Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł dwufunkcyjnym radiant

06 Feb 2019 18:23 621 3
  • Level 1  
    Szukam POMOCY!!! Wprowadziłam się na mieszkanie 103 m2 w lipcu z ogrzewaniem gazowym jestem w tym laikiem i nigdy nie miałam doczynienia z tego typu ogrzewanie dlatego chciałam prosić o pomoc. Mieszkam w starym budownictwie nie jest to budynek ocieplony okna wymienione. Kocioł który był tu zamontowany jest z firmy Radiant rbs-24. Teraz do sedna sprawy w okresie gdzie nie uzywalismy ogrzewania tylko gaz do gotowania i kompania i garnki zużycie był na 2 miesiące 34 m3 rozliczeniowym miesiacach październiku listopad było poboru gazu 215 m3 i dziś dostałam rozliczenie za gaz gdzie zużycie nagle podniosło się do 973 m3 za miesiąc grudzień styczeń i do zapłaty 1500 zł czy to normalne dodadam że mieszkają tu 2 osoby dorosłe i jedno dziecko. Jeszcze do tego nie mieliśmy przez 10 dni w ogóle ogrzewania z powodu awarii. Był serwis. Cała instalacja okazała się zawalona sądzą. Czym się zajęli. Czy ktoś mi może coś poradzić
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 31  
    Serwisant do kotła i jego przegląd-->regulacja.
    No i zasady grzania( termostaty na grzejnikach na 5?; temperatura w domu 25stC? mróz za oknem+wiatr?) Wiele czynników może to powodować.
  • Level 36  
    Instalacja zawalona sadzą - pewnie wymiennik kotła też, co drastycznie obniża sprawność pieca (więcej spalonego gazu a ciepła niewiele). Potrzeba pilnej konserwacji kotła (czyszczenie, regulacja).
  • Level 38  
    Za gaz można dostawać rachunki prognozowane oraz według rzeczywistego zużycia.
    Prognoza to jakaś tam średnia jaką wylicza gazownia i daje rachunki do zapłaty.
    Rzeczywiste zużycia wymaga podawania stanu licznika, bo inkasent chodzi w zależności od taryfy raz albo chyba dwa razy do roku.
    Ja mam taryfę W3.12T czyli dostaję 12 faktur w roku i co miesiąc podaję stan licznika, więc płacę co miesiąc zgodnie z faktycznym zużyciem jakie podaję przez neta.
    Mam mieszkanie 100m2, stare budownictwo i za styczeń wyszło mi 327m3 co dało rachunek ok. 650zł, czyli średnio wyszło 10,5m3/dobę

jutka.d wrote:
    czy to normalne dodadam że mieszkają tu 2 osoby dorosłe i jedno dziecko.

Koszty ogrzewania nie zależą od ilości zamieszkujących osób ale od charakterystyki termicznej ogrzewanego lokalu, ustawień kotła, charakterystyki oraz od ustawień instalacji c.o., doboru grzejników itp.
    Trudno powiedzieć na odległość laikowi czy wszystko jest OK, czy coś zawiodło i wystarczy jakaś regulacja, aby nieco obniżyć rachunki ale i tak poniżej pewnego poziomu nie zejdziesz, chyba, że obniższysz temperaturę w pokojach lub wyłączysz jakieś pomieszczenia z eksploatacji, aby ich nie ogrzewać itp. Ale każde działanie ma swoje konsekwencje

jutka.d wrote:
    Kocioł który był tu zamontowany jest z firmy Radiant rbs-24.

Z ulotki co znalazłem na temat RBS24 to wynika, że ten kocioł ma moc minimalną na poziomie 10kW, także znając życie jest on przewymiarowany, czyli palnik musi grzać stosunkowo krótkimi impulsami
    Ja mam kocioł o mocy minimalnej 9,1kW ale jest ustawione na zaworze gazowym 9,5kW, a moc maksymalna dla c.o,. jest skręcona do 10kW, czyli parametry trochę podobne do Twoich ;-)
    Docelowo jak będę zmieniał kocioł to chcę zamontować kondensacyjny o mocy minimalnej 2,2kW jeśli będzie to kocioł 1-funkcyjny + zasobnik c.w.u. lub 3-4kW jeśli będzie to kocioł 2-funkcyjny.
    Zapewni mi to możliwość grzania niemal nonstop przez 24 z mała mocą przy temperaturach na poziomie ok. 0, dzięki czemu podniesie się komfort cieplny, bo grzejniki będą nonstop ciepłe, a nie tak jak teraz raz ciepłe, a potem stygną.

Możesz w ramach ciekawości podać wielkości poszczególnych grzejników jakie posiadasz to będzie wiadomo jaką moc mają Twoje grzejniki i da to już jakieś wyobrażenie.
    Jak możesz to opisz swoją instalację c.o. jak ona idzie od kotła i jakie grzejniki są po kolei.

Dodano po 13 [minuty]:

dodam, że u siebie utrzymuję średnio ok. 21 stopni przez całą dobę, bo z racji nieocieplonego budynku nie ma sensu bawić się w nocne obniżanie temperatury, bo już sama histereza regulatora pokojowego wynosząca 0,5 stopnia powoduje wystarczająco odczuwalne wahania temperatury.