Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ONKYO TX SR604 - Jeden kanał zniekształcony, co powodem ? (zał. schemat)

nici 07 Lut 2019 21:06 402 8
  • #1 07 Lut 2019 21:06
    nici
    Poziom 35  

Witam speców od audio. Prosiłbym o małą poradę / podpowiedź odnośnie wzmacniacza z tematu.

Mianowicie naszła potrzeba użycia trybu ZONE2 ( współdzielone z Surround BACK ) . Po podłączeniu okazało się że jeden kanał gra bardzo brzydko :/

Postanowiłem zajrzeć do owego amplitunera i zobaczyć co kryje wnętrze. Okazało się że całkiem przejrzyście rozwiązane.

Do rzeczy.
    Każdy z 7 kanałów jest identyczny , tj koniec mocy i preampy lustrzane kopie. Jako iż ustaliłem wadliwy kanał ( a jego preamp bardzo blisko ) znajduje się przy jakiś stabilizatorach którę potwornie promieniują ciepłem , podejrzenia padły na elektrolity które od temperatury wyparowały.

Zanim jeszcze, sprawdziłem oscyloskopem, że sygnał do płytki preampu ( osobna, pionowa płyta z siedmioma sekcjami ) dochodzi w całości , to już z końca dolna część sinusoidy gdzieś częściowo ucieka . Nie mam zbyt dobrego oscyloskopu ale to akurat widać było.
    Każdy z elektrolitów wylutowałem, wsadziłem w tester i ich zmierzona pojemność nie odbiegała bardziej niż 5%.
    Dalej wymontowałem po kolei tranzystorki i to samo. Sprawne.
    Poprawiłem wszystkie luty cyną z topnikiem , umyłem IPA. Efektów zero. Jak charczało tak charczy.

Zauważyłem, że przy bardzo cichym graniu dźwięk wydaje się OK. Po podaniu wzmocnienia na ok 3/4 dźwięk pogarsza się aż prawie znika, po sciszeniu jakby sam powraca :P

Końcówka mocy na wyjściu 0V , nic się nie grzeje, nie kopci etc.
    Oscyloskop podłączałem pod wyjście wzmacniacza razem z głośnikiem przez rezystor 100 OHM.
    Zasilanie preampu prawidłowe ( wspólne dla wszystkich kanałów ) .

Proszę Was bardzo o jakąś podpowiedź w czym może tkwić problem ? Nie mam niestety tyle czasu i możliwości żeby samemu do tego dochodzić a szkoda mi wywalić ten ampli .

0 8
    Załączniki:
  • #2 09 Lut 2019 13:22
    kris8888
    Poziom 29  

Na początek zdejmij prowizję z załączonego schematu.

nici napisał:
    Zanim jeszcze, sprawdziłem oscyloskopem, że sygnał do płytki preampu ( osobna, pionowa płyta z siedmioma sekcjami ) dochodzi w całości , to już z końca dolna część sinusoidy gdzieś częściowo ucieka .

Zrób w takim razie pomiary porównawcze z preampem (driverem) z dobrego z kanału. Poza tym na schemacie masz też podane napięcia w kilku miejscach drivera, sprawdź to. Uszkodzenie niekoniecznie musi być w samym w preampie (driverze) ponieważ jest on galwanicznie połączony z końcówką mocy. Które konkretnie elementy ze schematu już sprawdziłeś?
    Czy napięcia zasilające drivera uszkodzonego kanału są poprawne? Szczególnie te +/-53V po 10Ω rezystorach 1/4W.
    Czy nie zmienił się prąd spoczynkowy wadliwej końcówki i jest taki sam jak pozostałych kanałów?

0
  • #3 09 Lut 2019 13:48
    nici
    Poziom 35  

kris8888 napisał:
    Które konkretnie elementy ze schematu już sprawdziłeś?
    Wszystkie elektrolity i tranzystory.
    kris8888 napisał:
    Czy napięcia zasilające drivera uszkodzonego kanału są poprawne?
    Tak, są one wspólne dla każdego kanału.
    kris8888 napisał:
    Szczególnie te +/-53V po 10Ω rezystorach 1/4W.
    Tego nie sprawdziłem.
    kris8888 napisał:
    Czy nie zmienił się prąd spoczynkowy wadliwej końcówki i jest taki sam jak pozostałych kanałów?
    Pi * oko zmierzyłem multimetrem i wartość podobna w każdym z kanałów.

0
  • #4 10 Lut 2019 18:29
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 29  

nici napisał:
    Każdy z elektrolitów wylutowałem, wsadziłem w tester i ich zmierzona pojemność nie odbiegała bardziej niż 5%.

ESR?

0
  • #5 10 Lut 2019 19:44
    nici
    Poziom 35  

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    nici napisał:

ESR?

Na to nie zwróciłem uwagi. Jeśli kondensatory mogą być przyczyną awarii, to nie wykluczam wymiany wszystkich elektrolitów, chociażby z powodu wieku i warunków pracy. Tylko czy to dobry pomysł ?

0
  • #6 12 Lut 2019 18:27
    jozgo
    Poziom 26  

kris8888 napisał:
    Czy napięcia zasilające drivera uszkodzonego kanału są poprawne? Szczególnie te +/-53V po 10Ω rezystorach 1/4W.

To wydaje się ważniejsze. Szczególnie (-).

0
  • #7 13 Lut 2019 10:11
    nici
    Poziom 35  

jozgo napisał:
    kris8888 napisał:

To wydaje się ważniejsze. Szczególnie (-).

Jest taka możliwość żeby uszkodził sie rezystor sam z siebie ? Napięcia PRZED na pewno będą OK bo są wspólne dla wszystkich kanałów, ale tych po rezystorach nie sprawdziłem :/

0
  • #8 13 Lut 2019 10:13
    jozgo
    Poziom 26  

nici napisał:
    Jest taka możliwość żeby uszkodził sie rezystor sam z siebie ?

Jest

0