Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 230/5 prosze o schemat

Maramowicz 09 Lut 2019 09:33 1077 71
  • #1 09 Lut 2019 09:33
    Maramowicz
    Poziom 8  

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale umieściłem bo na elektrodzie jestem nowy.

Zamierzam zrobić zasilacz do Raspberry Pi 3B. Zwykłe zasilacze mają po 5V i nie wystarczają do zasilania mojej maliny. Raz w szkole podłączyłem ją pod jakiś zasilacz uniwersalny (firmy ART, model zaczynał się na AZ ale dokładnie nie pamiętam) a ten pokazał mi że zasila ją napięciem 5.3V, czasem nawet skakało do 5.4V. Mogłem uruchamiać wszystko co chciałem a ta i tak nie dawała mi żadnej informacji o niskim napięciu, gdzie wcześniej uruchamiałem ją nawet na 5V/2A a ona i tak grymasiła.

I pewnie odezwą się tacy co powiedzą Panie kup se pan bo taniej wyjdzie, ale co do tego to chyba każdy co kiedyś coś sam zrobił wie że wszystko co w we własnym zakresie zrobione najbardziej cieszy :D . Ponadto sam uczę się w zawodzie technik elektronik i jakoś chciałbym doskonalić swoje umiejętności w tworzeniu własnych układów elektronicznych. Dlatego też chodzi mi o sam schemat a nie linki do Botlandu czy innego Alledrogo.

W razie czego mam całą skrzynkę różnych rezystorów, tranzystorów i innych tam kondensatorów (attiny 2313 i dwie attiny 13 też mam :P )

Dlatego też proszę o schemat układu 220V~/5.3V-(około) (układ samoczynnie regulujący napięcie też mile widziany :wink: ).

0 29
  • #2 09 Lut 2019 09:48
    miszaa88
    Poziom 15  

1. Czy podałeś dobry model Raspberry? Na schemacie tego modelu nie widzę złącza zasilającego, ukłąd jest zasilany z USB.
    2. W jaki sposób sprawdzałeś że układ był zasilany 5,3V, które nawet skakało do 5,4? Co ustawiłeś na zasilaczu? Bo z tego co piszesz wynika że nie wiesz jak działa tego typu zasilanie.
    3. Co to znaczy że "wcześniej też grymasiła"?

0
  • #3 09 Lut 2019 09:49
    alekt77
    Poziom 28  

Maramowicz napisał:
    sam uczę się w zawodzie technik elektronik i jakoś chciałbym doskonalić swoje umiejętności w tworzeniu własnych układów elektronicznych

To poszukaj Kolego układ zasilacza w internecie, wybierz który wg ciebie będzie dobry i wtedy skonsultuj swój wybór na forum. A Ty chcesz nie wędkę tylko rybę i to od razu upieczoną. I co masz na myśli pisząc: "układ samoczynnie regulujący napięcie". Od osoby uczącej się w zawodzie technik elektronik można wymagać więcej.

0
  • #4 09 Lut 2019 09:59
    Maramowicz
    Poziom 8  

Tak, układ jest zasilany z USB, ten zasilacz ma wyjście USB i na nim się nic nie ustawia. Ponadto ma on ekranik na którym wyraźnie widać co ma na wyjściu. I nie "wcześniej też grymasiła" a "ona i tak grymasiła" przy poprzednim zasilaniu 5V.
    A co do szukania to szukałem, szperałem ale nic co by mi odpowiadało nie znalazłem. Co do tego że "można oczekiwać więcej" to zaznaczam że jestem w 2 klasie a tam raczej nie robimy własnych schematów a działamy na gotowych schematach.

0
  • #5 09 Lut 2019 10:04
    miszaa88
    Poziom 15  

Układ ma być więc zasilany z 5V a nie z 5,3V. I zasilacz nie powinien dawać 5,4V bo tak "chce" płytka, mógł tyle podać bo jest wadliwy.
    Grymasiła czyli co?

