Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wybór odpowiednich sprzętów sprzątających

marcin__c 08 Feb 2019 17:47 579 8
    marcin__c
    Level 13  
    Witam, chciałbym poprosić o życzliwą pomoc w kwestii wyboru sprzętu sprzątającego w domu. Mianowicie postaram się wyszczególnić moje potrzeby i poprosiłbym o rzetelną podpowiedź.
    Zatem, mam mieszkanie dwukondygnacyjne złożone z dwóch poziomów siłą rzeczy. W sumie mieszkanie opatrzone jest na 200 metrów kwadratowych. Podzielone na dwa poziomy. Na dole duże pokoje, na górze mniejsze ale podobnie nie małe. Oddzielają poziomy schody.
    Zaznaczę, że w przypadku mojego sytemu życia nie mam za bardzo czasu na sprzątanie, ale bardzo lubię czystość i porządek, była kobieta mnie tego nauczyła.
    Co lepiej zrobić w kwestii zakupu. Czy kupić jeden odkurzacz np. bezprzewodowy philips z funkcją myjącą i odkurzającą w jednym, lecz sam muszę sprzątać?(Czyli chodzić z nim i sprzątać). Czy może zastosować dwa urządzenia, jedno i drugie tańsze, aby jedno miało przeznaczenie stricte zbierające brud, a drugie myjące podłogę ? Czy kupić urządzenie droższe łączące te obie funkcje ?
    Mam twarde podłogi (panele drewniane, płytki, dywany) jednak dominuje powierzchnia twarda.
    Warto podkreślić, to że wolałbym aby robot w nocy np. sam sprzątał i zmywał, aby to była praca nie wymagająca mojej ingerencji. Oczywiście w tych podstawowych wartościach.
    Mam progi tak na parterze jak na pierwszym piętrze i pytanie czy te automatyczne roboty poradzą sobie np. przejeżdżając z jednego pokoju do drugiego ?
    Poproszę o pomoc i sugestię w kwestii wyboru robota automatycznego sprzątającego.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Borutka
    Level 29  
    marcin__c wrote:
    W sumie mieszkanie opatrzone jest na 200 metrów kwadratowych. Podzielone na dwa poziomy. Na dole duże pokoje, na górze mniejsze ale podobnie nie małe. Oddzielają poziomy schody.

Jedyny sensowny zakup to odkurzacz zasilany z sieci, wyposażony w dużą szczotkę parkietową, z naturalnego włosia i bez kółek. Te, o których kolega wspomina, to zabawki.
    marcin__c wrote:
    nie mam za bardzo czasu na sprzątanie, ale bardzo lubię czystość i porządek

Może jakaś pomoc domowa...? :idea:
    marcin__c
    Level 13  
    Borutka wrote:
    marcin__c wrote:
    W sumie mieszkanie opatrzone jest na 200 metrów kwadratowych. Podzielone na dwa poziomy. Na dole duże pokoje, na górze mniejsze ale podobnie nie małe. Oddzielają poziomy schody.

Jedyny sensowny zakup to odkurzacz zasilany z sieci, wyposażony w dużą szczotkę parkietową, z naturalnego włosia i bez kółek. Te, o których kolega wspomina, to zabawki.
    marcin__c wrote:

Co masz na myśli pomoc domowa ? jak ludzka to nie wchodzi w grę.
  • Helpful post
    Borutka
    Level 29  
    marcin__c wrote:
    Borutka wrote:
    marcin__c wrote:

marcin__c wrote:

Co masz na myśli pomoc domowa ? jak ludzka to nie wchodzi w grę.

To był trochę żart. Jednak powierzchnia jest spora i samo raczej się nie posprząta. W tej sytuacji wydajny odkurzacz i jego operator są niezbędne.
    marcin__c
    Level 13  
    A co myślicie o tym urządzeniu https://allegro.pl/listing?string=ROBOROCK%20...&bmatch=baseline-n-dict-sort-sqm-ele-1-2-0131 ? Ma dużo funkcji, strasznie drogi nie nie jest w porównaniu z roombami z serii 9.... Tylko mam wątpliwości odnośnie jego zmywania podłóg, bo jednak pomieszczenia, które chciałbym aby sprzątał, na dolnym poziomie, w zależności od pór roku będą nawiedzane przez wiele osób, a w szczególności zimą - wiadomo śnieg, woda, brud - czy jest nadzieja, że on sobie to ogarnie ?
  • Helpful post
    sampler
    Level 16  
    Używamy w domu takiego Roborocka. Spełnia swoją rolę. Ma bardzo dobre algorytmy sterowania. Nie jeździ chaotycznie jak irobot.
    Co mnie zadziwiło to nieźle pokonuje przeszkody podnosząc kółka. Może pokonać przewyższenia, u mnie próg 3 cm.

Co do zmywania to ten model ma możliwość założenia mopa. I spełnia to swoją role ale jak będzie mył jeden pokój. Nie ma szans żeby wymył 100 m2 mieszkania bez wypłukania mopa.

