Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rekuperacja + GWC średnica kanałów w budynku trzykondygnacyjnym

romanewas 08 Feb 2019 02:51 783 16
Computer Controls
    romanewas
    Level 11  
    Witam

Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowyników a mianowicie czy jest możliwe rozprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperatora (wraz z GWC) na trzech kondygnacjach przewodami pionowymi o średnicy 324cm2 zbudowanymi z takich to pustaków keramzytowych np:
    https://allegro.pl/oferta/lekki-pustak-wentyl..._unit_id=102b9ef8-fe3e-46da-97ec-5eb20a8e1657
    Chodzi mi o to że kratki nawiewne/wyciągowe były by wyprowadzone w każdym pionie z tego jednego przewodu (zakładam, że musiały by być odpowiednio mniejsze/większe lub inaczej dławione - w zależności od odległości od rekuperatora). Czy jest to możliwe i sensowne? Chodzi mi o to, że nie chcę budować kilku pionów w budynku - do każdej kondygnacji osobno...
    Dodatkowe pytanie - czy jest możliwe praktycznie schłodzenie poddasza użytkowego pod dachem mansardowym w upalne dni powietrzem zaciąganym z GWC i wtłaczanym do takiego poddasza za pomocą rekuperatora (z włączonym Bypassem)? O jakich przepływach powietrza na h może być mowa przy powierzchni takiego poddasza na poziomie 160m2?

pzdr
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    romanewas
    Level 11  
    Jak duże? Są też chyba ceramiczne. Czy może lepiej wsadzić rurę w taki pustak? Ale wtedy strata przekroju będzie znaczna... Natomiast jeśli idzie w ogóle o ideę z jednego pionu trzech kratek to jest to realne?

Dodano po 49 [minuty]:

A nie jest tak, że jeśli przekrój przewodu jest tak duży w efekcie prędkość przepływu powietrza minimalna to opory będą pomijalne?? Przecież te kanały wentylacyjne w tych rurka np PE-FLEX mają po 50 czy 65mm!

Prędkość przepływu powietrza w takim kanale o przekroju 324cm2 przy wymianie powietrza w pionie na poziomie 150m3 (bo będę wentylować załóżmy te 3 kondygnacje z jednego pionu czyli około 20m2 do pionu) wychodzi mi 1,2m/s...

Wklejam jeszcze inne pustaki - napisali w kacie charakterystyki, że charakteryzują się małymi oporami przepływu i nadają się do systemów wentylacyjnych hybrydowych... Chodzi mi o Shiedel THERMO:
    https://www.schiedel.com/pl/produkty/systemy-wentylacyjne/thermo/
    Chris_W

Level 38  
    romanewas wrote:
    Witam

Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowyników a mianowicie czy jest możliwe rozprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperatora (wraz z GWC) na trzech kondygnacjach przewodami pionowymi o średnicy 324cm2 zbudowanymi z takich to pustaków keramzytowych np:
    https://allegro.pl/oferta/lekki-pustak-wentyl..._unit_id=102b9ef8-fe3e-46da-97ec-5eb20a8e1657
    Chodzi mi o to że kratki nawiewne/wyciągowe były by wyprowadzone w każdym pionie z tego jednego przewodu (zakładam, że musiały by być odpowiednio mniejsze/większe lub inaczej dławione - w zależności od odległości od rekuperatora). Czy jest to możliwe i sensowne? Chodzi mi o to, że nie chcę budować kilku pionów w budynku - do każdej kondygnacji osobno...
    Dodatkowe pytanie - czy jest możliwe praktycznie schłodzenie poddasza użytkowego pod dachem mansardowym w upalne dni powietrzem zaciąganym z GWC i wtłaczanym do takiego poddasza za pomocą rekuperatora (z włączonym Bypassem)? O jakich przepływach powietrza na h może być mowa przy powierzchni takiego poddasza na poziomie 160m2?

pzdr

Sama wentylacja na takich pustakach może pracować (przekrój kompensuje resztę wad) - ale żeby chłodzić to poddasze to się nie uda, trzeba dać duże przepływy powietrza (których żaden reku nie daje, a moce chłodnicze GWC są znikome) - generalnie chłodzenie z GWC jest złudzeniem chłodzenia.
    Jeśli z GWC uda Ci się uzyskać stabilne 12*C (nierealne, ale załóżmy...) i zakładając że na 160m2 potrzeba 16kW chłodzenia (tak sobie strzeliłem), temperatura na poddaszu 30*C - to przepływ wyjdzie 2600m3/h
    romanewas
    Level 11  
    No ja tu oglądam takie reku jakieś co mają 1000-2000m3/h (BVN BGK 100 lub 200). Natomiast martwi mnie to co napisałeś o GWC i tej mocy chłodzenia. Skąd Ci wyszło 16kW? Ja nie chcę schłodzić ścian czy dachu lub podłogi. Chcę aby po prostu powietrze na tym strychu było chłodniejsze w upalne dni. Pytanie jak szybko się nagrzewa takie powietrze od od ścian/strychu? Czy nie uda się uzyskać tego efektu o którym mówię. Może odpowiedniej wielkości GWC by sprawę załatwił?
    Z obliczeń skoro mamy 160m2 to kubatura strychu będzie wynosić 300-400m3 gdyż są skosy. To dlaczego mam wymieniać powietrze na strychu aż 7 razy na godzinę aby poczuć trochę ulgę tam??
    romanewas
    Level 11  
    Robiłeś coś takiego, że wiesz? Masz jakieś dane na poparcie swojej tezy? Proszę o konkrety a nie opinię nie poparta dowodami...
    romanewas
    Level 11  
    Tak oczywiście - współczynnik przenikania U = 0,16W/m2K. Tutaj znalazłem taką reklamę GWC żwirowego - autorzy się chwalą wymianą do 1200m3/h:
    http://taniaklima.pl/?p=p_1&sName=gwc-dla-domow-jednorodzinnych
    A tutaj jeszcze symulację wymiennika rurowego (ale o dużo mniejszym przepływie):
    https://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artyk...a-cfd-wydajnosci-chlodzenia-rurowego-gwc.html
    Chris_W

