Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Windowsa i Linuxa na jednym dysku

04 Lut 2019 23:08 183 1
  • Poziom 1  
    Witam. Mam pewien problem z instalacją dwóch systemów na jednym dysku na laptopie. Zacząłem od instalacji Windowsa i po zrobieniu partycji (230GB) dla Windowsa, resztę zostawiłem nieprzydzieloną. Następnie, po ogólnym skonfigurowaniu Windowsa, podłączyłem pendrive'a z linux mint'em do laptopa, ustawiłem wszystko w Bios'ie i po włączeniu wersji live zacząłem instalować, wybrałem opcję użycie innego rozwiązanie, żeby samodzielnie wybrać partycje. Stworzyłem partycje 250 GB z systemem plików ext4. Później zrobiłem partycję wymiany na jakieś 8GB. Po przejściu przez wszystkie etapy instalcji Linux wyświetlił mi, że mogę spokojnie teraz dalej korzystać z wersji live'a ale to co będę robił się nie zapisze. Więc wyłączyłem komputer i liczę, że się pokaże GRUB, a tu nic, od razu przechodzi do Windowsa. Pobrałem program supergrub, myśląc, że może tam mi się uda, ale supergrub, w ogóle nie pokazywał tego, że Linux jest zainstalowany. Najlepsze jest, to, że po włączeniu Windowsa, partycje wyglądają dokładnie tak samo jak przed instalacją Linux'a. Myślałem, że coś, źle zrobiłem przy instalacji, więc zainstalowałem go jeszcze raz, ale tym razem klikając zainstaluj obok Windows 10. Efekt? Dokładnie to samo. W Linux'ie partycje były poprawnie pokazane jak odpaliłem drugi raz wersję z pendrive'a, było pokazane, że na jednej jest zainstalowany Linux Mint, a na innej Windows. WIęc moje pytanie jest takie, jak to zainstalować, żeby było poprawnie :)

Specyfikacja laptopa:
    HP Ultrabook Envy 6t-1000
    Procesor: I5 2467M
    Dysk: 500GB
    RAM: 4GB
    OS: Windows 10 Pro 64bit / Linux Mint Cinnamon 19.1 64bit
    Instalacja Windowsa i Linuxa na jednym dysku Instalacja Windowsa i Linuxa na jednym dysku
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz tam chyba dwa dyski: HDD + mały SSD.
    Wrzuć widok okien GParted dla wybranego jednego i drugiego dysku albo lepiej wynik komendy z emul. terminala:
    sudo fdisk -l