Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY

Carrrot 08 Lut 2019 21:52 1986 14
  • #1 08 Lut 2019 21:52
    Carrrot
    Poziom 10  

Cześć wszystkim.
    Od kilku lat mam stację lutowniczą zrobioną na transformatorze 24V 5A, kolbie lutowniczej 24V i regulatorze REX C100. Regulator ma wyjście przekaźnikowe, potrafiące doprowadzić do szału po kilku godzinach klikania, lub lutowania późno w nocy, gdy jest cisza, a przekaźnik tłucze jak kowadło :D
    Zastąpiłem przekaźnik tranzystorem N-mosfet IRF540N, a do jego sterowania użyłem transoptora PC817. Pewnie można dać tylko sam tranzystor, ale ja chciałem, żeby wyjście było odizolowane od sterowania, tak jak to ma miejsce w przekaźniku.
    układ poskładałem na małej płytce uniwersalnej i zamontowałem w środku całego regulatora. Teraz nastała cisza, radiator jest w sumie niepotrzebny, tranzystor jest zimny po 3 godzinach działania.
    Ja jestem zadowolony, układ poskładany z części z szuflady, koszt 0zł :D
    IRF540N i PC817 zastosowałem tylko dlatego, że je miałem, kiedyś omyłkowo zamówiłem po 100szt zamiast 10 z chin i tak sobie używam :)
    Sam regulator wymaga po takiej przeróbce podania dodatkowo +24V i podaje wtedy do kolby masę, ale to dla niej całkowicie bez różnicy.
    N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIYfet520.jpg Download (26.39 kB) N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY51814878_2...1568_n.jpg Download (602.63 kB) N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY51510783_2...8128_n.jpg Download (83.23 kB) N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY51591237_2...4192_n.jpg Download (103.81 kB) N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY51461732_2...0672_n.jpg Download (81.11 kB)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 09 Lut 2019 12:39
    pawlik118
    Poziom 25  

Napięcie na bramce będzie wynosiło około 6V. To trochę mało aby w pełni i bezpiecznie otworzyć mosfet'a. Polecam zmienić rezystor pomiędzy bramką a PC817 na 1k.

• #3 09 Lut 2019 14:22
    Jacekser
    Poziom 17  

Czy regulator wskazuje temperaturę tej lutownicy?! Toć to ok.2x więcej niż potrzeba.Ja lutuję przy temp.ok 380 st.C.Układ regulatora z drobnymi modyfikacjami można zastosować do transformatora(trzeba go podwoić i odpowiednio połączyć). Widziałem już takie układy.Wywaliłbym rezystor z kolektora transoptora,reszta może zostać jak jest-wzrośnie napięcie na bramce IRF-a.

• Metal Work Pneumatic
  • #4 09 Lut 2019 20:08
    SylwekK
    Poziom 29  

Bardzo nieekonomiczny ten układ. Za dużo udziwnień. Przede wszystkim mam wrażenie jakbyś dobierał elementy do tranzystora bipolarnego, a nie mosfeta. To, że działa to ok, ale warto poprawić ten układ.
    1. Led z rezystorem już lepiej umieścić w obwodzie drenu równolegle z obciążeniem.
    2. Rezystor na bramce max 100om
    3. Rezystor bramka-masa zwiększyć do około 47k
    4. Można wywalić rezystor z obwodu kolektora transoptora (o czym już ktoś powiedział)
    Punkty 2 i 3 eliminują niepotrzebne "zmiękczanie" zbocza załączającego/wyłączającego mosfeta, które powoduje jego niepotrzebne rozgrzewanie. To tyle ode mnie. Pozdrawiam :)

• #5 10 Lut 2019 01:52
    voltbolt
    Poziom 12  

Zbudowałem podobny układ, też na rex-100, SSR gotowy moduł.

z moich doświadczeń i obserwacji:

-Szczerze polecam wymienić kolby na firmowe. Sam używam tych tanich chińskich (5-6 sztuk aby grotów nie wymieniać) ale są niesamowicie niestabilne w kontroli temperatury. Diametralnie wyższy komfort pracy jest na markowych. Super są polskie Elwik .
    - dobry pomysł to wyprowadzić 2-3 gniazda na panel i uzywać jakiejkolwiek kolby (din5, gx16-5 itp).
    -dodatkowa kontrolka 'grzanie' jaką wyprowadziłem u siebie jest zbędna, załączenie układu wyświetla dioda na panelu

Jeśli chcemy to możemy używać naszej 'stacji lutowniczej' jako uniwersalny sterownik temperatury, wtedy układ wykonawczy podłączamy poprzez stycznik lub przekaźnik z cewką 24VAC w miejsce grzałki. Dodatkowy plus jest taki, że urządzenie włączany bezpiecznym napięciem.
    Rex-c100 obsługuje większość przemysłowych czujników temperatury, cały alfabet termopar.