Level 38  
    Przyjmuje się że napływ ciepła z głębi ziemi ma 50W na 1 m2 (to zależy od różnicy temp, wilgotności i innych) ile metrów kwadratowych ma ten wymiennik żwirowy? - niech ma 18m2 - to dysponuje mocą 900W.
    Jeszcze nie widziałem poddasza gdzie było chłodno latem - oczywiście takiego pasywnie chłodzonego (bez klimy). Ile byś tej wełny nie dał to i tak będzie gorąco. A okna od południowej to tragedia.
    romanewas
    Level 11  
    Chris_W wrote:
    Przyjmuje się że napływ ciepła z głębi ziemi ma 50W na 1 m2 (to zależy od różnicy temp, wilgotności i innych) ile metrów kwadratowych ma ten wymiennik żwirowy? - niech ma 18m2 - to dysponuje mocą 900W.
    Jeszcze nie widziałem poddasza gdzie było chłodno latem - oczywiście takiego pasywnie chłodzonego (bez klimy). Ile byś tej wełny nie dał to i tak będzie gorąco. A okna od południowej to tragedia.

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id368...mienniki-cieplaprzeglad-stosowanych-rozwiazan
    Cytuję:
    Przykładem pracującego od wielu lat gruntowego wymiennika ciepła typu żwirowego jest urządzenie zlokalizowane przy biurowcu Exbud-Skanska. GWC pracuje na potrzeby budynków o łącznej kubaturze 96 000 m3. W skład kompleksu wchodzi 15-kondygnacyjny biurowiec, w którym mieszczą się m.in. sale wystawowe, sala kongresowa, bank, zespół hotelowo-rekreacyjny oraz zespół gastronomiczny.

W obiekcie zastosowano wiele energooszczędnych rozwiązań, do których oprócz bezprzeponowych wymienników ciepła oraz rurowego wymiennika gruntowego można zaliczyć rekuperatory obrotowe, pompy ciepła powietrze/woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy recyrkulację powietrza w pomieszczeniach, w których jest to możliwe ze względów higienicznych.

Gruntowe wymienniki ciepła typu żwirowego zostały wykonane pod trawnikami wokół zespołu budynków. Złoże akumulacyjno-wymienne stanowi warstwa grysu granitowego o granulacji 12–20 mm i tłuczeń granitowy 50–100 mm. Największy wymiennik, o wymiarach zewnętrznych 30×12,5×1,5 m, ma wydajność 33 500 m3/h i moc 172 kW [5, 14].

Wychodzi z m3 takiego złoża ponad 300W mocy... Jeśli by zrobić taki wymiennik 10x mniejszy niż ten tu wymieniony wyżej to by dawał 3350m3/h i moc 17,2kW przy objętości złoża 56m3... Czyli wynika z tego, że jest to jednak możliwe!

ps. co do okien to masz rację - ale tutaj myślę o zastosowaniu po prostu odpowiednich rolet na okna...

Dodano po 1 [minuty]:

wacek.wacek wrote:
    Chcesz wykorzystać te pustaki też do nawiewu?

Tak myślałem... Jaki może być z tym problem?
    romanewas
    Level 11  
    No są tam podane współczynniki przenikania. Są izolowane - nie wiem czy jest to wystarczające czy nie... Dlatego się tutaj zwracam do kolegów z prośbą o pomoc:)
    ps. No ten żwirowy wymiennik przy tym biurowcu wygląda dość poważnie - wcale nie jak statystyka ale konkretnie działający...
    Chris_W

Level 38  
    romanewas wrote:
    Złoże akumulacyjno-wymienne stanowi warstwa grysu granitowego o granulacji 12–20 mm i tłuczeń granitowy 50–100 mm. Największy wymiennik, o wymiarach zewnętrznych 30×12,5×1,5 m, ma wydajność 33 500 m3/h i moc 172 kW [5, 14].

To moc pochodząca z akumulacji - jest ona dostępna w postaci ciepła pod warunkiem że "naładujesz" ciepłem te tony kamieni - w praktyce to tak nie działa - akumulacyjność jest zużywana jesienią zaraz po okresie letnim i nie starcza do zimy (jeśli mówimy o podgrzewaniu przy chłodzeniu będzie odwrotnie), ten Twój "pokład chłodu" się zużyje wiosną jak powietrze będzie miało 15-20*C - a jak przyjdą upały do dyspozycji będzie 50W/m2. Na reklamach piszą o dużych mocach bo tyle wynosi maksimum w idealnych warunkach - np. kiedy do wczoraj była zima i masz wychłodzone złoże, a upały są od dzisiaj - wtedy przez ileś dni zależnie od akumulacji ciepła będziesz miał chłodzenie większej mocy.
    romanewas
    Level 11  
    Ok czyli potrzeba duże powierzchniowo złoże - np 100m2 albo większe tak? Co do central to mam konkrety - widać przepływ powietrza względem oporu w Pa przy danym modelu cenralki (rekuperatora).