Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik schodowy podwójny

07 Lut 2019 11:22 1623 26
  • Poziom 16  
    Włącznik schodowy podwójny Włącznik schodowy podwójny

Witam. Panowie i Panie. W pokoju dotychczas miałem tam zamontowany zwykły pojedynczy włącznik by włączał górne światło. Ale dwa lata temu jak dom był wykańczany to elektryk to przygotował bym mógł zamontować podwójny włącznik by włączać nim także światło nad łóżkiem. I rzeczywiście jak zewre kabelki to prad pojawia sie w puszce tam gdzie ma byc wyłącznik przy łóżku. Czyli wchodząc do pokoju chce włączać gorne swiatlo i swiatlo nad łóżkiem, a wyłącznikiem koło łóżka wyłączać potem to swiatlo nad łóżkiem :) tylko proszę powiedzcie mi jak podłączyć kabelki? Gdzie wsadzić kabelek z fazą a gdzie dwa pozostałe? Jest to włącznik schodowy podwojny Simon 54.
  • Poziom 16  
    ALe ja się nie znam na tych opisach :) Ok, zaraz spróbuję :)
  • Poziom 33  
    marcin0218 napisał:

Witam. Panowie i Panie. W pokoju dotychczas miałem tam zamontowany zwykły pojedynczy włącznik by włączał górne światło. Ale dwa lata temu jak dom był wykańczany to elektryk to przygotował bym mógł zamontować podwójny włącznik by włączać nim także światło nad łóżkiem. I rzeczywiście jak zewre kabelki to prad pojawia sie w puszce tam gdzie ma byc wyłącznik przy łóżku. Czyli wchodząc do pokoju chce włączać gorne swiatlo i swiatlo nad łóżkiem, a wyłącznikiem koło łóżka wyłączać potem to swiatlo nad łóżkiem :) tylko proszę powiedzcie mi jak podłączyć kabelki? Gdzie wsadzić kabelek z fazą a gdzie dwa pozostałe? Jest to włącznik schodowy podwojny Simon 54.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chcesz mieć dwa niezależne obwody oświetleniowe. Jeden górny i drugi przy łóżku (kinkiety). Jeżeli tak, to wyłączniki są dobre (jeżeli masz oba takie same) ale przewodów do podłączenia to ja nie widzę.
  • Poziom 16  
    Tak ale nie wiem co oznacza 3 i 5...
    Czyli faze przykręcić to śrubką pod którą jest napisane L1? Czy ta nad którą jest L2?

Dodano po 5 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Przecież wszystko masz opisane.
    Np: L1 i 3 oraz 5.

Działa :) Dziękuję :)
  • Poziom 16  
    Panowie odświeżam swój temat. Napisałem wtedy, ze dziala bo pojawiło sie napięcie w wyłączniki od kinkietów. Ale dopiero teraz zakupiłem kinkiety i jest problem.

Wchodząc do pokoju mam przycisk podwójny schodowy. Jednym z nich chcę włączać górna lampę a drugim kinkiety przy łóżku. Do tych kinkietów przy lóżku mam wyłącznik schodowy pojedynczy.
    Problem jest taki, iż po podłączeniu kabelków albo nie działają kinkiety, albo gasząc górną lampe zapalają sie kinkiety. Jestem totalnie zielony, ale chuba brakuje tutaj kabla z druga fazą??

• Poziom 31  
    Do takiego zadania to powinieneś mieć przynajmniej 4 przewody do podłączenia do łącznika i nie mówię tutaj akurat o drugim przewodzie fazowym. Dwa korespondencyjne, jeden fazowy i jedno odejście na lampę.
  • Poziom 16  
    Czy jestem w stanie cos tu zrobic sam, czy wzywac elektryka?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Tak do wyłącznika kinkietów dochodzą dwa kable. Mogę nim rozłączyć światło. problem tkwi właśnie w tym puszce z podwójnym włącznikiem przy wejściu do pokoju.
  • Poziom 16  
    Czyli elektryk spieprzył instalacje. Rękojmię mam jeszcze dwa lata :)

Tak jak fotkach widac. Jest jeden kabel z zasilaniem, jedne do lampy i jeden do kinkietów.
  • Poziom 16  
    Ok, myślałem, ze na fotkach wyżej widać. Zaraz prześle fotkę włącznika głównego jak sie wchodzi do pokoju
  • Poziom 16  

Dodano po 1 [minuty]:

Ten na dole środkowy to faza. Może z tej kostki co on wychodzic dac jeszcze jeden i podlaczyc do wlacznika?

Dodano po 2 [minuty]:

Aa kinkietu, sory nie doczytałem, wyluzuj....

Dodano po 2 [minuty]:

• Poziom 31  
    Bez wizji lokalnej nic się nie zrobi, zaproś swojego elektryka.
  • Poziom 38  
    pkorol napisał:
    krok pierwszy wyjmij przewody z puszki i je rozłącz

To tylko krok do kłopotów.... później laik nie dojdzie co jest czym a ty będziesz widział tylko kolorowe siano z puszki.

pkorol napisał:
    Jest w stanie zrobić to sam

Autor nic tym nie osiągnie, miedzy puszką przy wejściu a puszką przy łóżku idzie przewód 3x1,5...
    Autorze dopilnuj swojego bezpieczeństwa... niech osobie która będzie chciała na siłę zrobić tu układ schodowy nie przyjdzie do głowy wykorzystanie przewodu żółtozielonego jako korespondencyjny !!!!

marcin0218 napisał:
    Do tych kinkietów przy lóżku mam wyłącznik schodowy pojedynczy.

To jest łącznik pojedynczy ale nie schodowy.
  • Poziom 38  
    pkorol napisał:
    A co nie tak z tym przewodem,

Jak widać po łączeniu puszek na razie wszystko jest OK do czasu aż w "ulepszenie" instalacji nie włoży łapek "majster" pokroju kolegi pkorol

pkorol napisał:
    To może zażądasz dawania na korespondencyjny 3 żyłowy brązowy, bo na każdym pojawia się faza? Jaka szkoda, że takich nie produkują na pewno by takie dawał by być zgodnym ze sztuką na 100%.

Nie muszę żądać bo odpowiednie przewody są dostępne bez problemu i nie muszą być brązowe ale o barwie przydzielonej do przewodów fazowych

A tu masz przełącznik bo za chwile będziesz głosił że marnuję materiał na przewody PE naciągając klienta.

pkorol napisał:
    Jakbyś jeszcze zacytował stosowny przepis dotyczący zieleni w sieciach korespondencyjnych?

Zamiast mądrkować na początek poczytaj --> https://www.muratorplus.pl/technika/instalacj...merycznymi-wedlug-norm-aa-QbWU-X7Fs-PPKc.html problem w tym że znasz barwy ale świadomie je lekceważysz ... "byle by działało"

pkorol napisał:
    "Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi."

Jakże twój cytat pasuje do tej sytuacji :D
  • Poziom 16  
    Zawołam elektryka, ktory to robił. Sam nie ogarnę tematu. Ale dziękuję za pomoc wszystkim