0
  • #6 09 Lut 2019 10:05
    psooya
    Poziom 37  

Przy prądach powyżej 2A masz do dyspozycji 3 rozwiązania.
    Trsnsformator, mostek, lm317 z dodaktową parą trsnzystorów i zacnym radiatorem.
    Transformator, mostek, smps w topologii buck / step down lm2576 3A lub inne rozwiązanie
    Budowa smps w topologii flyback np Uc3843/2 lub inne lepsze rozwiązanie.
    Pech sprawia, że wydasz na to krocie przy zakupie gotowca.

0
  • #7 09 Lut 2019 10:11
    alekt77
    Poziom 28  

Maramowicz napisał:
    raczej nie robimy własnych schematów a działamy na gotowych schematach

Ale potrafisz wyszukać w internecie specyfikację dla interfejsu USB? Poniżej masz fragment z tej specyfikacji: "Standardowym napięciem zasilania dla pojedynczego urządzenia podłączonego do portu USB 1.1/2.0 jest 5 V przy czym specyfikacja określa, że powinno być ono między 4,75 V a 5,25 V. Dla portu USB 3.0 podstawowe napięcie jest takie samo, lecz dopuszczalny zakres jest szerszy i wynosi 4,45 – 5,25 V".
    Może więc masz problem ze swoją "maliną" a nie z zasilaczem.

0
  • #8 09 Lut 2019 10:16
    Maramowicz
    Poziom 8  

hmm... widzę że ktoś nie rozumie pojęcia "grymasić". Wyjaśniam więc że producent Raspberry Pi zaleca napięcie 5.1V a nie 5V do zasilania maliny. Nawet zrobił dedykowany zasilacz do Raspberry Pi na 5.1V (patrz np. na Botlandzie, jest tam oryginalny zasilacz). Co do "grymaszenia" to zarówno migająca czerwona dioda, błyskawica migająca co większy spadek napięcia w prawym górnym rogu ekranu i informacja w logach "under voltage detected!"

Co do tych trzech rozwiązań to dzięki, sprawdzę w drodze do większego miasta bo akurat jadę do większego miasta ;) .

Edit. A powiedziałeś 2A... Myślę że aż tyle nie trzeba bo nie ma problemu z natężeniem a z napięciem (under voltage), myślę że 1A wystarczy :) .

0
  • #9 09 Lut 2019 10:42
    miszaa88
    Poziom 15  

Grymaszenie nie jest synonimem "migającej czerwonej diody" lub też "under voltage detect". Jedną z zasad pisania na tym forum jest wyczerpujące opisanie problemu, czego nie zrobiłeś i jeszcze wytykasz innym, którzy chcą ci pomóc że czegoś tam nie rozumieją.
    Jeżeli układ jest zasilany 5,3V i mówi że mu mało to jest coś nie tak z układem.

0
  • #10 09 Lut 2019 10:52
    Maramowicz
    Poziom 8  

Aha tego nie rozumiesz...
    Właśnie układ nie grymasi przy 5.3V.

Ale układ grymasi przy 5V
    Nie na odwrót i nie przy obu napięciach. Przy 5.3 nie grymasi, a przy 5 już tak

0
  • #11 09 Lut 2019 10:54
    miszaa88
    Poziom 15  

Pisałem w czym jest problem. Nie tylko ja zresztą.

Nie ma za co, i powodzenia.... mimo wszystko.

0
  • #12 09 Lut 2019 10:59
    alekt77
    Poziom 28  

Maramowicz napisał:
    Myślę że aż tyle nie trzeba bo nie ma problemu z natężeniem a z napięciem (under voltage), myślę że 1A wystarczy

Odwołujesz się do parametrów układu podanych na stronie Botland a tam są podane dla modelu Raspberry Pi3B parametry zasilania: Producent zaleca aby napięcie podane na złącze miało wartość 5,1 V, natomiast wydajność prądowa wykorzystanego zasilacza powinna wynosić CO NAJMNIEJ 2,5 A.
    Może więc jednak "problem z natężeniem" i 1 A nie wystarczy.

