Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł do śledzenia gestów dla systemów motoryzacyjnych

ghost666 06 Lut 2019 14:47 1263 6
 • Moduł do śledzenia gestów dla systemów motoryzacyjnych
  Wiele się obecnie robi, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w samochodach pasażerskich. Jednym z składników tego jest jakość interfejsu użytkownika, jakim kierowca porozumiewa się z systemami auta. Projektanci interfejsów człowiek-maszyna (HMI) w samochodach upatrują jednego z potencjalnych rozwiązań w systemach rozpoznawania gestów. Ten rodzaj komunikacji jest bardzo naturalny dla człowieka, dzięki czemu jest on w stanie np. sterować światłami pojazdu czy odebrać połączenie telefoniczne, cały czas koncentrując się na prowadzeniu samochodu.

  Pierwszy na świecie scalony kontroler dedykowany do rozpoznawania gestów w samochodach stworzony został przez firmę Microchip. Układ ten oferuje kompaktowe rozwiązanie analizy gestów w postaci scalonego, niedrogiego modułu. Układ MGC3140 to niedrogi, scalony interfejs człowiek-maszyna, dedykowany do rozpoznawania gestów w interfejsach branży motoryzacyjnej.

  Układ ten spełnia wszystkie wymagania implementacji w samochodach, posiada wszelkie wymagane certyfikaty motoryzacyjne i kompatybilności elektromagnetycznej. Układ może pracować w szerokim zakresie temperatur od -40°C do 125°C.

  Układ MGC3140 wykorzystuje zespół sensorów pojemnościowych do wykrywania gestów 3D. Sam sensor składa się z macierzy przewodzących czujników, które mogą być ukryte np. w kolumnie środkowej pojazdu. Sensory nie muszą być wyeksponowane, szczególnie, że charakteryzują się dosyć dużym zasięgiem pracy.

  Nowoczesne rozwiązanie, jakie dostarcza firma Microchip, idealnie nadaje się do kontrolowania systemów multimedialnych samochodu, otwierania bagażnika czy sterowania oświetleniem wewnątrz pojazdu. Dzięki integracji technologii GestIC w kontrolerze, rozpoznaje on naturalne ruchy ręką. Dzięki MGC3140 tworzyć można wiele ciekawych i unikatowych interfejsów użytkownika.

  Moduł do śledzenia gestów dla systemów motoryzacyjnych
  Aby uprościć projektowanie tych systemów, firma Microchip dostarcza zintegrowane, darmowe środowisko Aurea, które służy do konfiguracji i kalibracji systemu. Dzięki niemu można opracować interfejs człowiek-maszyna, bez konieczności tworzenia od razu całej funkcjonalności docelowej urządzenia.

  MGC3140 oparty jest o opatentowaną technologię GetIC, która wykorzystując pole elektryczne analizuje naturalne ruchy dłoni i wykrywa złożone gesty palców. Wbudowane w kontroler Colibri Suite to pakiet oprogramowania, które pozwala na szybką implementację systemu detekcji gestów i skrócenie czasu, potrzebnego na wprowadzenie nowego urządzenia na rynek.

  Driver dla systemu operacyjnego Linux dostępny jest na koncie Microchipa na portalu Github: https://github.com/MicrochipTech/linux-at91-Gestic/  Dodatkowe cechy układu:

  * Kwalifikacja motoryzacyjny AEC-Q100
  * Pięć elektrod Tx
  * Pięć elektrod Rx
  * Komunikacja poprzez port szeregowy lub interfejs I²C
  * Zasięg detekcji - od 0 do 20 cm.
  * Rozdzielczość 200 dpi
  * Pięciopinowy Gesture Port
  * 48-pinowa obudowa UQFN o wymiarach 6 mm x 6 mm.

  Źródła:
  https://www.microchip.com/wwwproducts/en/MGC3140
  http://www.jm.pl/page,nowosc_produktowa,id_n,601,mgc3140-pierwszy-na-swiecie-modul-3d-do-sledzenia-i-sterowania-gestami-dla-automotive-produkcji-microchip.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9543 postów o ocenie 7606, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Baskhaal
  Poziom 12  
  Ciekawe rozwiązanie, ale nie żadne nowum. W chwili obecnej BMW w połowie nowo produkowanych aut segmentu wyższego instaluje moduł sufitowy, który:
  - rozpoznaje kierowcę,
  - wykrywa znaki zmęczenia,
  - umożliwia sterowanie wieloma funkcjami (jak radio, telefon, klima itd) za pomocą właśnie gestów,
  - ma przycisk SOS,
  - ładnie świeci ;)
  i wiele innych.
  Moduł jest zaprojektowany w Polsce, produkowany w Gdańsku i ciągle jest rozwijany (trzecia generacja nadchodzi). Funkcje GR oparte są na kamerze IR.

  Moduł do śledzenia gestów dla systemów motoryzacyjnych

  Tego typu rozwiązania (łącznie z kamerami wbudowanymi w deskę rozdzielczą, zaraz nad kierownicą) stosuje także Porsche, Jaguar, a i wiele innych się do tego przymierza. Temat rozwojowy i bardzo głęboki.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Cersunited
  Poziom 16  
  Wielu producentów stosuje takie rozwiązanie, a to pod sufitem, a to przed ekranem. Akurat z BMW działa to moim zdaniem średnio, biorąc pod uwagę "renomę" ich analogowego rozwiązania do obsługi entertainmentu :) Ale jeżeli projektowane w PL, to nic tylko się cieszyć, i czekać na kolejne wersje!:)
 • #5
  fotomh-s
  Poziom 21  
  BMW miało też bodajże rozpoznawanie mowy. Przy tym nie musisz odrywać rąk od kierownicy ani jakiś inny kierowca nie pomyśli że właśnie machasz mu ręką bo chcesz go puścić...
  ...A ekolodzy na to "Jeździj na rowerze albo na koniu" ;-)
 • #6
  figa_miga
  Poziom 19  
  A ten dynks montowany w BMW to czasem nie był projektowany w Krakowie?
 • #7
  Baskhaal
  Poziom 12  
  Dynks zaprojektowany w Krakowie, produkowany masowo w Gdańsku. :)