Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrus MR-300 - Prądorozrusznik i regulator napięcia

08 Lut 2019 22:40 501 3
 • Poziom 20  
  Witam
  Mamy u nas na warsztacie Mikrusa, w którym robiliśmy remont silnika. Właściwie to była odbudowa tego co z niego zostało. W opłakanym stanie był też prądorozrusznik ale jesteśmy na dobrej drodze bo rozrusznik już działa natomiast prądnica jeszcze nie. W sieci znalazłem tylko schematy połączeń w prądorozruszniku tylko na tej stronie: http://mikrus.net.pl/2015/09/03/909/
  Pierwszy schemat dotyczy pojazdu o nazwie Gogomobile a drugi to schemat połączeń w Mikrusie. Różnią się między sobą sposobem połączenia uzwojenia wzbudzenia z opornikiem.
  Na pierwszym schemacie (dot. Gogomobile) uzwojenie wzbudzenia połączone jest jednym końcem do szczotek a drugim do opornika, który z kolei podłączony jest do masy:

  Mikrus MR-300 - Prądorozrusznik i regulator napięcia

  Na drugim schemacie uzwojenie to jednym końcem podłączone jest do masy a drugim z opornikiem a on z kolei podłączony jest do szczotek, czyli coś takiego:

  Mikrus MR-300 - Prądorozrusznik i regulator napięcia

  Sądząc po tym co zostało z naszego prądo-rozrusznika to mamy wariant drugi, gdyż jeden z końców uzwojenia był podłączony do metalowej obudowy.

  Teraz kilka pytań:
  - niestety w Mikrusie tym nie ma oryginalnego regulatora napięcia w związku z tym jaki regulator można by tutaj zastosować. czy sprawdzi się np. elektroniczny regulator typ RA2/12V, jeśli nie to jaki regulator zastosować ?

  - nie mamy tez opornika, który występuje na schematach. Czy opornik ten o rezystancji takiej samej jak cewka wzbudzenia jest wymagany w przypadku zastosowania elektr. reg. napięcia ?

  - które z przedstawionych połączeń jest właściwe

  Jeśli macie jakąś wiedzę jak to wszystko spiąć to proszę o informacje

  Pozdrawiam
 • Poziom 35  
  Lata temu zamontowałem regulator napiecia do Mikrusa od Syreny z dobrym skutkiem tylko mam z nim nieciekawe wspomnienia bo miało to małe kółka a po naprawie przecież trzeba się przejechać tym cudakiem i wjechałem w kupe obornika i trzeba się było uporać żeby go z tamtąd wydostać.
 • Poziom 20  
  Mikrus w gnoju ? Musiało być zabawnie właśnie :)
  Dobra, powoli sytuacja się klaruje. Wiem już, że nie druga opcja tylko pierwsza jest właściwa.
  Na pewnym forum zagranicznym znalazłem temat, w którym gość zamienił oryginalny regulator innym i dodał przekaźnik do rozruchu:

  Mikrus MR-300 - Prądorozrusznik i regulator napięcia

  Potem znalazłem schemat prądo-rozrusznika z czterema szczotkami i takim samym regulatorem : https://www.autoelectricsupplies.co.uk/image_uploads/260106-wiring_large.jpg

  Muszę jeszcze sprawdzić uzwojenia wzbudzenia, czy nie ma zwarcia bo rezystancja jest zbyt mała no i wygląda jakby ktoś już coś z tym uzwojeniem kombinował.