Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10

PabloPCK 09 Lut 2019 12:26 321 41
  • #1 09 Lut 2019 12:26
    PabloPCK
    Poziom 8  

Witam,
    mam problem z zainstalowaniem systemu operacyjnego na ww laptopie. On poza dyskiem głównym posiada wbudowany "dysk" SSD 15 GB :)
    Puszczona instalacja z USB na dysk główny, partycja wymiany 549 MB tworzy się na tym SSD wszystko leci poprawnie jednak po restarcie kompa staje na czarnym ekranie z logo Samsung. Usiłowałem przez diskpart ustawić aktywną partycję ale jedyne co osiągnąłem to komunikat, że nie mam systemu operacyjnego.
    Wykorzystałem: "youtube.com/watch?v=Dir88I9jvwM"
    jednak u mnie system nie wystartował. Bez względu czy instaluję Win 10 czy Win 7 (wolałbym aby 10 działała)
    komenda bootrec \rebuildbcd nigdy nie wykryła mi systemu operacyjnego
    Mam wrażenie, że się coś pochomikowało z bootowaniem ale co i jak to naprawić to już nie bardzo wiem.

0 29
  • #2 09 Lut 2019 13:33
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

A w biosie ustawiałeś z którego dysku ma być uruchamiany system?

0
  • #3 09 Lut 2019 13:41
    PabloPCK
    Poziom 8  

Niestety bios nie daje żadnej możliwości wyboru jak ma się uruchamiać. Bios widzi tylko ten normalny dysk talerzowy ten ssd to "widmo"

0
  • #4 09 Lut 2019 13:53
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Wrzuć screen z biosu gdzie są dyski. Zainstaluj system na ssd później podłącz drugi dysk.
    W biosie w ustawieniach musisz mieć ustawiony tryb AHCI kontrolera.
    W biosie ustawiasz też SSD jako główny dysk (nie mylić z kolejnością bootowania), a HDD jako drugi. Możesz też odłączyć HDD na czas instalacji systemu, by uniknąć sytuacji, że sektor rozruchowy systemu zainstaluje się na HDD.

0
  • #5 09 Lut 2019 14:50
    PabloPCK
    Poziom 8  

Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10 Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10 Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10 Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10 Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10
    Jak widzisz dysk SSD w BIOS nie występuje. Nie mogę nic ustawić z tym związanego. A co do instalacji na niego całego systemu to chyba 15 GB na Windows 10 to trochę mało miejsca... :(

Dodano po 30 [minuty]:

A podczas instalacji Windows wygląda to tak 😊
    Oba dyski skasowałem i tylko wybrałem dysk 0 i kliknąłem dalej. Bez wcześniejszego tworzenia jakiejkolwiek partycji. Wszystko sam stworzył. Po restarcie kompa mam tylko czarny ekran bez jakiejkolwiek informacji.

0
  • #6 09 Lut 2019 18:22
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Widzę, że masz opcję AHCI w trybie "Auto", jeśli się da to zmień na "Enabled". I rzeczywiście 15GB na Win 10 to za mało. W sumie to Ci się dziwię, że chcesz 10 postawić. Ma dziury w zabezpieczeniach, gromadzi hasła sieciowe i systemowe przez co łatwo zhakować kompa. Poza tym często bywa niestabilny i niektóre programy w nim nie pójdą. W 7 wszystko działa. To taka moja opinia o systemach.

0
  • #7 09 Lut 2019 18:26
    PabloPCK
    Poziom 8  

Dzięki za informacje. Jest wola aby była 10, jednak w tym momencie chciałbym uruchomić cokolwiek aby komputer działał.
    Zmiana w bios AHCI na Enabled nic nie zmienia. Nadal komp się nie uruchamia.

0
  • #8 09 Lut 2019 18:56
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Widzę, że nie rozumiesz. Zrobiłeś jedną rzecz jak opisałem w poście 4, zmieniłeś na "AHCI Enabled", teraz sprawdź czy bios widzi SSD. Jeśli jest to ok, ale Windowsa 10 i tak musisz na HDD zainstalować, bo 32bit potrzebuje 16GB wolnego na dysku docelowym ,a 64bit 32GB, to tak mały SSD jest bezużyteczny. Jeśli dysk jest widoczny to ponownie postaw system na HDD ale tworząc mu partycje i przydzielając je do systemu. Mogło być właśnie tak, że rozruch jest na innej partycji niż system. Jeśli to nie pójdzie to zmień (przekonwertuj) w DiskPart tablicę partycji ponownie na MBR dla HDD i SSD.