Oglądnij testy tego odkurzacza na tle konkurencji. Obecnie Roborock S55 jest na 2 miejscu w rankingu
    marcin__c
    Level 13  
    Bardzo dziękuję, a mam pytanie, czy np. jak ustawiłbym robot na pierwszym piętrze i on zapełni cały zbiornik od kurzu, bądź nie będzie wody, czy aplikacja da mi znać, jeżeli będę np. na parterze? Czy poprostu robot wróci do stacji dokującej i będzie się ładował?
  • Helpful post
    sampler
    Level 16  
    Aplikacja na telefon jest dobra. Możesz podglądnąć co się z nim dzieje ( gdzie jest odkurzacz ) nawet będąc w pracy.
    Robot jedzie się ładować jak jest taka potrzeba a później wraca i kontynuuje sprzątanie w teorii. U mnie na jednym ładowaniu sprząta bez doładowania moje 110 m2.
    Pojemnik na brud też bez czyszczenia ogarnia taką powierzchnię.
    marcin__c
    Level 13  
    A więc zamykając temat zakupiłem dwa oddzielne roboty. Jeden xiaomi roborock s55 głównie do odkurzania, jeszcze nie używałem funkcji mopowania oraz drugi stricte myjący medion md 18397.
    Mogę powiedzieć, że mam do wysprzątania dwa piętra, całość do 200 m2.
    Odkurzanie: Dywany i wykładziny nie odkurzy za jednym razem dobrze. Ja osobiście robię to tak, że ustawiam stację ładującą i puszczam go na parterze. Jak skończy patrzę w aplikacji i jeszcze tak z dwa razy. Czyli w sumie 3 razy sprząta odkurzacz całą powierzchnie. Wtedy muszę powiedzieć, że jest czysto. Tak na dywanach jak i na twardych panelach czy płytkach. Robot, radzi sobie z progami nawet do 2 - 3 cm., na większych się zawiesza. Bateria trzyma długo, na jednym ładowaniu czyści 2,5 powierzchni. Pojemnik na brud spełnia swoje wymagania, prosty w instrukcji do opróżniania. Filtr po każdym użyciu czyszczę, od czasu do czasu umyję filtr i pojemnik, ale trzeba uważać, by wysechł przynajmniej 24 h, bo jak nie wyschnie dobrze, to gdy się używa sprzętu gdy jakaś drobinka wody doleci, informuje że film jest zapchany - z czasem przestaje, ale znak, że za krótko wysychał. Fajna aplikacja na telefon, pokazuje dosłownie wszystko, komunikaty z błędami, kiedy przeczyścić czujniki, kiedy opróżnić pojemnik na brud i wiele wiele innych.
    Dla mnie osobiście jedyną wadą jest to, że nie ma dobrego uchwytu do przenoszenia, jakiejś rączki czy coś tak mądrze zaprojektowanego. W moim przypadku, gdy po schodach muszę schodzić i znosić oba roboty, to trzeba ostrożnie iść by nie wypadły. Oczywiście jeden i drugi ze stacjami ładującymi. Jednym słowem jestem bardzo zadowolony, może jak by były szczotki z obu stron i w środku szczotka z włosia była z gumy, to by się tak włosy zwierzęce i ludzkie tak nie nawijały, ale też nie ma co narzekać. No i może co dla nie których opróżnianie pojemnika na brud może być trochę niehigieniczne, dla mnie to nie problem.
    Zmywanie: Robot medion md 18397. W porównaniu z innymi robotami mopującymi, ten robot ma obracającą się szczotkę z jakiegoś miękkiego materiału czy tworzywa, na które zostaje nanoszony środek do mycia i zmywa i jednocześnie poleruje pozostawiając nawet delikatny błysk na panelach i płytkach po wyschnięciu. Wszystkie nieczystości gromadzone są w pojemniku odpowiednim. Na środek czyszczący jest oddzielny pojemnik. Jeżeli chodzi o czyszczenie w kątach raczej nie zmyje, trzeba albo mopem poprawiać. Jeżeli chodzi o pracę między pokojami, chyba, że się nie ma w ogóle progów, można było by używać intensywnie - no ja mam progi i przez to w niektórych miejscach muszę kłaść coś na progi lub drążek rozporowy umieszczać w pozycji poziomej, tak by zblokować robotowi wjazd na próg, bo wjedzie i się zawiesi i mycie podłóg zakończone. Może kiedyś pojawi się podobny robot z pełną obsługą z telefonu, obecnie w ogóle nie ma takiej opcji. Do zestawu jest pilot, sporadycznie używany. Jeżeli chodzi o środki do dezynfekcji, zawsze używam najcieplejszej wody z kranu i detergentu. Ogólnie dwa razy puszczam robot w jednym pokoju i widać efekty. Po pierwszym razie nie umyje bardzo dobrze, ale też nie jest najgorzej. Jeżeli chodzi o czas pracy tego urządzenia to różnie ale nie dłużej niż sądzę 80 minut. Wydaje mi się że na otwartych przestrzeniach potrafi dłużej pracować a niżeli gdy ma jakieś przeszkody i musi kręcić. W momencie zmywania, gdy się obraca, może zostawiać pianę po detergencie. Jednym słowem również mogę polecić to urządzonko. Używam je już przeszło 2 lata i jakieś doświadczenie w ich obsłudzę mam. W przypadku robota myjącego ładowanie mogło by być krótsze, bo 5 h, to jednak dużo, ale zawsze można po 2/3 h ładowania go wziąć do pracy i po prostu ładować częściej.
    Obecne odkurzacze technologicznie na pewno są sprawniejsze, ale wiadomo czas płynie technologia tym samym.