Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy

wiktor13570 08 Lut 2019 13:23 3423 18
  • Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy

Witam wszystkich.
    Dzisiaj chciałem zaprezentować w jaki sposób nadać drukarce 3D Anet A8 nowej funkcji w postaci plotera laserowego.
    Cały projekt opisałem na stronie http://resistor.pl/anet-a8-ploter-laserowy/

Do tego projektu potrzebny będzie laser który możemy kupić w Chinach. Należy zwrócić uwagę na jego moc – dostępne są lasery od 500mw do 15w, ale cena tych ostatnich oscyluje w okolicach 800zł.
    Ja wybrałem laser o mocy 1W i długości fali 450nm, za który zapłaciłem ok. 175zł. W zestawie znalazły się również okulary ochronne oraz elektronika odpowiedzialna za prawidłową pracę lasera.

Montaż
    Laser montujemy obok głowicy drukarki. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie wydrukowanego uchwytu. Zamieszczam kilka wersji mocowania, które można znaleźć na stronie Thingiverse:
    https://www.thingiverse.com/thing:2571185
    https://www.thingiverse.com/thing:2117275

Trzema śrubkami przykręcamy laser do wydrukowanego elementu, który następnie należy przymocować w miejsce wentylatora chłodzącego wydruk (w przypadku wybrania elementu 1). Po zamontowaniu modułu lasera podłączamy pozostałą elektronikę.

Na płytce odpowiedzialnej za sterowanie znajdziemy cztery wyprowadzenia. Dwa z nich podłączone są już kolejno do samej diody lasera oraz wentylatora chłodzącego moduł. Pozostałe dwa gniazda to TTL oraz 12V AC/DC. Do wyprowadzenia 12V AC/DC podłączamy przewód zasilający, za pomocą którego będziemy podawać odpowiednie napięcie sterując laserem. Gniazdo TTL pozostawiamy wolne, ponieważ nie będziemy go wykorzystywać.

Do płyty głównej drukarki 3D w miejsce wentylatora chłodzącego wydruk FAN2 podłączamy przewód z 12V AC/DC.

Kalibracja lasera
    Włączamy i podnosimy oś Z na ustalony przez nas poziom.
    Zakładamy okulary ochronne, przechodzimy do ustawień i włączamy chłodzenie wydruku na 1% lub więcej w przypadku gdy plamka lasera nie jest jeszcze. widoczna.
    Za pomocą pokrętła soczewki ustawiamy wielkość plamki, aby była ona jak najmniejsza. Najlepiej zrobić to na białej kartce papieru.
    Zerujemy osie X oraz Y, a następnie ustawiamy je na punkcie 0 stołu drukarki. Odczytujemy położenie tych osi, które będzie naszym offsetem.
    Obsługa i oprogramowanie
    Do obsługi lasera wykorzystamy darmowy program Inkscape, który można pobrać ze strony: inkscape.org
    Pobieramy również wtyczkę do tego programu » Lokster’s Laser Engraving Inkscape Plugins

W zainstalowanym programie przechodzimy do folderu Inkscape\share\extensions i wypakowujemy tam pobraną wtyczkę.

Po tym zabiegu możemy stworzyć w Inkscapie grafikę.
    W przypadku korzystania z gotowego obrazka musimy przekonwertować go na grafikę wektorową. W tym celu w menu wybieramy Ścieżka, a następnie opcję wektoryzuj bimapę.
    Gotową grafikę zaznaczamy i wybieramy Ścieżka/Obiekt w ścieżkę
    Teraz przechodzimy do Efekty/Lokster’s Tools i klikamy Laser Engraving. W otwartym oknie dopasowujemy ustawienia dla naszego plotera.

Po wskazaniu katalogu zapisu nadajemy nazwę pliku i klikamy Zastosuj. Zapisany w ten sposób plik gcode wgrywamy na kartę pamięci i odpalamy na drukarce.

Jeżeli chcemy, aby nasza grafika była w środku zakreskowana możemy skorzystać z opcji Hatch fill, którą znajdziemy przechodząc kolejno do Efekty/Lockster’s Tools.

Tymi ustawieniami możemy dopasować parametry kreskowania wnętrza danej grafiki.
    Po zastosowaniu opcji kreskowania przechodzimy do Laser Engraving i tworzymy plik gcode.

Zmiana w ustawieniach oprogramowania drukarki
    Drukarka Anet A8 nie interpretuje komend G2 oraz G3 odpowiadających za łuki. W celu poprawnego działania plotera konieczna jest edycja pliku configuration_adv.h w oprogramowaniu SkyNet. Należy włączyć opcję jak poniżej (linia ok.800).

Po tej korekcie wgrywamy oprogramowanie i możemy cieszyć się nową funkcją naszej drukarki.

Opis projektu: http://resistor.pl/anet-a8-ploter-laserowy/
    Sterowanie laserem: http://lokspace.eu/anet-a8-3d-printer-laser-engraver-mod/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 08 Lut 2019 15:18
    anmedia
    Poziom 39  

Super sprawa, juz od dawna zastanawialem sie nad czyms podobnym. Potrzebuje czesto wykonac jakies precyzyjne ciecie i w okolicy nie ma zadnej firmy ktora by mi to zrobila. Natomiast ja mam pytanie, z jakimi programami wspolpracuje laser/drukarka?. Czy probowales cos grawerowac w PVC lub innym elemencie?

• #3 08 Lut 2019 15:29
    wiktor13570
    Poziom 10  

anmedia napisał:
    Natomiast ja mam pytanie, z jakimi programami wspolpracuje laser/drukarka?. Czy probowales cos grawerowac w PVC lub innym elemencie?

