Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOC 3042 nie steruje triakiem BT139

05 Lut 2019 19:47 543 17
  • Poziom 13  
    Witam,
    Podłączyłem układ tak jak na załączonym schemacie i niestety układ nie działa.
    Nie działa to znaczy żarówka nie świeci po podaniu napięcia na zasilaniu +3.3V.
    Sprawdzałem triak i jest ok, ale nie wiem jak sprawdzić czy działa MOC 3042.
    Bardzo proszę o podpowiedź.
  • Poziom 37  
    Nie pomyliłeś niechcący A1 i A2 w triaku ?

Dodano po 3 [minuty]:

Również trochę za mały prąd diody optotriaka.
  • Poziom 13  
    krzysiek_krm napisał:

Też tak myślałem, ale kontrolnie zamieniłem końcówki i dalej to samo.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytat:

Również trochę za mały prąd diody optotriaka.

Sprawdzałem triak - przy prądzie 3mA już żarówka się żarzy.
    Czy na pewno ten optotriak nie da takiego prądu?
    Jaki inny można zastosować?
  • Poziom 43  
    MOC 3042 ma gwarantowany prąd zadziałania 10mA podając na wejście 3,3V (z zasilacza, nie z uC) uzyskasz 9mA, warto by zmniejszyć rezystor, choć jest niezmiernie mało prawdopodobne aby trafił ci się egzemplarz który nie przełącza przy 9mA a przełączy <10mA.

Czy prąd obciążenia przekracza prąd podtrzymania triaka?
    Triak w układzie sprawdzisz (czy jest sprawny i nie ma zamienionych wyprowadzeń) robiąc zworę na nóżkach 4 i 6 optotriaka.

Optotriak możesz sprawdzić podłączając po stronie wtórnej LED-a z rezystorem jako obciążenie i zasilając z regulowanego napięcia niższego niż 5V (jeśli napięcie jest za wysokie detektor przejścia przez zero uniemożliwi załączenie optotriaka)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    globalinfo napisał:
    krzysiek_krm napisał:

Też tak myślałem, ale kontrolnie zamieniłem końcówki i dalej to samo.

Przelicz (na podstawie katalogu) rezystor na wejściu, moim zdaniem prąd jest zbyt mały aby wyzwolić optotriak.
  • Poziom 13  
    krzysiek_krm napisał:
    Przelicz (na podstawie katalogu) rezystor na wejściu, moim zdaniem prąd jest zbyt mały aby wyzwolić optotriak.

Coś drgnęło tj. żarówka się zapala jak podaję sygnał.
    Niestety nie mam regulacji jasności.
    Podaję teraz sygnał PWM (25%, 50%, 75%, 100%) na +3.3V i nie zmienia się jasność świecenia żarówki.
    Co może być nie tak?
  • Poziom 32  
    globalinfo napisał:
    Podaję teraz sygnał PWM (25%, 50%, 75%, 100%) na +3.3V i nie zmienia się jasność świecenia żarówki.
    Co może być nie tak?

To, że AC nie steruje się przez PWM, ale przez sterowanie fazowe.
    PWM ma setki. jak nie tysiące Hertz'ów. Przy takiej częstotliwości, żarnik żarówki nawet nie zdąży się ochłodzić na tyle, aby przestać świecić.
  • Poziom 13  
    kacpo1 napisał:

To, że AC nie steruje się przez PWM, ale przez sterowanie fazowe.
    PWM ma setki. jak nie tysiące Hertz'ów. Przy takiej częstotliwości, żarnik żarówki nawet nie zdąży się ochłodzić na tyle, aby przestać świecić.

Czyli nie mam szans aby przy takim schemacie mógł sterować fazowo, bo chyba ten optotriak ma włączanie w zerze.
  • Poziom 39  
    Jak chcesz sterować fazowo skoro zastosowałeś optotriak z załączaniem w zerze! Ty chyba nie rozumiesz co to jest sterowanie fazowe, albo co oznacza załączanie w zerze. W tym układzie co najwyżej możesz zastosować sterowanie grupowe, albo musisz zmienić optotriak na taki, który nie ma załączania w zerze - np MOC3021
  • Moderator Projektowanie
    kacpo1 napisał:
    Przy takiej częstotliwości, żarnik żarówki nawet nie zdąży się ochłodzić na tyle, aby przestać świecić.