0
  • #13 09 Lut 2019 11:03
    kato76
    Specjalista Automatyk

Mam trzy urządzenia oparte o Rpi3, więc się wypowiem: 5V spokojnie wystarcza. 2 Ampery to stanowczo za mało. Moje maliny pracują prawidłowo, czyli bez "rainbow pixel", restartów, zacięć itp. (zwał jak chciał) na zasilaczach które dają prądy powyżej 3-ech Amperów. Po podłączeniu dysków USB, zasilanie musiałem jeszcze wzmocnić. Teraz mam podłączone MeanWelle openframe 5V/5A. Działa OK. Jedna uwaga: zasilanie podłączone przez złącze DIO a nie przez USB.

0
  • #14 09 Lut 2019 11:04
    Maramowicz
    Poziom 8  

"W czym jest problem" to pytanie czy twierdzenie? Dobra może moje pojęcie grymaszenia jest inne niż twoje. Bo w moim słowniku grymaśić znaczy mówić że coś mu nie pasuje. A to znaczy że:

Przy 5.3V pisze że jest wszystko ok, czerwona dioda świeci światłem ciągłym.

A przy 5V pisze że wykryto za niskie napięcie i czerwona dioda miga.

Czy tak trudno to zrozumieć czy może to ja nie rozumiem że to że jest za niskie napięcie to jest dobrze.

A co do zasilania przez 2 piny to jest to zarówno lepsze bo odrobinę wyższe napięcie jest podawane bezpośrednio na maline jak i gorsze bo omijanie są zabezpieczenia zasilania

A i jeszcze jedno bo nie powiedziałem o tym że lekko podkręciłem maline. Oznacza to też że potrzebuje ona nieco wyższego napięcia zasilania.

0
  • #16 09 Lut 2019 11:19
    miszaa88
    Poziom 15  

Jeżeli zasilasz układ 5V i ten krzyczy że jest coś nie tak to problem jest z układem a nie z zasilaniem. Zasil układ tymi 5V, pomierz napięcia na kondensatorach przy co większych scalakach, pomierz napięcia wejsciowe/wyjsciowe stabilizatorów. Porównaj wyniki z wartościami jakie powinny występować w rzeczywistości.

kato76 napisał:
    No dobrze, skoro nam nie wierzysz to weź głęboki oddech i tu poczytaj : https://www.raspberrypi.org/documentation/faqs/#pi-power
    A jak już przeczytasz to rozpisz sobie Prawo Ohma i zastanów się dlaczego w logach jest napisane undervoltage. Podpowiedź: komunikat undercurrent nie istnieje.

Ależ autor powiedział że zasilał układ z 5,3V i wtedy było ok. Jeżeli napięcie nie siadło to wydajność prądowa została zachowana.
    Chyba że akurat był to ten szczególny moment, w którym po zwiększonym napięcia do tych 5,3V napiecie wyjściowe stabilizatorów było na akceptowalnym poziomie - jednak wątpię w ten scenariusz.
    Dlatego należałby wiedzieć co to za zasilacz i czy pracował wtedy w C.V. czy w C.C., jeżeli w C.C. to problem jest z zasilaniem, jeżeli w C.V. to z układem.

0
  • #17 09 Lut 2019 11:35
    Maramowicz
    Poziom 8  

Przypomniałem sobie że kiedyś go szukałem w guuglach ;) .
    Okej wpisuje...
    ART...
    AZ...
    Zasilacz ART... i dobrze pamiętałem :D .
    To zasilacz ART AZ-90W-1. Wpiszcie w Google i pierwszy wynik.

0
  • #18 09 Lut 2019 11:48
    miszaa88
    Poziom 15  

Wydaje się dość dziwne że zasilacz ten pokazał ci na wyjściu 5,4V. Nie wiem również jaką ma wydajność prądową z tych 5V.

Zrób to co pisałem wcześniej. Podepnij układ pod 5V i pomierz napięcia wejściowe/wyjściowe stabilizatorów i procka.

0
  • #19 09 Lut 2019 11:56
    Maramowicz
    Poziom 8  

Z chęcią wykonam pomiary tylko że nie teraz (teraz jestem w trasie z rodzicami 30 Km od domu ;) ). Wieczorem zrobię pomiary i wtedy na pewno odpisze ale na razie nic z tego.

