Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka punktowa oparta o arduino

michal12121212 06 Feb 2019 15:06 1428 18
  • #1
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Zbudowałem zgrzewarkę z transformatora od mikrofalówki, potrzebuje jej do zgrzania pakietu ogniw do odkurzacza bezprzewodowego.


    Z transformatora usunąłem uzwojenie wtórne oraz blaszki oddzielające uzwojenia. Ale czytając różnego rodzaju fora na ten temat, wszyscy pisali, że ich czas zgrzewania ogniw to ok 100 ms. W moim przypadku przy takim czasie blaszka o grubości 0,15mm w ogóle się nie trzyma, dopiero zgrzewa się przy 250 ms.
    Dodam że uzwojenie wtórne jest nawinięte przewodem 35mm^2. Uzwojenie wtórne wygląda tak, że z jednej stronie są 2 zwoje, a z drugiej tylko jedno. Napięcie jakie uzyskałem to 1.84V. Elektrody wykonane z miedzi.
    Zgrzewanie testowałem na bateriach AA i na zużytych akumulatorkach NI-MH, bo obecnie nie mam jeszcze ogniw 18650.
    Związku z tym mam pytanie, czy długość przewodu z elektrodami ma duże znaczenie, bo obecnie każda z elektrod ma koło 0,5m?


    Bardzo dziękuje za poświęcony mi czas i ewentualne wskazówki, co można jeszcze poprawić, żeby uzyskać taki czas zgrzewania.
  • #3
    michal12121212
    Level 9  
    Witam
    Dziękuje za odpowiedź mikrofala była 800W, co do pomiaru prądu to nie mam miernika cęgowego więc nie mam jak tego sprawdzić. Bardziej mnie zastanawia, czy napięcie na wtórnym nie jest za niskie, bo wszędzie jest napisane, że powinno być koło 2,5V w górę, ale przewodem 35mm nie nawinę kolejnego zwoju, jedynie zostaje zmniejszyć przekrój przewodu np. 25mm. Jak sprawdzam specyfikację przewodów, to jakoś średnica zewnętrzna 25mm jest podobna do 35mm. I nie jestem pewien czy uda mi się więcej nawinąć zwojów cieńszym przewodem.

    pozdrawiam, dziękuje za pomoc
  • #5
    pawelr98
    Level 39  
    Jakim przewodem nawijał kolega ? Spawalnicze mają dużo grubszą izolację.

    Jeśli niewiele brakuje to można usunąć fabryczną izolację i zastąpić ją izolacją z rurki termokurczliwej.

    Zwykle te 3 zwoje muszą być aby dobrze zgrzewać.
  • #6
    michal12121212
    Level 9  
    Witam
    Przewód to linka 35mm zółtozielona, Pierwszy raz nawijam transformator i chyba nie jest tak jak być powinno. Niech ktoś z większym doświadczeniem oceni.

    Zgrzewarka punktowa oparta o arduino Zgrzewarka punktowa oparta o arduino

    pozdrawiam, bardzo dziękuje za poświęcony czas
  • #7
    pawelr98
    Level 39  
    Ma kolega jeszcze całkiem sporo miejsca.

    Tak jak pisałem, zedrzeć izolację, dać rurki termokurczliwe i próbować upchać trzeci zwój.

    Ostatnio jeden użytkownik wstawił konstrukcję zgrzewarki na DIY.
    Aby upchać trzeci zwój użył smaru.

    Ma kolega nieźle "dziabnięty" drut na pierwotnym,prawie przerwany.
    Polecam coś z tym zrobić. Jeśli przekrój nie jest wyraźnie uszczuplony to można po prostu zaizolować. Jeśli jest bliski urwania się to warto próbować podłączyć za pomocą zacisków.
    Aluminium jest kruche oraz ciężkie w lutowaniu (bez specjalnego topnika to prawie niemożliwe) więc trzeba uważać.
  • #8
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Jeszcze raz usiadłem do tego transformatora wziąłem smar silikonowy i przepchałem jeszcze jeden zwój, obecnie mam napięcie 2.8V. Gdzie jest ten uszkodzony ten drut w pierwotnym? Całe uzwojenie pierwotne jest sklejone fabrycznie jakoś żywicą, więc nawet te druty się nie ruszają. Szukam na zdjęciu i nie widzę tego.

    pozdrawiam, bardzo dziękuje za pomoc
  • #10
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Skręciłem podłączyłem, wszystko jest porządku zgrzew wychodzi na 90 ms, ale boję się tego używać, związku z tym uzwojeniem pierwotnym, sprawdzałem ciągłość obwodu miernikiem w tym miejscu, ale nie ma przejścia. Co może się w najgorszym razie stać jak zostawię to w takim stanie jak jest.

