Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony zasilacz PA 216 OMRON sterownika CQM1H

Wawrzyniec 04 Feb 2019 23:25 567 3
 • #1
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Witam, jak w temacie uszkodził się zasilacz sterownika Omron CQM1H - CPU21. Zasilacz PA 216 (24V 0,5A i 5V 6A) prawdopodobnie w wyniku przepięć. Napięcie zasilania to w/g naklejki 200 - 240V. Zasilany poprzez transformator separujący 500W. Na wyjściu trafa przy nap. w sieci 230V jest 242V. Z tego samego trafa był zasilany wibrator który uległ uszkodzeniu i dostał przebicia na obudowę w wyniku czego powstało silne iskrzenie i grzałka datownika. W zasilaczu uległ uszkodzeniu (po stronie gorącej) bezpiecznik 2A, termistor 16Ω, 2 diody w mostku prostowniczym i 2 diody zennera na 240V wlutowane równolegle do kondensatorów elektrolitycznych za mostkiem (były zwarte). Po wymianie tych elementów zasilacz daje obydwa napięcia, ale sterownik się nie uruchamia. Na złączu do sterownika występuje tylko 5V. 24V jest w tym zasilaczu wyprowadzone na złącze śrubowe i jest po podłączeniu do sterownika. Nie mam możliwości sprawdzić czy 5V jest po podłączeniu bo nie ma dostępu. Na jednym z pinów jest jeszcze 0,2V. Podawane jest z 5V przez opornik 1kΩ i doprowadzone do wejścia nieodwracającego komparatora LM393 w zasilaczu. Nigdzie nie mogę znaleźć niczego na temat tego zasilacza, nie wiem jakie jeszcze napięcia powinny występować na złączu oprócz 5V. Tak więc na obecną chwilę nie wiem czy zasilacz jest nadal uszkodzony czy też uszkodzeniu uległ także sterownik (CPU21). Innego zasilacza na podmianę nie mam. Przydałby się schemat tego zasilacza. Sterownik pracuje w starej maszynie pakującej Mespack.
 • #3
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Zasilacz obciążany żarówkami. Na linii 24V przy 0,4A napięcie stabilne. Linia 5V obciążana 5A, też stabilne. Obydwie linie jednocześnie obciążone mniejszymi prądami też stabilne. Wydaje się być sprawny, ale nadal nie wiem czy na tym jednym pinie, który idzie do komparatora jest właściwe napięcie. Więc albo zasilacz jest już sprawny, ale leży cpu, albo jedno i drugie. W każdym razie bez podstawienia pewnego zasilacza dalej nie będzie wiadomo nic.
 • #4
  Wawrzyniec
  Level 37  
  CPU sprawne. Po zakupie sprawnego zasilacza maszyna ruszyła. Na jednym z pinów zasilacza powinno być jeszcze 2,75V. Wyprowadzenie to prowadzi do wejścia podwójnego komparatora LM 393D w zasilaczu, a konkretnie do nogi 5. Jest tam też podawane napięcie z linii 5V poprzez opornik 1kΩ. Zobaczymy co będzie po wymianie tego komparatora.