Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaki wybrać router za około 300zł ?

rijkaard 07 Lut 2019 11:19 246 12
  • #1 07 Lut 2019 11:19
    rijkaard
    Poziom 9  

Witam

Rodzicom potrzebny nowy router. budżet jaki mają to około 300zł.

Na szkicu przedstawiony układ mieszkania. Oprócz podłączeń Wi-Fi które są zaznaczone, dochodzą jeszcze telefony (min 3 sztuki, czasami 8).

Jaki wybrać router za około 300zł ?rodzic..PNG Download (11.53 kB)

Na chwilę obecną brak możliwości przeniesienia routera.

Oprócz komputerów (3szt - 1 na 100% kabel, jeden WiFi, ostatni obie możliwości), są dwa TV i drukarka - będzie podłączona po sieci, więc minimum jeden port USB będzie potrzebny (mile widziane dwa - możliwe że będzie dysk sieciowy).

Wstępnie myślałem o Archer C7 - będzie dobrym wyborem ?

1. Kwota, jaką mogę maksymalnie przeznaczyć na zakup: ~300zł
    2. Typ łącza: Światłowód do skrzynki na korytarzu, do mieszkania skrętka (NETICO)
    3. Jakim wtykiem zakończony jest kabel: RJ45
    4. Liczba komputerów do podziału: 3
    5. QoS:TAK
    6. Podział pasma: nie musi posiadać
    7. Dodatkowe wymagania: Print Server (brother dcp j132w), dysk sieciowy
    8. Do czego będzie wykorzystywane urządzenie: sieć domowa, multimedia, netflix, hbo go, gry online WoT, WoW
    9. Ile kondygnacji będzie musiał ew. obejmować zasięg*: 1 (wieżowiec, ścian nośne żelbetonowe)
    10. Sprzęt który aktualnie posiadam: DLINK DIR-635

0 12
  • #2 08 Lut 2019 06:09
    barzwiszc93
    Poziom 13  

Bardzo dobrze że masz D-linka. Dlaczego go zmieniasz? Zepsuł się? Jest tary, wolny? A może potrzebujesz lepszego zasięgu i podpiąć więcej urządzeń? Jeśli to ostatnie, to może dokup lepszą antenę, może Repeater, lub drugi router tej samej marki.
    Mi w domu brakowało zasięgu- grube ściany, router jakiś badziewny- bo nie mój, ale dołożyłem repeater d-link- nigdy się nie wiesza, działa płynnie i stabilnie. Jeśli się cokolwiek zawiesi- to router, który jest jakiś po prostu chiński.

0
  • #3 08 Lut 2019 09:31
    rijkaard
    Poziom 9  

Ruter szwankuje już. Co kilka minut gubi sieć po WIFi i nie mają internetu, potrzebny restart routera. Swoje lata wysłużył, najpierw u mnie, potem u rodziców. Widocznie jego czas przyszedł. Dlatego czas na zmianę.

0
  • #4 11 Lut 2019 23:24
    rijkaard
    Poziom 9  

Serio ? na prawie 100 odwiedzin, nikt nie ma żadnej rady ?

0
  • #5 12 Lut 2019 05:14
    barzwiszc93
    Poziom 13  

Powiem tak. Taniej i szybciej wyjdzie, jeśli zrezygnujesz z położenia internetu przewodem. Jednak jeśli już musisz, ograniczyłbym kable jak najbardziej.
    Sam jestem zwolennikiem kabli, jednak jeśli chodzi o to, żeby przyoszczędzić tak właśnie bym zrobił- chyba, że przewody masz już położone, to inna bajka.
    Druga sprawa, jeśli już musisz mieć przewody i zmienić router, to kup coś markowego i najtańszą opcją, jeśli masz grube ściany wyjdzie Ci zakup d link, czy tp-link z dobrymi antenami. Jaki model, raczej nie ma znaczenia. Te firmy nie robią badziewia. Ograniczeniem są pieniądze. Im więcej dasz, tym lepiej masz.
    Ja mam pociągnięty internet bezprzewodowo. Tragiczny chiński router- na co nie mam wpływu. Notoryczne restarty podczas pracy kilku urządzeń. Do niego np repeater tp link. Działa już rok- nie zawiesił się nigdy. Ma 1 złącze na przewód, którego nie używałem i pod wifi działa po kilka urządzeń.

0
  • #6 12 Lut 2019 14:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

rijkaard napisał:
    prawie 100 odwiedzin, nikt nie ma żadnej rady ?

Kup Asusa. Ale nie oczekuj, że jednym sprzętem to ogarniesz (to już nie te czasy).
    TP Linki omijaj.

0
  • #7 12 Lut 2019 16:15
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

Sprawdź jeszcze, czy koniecznie potrzebujesz router, bo może już dostawca takowy Ci zamontował, a Tobie lepiej wtedy kupić switch + dobrej jakości access point.
    Najłatwiej sprawdzić, logując się do obecnego routera i odczytując adres IP na interfejsie WAN. Jeżeli jest z puli prywatnej , to nie ma sensu instalować dodatkowego routera i tworzyć wielokrotny NAT.

