Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skuteczne głośniki - Przeróbka mobilnej kolumny aktywnej.

Boxtar 09 Lut 2019 12:11 177 10
  • #1 09 Lut 2019 12:11
    Boxtar
    Poziom 3  

Witam Wszystkich.
    Mam nadzieje, że dział odpowiedni.

Wszystko zaczęło sie tego, że chciałem sobie zbudować tzw ''głośnik bluetooth'' ale, że nie mam talentu/możliwości/miejsca/narzędzi/chęci/czasu do zrobienia przyzwoitej obudowy to postanowiłem przerobić gotowy ''głośnik''.

Wybór padł na Skytec spj-pa908 lub skytec spj-pa910:

Tak, wiem, że to jest ''badziewie i do niczego sie nie nadaje'', ale wygląda przyzwoicie, ma rączkę do przenoszenia, ma zasilanie aku i czyta mp3 z pendrive. Oprócz tego chciałbym jeszcze, żeby taki ''głośnik'' był maksymalnie głośny i miał chociaż jakiś kick-bas bo na niskie zejście i duże natężenie nie ma co liczyć przy takich wymiarach i mocy a i baterii szkoda.

Przeróbka ma polegać na: wymianie mid-basu, wymianie końcówki mocy na jakiś gotowy moduł w klasie D mocy 50...100W rms, przeróbce zasilania na Lion lub przetwornica step-up do uzyskania tych 50...100W ze wzmacniacza, a może te ''sprzęty'' już mają jakąś przetwornice.. nie wiem,wszystko wyjdzie ''w praniu''.

Ogólnie ''elektronikę'' ogarnę, tak czy siak coś sie wykombinuje ;) najwiekszy problem mam z najsłabszym ogniwem czyli głośniki bo nie mam doświadczenia z takimi głośniczkami, dlatego mam pytanie do Was co byście polecili w rozmiarze 8'' i 10''? i czy 10'' bedzie dużo głośniejszy, dużo lepszy kick-bas od 8'' przy tym samym wzmacniaczu i porównywalnych cenach głosników? Pytam, bo zależy mi też na tym, żeby to ustrojostwo było jak najmniejsze i jak najlżejsze, ale jeśli 10'' bedzie znacząco ''lepszy'' od 8'' to jakoś przeboleje targanie w plenerek większej paczki :D

Znalazłem np to:
    MONACOR SPM-200X/4 (troche mało mocy ale skuteczność OK)
    30WRMS, 4Ω, 94dB

STX W.25.300.8.MC (szkoda,że 8 Ω):
    Impedancja 8 ohm
    Moc Maksymalna 300W
    Moc Znamionowa 150W
    Skuteczność 96dB
    Częstotliwość Rezonansowa 51 Hz
    Przeznaczenie Systemy PA
    Przekątna 10''
    Waga 2.1 kg
    Magnes Ferrytowy
    Kosz/Obudowa Stal
    Membrana Celulozowa

CELESTION TF0810TC
    Moc znamionowa : 60 W
    Średnica : 8" 20 cm
    Impedancja : 4 ohm
    Efektywność : 95 dB

Lub co innego byście polecili? Ma być poprostu jak najglośniej z tych dostarczonych 50...100W.

Tak, wiem, że paczke powinno sie policzyczyć do głosnika, parametry TS ect, ect. ale w tym przypadku taki ''głośnik'' ma poprostu ''drzeć ryja'' z jakimś chociaż ''kick-basem'' czyli np wszelkie rezonanse mile widziane :D

0 10
  • #2 09 Lut 2019 16:47
    KOXsu
    Poziom 16  

czym to hvesz zasilać? Zobacz na stronie thomann estradowe kolumny pasywne the box. Nic nie trzeba przerabiać głośniejszego sprzętu w tej kasie nie znajdziesz raczej.

0
  • #3 09 Lut 2019 18:00
    Boxtar
    Poziom 3  

chyba nie docztałeś wszystkiego; to ma byc przenosna kolumna aktywna z odtwarzaczem mp3, zasilana z wbudowanego aku... takie ustrojostwo przenośne na grila/ognisko

0
  • #4 09 Lut 2019 21:06
    KOXsu
    Poziom 16  

Rozumiem. Kolumna pasywna plus wzmacniacz samochodowy zasilany z akumulatora który przy tej mocy raczej nie pogra dłużej niż godzinę. Tylko the box nie wiem czy są w wersji 8ohm ale jakościowo i tak wyjdzie lepiej niż stx zasilany 2x mocniejszym piecem który też jest w wersji 8Ohm. Druga sprawa to ostry plener musi być jak kabla od kosiarki nie będzie. Naprawdę nie da rady pociagnac jakiegoś przewodu 2x1.5mm2? Akumulator gdy zejdzie poniżej 9V można powiedzieć że jest do wywalenia. Jak coś to 3x6V zawsze pogra dłużej.
    https://m.thomann.de/pl/the_box_pa302_fullrangesystem.htm?o=1&search=1549742270
    Czym to chcesz dokładnie zasilać i jaki budżet?
    Robisz zestaw raiderowy a ten dział jest raczej poł profesionalny.

0
  • #5 09 Lut 2019 22:48
    Boxtar
    Poziom 3  

tiaa, rajderowy.... a L-acoustic to przy tym wymięka faktycznie..

