Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.

Hetii 08 Lut 2019 23:31 2691 13
  • #1 08 Lut 2019 23:31
    Hetii
    Poziom 15  

Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.

Jakiś czas temu znalazłem opis uruchomienia matrycy retina retina-display-to-a-regular-computer.

Matryca kosztowała niecałe 97zł. Dokładny model jaki otrzymałem to LP097QX1-SPAV, nie wiem czym to się różni od wersji SPA1, ale jest kompatybilna elektronicznie.

Czytając powyższy wątek można znaleźć wpisy, iż połączenie z matrycą powinno być wykonane najlepiej na laminacie 4 warstwowym, celem dopasowania impedancji.

Ja natomiast postanowiłem sprawdzić jak bardzo tolerancyjny jest przesył sygnału DP.
    Dlatego też użyłem zwykłego drutu w emalii, który zalutowałem bezpośrednio do złącza.
    Samo złącze ma 16mm i znajduje się w nim 51 pinów więc zadanie to nie należało do trywialnych.

W sumie do tematu podchodziłem 3 razy, i ostatecznie udało mi się polutować za pomocą prostej lutownicy na USB. Wszelkie inne moje lutownice były niestety zbyt duże.

Co do źródła sygnału użyłem karty graficznej montowanej niegdyś w komputerach DELL optiplex 780 (hd3470). Niechlujnie niestety demontowałem złącze DP i część ścieżek została oderwana.
    Dlatego też linie sygnałowe zostały przylutowane do kondensatorków, której były przed złączem.

Co do podświetlania matrycy, postanowiłem wszystkie 12 rzędów połączyć równolegle, przez co nie musiałem wyprowadzać ich wszystkich ze złącza.

Taki zabieg wykonałem dlatego, że nie zależy mi na trwałości tych ledów bo matryca miała finalnie być użyta w projektorze. Czas pokaże czy uda mi się go złożyć.

Napięcie zasilania ledów ustawiłem na 19.5v z ograniczeniem prądowym ok 15mA.

Jak widać na zdjęciach matryca pracuje bardzo ładnie, nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z wyświetlaniem mimo niechlujnego podłączenia.

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie czy uda mi się ją rozłożyć w sposób który przetrwa.
    Niestety już ma drobny mankament w postaci śladu po uderzeniu przez kartę graficzną bo mi wyleciała z ręki i obawiam się, że w projektorze taki drobny ślad może urosnąć na ścianie.

Mam jeszcze z 8 tych kart graficznych także planuję na obecnej sprawdzić czy faktycznie potrzebuje wszystkie linie sygnałowe.

Być może udało by się ograniczyć przepustowość magistrali, przez co można by tą kartę podłączyć pod jakąś płytę z laptopa, która ma złącze mPCIE.

Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 09 Lut 2019 10:24
    puszak
    Poziom 28  

Nie podoba mi się sposób podłączenia, lecz ważne, że działa :spoko: Można by dorobić adapter ze złączem taśmy i kawałkiem pcb. Druciki zapewne sieją po częstotliwościach, kiedyś miałem problemy z normalnym przewodem od monitora gdy słuchałem SDR, całe pasmo 11m było zaśmiecone sygnałem monitora.

• #3 09 Lut 2019 11:36
    Hetii
    Poziom 15  

puszak napisał:
    Nie podoba mi się sposób podłączenia, lecz ważne, że działa :spoko:

Niestety u nas jest drobny problem z tymi złączami. Jakiś czas temu na Ali były dostępne gotowe płytki sv097qx1-51 po 6$, częściej znajduje się teraz gotowe sterowniki, ale to już koszt ok 40-70$.

Zapewne przed finalnym montowaniem przewody poszczególnych par przytnę i skręcę a na koniec zawsze mogę jakiś ekran jeszcze dać. Wszystko zależy od tego jak w obudowie projektora mi się to umiejscowi.

• #4 09 Lut 2019 12:08
    Janusz_kk
    Poziom 18  

Pogratulować że udało sie to połączyć i działa.
    Gdzie ją kupiłeś i jaką ma przekątną, a doczytałem że to ipad
    czyli raczej małe przekątne.

• #5 09 Lut 2019 12:34
    Hetii
    Poziom 15  

Janusz_kk napisał:
    Gdzie ją kupiłeś i jaką ma przekątną, a doczytałem że to ipad

Dziękuje.
    Tak jak pisałem na początku, koszt to 97zł z Aliexpress. Przekątna to 9.7".

Jestem właśnie na etapie wyciągania samej matrycy.

Matryca na swoich obrzeżach jest oklejona taśmą ekranującą i uznałem że najbezpieczniej będzie ją przeciąć nożem do tapet.
    Jak widać poniżej zabieg się udał i kombinuje teraz co zrobić z częścią spodnią aby można było samą matrycę postawić do pionu.

Co ciekawe o strony polaryzatora matryca jest jak lustro, przenikalność światła nie jest najlepsza więc nie wiem jak to będzie przy projektorze i czy wszystkie matryce są tak skonstruowane.

Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.

Niestety jest już po matrycy :(
    Próba odlepienia płytki sterującej od tylnej części obudowy zakończyła się uszkodzeniem sterowników i drobnym pęknięciem samej matrycy.

Nauka taka że przynajmniej wiem jak jest ta matryca zbudowana.

