Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd do jachtu - Dobór urządzeń do napędu.

08 Lut 2019 11:32 234 3
  • Poziom 2  
    Witam,
    na jachcie mam silnik stacjonarny diesla o mocy 7HP. Chcę zastąpić go silnikiem elektrycznym. Chciałbym użyć do napędu silnika prądu stałego o mocy ok. 4 kW i obr. max ok 2000 obr/min. W zależności od napięcia na jakie będzie silnik użyję odpowiednią ilość akumulatorów 12V. Podstawowo silnik będzie zasilany z akumulatorów. Będzie zabudowany agregat prądotwórczy jednofazowy ok mocy ok. 5kW. Chciałbym mieć możliwość zasilenia silnika elektrycznego również z napięcia 230V z agregatu. Dlatego potrzebuję takiego układu zasilania i regulacji obrotami silnika, który będzie mógł być zasilany zarówno prądem stałym o napięciu powiedzmy 48V z akumulatorów jak i napięciem zmiennym 230V z agregatu. Macie jakieś propozycję jak to rozwiązać ? Może jest ktoś chętny aby wykonać taki układ zasilania na zleconko ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Prądy rzędu 100A przy napięciu 48V, będzie ładne okablowanie.
  • Poziom 19  
    Czy z mechaniką dasz radę . Zaczął bym od silnika i mechaniki . I jaki budżet bo rozwiązań jest dużo:)
  • Poziom 2  
    Mechanika nie jest problemem, silnik wchodzi w miejsce diesla. Wał napędowy z silnika elektrycznego zostanie podłączony do przekładni do której był podłączony diesel. Kwesta dorobienia odpowiedniego mocowania. Co do budżetu to nie wiem, robię rozeznanie w temacie. Z większością spraw poradzę sobie sam, potrzebuję tylko kogoś kto wykona układ regulacji obrotów silnika przy zasilaniu różnymi napięciami tak jak pisałem wcześniej.
    Myślę, że jakiś fajny tyrystorowy układ zasilania powinien załatwić sprawę. Od dawna nie bawiłem się w elektronikę i nie mam potrzebnego sprzętu żeby zrobić to samemu. Lepiej aby zrobił to fachowiec. Ma być to przede wszystkim urządzenie trwałe i bezawaryjne. Nie chciałbym aby mnie zawiodło w nieodpowiednim momencie.