Nadal nie doczytałeś: a jak wspomniałem wyżej chodzi o przeróbkę takiego czegoś jak np Skytec spj-pa910.
    https://sprzet-dyskotekowy.pl/product-pol-195...a-mobilna-Skytec-SPJ-PA910.html?text=PJ-PA910
    Nie bedą na tym robione żadne ''sztuki'' itp. to nie bedzie na siebie zarabiać, to ma być sprzęt do użytku prywatnego do słuchania muzyki np przy grilu na działce albo wszedzie tam gdzie poprostu nie ma dostepu do fazy 230V, natomiast jest dostęp do innej fazy ;) . Mam juz taki jeden wynalazek na tego typu okazje na 5'' głośniczku i 20W rms, który jest nawet głośny, ale jak pokazała mi praktyka przydało by sie coś jeszcze głośniejszego i z szerszym pasmem od dołu ;)

0
  • #6 09 Lut 2019 22:53
    KOXsu
    Poziom 16  

chcesz kupić skytec za 500zł żeby wywalić z niego głośniki, kupić nowe za 300zł do tego wzmacniacz klasy D, przetwornica i akumulator. Taniej wyjdzie agregat spalinowy :) Racja nie kumam tego. Masz swoją wizję to działaj.

1
  • #7 09 Lut 2019 23:15
    Boxtar
    Poziom 3  

no to pomogłeś....

gwoli scisłości : ''kolumna'' nie za 500 a za 300pln, nowy glośnik ok. 150pln, istniejący alu żelowy możliwe, że zostanie; moduły przetwornica + koniec mocy kl. D to kilkadziesiat pln a i tak możliwe, że zostaną istniejące wiec nie tragizuj.
    Gdybym widział schemat tej kolumny to wiedziałbym co jest do wyrzucenia i zastąpienia czymś innym a co ma zostać i to jest najmniejszy problem. (napewno zostanie obudowa i przedwzmacniacz z modułem BT/mp3)
    Najwiekszym problemem jest głośnik, tzn jaki nowy głośnik?

KOXsu, masz trudnosci ze zrozumieniem pierwszego postu, a tam wszystko opisałem, co jak i po co; wiec po co to wszystko piszesz? Nabijasz sobie licznik postów? Nie chcesz pomagać to nie pomagaj i nie marnuj naszego czasu.

0
  • #8 09 Lut 2019 23:31
    alien90fr
    Poziom 26  

Z tych głośników Stx najlepszy tylko najlepiej na 4Ω jak byś znalazł

0
  • #9 10 Lut 2019 00:03
    Boxtar
    Poziom 3  

a no wlasnie...jeszcze lepiej gdyby był 2-cewkowy, żeby w razie potrzeby włączać drugi wzmacniacz; wtedy albo jest głośniej albo dłuższa praca na aku...tylko gdzie taki glosnik kupić? ale zejdźmy na ziemie bo chyba nie istnieją głośniki szerokopasmowe o wysokiej skuteczności, impedancji 4Ω i na dodatek dwu-cewkowe... ogólnie budżet na ten cel nie jest ściśle określony; jesli uda sie zmieścic w +/- 150pln to bedzie OK, ale jeśli istnieje jakiś głosnik godny uwagi za powiedzmy 300pln, który będzie naprawde dobrze grał to jest to do przełknięcia.

Patrze na ten mój ''patent'' z tą całą przeróbką z trochę innej perspektywy, tzn. nie chce przepłacać za jakiegoś ''dżejbiela'' 1 czy 2kPLN, chociaż mógłbm kupić takie coś, dlatego nie jest problemem dla mnie wydać kilka stów za dobry głosnik i pare groszy na zasilenie go, który i tak ''zje'' takiego jbl'a na śniadanie ;) poprostu szlag by mnie jasny tafił jakbym miał wydać ten 1 czy 2tysie tylko z tego powodu, że ma napis JBL - realnie to powinno kosztować kilka stów ale prawa rynku są jakie są i jeśli jest na coś popyt to i cena nie bedzie niska.

Tak na marginesie: podobną sytuacje miałem gdy mój znajomy ''napalił sie'' przez internet na soundbar Panasonic za 2 tysie bo też ma TV Panasonic. Gdy przesłał mi link, po zobaczeniu tego ''cuda'', natychmiast odpisałem mu, że to coś powinno kosztować max 3stówy a nie 2tysie i to nie bedzie dobrze grać. Jednak znajomy ''uwziął sie'', że chce jechać do jakiegoś Media-coś.. i obczaić temat. No to pojechaliśmy.. Po odsłuchu tego cuda techniki za 2000pln sam stwierdził, że to jest jakieś nieporozumienie, a ja twierdze, że głośniki komputerowe za 300 będą grały 10x lepiej od tego soundbar'u..

Ale koniec tego ''samo-zaśmiecania'' tego wątku :D i tak jak wcześniej prosze Was o propozycje głośników

0
  • #10 10 Lut 2019 00:19
    alien90fr
    Poziom 26  

może na aliexpress poszukaj

0
  • #11 18 Lut 2019 23:17
    Boxtar
    Poziom 3  

OK, problem z 8ohm rozwiązany (będzie): dam wyższe napiecie zasilania i inną końcówke mocy (miał być TPA3116 i 24V ale bedzie TDA7498 i 36V)
    A odnośnie głośnika to naprawde nie ma nic innego sensownego poza tym STX'em W.25.300.8.MC? ale coś co słyszeliście na własne uszy i możecie sie jakkolwiek wypowiedzieć, bo aliexpressy czy inne alibaby to ja wiem że istnieją, ale nie w tym rzecz - szukam jakiegoś sprawdzonego rozwiązania.
    A do tego załóżmy w.25.300.8.mc driver może też STX'? d500, jak najniżej możnaby go sensownie uciąć jeśli wzmacniacz bedzie dostarczał do 80W rms?

0