0
  • #20 09 Lut 2019 12:04
    kato76
    Specjalista Automatyk

Cytat:
    Ależ autor powiedział że zasilał układ z 5,3V i wtedy było ok. Jeżeli napięcie nie siadło to wydajność prądowa została zachowana.
    Chyba że akurat był to ten szczególny moment, w którym po zwiększonym napięcia do tych 5,3V napiecie wyjściowe stabilizatorów było na akceptowalnym poziomie - jednak wątpię w ten scenariusz.
    Dlatego należałby wiedzieć co to za zasilacz i czy pracował wtedy w C.V. czy w C.C., jeżeli w C.C. to problem jest z zasilaniem, jeżeli w C.V. to z układem.

Uwierz mi, walczyłem z malinami identycznie jak Autor tematu. spędziłem nad tym długie godziny i tak, to jest kwestia tego szczególnego scenariusza w który wątpisz. Niestety ie zaobserwuje się tego na woltomierzu. Trzeba podejrzeć oscyloskopem. Z resztą na zagranicznych forach te zachowania są opisywane nagminnie. Wystarczy lekkie wahnięcie napięcia i malina leży. Czemu pomaga podniesienie napięcia? A no bo jak spadnie o 3 dziesiątki z 5,3V to zostaje jeszcze 5V. Ale jak spadnie z 5V o trzy dziesiątki to już jest tylko 4,7V. A spada gdy zasilacz nie potrafi oddać energii w impulsie. Jeszcze lepsze jaja były gdy podłączyłem dysk 2,5cala pod usb. Malina zaczęła odcinać zasilanie na dysk podczas próby odczytu danych.

0
  • #21 09 Lut 2019 12:19
    miszaa88
    Poziom 15  

Ok, z tym że mała uwaga. Wydaje mi się że nie jest problemem energia w impulsie z zasilacza, ta w impulsie jest pobierana z kondensatorów. Problemem jest po prostu maksymalna wydajność prądowa zasilacza.

0
  • #22 09 Lut 2019 12:30
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Użycie USB jako złącza zasilającego w RPi nie jest najszczęśliwszym pomysłem, bo wiele kabli USB nie ma wystarczająco małej rezystancji, pewnie stąd popularność zasilaczy dających odrobinę więcej niż 5V, aby skompensować straty na dziadowskim kablu.

Zasilacz na 5V 2-3A wykonany jako liniowy będzie dosyć prosty, ale będzie wymagał dużych pojemności i będzie tracił co najmniej drugie tyle mocy, co pobiera RPI, taka specyfika niskonapięciowych zasilaczy że spadki napięcia na diodach i stabilizatorze w stosunku do napięcia wyjściowego są proporcjonalnie większe.

Zasilacz impulsowy był by lepszy, ale skonstruowanie takiego jest trudniejsze, trzeba by znaleźć gotowy projekt, albo dokładnie opisany algorytm projektowania w nocie aplikacyjnej scalaka, ew program taki jak PI Expert, bo technik elektronik nawet - najlepszy i po dyplomie, wie za mało aby ogarnąć wszystkie aspekty projektowania zasilacza impulsowego.
    Z projektowaniem zasilaczy impulsowych jest jeszcze jeden problem, zakłócenia i filtry przeciwzakłóceniowe, ponieważ zakłócenia są szerokopasmowe nie ma jednego skutecznego filtru filtry dobiera się po uruchomieniu prototypu a to wymaga pomiarów a sprzęt jest drogi, po za tym projektowanie filtrów to kolejny rozdział wiedzy poza zasięgiem technikum.
    Kupując drogi zasilacz masz szanse że będzie spełniał normy EMC, tani zasilacz z reguły nie spełnia wymagań - włączasz zasilacz do sieci i radio przestaje działać :) Teoretycznie jest obowiązek aby wprowadzane do użytku urządzenia spełniały wymagania norm EMC, ale badania są drogie, więc sprzedawcy bubli śpią spokojnie, nikt nie sprawdzi tandety którą sprzedają :)

Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie, zasilacz niestabilizowany z transformatorem sieciowym+ stabilizator impulsowy, mniejsze straty mocy od liniowego, łatwiej zbudować.

