produkcji tych płytek nie wystarczyłoby rozwiązanie najprostsze i najtańsze, kontrola położenia narzędzia przy pomocy zwykłego czujnika indukcyjnego cyfrowego.
 • Poziom 9  
  Czujnik indukcyjny też by mógł być, ale jak zrealizować aby po powrocie tłoczyska rozdzielacz przełączył się na zbiornik?
  Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosować jakieś czujniki ciśnienia. Rozmawiałem z człowiekiem który ma mi wykonać siłownik i powiedzieł, że takie rozwiązanie da się wykonać. Ma nad tym pomyśleć i wysłać schemat.
 • Poziom 22  
  No to pisałem presostat. Zastosujesz rozdzielacz czterodrogowy trójpołożeniowy, najlepiej żeby w położeniu zerowym odcinał wejścia do siłownika, a łączył wyjście pompy ze zbiornikiem, do tego jeszcze regulator ciśnienia plus ewentualne tłumiki przepływu. Tylko że presostat jest drogi, np. PSD-30.
 • Poziom 9  
  Oj rzeczywiście cena presostatu powala. A czy taki czujnik by nie wystarczył Czujnik ciśnienia

  Dodano po 38 [minuty]:

  Ten podany prze zemnie czujnik miałby rację bytu gdyby zastosować rozdzielacz z zatrzaskiem jak ten Link. Tylko, że nie ma pozycji na zbiornik :(

  Dodano po 40 [minuty]:

  A może rozwiązać to na podstawie przekaźnika z podtrzymaniem jak jest to opisane tutaj Link

  Tylko, że zamiast przycisków P1 i P2 wstawić:
  P1=czujnik ciśnienia NZ na zasilaniu
  P2=czujnik ciśnienia NO na powrocie
 • Poziom 22  
  Jasne ten czujnik spokojnie mógłby być pod warunkiem że jego precyzja Cię zadowala. Na tej stronie gdzie podałeś link jest pdf "Tabela pozostałych typów"pdf I tam są typy suwaków, najlepszy byłby typ G. W położeniu środkowym odcina siłownik i łączy wyjście pompy ze zbiornikiem. W takim układzie miałbyś. Pozycja A jazda w dół. Pozycja 0 zatrzymanie siłownika. Pozycja B jazda w górę. W pozycji 0 pompa by pracowała na "luzie". Taki rozdzielacz byłby z dwiema cewkami. Sterowanie elektryczne to już mały problem. Osiągnięcie pozycji A wyznaczałby presostat albo czujnik indukcyjny. Osiągnięcie pozycji B, czujnik (krańcówka).
 • Moderator Samochody
  Solidny czujnik ciśnienia, 0-1000bar lub nawet więcej, można wziąć z byle jakiego diesla CR. Do tego prosta elektronika i łatwo można sobie zmieniać ciśnienie kiedy chcesz.
 • Poziom 9  
  A mógłbyś podać jakiś przykład tego czujnika od CR?