Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy spawanie tego ma sens?

Patryk3802 07 Feb 2019 20:13 1698 16
 • #1
  Patryk3802
  Level 9  
  Witam, mam troszkę nie mały problem związany z maszyna rolniczą, dokładniej broną aktywną rabewerk - dla innych to glebogryzarka itd.
  Otóż kupiłem ją około pół roku temu i teraz w sezonie zimowym zabrałem się za jej przejrzenie. Wymieniłem łożyska, uszczelniacze skrzyni i okazuje się spory problem skrzyni przekładniowej. Dwa tryby były pospawane, na oko wygląda to spawanie metodą TIG, ale gdyby tego było mało 4 kolejne są również pęknięte, nie pospawane.
  Pytanie moje czy w w ogóle warto to spawać?
  Maszyna na pewno ma duże przeciążenia związane z uderzeniem w kamienie ukryte w ziemi. W dodatku nie wiem czy ktoś już coś kombinował w niej, ale część trybów jest zrobiona mocowanych na wałek za pomocą klinów, a część tradycyjnie frezowane. Nie było by problemu gdyby można było dostać na klin, ale nikt nie ma. Dodaje zdjęcia by zobrazować jak to wygląda.

  Czy spawanie tego ma sens? Czy spawanie tego ma sens? Czy spawanie tego ma sens? Czy spawanie tego ma sens?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Patryk3802
  Level 9  
  Dokładnie ja kupujac tą maszyne uzytkowałem ja na około 70 hektarach gdyby nie rozsypane łozysko na jednym z elementów wirujących nie zagladałbym dalej do niej i wiosna 30 hektarów uprawiał. Co do dorabiania to mija sie z celem koszt przerosnie wartość maszyny...
 • #8
  Pan.Kropa
  Level 28  
  A nie można kupić oryginalnych kół zębatych?
 • #9
  Patryk3802
  Level 9  
  No właśnie problem jest taki że na ośkach które mają być są tylko dostępne z frezami. A tu jak widać są mocowane na klinach, i tu właśnie zaczynają się schody...
 • #10
  anchilos
  Level 35  
  Patryk3802 wrote:
  Co do dorabiania to mija sie z celem koszt przerosnie wartość maszyny...
  Czyli rozwiązanie jest jedno. Nacięcie pęknięć, i TIG jako najmniej obciążający termicznie. Pozdrawiam. Powodzenia.
 • #12
  orkan0
  Level 14  
  Trochę długie te pęknięcie, przy mniejszych nawiercało się na końcach i śmigało jeszcze lata.
  Kup nowe koła i wykorzystaj gniazda ze starych kół, zrobi to praktycznie każdy tokarz.
 • #13
  gogojogo
  Level 12  
  Podobne tryba z siewnika z odlewu spawacz regenerował mosiądzem, tj. palnikiem. Czyścił podgrzewał i przykładał boraks i mosiądz. Trzymały te spawy.
 • #14
  palmus
  Level 33  
  Pewnie i tak nie ma dla nich ratunku. Zakładam że nie obracają się szybko i nie wymagają wyważenia? Gdyby wstawiać po całości przynajmniej 1 stalowy krążek, coś w rodzaju płyty CD? Zęby są smarowane? Spawać szybko żeby nie zmiękczyć zębów.
 • #15
  mczapski
  Level 39  
  Patryk3802 wrote:
  No właśnie problem jest taki że na ośkach które mają być są tylko dostępne z frezami. A tu jak widać są mocowane na klinach, i tu właśnie zaczynają się schody...

  Zatem trochę na wiwat zaproponuję wymianę kół i wałów. Domyślam się, że kosztowo nie do przyjęcia. Zakładając, że koła wykonane z właściwego materiału to mają nawęglone zęby. A więc rozsądne spawnie nie zaszkodzi im. A że mogą się wypaczyć to już niestety prawda. Ale masz niewielki wybór.
 • #16
  Patryk3802
  Level 9  
  Witam dawno tu się nie odzywałem. Zawiozłem do zakładu te tryby ocenili je wizualnie sfazowali pęknięcia i pospawali tigiem. Złożona juz maszyna jest do kupy nic nie stuka. I póki co bezproblemowo uprawiła 10ha ziemi.
 • #17
  palmus
  Level 33  
  Sprawdź po 2-3 sezonach. Może to wada materiału lub źle dobrany. Albo przypadkowe pęknięcia.