To nawet nie o to chodzi, lecz o to, że:
    - optotriak załącza w zerze - więc ani sterowanie PWM ani fazowe,
    - triaka nie da się wyłączyć (zboczem opadającym PWM) - więc PWM odpada.

Obserwuję coraz więcej tematów o PWM jako "panaceum" na wszystko. Podobnie jak dzielnik napięcia też podobno jest dobry na wszystko.
  • Poziom 13  
    trymer01 napisał:

...
    - optotriak załącza w zerze - więc ani sterowanie PWM ani fazowe,
    - triaka nie da się wyłączyć (zboczem opadającym PWM) - więc PWM odpada.
    ...

To jak mogę ten problem rozwiązać?
    Zależy mi aby płynnie regulować moc urządzenia za pomocą triaka który jest sterowany przez sygnał z uC.
  • Poziom 39  
    excray napisał:
    musisz zmienić optotriak na taki, który nie ma załączania w zerze - np MOC3021
  • Moderator Projektowanie
    excray napisał:
    excray napisał:
    musisz zmienić optotriak na taki, który nie ma załączania w zerze - np MOC3021

To na nic, PWM z triakiem się "nie zgodzi", gdyż
    trymer01 napisał:
    triaka nie da się wyłączyć (zboczem opadającym PWM)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10185388#10185388
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=uC+sterowanie+fazowe
  • Poziom 39  
    Z PWM nie. Ale sterowanie fazowe można zrealizować.
  • Poziom 37  
    globalinfo napisał:
    Zależy mi aby płynnie regulować moc urządzenia za pomocą triaka który jest sterowany przez sygnał z uC.

Co rozumiesz przez "urządzenie" ?
    Jeżeli jest to żarówka to musisz zrealizować sterowanie fazowe.
    Jeżeli jest to grzejnik możesz sterować PWM o bardzo małej częstotliwości (procesy cieplne są dość bezwładne) - w praktyce zrobi się z tego sterowanie grupowe.
  • Poziom 43  
    globalinfo napisał:
    To jak mogę ten problem rozwiązać?
    Rozwiązanie nazywa się komparator. Na jedno wejście w/wym podajesz impulsy piłokształtne synchronizowane częstotliwością sieci, a na drugie napięcie stałe zawarte w granicach ustalonych przez amplitudę piły. Wyjście na optotriaka.
    Zmieniając napięcie - zmieniasz kąt wyzwalania triaka czyli jasność świecenia żarówki.
    Jak wpiszesz w szukajkę hasło "sterowanie fazowe - komparator" powinieneś znaleźć gotowy układ.
    A jak z procesora zrobić przetwornik (nie wiem jakim poziomem/poziomami wychodzisz z procesora) to już Twoja głowa.
    Tak to wygląda w schemacie poglądowym:
  • Poziom 37  
    398216 Usunięty napisał:
    A jak z procesora zrobić przetwornik (nie wiem jakim poziomem/poziomami wychodzisz z procesora) to już Twoja głowa.

W sumie autor napisał
    globalinfo napisał:

Jeżeli ma sterować fazowo to potrzebny jest mu optotriak bez detekcji zera oraz oddzielny detektor zera sieci - opisany na elektrodzie pewnie z 900 razy.
  • Poziom 13  
    krzysiek_krm napisał:
    ...
    Co rozumiesz przez "urządzenie" ?
    Jeżeli jest to żarówka to musisz zrealizować sterowanie fazowe.
    Jeżeli jest to grzejnik możesz sterować PWM o bardzo małej częstotliwości (procesy cieplne są dość bezwładne) - w praktyce zrobi się z tego sterowanie grupowe.

Na początek będzie to żarówka, grzałka w bojlerze.
    Temat jest rozwojowy i potem będą to wentylatory a na koniec być może silniki jednofazowe do 2kW.

Dodano po 3 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    ... Rozwiązanie nazywa się komparator. Na jedno wejście w/wym podajesz impulsy piłokształtne synchronizowane częstotliwością sieci, a na drugie napięcie stałe zawarte w granicach ustalonych przez amplitudę piły. Wyjście na optotriaka.
    Zmieniając napięcie - zmieniasz kąt wyzwalania triaka czyli jasność świecenia żarówki.
    Jak wpiszesz w szukajkę hasło "sterowanie fazowe - komparator" powinieneś znaleźć gotowy układ.
    ...

Będę używał ESP32 i NodeMCU - wyjścia mają 3,3V