Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED

08 Feb 2019 19:15 402 15
 • Level 3  
  Witam,
  Potrzebuję pewnego układu właśnie podobnego jak na klatce schodowej: gdy jest ciemno i naciśnie się przełącznik, to na 30s powinny zapalić się LEDy. Tylko problem w tym, że wiem jak to zrobić. Mam takie coś:
  Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED
  Jednak w ogóle nie wiem czy na takim czymś mogłoby działać, a gdyby nawet była taka możliwość to nie wiem jak dobrać wartości rezystorów jak i kondensatora. Szukałem na forum, ale czegoś podobnego nie mogłem znaleźć. Jeśli można byłoby mi pomóc, byłbym bardzo wdzięczny.
 • Level 3  
  To znaczy ma to wyglądać tak, że jest fotorezystor, czyli jako taki czujnik zmierzchowy i od tego, gdy jest ciemno i naciśnie się przycisk, na 10s zapalają się ledy. Coś w tym rodzaju ma wyjść. Chodzi mi o coś podobnego, jak na zdjęciu i żeby po prostu działało.

  Dodano po 8 [minuty]:

  I ma to być tylko pewien projekt, czyli ma to działać, powiedzmy, na zasłonięcie światła. Zasilanie 12 V
 • Level 41  
  @klamocik

  Nie rozumiesz tak prostego schematu?

  Do pierwszego tranzystora, to układa zmierzchowy. O ile można to tak nazwać.
  Jeśli rezystancja fotorezystora zwiększy się, tranzystor zacznie przewodzić.

  Zasilany układ z czujnika zmierzchu to multiwibrator, tego nie trzeba szerzej tłumaczyć.
  Przełącznik w multiwibratorze załącza układ i świeci przez określony czas zależny od pojemności kondensatora i oporności rezystora.

  Dodano po 2 [minuty]:

  kblg13 wrote:
  czyli ma to działać, powiedzmy, na zasłonięcie światła. Zasilanie 12 V


  Zależy jakiego fotorezystora użyjesz.
  Zasilanie 12V jak najbardziej może być, tylko trzeba elementy dobrać pod 12V, głównie rezystory.
 • Level 3  
  Fotorezystor 10-20 kom. Jeśli mógłbyś pomóc właśnie z tymi rezystorami, to proszę o pomoc
 • Level 41  
  kblg13 wrote:
  Jeśli mógłbyś pomóc właśnie z tymi rezystorami, to proszę o pomoc


  Opisz wszystkie elementy, ja ewentualnie podpowiem czy dobrze. Jak nie uda Ci się prawidłowo określić to podam szacunkowe wartości.

  Znajdź sobie kałkulator do obliczenia multiwibratora, to odejdzie już jedna część układu.
 • Level 3  
  @Rezystor240
  Wyszło mi coś takiego:
  Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED
  Tylko tak:
  -dioda przy R2 chyba nie da rady zaświecić (a jak da to nie wiem w jaki sposób),
  -diodę przy R6 zupełnie wyrzuciłem, bo nie wiem jak ma to z nią działać,
  -no i niby z 0,7*7kom*2,2mF wychodzi 10s,
  -czy to zadziała?
  -i czy ten tak rozbudowany multiwibrator i cały ten układ w ogóle ma sens?
  Jeżeli mógłbyś to weź coś podpowiedz jako radę doświadczonego elektronika.
  :D
  Jak by co tranzystory BC547C.
  Dodano po 22 [minuty]:

  Chociaż nie, to też nie pójdzie, bo na małej rezystancji też świeci, czyli przy świetle normalnie dioda na multiwibratorze będzie świecić.
  Nie, no nie wiem po prostu poratuj... Bo ja młody, niedoświadczony zupełnie nie mam pojęcia, jak się za to zabrać.
 • Level 3  
  Akurat nie mam pojęcia, jak zrobić to na tym schemacie, ale mam taki układ:
  Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED
  I teraz może tutaj dałoby się jakoś tak zrobić, że dioda na przycisk załączałaby się wtedy, gdy fotorezystor w układzie zmierzchowym byłby w ciemnym otoczeniu lub by się go zasłoniło. Po prostu chodzi o to, żeby on sterował tym całym przerzutnikiem monostabilnym. Tylko właśnie trzeba mi pomóc zrobić schemat i znaleźć wartości elementów, bo ja sam na pewno na to nie wpadnę.
 • Level 3  
  To znaczy nie, mi chodziło o to, że nie mam pojęcia jak zrobić właśnie układ z tego 1. postu. Po prostu nie zrozumiale to napisałem: układ z 555 złożyłem tak jak chciałem i wydaje mi się nawet łatwiejszy niż ten multiwibrator jako układ czasowy, tylko nie wiem jak zrobić dalej z tym fotorezystorem. @Rezystor240 A ty uważasz, że 1. układ jest lepszy? Byłbym wdzięczny, gdybyś chociaż trochę naprowadził, co zrobić dalej z tym 555, żeby rzeczywiście działał tak, jak ja chcę. W ogóle, w którym miejscu ten zmierzchowy dać...
 • Level 43  
  A może po prostu zrób na jednym NE555 układ podający jeden długi impuls (np. 1-3 minuty) po naciśnięciu mikroswitch'a i niech ten impuls uruchamia drugi układ (można również na NE555) z fotorezystorem i diodami LED...
 • Helpful post
  Electronics specialist
  Wszystko można zrobić na jednym NE555 (plus pewnie tranzystorze mocy do LED-ów, bo sam NE555 nie puści tyle prądu, żeby wystarczyło choćby na LED-a 1W).

  Trzeba trochę pomyśleć. Można fotoopornik włączyć między pin RESET i masę, wtedy przy oświetleniu fotoopornika na wyjściu NE555 jest wymuszany stan niski, i LED ma być podłączony tak, by wtedy nie świecił. Między RESET a VCC trzeba dać opornik (jaki, to zależy od fotoopornika - jaki ma opór przy progowym oświetleniu? zamiast fotoopornika może być fototranzystor - zależy, o co łatwiej). Skoro ma nie świecić w stanie niskim, a świecić w wysokim, to trzeba włączać przez podanie impulsu na TRIG. Pewnie wypada, żeby stałe wciśnięcie przycisku nie podawało stałego świecenia, więc po drodze wypada dodać kondensator. Reszta to standardowy przerzutnik monostabilny, jest opisany w nocie katalogowej. W czasie, gdy na wyjściu jest stan wysoki, kondensator ładuje się poprzez 2 szeregowo połączone oporniki, czas = 1.1 * pojemność * suma tych oporników; suma oporników nie powinna przekraczać 100k, a więc na 30s potrzebna jest pojemność co najmniej 270uF.
 • Level 43  
  Wszystko można, można to wykonać na jednym Attiny13 plus element wykonawczy (to by miało parę zalet). Koledze Autorowi zapewne jednak chodzi o schemat :-)
 • Level 3  
  Dobra, więc wyszło coś takiego:
  Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED
  Jest jasno, na fotorezystorze ok. 0,5 - 1,5 kΩ - dioda nie świeci, gdy jest ciemniej, normalnie powinna świecić - dałem 20 kΩ pomiędzy RESET a VCC, także powinno być dobrze. A jeżeli chodzi o 1W na diodzie LED, to wcale tyle nie potrzebuje, to ma być zwykła diodka na płytkę stykową. :D
 • Level 3  
  Dobra, więc wyszło coś takiego:
  Układ klatkowy do złożenia ale z diodą LED
  Jest jasno, na fotorezystorze ok. 0,5 - 1,5 kΩ - dioda nie świeci, gdy jest ciemniej, normalnie powinna świecić - dałem 20 kΩ pomiędzy RESET a VCC, także powinno być dobrze. A jeżeli chodzi o 1W na diodzie LED, to wcale tyle nie potrzebuje, to ma być zwykła diodka na płytkę stykową. :D

  Dodano po 41 [sekundy]:

  Także dzięki, sprawa rozwiązana.