0
  • #8 13 Lut 2019 00:18
    rijkaard
    Poziom 9  

Na początek, dziękuję za odpowiedzi

barzwiszc93 napisał:
    Taniej i szybciej wyjdzie, jeśli zrezygnujesz z położenia internetu przewodem.

No niestety urządzenia pod przewód trzeba by wyposażyć w karty WiFi (stacjonarki) aby działały bez kabli. Dodatkowy koszt.

barzwiszc93 napisał:
    Druga sprawa, jeśli już musisz mieć przewody i zmienić router, to kup coś markowego i najtańszą opcją, jeśli masz grube ściany wyjdzie Ci zakup d link, czy tp-link z dobrymi antenami. Jaki model, raczej nie ma znaczenia. Te firmy nie robią badziewia. Ograniczeniem są pieniądze. Im więcej dasz, tym lepiej masz.

dostępna kwota jest podana 300zł. Dobre anteny - większość specyfikacji pokazuje siłę 5dBi w tych co przeglądam, różnią się tylko ilością anten.

KOCUREK1970 napisał:
    Kup Asusa. Ale nie oczekuj, że jednym sprzętem to ogarniesz (to już nie te czasy).
    TP Linki omijaj.

Kolega powyżej zaleca tp-link, a Ty odradzasz - :) i być tu mądrym :). A co z asusa polecisz ?

IC_Current napisał:
    Najłatwiej sprawdzić, logując się do obecnego routera i odczytując adres IP na interfejsie WAN. Jeżeli jest z puli prywatnej , to nie ma sensu instalować dodatkowego routera i tworzyć wielokrotny NAT.

Właśnie d-link zastąpił router dany przez usługodawcę. Jakiś chiński rodzice mieli. Od dwóch lat u nich pracował d-link, ale jak napisałem szwankuje, dlatego wymiana.

Z ostatnich przeglądanych:
    Router Asus RT-AC1200G+ - 4 anteny niestety niedemontowalne (jedna więcej niż w np c7) w cenie też się mieści
    D-Link AC1200 DIR-825 - j.w
    TP-LINK Archer C1200
    TP-LINK Archer C7 (V5)
    TP-LINK Archer VR400

co z tej piątki za / przeciw ???

0
  • #9 13 Lut 2019 00:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

rijkaard napisał:
    Kolega powyżej zaleca tp-link, a Ty odradzasz - i być tu mądrym . A co z asusa polecisz ?

Choćby to:
    rijkaard napisał:
    Asus RT-AC1200G+

Bardzo dobre opinie, stabilny z dobrym zasięgiem, częste updaty softu, łatanie dziur w zabezpieczeniach itd

1
  • #10 13 Lut 2019 02:25
    Staszek z Chełma
    Poziom 17  

Ja używałem i używam FritzBox
    jest to typowy router DSL z bramką VoIP,
    z możliwością zmiany wyjścia LAN na wejście WAN
    podłączony jest do modemu Arris CM820 (Multimedia)

= trzeba też pamiętać że każdy sprzęt ma swój
    "czas życia" to nic że lampki tam jeszcze się świecą,
    przychodzi czas i trzeba go wymienić.

0
  • #11 13 Lut 2019 08:45
    rijkaard
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc.

0
  • #12 13 Lut 2019 12:57
    hermes-80
    Poziom 43  

Kto na dzisiejsze czasy odradza podpinania urządzeń stacjonarnych przez kabel? Nic bardziej stabilniejszego nie ma - a przerzucanie się całym sprzętem, który tego nie wymaga na wifi to dobrowolne szukanie kłopotów. Kabel to jedyna pewna rzecz w sieciach teleinformatycznych. Jeżeli planujesz położenie kabli, lub je masz to wszystko podpinasz co stacjonarne pod kabel.

0
  • #13 14 Lut 2019 10:56
    rijkaard
    Poziom 9  

hermes-80 napisał:
    Kto na dzisiejsze czasy odradza podpinania urządzeń stacjonarnych przez kabel? Nic bardziej stabilniejszego nie ma - a przerzucanie się całym sprzętem, który tego nie wymaga na wifi to dobrowolne szukanie kłopotów. Kabel to jedyna pewna rzecz w sieciach teleinformatycznych. Jeżeli planujesz położenie kabli, lub je masz to wszystko podpinasz co stacjonarne pod kabel.

Nie mam takiego zamiaru :) Raz koszta dodatkowe, dwa, gorsza jakość :)

Po rozmowie z rodzicami - router został zakupiony - stanęło na Asus RT-AC1200G+.

Dziś im go podłączę

Dziękuję za zainteresowanie tematem
    pozdrawiam

0