Czy warto budować taki układ ? 100% tak. cena podzespołów (rex c-100, trafo 24v, SSD/przekaźnik/układ z MOSFET ) jes porównywalna z zakupem najtańszej chinskiej stacji. Mnie całośc wyniosła 150zł, a wyszło 10/10

• #6 10 Lut 2019 08:50
    Jacekser
    Poziom 17  

Warto nadmienić że dla transformatora 24VAC można zastosować triak.I to chyba najprostszy ,bezstykowe zał/wył.

• #7 11 Lut 2019 11:06
    voltbolt
    Poziom 12  

Jacekser napisał:
    Warto nadmienić że dla transformatora 24VAC można zastosować triak.I to chyba najprostszy ,bezstykowe zał/wył.

Masz racje kolego! Mądrego to aż przyjemnie posłuchać.
    ja moduł SSR kupiłem w komplecie, ale przy najbliższej potrzebie go wygrzebie , bo jest na 100A, a trafo max. pobiera 0,2A "
    więc można powiedzieć że jest "zapas mocy". Ogólnie starałem się zrobić "porządnie".

Tak to u mnie wygląda:
    N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY N-MOSFET zamiast przekaźnika. Przekaźnik SSR DIY

ps. nie potrafie obrócić ostatniego obrazu, u mnie wygląda normalnie, po przesłaniu odwrócony

• #8 11 Lut 2019 12:11
    SylwekK
    Poziom 29  

voltbolt napisał:
    Jacekser napisał:

Masz racje kolego! Mądrego to aż przyjemnie posłuchać.

Pokusiłbym się o gasik RC po wyjściowej stronie triaka - w końcu obciążenie jest indukcyjne i to tylko kwestia czasu kiedy triak strzeli.

• #9 11 Lut 2019 13:37
    Jacekser
    Poziom 17  

Drobna uwaga ! Wrysowałem obciążenie w obwód sieciowy(jeśli ma być na 230VAC)by nie sugerowało podłączenia bezpośredniego do sieci.Inaczej byłby to dobry wyzwalacz zabezpieczeń i kontroler wytrzymałości triaków :P

Osobiście to regulowałbym po stronie wtórnej transformatora bo załączanie i wyłączanie indukcyjności jakim jest trafo da zakłócenia i wpłynie (negatywnie) na trwałość optotriaka. Ostatnio bawiłem się czymś podobnym tyle że z fazową regulacją triaka prędkości silnika indukcyjnego i co jakiś czas MOC3052(reguluje fazę) psuł się.Musiałem dać zamiast jego transformator impulsowy.

• #10 11 Lut 2019 14:51
    SylwekK
    Poziom 29  

Dalej nie stosuj grasika, a nie wyrobisz na te optotriaki i troaki. Dlaczego u mnie triakii nie strzelają mimo stosowania znacznych obciążeń indukcyjnych?

• #11 11 Lut 2019 16:40
    Jacekser
    Poziom 17  

SylwekK napisał:
    Dalej nie stosuj grasika, a nie wyrobisz na te optotriaki i troaki. Dlaczego u mnie triakii nie strzelają mimo stosowania znacznych obciążeń indukcyjnych?

Rysunek nie był mój.Ja tylko dorysowałem obciążenie .Oczywiście że dla obciążeń indukcyjnych należy zastosować gasik RC bo dla szybkich zmian dV/dt triak sam się będzie wyzwalał.Należy mieć nadzieję że młodzi zaglądną w aplikację tak MOC-a jak i triaka i dodają ten gasik.W moim przypadku przy kiepskim silniku komutatorowym gasiki na niewiele się zdały.Wszystko za to było OK przy obciążeniu rzeczywistym(żarówka).Sprawę załatwił transformator impulsowy w bramce.Ma je w w ofercie Dacpol.Układ goniłem z Attiny10.

• #12 12 Lut 2019 02:29
    voltbolt
    Poziom 12  

Używam kilku układów z regulacją fazową na triaku od kilku lat i żaden nigdy się nie spalił przy silnikach komutatorowych, chyba ze prąd maksymalny przekroczyliśmy jeśli zastosowany był za mały triak. jedynie kiedy krótko działał układ to właśnie przy transformatorze, ale była regulacja po stronie pierwotnej.
    Doradzicie w takim razie jak wykonać taki gasik ?

• #14 12 Lut 2019 12:53
    voltbolt
    Poziom 12  

Dokumentacja AN-3004 wydaje sie ciekawa, musze to w wolnym czasie przeczytać
    ale na razie pójdę tą drogą:

Dzięi za sugestie z gasikiem !

PS: Czy zwykła neonówka nie załatwi sprawy ?
    Gdy robiłem proste przetwornice podwyższające (ne555+mosfet+ trafo 6/220) to jako zabezpieczenie wpinałem neonówkę równolegle do uzwojenia pierwotnego

• #15 12 Lut 2019 14:20
    chisel
    Poziom 26  

Carrrot napisał:
    IRF540N i PC817 zastosowałem tylko dlatego, że je miałem, kiedyś omyłkowo zamówiłem po 100szt zamiast 10 z chin i tak sobie używam