Zastanawia mnie czy tego rodzaju matryce mają soczewki fresnela, bo mam wrażenie że jeden z filtrów ma właściwości powiększające.
    Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3. Uruchomienie matrycy retina LP097QX1 z ipad3.

• #6 09 Lut 2019 15:32
    Janusz_kk
    Poziom 18  

No cóż łaczę się w bólu :) a soczewkę może mieć, zawsze to parę procent więcej widać.

• #8 10 Lut 2019 19:47
    Stefan_2000
    Poziom 18  

Krzysiek007 napisał:
    Gdzie kolega kupił tą matryce w takiej cenie?

Aliexpress

Pytanie chyba trochę spóźnione, ale czy masz może wiedzę czy da się podłączyć tą matrycę do jakieś przejściówki HDMI => DisplayPort? Czy wiesz na ile eDP jest zgodny z takimi przejściówkami?

• #9 10 Lut 2019 21:28
    Hetii
    Poziom 15  

Stefan_2000 napisał:

Pytanie chyba trochę spóźnione, ale czy masz może wiedzę czy da się podłączyć tą matrycę do jakieś przejściówki HDMI => DisplayPort? Czy wiesz na ile eDP jest zgodny z takimi przejściówkami?

Na AliExpress są sprzedawane całe zestawy z tą matryca i płytką konwertera za ok 370zł.

Takie same zestawy są z matrycami 4k za ok 500zł.

Można też samemu poszukać konwerterów z hdmi na eDP ale trzeba zwrócić uwagę na to aby wspierały rozdzielczość 2k, czyli muszą mieć wyprowadzone na złączu 4 pary różnicowe.

Dodano po 13 [minuty]:

Dodam jeszcze, że osobiście to zamiast kupować przejściówkę to można się pokusić o zakup Orange Pi RK3399 ze złączem eDP.

A jak chce się zaoszczędzić to stara karta z wyjściem DP też wystarczy. Ta którą ja użyłem idzie kupić za 30zł.

• #10 10 Lut 2019 21:30
    Stefan_2000
    Poziom 18  

Hetii napisał:
    Stefan_2000 napisał:

Na AliExpress są sprzedawane całe zestawy z tą matryca i płytką konwertera za ok 370zł.

Widziałem, tylko nie bardzo rozumiem co ta płytka konwertera jeszcze robi, bo oprócz wejścia HDMI to tam jest też wyjście audio, ale też jakaś klawiatura, jakieś guziczki. Czym one sterują?

Hetii napisał:

Takie same zestawy są z matrycami 4k za ok 500zł.

Ale albo nie umiem znaleźć, albo tylko 5.5".

Hetii napisał:

Można też samemu poszukać konwerterów z hdmi na eDP ale trzeba zwrócić uwagę na to aby wspierały rozdzielczość 2k, czyli muszą mieć wyprowadzone na złączu 4 pary różnicowe.

Jakby to zadziałało to można by podłączyć pod jakąś malinę. A w następnym kroku uruchomić dotyk z ipada ;-)

• #11 11 Lut 2019 09:50
    Hetii
    Poziom 15  

Płytka ze scalakiem jest potrzebna bo nie można sobie sygnału z hdmi podłączyć pod port wejsciowy eDP.

Natomiast w drugą stronę jest to mozliwe, czyli sygnał DP można podłączyć pod wejście hdmi, bo protokół DP może symulować sygnał hdmi.

Matryce 4k widziałem w rozmiarach 15".

Dodano po 12 [godziny] 13 [minuty]:

Colina2 napisał:
    Możesz rozwinąć tę myśl, albo podać jakiś źródła?

Najszybciej to chyba w naszym wiki DisplayPort oraz HDMI

Znalazłem złącza na Ali, trzeba szukać pod nazwą ipad 3 fpc lcd socket

• #12 11 Lut 2019 10:35
    Colina2
    Poziom 16  

@Hetii Skasowałem swój post bo zdałem sobie sprawę że napisałem głupotę. DP pomylił mi się z DVI który faktycznie jest praktycznie tym samym co HDMI jeżeli chodzi o przesyłanie obrazu. Tak czy siak, dzięki za odpowiedź ;)

• #13 14 Lut 2019 23:02
    Stanley_opo
    Poziom 10  

Pytanie jak z zasilaniem matrycy wypadało by zrobić aby żywotność była większa i miało to ręce i nogi? Natknąłeś się może na jakieś rozwiązanie?

• #14 15 Lut 2019 00:18
    Hetii
    Poziom 15  

Stanley_opo napisał:
    Pytanie jak z zasilaniem matrycy wypadało by zrobić aby żywotność była większa i miało to ręce i nogi? Natknąłeś się może na jakieś rozwiązanie?

Zasilanie matrycy to 3.3v i można je pobierać ze złącza DP.

Z podświetlaniem jest już gorzej, bo wymaga ok 20v, wiec może być konieczne użycie przetwornicy step up.

Adafruit sprzedawał kiedyś gotowe płytki do tego wyświetlacza bazujace na sterowniku LT3754 oraz attiny85.

Generalnie chyba będę projektował swoją płytkę, aby mieć podręczny wyswietlacz na DP, więc mogę udostępnić wynik pracy.

Tutaj podane są gotowe płytki za ok 120zł, a nawet konwertery z hdmi na dp.

Dodano po 42 [minuty]:

Ale siupa... Właśnie doczytałem, że ów matryca nie wspiera HDCP, więc pupa z oglądania netflixa w 2k...