0
  • #23 09 Lut 2019 12:39
    alekt77
    Poziom 28  

Na tej stronie: Link
    Jest dedykowany zasilacz za 44,90 więc chyba robienie własnoręczne to gra nie warta świeczki.

0
  • #24 09 Lut 2019 12:46
    tos18
    Poziom 38  

Wszędzie w specyfikacjach dla RPI 3B podawane jest napięcie 5V lub 5.1V .
    Zalecany zasilacz ma wydajność 2,5A
    link
    Już przy prądach rzędu 1A ważna jest jakość kabla używanego do zasilania urządzenia.
    Większość dostępnych kabli USB jest bardzo ekonomicznie robiona i tu upatrywał bym problemów z zasilaniem.W brew pozorom zgubić 300mV na takim kabelku można bardzo łatwo. Weryfikacja mojej teorii jest prosta - pomiar napięcia zasilania bezpośrednio na płytce.
    Praktycznie każdy zasilacz stabilizuje napięcie na swoim wyjściu (pomijając specjalne konstrukcje) i nie kompensuje spadku napięcia na kablu a ten będzie tym większy im cieńsze żyły w kablu oraz pobierany w danym momencie prąd.
    Trafiłem też gdzieś na informację że któraś wersja oprogramowania dawała fałszywe komunikaty undervoltage
    Link

0
  • #25 09 Lut 2019 12:53
    Maramowicz
    Poziom 8  

Może i nie warta świeczki ale warta umiejętności :D . Poza tym myślę że moge to troszkę łatwiej sprawdzić.

Aktualnie jestem w większym mieście w którym jest co najmniej 1 sklep elektroniczny. Mógłbym zapytać się o/i kupić regulowany stabilizator napięcia. Przed podłączeniem za pomocą miernika ustawiłbym napięcie 5.1V. Podłączyłbym i sprawdziłbym jak zachowuje się malina. Jeśli wszystko było by ok to znaczy to że chodzi o napięcie, a jeżeli nie to że chodzi o natężenie :D .
    Pytanie tylko czy rodzice pozwolą mi pójść do sklepu elektronicznego...

Edit: tak pomiar że zwykłym zasilaczem i zwykłym kablem też wykonam ;)

0
  • #26 09 Lut 2019 15:56
    psooya
    Poziom 37  

Dokładnie kabelek usb zabija system a o dobry bardzo ciężko. Ja robię swoje przewody do ładowania i zasilania usb.

0
  • #27 09 Lut 2019 16:16
    Maramowicz
    Poziom 8  

psooya napisał:
    Dokładnie kabelek usb zabija system a o dobry bardzo ciężko. Ja robię swoje przewody do ładowania i zasilania usb.

Tak średnio ile "zyskujesz" na zrobieniu takiego przewodu? Jaki ma opór i z czego go robisz.

Tak apropo to że stabilizatora nici, tacy rodzice co są w sklepie półtorej godziny i wybierają płytki do kuchni a potem się okazuje że sklep z elektroniką jest od godziny zamknięty... :( .

0
  • #28 09 Lut 2019 17:34
    tos18
    Poziom 38  

Kolego wszak mamy XXI wiek istnieje internet i sklepy internetowe gdzie bez problemu kupisz co Ci trzeba i jeszcze do domu przywiozą.

A stabilizator można z tranzystorów poskładać choć tu raczej szedł bym w układy impulsowe a te są bardziej skomplikowane.

Inna opcja to użycie zasilacza ATX. Podniesienie napięcia z 5V na 5,2 to nie problem (dobranie jednego rezystora) ale trzeba zachować ostrożność podczas przeróbek gdyż w układzie występują napięcia niebezpieczne i brak ostrożności może skończyć się tragicznie.

0
  • #29 09 Lut 2019 18:03
    Maramowicz
    Poziom 8  

z bezpieczeństwem raczej nie miałbym problemu ;) a co do pomiarów to właśnie przyjechałem do domu i zaraz je zrobię :) .

0
  • #30 09 Lut 2019 18:41
    psooya
    Poziom 37  

Zyskuje tyle, że srajfon w aucie na fast chargu mi się wreszcie ładuje. Używam kolorowej tasiemki z technocabla i wtyczki z tme.

0