Nie testowałem jeszcze programów, z którymi drukarka mogłaby współpracować, a wszystko odpalam z karty micro SD. Grawerowałem w drewnie, skórze, plastiku i laser we wszystkich tych materiałach daje radę.

• #4 08 Lut 2019 15:35
    anmedia
    Poziom 39  

W jaki sposob sie komunikuja ze soba oba urzadzenia. Przeciez drukarka ma swoje oprogramowanie a laser ma swoje. Czy jest jakis interface ktory powoduje ze sie dogaduja ze soba?

• #5 08 Lut 2019 15:44
    wiktor13570
    Poziom 10  

Laser załączany jest napięciem podawanym z wyjścia płyty drukarki FAN2, do którego podłączony jest domyślnie wentylator chłodzący wydruk. Sterowanie mocą odbywa się tak jak sterowanie szybkością pracy wentylatora czyli przez zmianę napięcia. Za załączanie i wyłączanie lasera odpowiadają komendy M106 i M107

• #6 08 Lut 2019 16:11
    locos1
    Poziom 12  

Obadaj sobie LaserGRBL. Może podejdzie. Mam ploter typowo laserowy i sprawdza się w nim znakomicie. Do własnych tworów używam Inkscape z dodatkami laserowymi. Nic innego mi się testować nie chce bo nie potrzebuję.

• #7 08 Lut 2019 16:42
    rs6000
    Poziom 28  

Na te badziewne okulary bez atestu to bym bardzo uważał, a nawet w życiu bym przez nie nie patrzył na laser, na prawdę uważaj na wzrok.

Pozdr

• #11 09 Lut 2019 09:52
    pathirrus
    Poziom 11  

Anet A8 jest zasilany z zasilacza 12V? Jak wygląda sprawa z dymem i smrodem? Odprowadzasz to jakoś? Ja do swojego Endera3 też zakupiłem laser, chyba nawet ten sam zestaw co Ty, ale nie ma czasu na ogarnięcie tego xD

• #12 09 Lut 2019 10:44
    wiktor13570
    Poziom 10  

pathirrus napisał:
    Jak wygląda sprawa z dymem i smrodem? Odprowadzasz to jakoś?

Dymu podczas grawerowania jest na tyle mało, że nie ma potrzeby odprowadzania go, a sam zapach szybko zanika. Przy grawerowaniu większej ilości przedmiotów drukarkę przenoszę do garażu.

• #13 09 Lut 2019 23:56
    superwinder
    Poziom 4  

Czy są inne programy niż inkscape?

• #14 10 Lut 2019 01:00
    sewek1000
    Poziom 14  

Witam też jetem użytkownikiem Anet A8 z Laserem tylko u mnie to inaczej trochę jest rozwiązane, miałem laser NEJE DK 8KZ, i wykorzystałem jego Sterownik lasera podłączając się Uc Neje do Anet A8 pod wyjście T36 - Sterowanie Wentylatorem PWM (Mój laser jest na 5v) ,Można dodać, że przydatne jest okno hatch fill można tam zmienić tryb na kreskowany i dodać odległośc między kreskami ustawiając dokładność graweru. Laser GRBL przynajmniej w moim przypadku działa z małymi problemami nie mogę pozbyć się efektu kreskowania dzięki czemu nie mogłem ustawić by była linia przy linii grawerowana jak by ktoś miał rozwiązanie chętnie posłucham, G-code odpalam przez Repetier Host , Aby ułatwić sobie prace a tego nie znalazłem w artykule Inskape ustawienia programu i ustawiamy mm i obszar roboczy na mm , wpisujemy 220 x 220 i skalowanie 1 , dzięki temu mamy rzeczywisty podgląd gdzie co rozmieścić i jakie wymiary będzie miało.

Dodano po 4 [minuty]:

Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy

Dodano po 3 [minuty]:

U mnie kalibracje osi są wyłączone bo zawsze w Repieterze robię Homing przed startem , i włączam na ręcznym G1 Z29 i wentylator na 100% by ustawić ogniskową na detalu następnie Homing zwiększam lub zmniejszam prędkość pracy lasera f-xxx lub w Repetier Host

Dodano po 8 [minuty]:

Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy Drukarka 3D Anet A8 jako plotter laserowy

• #15 10 Lut 2019 18:15
    error105
    Poziom 9  

A orientuje się ktoś jakiej mocy laser muszę mieć by ładnie pociąć plexy 3mm ?

• #16 11 Lut 2019 00:13
    maestro16s
    Poziom 2  

error105 napisał:
    A orientuje się ktoś jakiej mocy laser muszę mieć by ładnie pociąć plexy 3mm ?

Żeby ciąć pleksę i nie męczyć jej kilkukrotnymi przejazdami to do takiej grubości minium będzie 15w. 1 watem to można najwyżej grawerować i to niezbyt wydajnie, bez uzyskania głębi. No i lepiej nie robić tego w pokoju na biurku :D

• #17 11 Lut 2019 06:10
    error105
    Poziom 9  

Ja nawet nie drukuje z PLA w pokoju więc spokojnie ;)

• #18 11 Lut 2019 21:02
    timo66
    Poziom 23  

@maestro16s te 15 W testowałeś?

• #19 11 Lut 2019 23:18
    maestro16s
    Poziom 2  

timo66 napisał:
    @maestro16s te 15 W testowałeś?

Testowane.
    Przy czym nie twierdzę że była to płynna robota, raczej tzw. męczenie ... W każdym razie na prace w pleksi raczej było by rozsądne przynajmniej przy 30w żeby szło tez przyciąć coś grubszego, bo 3mm to jest nic.