
Witam wszystkich.
Dzisiaj chciałem zaprezentować w jaki sposób nadać drukarce 3D Anet A8 nowej funkcji w postaci plotera laserowego.
Cały projekt opisałem na stronie http://resistor.pl/anet-a8-ploter-laserowy/
Do tego projektu potrzebny będzie laser który możemy kupić w Chinach. Należy zwrócić uwagę na jego moc – dostępne są lasery od 500mw do 15w, ale cena tych ostatnich oscyluje w okolicach 800zł.
Ja wybrałem laser o mocy 1W i długości fali 450nm, za który zapłaciłem ok. 175zł. W zestawie znalazły się również okulary ochronne oraz elektronika odpowiedzialna za prawidłową pracę lasera.

Montaż
Laser montujemy obok głowicy drukarki. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie wydrukowanego uchwytu. Zamieszczam kilka wersji mocowania, które można znaleźć na stronie Thingiverse:
https://www.thingiverse.com/thing:2571185
https://www.thingiverse.com/thing:2117275
Trzema śrubkami przykręcamy laser do wydrukowanego elementu, który następnie należy przymocować w miejsce wentylatora chłodzącego wydruk (w przypadku wybrania elementu 1). Po zamontowaniu modułu lasera podłączamy pozostałą elektronikę.

Na płytce odpowiedzialnej za sterowanie znajdziemy cztery wyprowadzenia. Dwa z nich podłączone są już kolejno do samej diody lasera oraz wentylatora chłodzącego moduł. Pozostałe dwa gniazda to TTL oraz 12V AC/DC. Do wyprowadzenia 12V AC/DC podłączamy przewód zasilający, za pomocą którego będziemy podawać odpowiednie napięcie sterując laserem. Gniazdo TTL pozostawiamy wolne, ponieważ nie będziemy go wykorzystywać.
Do płyty głównej drukarki 3D w miejsce wentylatora chłodzącego wydruk FAN2 podłączamy przewód z 12V AC/DC.

Kalibracja lasera
Włączamy i podnosimy oś Z na ustalony przez nas poziom.
Zakładamy okulary ochronne, przechodzimy do ustawień i włączamy chłodzenie wydruku na 1% lub więcej w przypadku gdy plamka lasera nie jest jeszcze. widoczna.
Za pomocą pokrętła soczewki ustawiamy wielkość plamki, aby była ona jak najmniejsza. Najlepiej zrobić to na białej kartce papieru.
Zerujemy osie X oraz Y, a następnie ustawiamy je na punkcie 0 stołu drukarki. Odczytujemy położenie tych osi, które będzie naszym offsetem.
Obsługa i oprogramowanie
Do obsługi lasera wykorzystamy darmowy program Inkscape, który można pobrać ze strony: inkscape.org
Pobieramy również wtyczkę do tego programu » Lokster’s Laser Engraving Inkscape Plugins
W zainstalowanym programie przechodzimy do folderu Inkscape\share\extensions i wypakowujemy tam pobraną wtyczkę.
Po tym zabiegu możemy stworzyć w Inkscapie grafikę.
W przypadku korzystania z gotowego obrazka musimy przekonwertować go na grafikę wektorową. W tym celu w menu wybieramy Ścieżka, a następnie opcję wektoryzuj bimapę.
Gotową grafikę zaznaczamy i wybieramy Ścieżka/Obiekt w ścieżkę
Teraz przechodzimy do Efekty/Lokster’s Tools i klikamy Laser Engraving. W otwartym oknie dopasowujemy ustawienia dla naszego plotera.

Po wskazaniu katalogu zapisu nadajemy nazwę pliku i klikamy Zastosuj. Zapisany w ten sposób plik gcode wgrywamy na kartę pamięci i odpalamy na drukarce.
Jeżeli chcemy, aby nasza grafika była w środku zakreskowana możemy skorzystać z opcji Hatch fill, którą znajdziemy przechodząc kolejno do Efekty/Lockster’s Tools.
Tymi ustawieniami możemy dopasować parametry kreskowania wnętrza danej grafiki.
Po zastosowaniu opcji kreskowania przechodzimy do Laser Engraving i tworzymy plik gcode.
Zmiana w ustawieniach oprogramowania drukarki
Drukarka Anet A8 nie interpretuje komend G2 oraz G3 odpowiadających za łuki. W celu poprawnego działania plotera konieczna jest edycja pliku configuration_adv.h w oprogramowaniu SkyNet. Należy włączyć opcję jak poniżej (linia ok.800).

Po tej korekcie wgrywamy oprogramowanie i możemy cieszyć się nową funkcją naszej drukarki.

Opis projektu: http://resistor.pl/anet-a8-ploter-laserowy/
Sterowanie laserem: http://lokspace.eu/anet-a8-3d-printer-laser-engraver-mod/
Cool? Ranking DIY