    pozdrawiam, dziękuje za pomoc
  • #11
    keseszel
    Level 26  
    Zamaluj lakierem do paznokci, lakierem innym, farbą. Naklej kawałek taśmy izolacyjnej i używaj. ;-) Wiem- dziadostwo, ale ma działać. Drut na wtórnym nieźle zmasakrowany ;-), dobrze, że dowinąłeś zwoje. Miernik cęgowy możesz kupić na Allegro, ja kupiłem za chyba 30 PLN najgorszą padakę jaką znalazłem -starczy chyba. Masz schemat?
  • #12
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Tak zrobię zamaluje to, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale nawet jak to z czasem się przerwie, to powstanie przerwa obwodzie i przestanie po prostu działać? Sytuacja, w której na elektrodach pojawiłoby się napięcie sieciowe raczej jest mało prawdopodobne. Jedyna sytuacja jaka przychodzi mi na myśl to musiałaby się stopić izolacja uzwojenia wtórnego i dotknąć tamtego miejsca na uzwojeniu pierwotnym? Bo tego obawiam się najbardziej. Co do uzwojenia wtórnego zgadza się izolacja trochę ucierpiała, z drugim transformatorem postąpiłbym już trochę inaczej.

    pozdrawiam, dziękuje bardzo za pomoc i wskazówki
  • #13
    bubu1769
    Level 42  
    Jak uzwojenie się przepali w tym uszkodzonym miejscu to co najwyżej przestanie działać. Drut jest zbyt sztywny i dodatkowo sklejony z pozostałymi żeby mógł czegoś dotknąć wiec weź tylko porządnie zaizoluj to uszkodzone miejsce i będzie dobrze. Pomiar prądu przydaje się do oszacowanie mocy jaką wyciągasz z transformatora, w twoim przypadku powinieneś aktualnie wycisnąć jakieś 300A
  • #14
    _jta_
    Electronics specialist
    Naklej kawałek taśmy izolacyjnej

    Tylko żeby to była prawdziwa taśma izolacyjna. Zwykła klejąca na ogół taką nie jest, zrobi zwarcie, zamiast zaizolować. Dobrym i łatwo dostępnym izolatorem jest parafina.

    Jak jest łączna długość tego drutu? Jeśli 2m, to powinien mieć oporność 1m, i prąd powinien sięgać 1000A. Można, jeśli masz miernik prądu zmiennego, ocenić prąd mierząc, jaki jest po stronie pierwotnej - przy 1000A w uzwojeniu wtórnym 2.8V w pierwotnym powinno popłynąć ze 12A - trzeba mieć miernik z zakresem 20A~.

    Inny sposób szybkiego sprawdzania maksymalnego natężenia prądu, to pomiar pola magnetycznego - a raczej, na ile ono może coś namagnesować. W ten sposób zmierzono prąd pioruna. Tylko trzeba by to najpierw wyskalować. W odległości 1cm od przewodu z prądem 1000A indukcja pola w próżni (i podobnie w powietrzu) jest 20mT - to dość, by namagnesować typową stal (np. blaszkę prostopadle do jej powierzchni - bo równolegle można słabym polem).
  • #15
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Bardzo dziękuje za wszystkie podpowiedzi, ja to potrzebuje tylko z kilka razy w roku do zgrzewania tylko ogniw i do niczego innego. Więc odpuszczę pomiar prądu, bo do tego czego ma służyć już jest dobrze. Czas zgrzewania 80ms blaszka się trzyma. Bardziej teraz mnie martwi inna sprawa. Posiadam blaszkę niklowaną 0,15mm i potrzebuje zbudować pakiet do odkurzacza (18V, 110W) 5s. Czytałem, że ta blaszka wytrzymuje tylko z 2A, a ja będę pobierał prawie 6A. A znowu taśmę z czystego niklu ciężko zgrzać.

    pozdrawiam, dziękuje za poświęcony czas
  • #16
    WampiR88
    Level 11  
    Witam.
    Też zrobiłem zgrzewarkę z trafo od mikrofali, trochę zgrzewałem ogniw i uważam, że 80ms to trochę dużo.
    Czy usunąłeś dławik pola?
    To jest kilka blaszek pomiędzy uzwojeniami, pierwotnym i wtórnym?
    Pozdrawiam
  • #17
    michal12121212
    Level 9  
    Witam

    Tak usunąłem, pewnie zgrzewanie mogłoby być krótsze, ale taki mam minimalny czas zgrzewania. A Pan na jakich czasach zgrzewa ogniwa?

    pozdrawiam, dziękuje
  • #19
    pawelr98
    Level 39  
    Moje trafo zgrzewa przy 2-3 cyklach sieciowych czyli 40-60ms.
    Za to prąd zwykle w okolicach 50% na chińskim kontrolerze zgrzewarki.

    Dwa zwoje linką miedzianą 50mm² co daje 2.1V.
    Trafo GAL900.

    Wiele zależy od materiału zgrzewanego.
    Inaczej zgrzewa się stal (wysoka rezystancja) a inaczej nikiel.

    O zgrzewaniu miedzianych taśm to już nie wspomnę.
    To już trzeba konkretnie dać prądu i czasu.

    Dlatego zapewne tak mocno różnią się czasy.
    Jest jeszcze co najmniej kilka innych czynników.
    Przekrój rdzenia gra rolę. Im większy przekrój tym większy strumień i większy prąd na wtórnym.
    Średnica drutu na pierwotnym. GAL900 miał mniejszy przekrój druta na pierwotnym niż trafo innego producenta o tej samej mocy.

    Także nie można od tak powiedzieć "80ms to za dużo bo u mnie jest mniej".
    W tych zgrzewarkach ląduje to co się znajdzie pod ręką.
    Rzadko się zdarza aby w dwóch samoróbkach było to samo trafo, uzwojenie wtórne, elektrody i były zgrzewane tego samego typu taśmy.