Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Hotpoint Ariston WMG602EU - błąd F05, wszystko OK poza hydrostatem

andreweczek 05 Lut 2019 21:13 393 14
  • #1 05 Lut 2019 21:13
    andreweczek
    Poziom 9  

Witam.
    U sąsiadki (miła i ładna) popsuła się czteroletnia pralka. Wyskakuje błąd F05 podczas wylewania wody i dalej nie idzie.

Chcąc zaimponować rozebrałem prawie pół pralki i nie znalazłem nic poza niskim napięciem na hydrostacie. Przez niskie napięcie ma się rozumieć że hydrostat ma trzy piny: 5V, GND, OUT. Zamiast 5V jest 1,72V OUT=0V ale tylko w czasie gdy podłączony jest kabel od modułu do hydrostatu. Jeśli odepnę kabel to napięcie na kabelku jest 5,11V. Wniosek wydaje się być oczywisty, że uszkodzona elektronika hydrostatu no, ale.. wyjąłem hydrostat i zabrałem do domu, podpiąłem 5V i na OUT pojawił się sygnał.

Nie mogę zmierzyć jakie są to częstotliwości bo mój "mierniczek" ma tylko skale 200kHz i poniżej 100Hz nie wyłapie i w dodatku występują tutaj chyba raczej impulsy niż sygnał Hz, ale napięcie skacze od 1,3-1,7V, a jak dmuchnę w rurkę to spada do 1,08V. Czyli chyba działa. Zwarcia chyba nie ma, pomiar prądu na 5V wykazywał około 36-39mA, ale czy było pulsujące czy bardziej stałe to tego nie wyłapałem. To chyba nie jest zbyt dużo aby zanotować spadek do 1,72V.
    Hydrostat taki nie jest drogi (około 35zł), ale coś mi mówi, że uszkodzony jest moduł elektroniczny zasilający całą pralkę.

Zamówiony jest serwisant przez sąsiadkę, ale dopiero po niedzieli przyjedzie, a prać trzeba ;-) Błąd F05 odnosi się do problemów z wylewaniem wody, ale pompka rozebrana na części pierwsze i działa dobrze, wszystkie węże wyciągnięte i bez śmieci, nawet kulkę wyciągnąłem aby mieć pewność, potem grzałka czy kamienia nie ma lub przejścia do masy i latarką prześwietliłem bęben i nic. Czujnik temperatury pod wzrostem temperatury maleje opór. Elektrozawory działają i puszczają wodę dobrze. Chciałbym zapunktować u sąsiadki i naprawić, ale nie wiem jak się zabrać za ten moduł. Pobieżne oględziny samej płytki nie wykazały uszkodzeń. Czy są jakieś instrukcje typu "serwis manual" do takich pralek?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0 14
  • TermoPasty.pl
  • #2 05 Lut 2019 22:08
    Kenworth 18
    Poziom 35  

Pralka jest podłączona do syfonu w ścianie czy wąż odpływowy jest wkładany do toalety, umywalki, brodzika?
    Gdy pojawia się błąd woda jest wylewana wężem?

0
  • #3 05 Lut 2019 22:15
    andreweczek
    Poziom 9  

Woda leje się pod ciśnieniem z węża. wąż podłączony do kanalizacji na stałe ale po rozebraniu i wypłukaniu węży sprawdzałem w sedesie i pompka leje szybko a błąd wyskakuje jak już wody nie ma w bębnie.

0
  • TermoPasty.pl
  • #5 05 Lut 2019 22:22
    andreweczek
    Poziom 9  

Silnik rozebrałem i nawet magnes wytarłem, aby nie miał tarcia. Cewka wygląda OK i nie ma przejścia na rdzeń a pomiar prądu 0,18A na sucho bez wody, a podczas wylewania 0,19-0,2A.

0
  • #6 05 Lut 2019 22:23
    ta_tar
    Poziom 30  

A czy sprawdziłeś wężyk do hydrostatu? Może on nie pozwala hydrostatowi dać sygnał do modułu że woda już wylana.

0
  • #7 05 Lut 2019 22:25
    andreweczek
    Poziom 9  

Nawet gdy pralka jest pusta i bez wody i włączę program tylko odwirowanie to po 7 minutach wyskakuje błąd F05.
    W wężyk dmuchałem i lekko idzie a nawet przelałem lejkiem trochę wody.

0
  • #9 05 Lut 2019 22:43
    andreweczek
    Poziom 9  

Tak czytałem te posty ale silnik "brzęczy" równo a jak nie było wody to odkręciłem filterek i obserwowałem jak łopatki pracują i nic nie zauważyłem niepokojącego.
    A czy to napięcie na hydrostacie da się jakoś zinterpretować czy tylko spec z komputerem tylko to sprawdzi ?
    Dodam tylko że mam głupi pomysł ale boję się go wdrożyć bo może jak bym sztucznie dodał z zasilacza te 5V to może było OK

0
  • #11 05 Lut 2019 23:36
    andreweczek
    Poziom 9  

Poza tym jednym hydrostatem nie ma innych czujników ani kabli (bęben pompka) bo posprawdzałem każdy kabelek czy niema przetarcia. Dlatego pytałem o moduł i koligacje modułu z hydrostatem.
    Ten artykuł https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1568709.html wykonałem w 100% wszytko. Pralka badana długo bo u sąsiadki od śniadania, poprzez kawkę z ciasteczkiem i po obiedzie skończyłem.

0
  • #12 06 Lut 2019 00:15
    Piotr2608

Poziom 38  

Ciekawe jak sprawdziłeś ten elektroniczny hydrostat ... że go nie sprawdziłeś

Jeżeli na 100% hydrostat, pompa odpływowa jest sprawna należy przeprogramować moduł (zalecane w SM)
    Nigdy nie spotkałem się z fizycznie uszkodzonym modułem w tej pralce z błędem F05.

0
  • #13 06 Lut 2019 01:15
    andreweczek
    Poziom 9  

Ja nie pisałem że na 100 % ale "chyba" i dlatego opisałem to co dałem radę pomierzyć miernikiem uniwersalnym.

Zrobiłem to co miałem nie robić. Podłączyłem te 5V z zasilacza stabilizowanego i ustawiłem na zasilaczu 4,92V i ograniczenie prądu na 100mA i pralka na programie wirowanie nie chciała kręcić bębnem , tylko pompka kręciła się bez przerwy.
    Po wyłączeniu tego dodatkowego zasilania bęben ruszył.
    Dłużej nie sprawdzałem tylko zamówiłem ten hydrostat i uprosiłem sprzedawcę i do piątku dojdzie.
    Dam znać jak zamontuje nowy.

0
  • #14 11 Lut 2019 08:00
    andreweczek
    Poziom 9  

Wymiana hydrostatu pomogła i pralka działa jak powinna.
    Dodam jeszcze bo może się komuś przyda że napięcia na pinach przy pustym bębnie było 5V zasilające i OUT=2,55V mierzone multimetrem na zakresie napięcia stałego bo przemiennego nie dało się zmierzyć.
    Wcześniej pisane było dużo o pompce wylewającej więc zrobiłem próby wlewając wodę do bębna i mierzyłem czas wylewania. Wydajność wynosiła 0,30- 0,32 litra na sekundę. Wlałem 10 litrów, potem 15 litrów i znowu 10 i 15 do porównania. Pewnie przy brudnej wodzie lub o innej temperaturze wynik byłby inny ale szła woda pod ciśnieniem na wysokości 70cm do wiadra.
    Uszkodzony hydrostat dawał takie "zakłócenia" do modułu sterującego całą pralką że wpływała na wszystkie programy. Między innymi prała na sucho bez wody lub dolewała wodę w czasie odwirowywania.

0
  • #15 12 Lut 2019 08:58
    andreweczek
    Poziom 9  

Wymiana hydrostatu naprawiła pralkę, przy okazji wyczyszczony został moduł za pomocą IPA bo były ślady kondensacji wody.

0