0
  • #10 09 Lut 2019 20:24
    PabloPCK
    Poziom 8  

Nie po zmianie bios nadal widzi tylko dysk HDD. Nic się nie zmieniło.
    Jak przekonwertować tablicę partycji na MBR? dla HDD i SSD??
    OK Przekonwertowałem na MBR i puszczam jeszcze raz instalację windowsa

Dodano po 17 [minuty]:

Po konwersji instalacja ponownie dała ten sam efekt. Komputer stoi na ekranie Samsung i nie zaczyna bootować systemu ani nie daje komunikatu, że go nie ma. Utworzone partycje przez system wyglądają dokładnie tak samo jak wcześniej więc zdjęcia nie zamieszczam.

Dodano po 8 [minuty]:

Po ustawieniu partycji z HDD na której jest zainstalowany system jako aktywnej komputer daje komunikat że system nie został znaleziony
    Po ustawieniu partycji z SSD (tej 549MB którą system stworzył sam) jako aktywnej komputer zatrzymuje się na logo Samsung nie dając żadnego komunikatu i nie robiąc nic.

0
  • #11 09 Lut 2019 22:20
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Odłącz SSD, bo Windows i tak się tam nie zmieści i postaw system na samym HDD. Jak się uda i system będzie śmigał to dopiero podłącz dysk SSD.

0
  • #12 09 Lut 2019 22:25
    PabloPCK
    Poziom 8  

Odłączyć SSD? hmmm Mam wrażenie, że on jest wlutowany na płycie głównej tego laptopa, bynajmniej fizycznej części do odłączenia nie widzę, więc nie jestem w stanie tego zrobić.

0
  • #13 09 Lut 2019 23:47
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

PabloPCK napisał:
    Utworzone partycje przez system wyglądają dokładnie tak samo jak wcześniej więc zdjęcia nie zamieszczam.
    Z tego wynika, że system ustawia bootowanie z dysku SSD, a nie z HDD.
    Jeśli masz możliwość, tu uruchom jakiś system LiveCD i sprawdź zawartość partycji - zobacz co i gdzie ulokował instalator.
    Inna opcja - uruchomić EasyBCD i nim naprawić.

0
  • #14 10 Lut 2019 10:43
    PabloPCK
    Poziom 8  

Pobrałem ten program EasyBCD i mam do niego pytanie
    Można go odpalić z pendrive? Jeżeli tak to jak go zrobić?
    W końcu potrzebuje go uruchomić na kompie który sam się nie uruchamia :)
    Jak w tym programie wykonać naprawę?

0
  • #16 10 Lut 2019 12:29
    PabloPCK
    Poziom 8  

Przypuszczam, że chodzi o aplikację EasyRE która jest do kupienia za minimum 20$
    Jakoś to rozwiązanie do mnie nie przemawia :)
    Może dysponujesz tym oprogramowaniem i możesz mi je przesłać?

0
  • #18 10 Lut 2019 12:48
    PabloPCK
    Poziom 8  

Wybrałem pendrive który jest pusty kliknąłem zainstaluj BCD i komunikat jak widać.

0
  • #20 10 Lut 2019 13:17
    PabloPCK
    Poziom 8  

Pendrive udało się zrobić jednak podczas próby odpalenia laptopa z niego dostaję powyższy komunikat.

0
  • #22 10 Lut 2019 13:44
    PabloPCK
    Poziom 8  

Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10 Samsung NP530u3b-a02pl Boot - Instalacja Windows 10
    Zastosowałem zarówno metodę pierwsza jak i drugą. Niestety efekt jest zerowy. Nadal się nie uruchamia system ani pen z programem.

0
  • #24 10 Lut 2019 14:07
    PabloPCK
    Poziom 8  

Tam mam taką możliwość

0
  • #25 10 Lut 2019 14:12
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

OK - więc tak zrób.
    Odłącz HDD, podłącz do komputera i pokaż zawartość partycji.

W międzyczasie, uruchom w laptopie instalator systemu, dojdź nim do momentu wyboru partycji i w nim usuń partycje z dysku SSD - tylko je usuń, nie rób nowych partycji i na tym zakończ instalacją - wyłącz laptopa.

Dalsze instrukcje, jak zobaczę strukturę plików na HDD.

0
  • #26 10 Lut 2019 14:18
    PabloPCK
    Poziom 8  

Wygląda to tak

0
  • #28 10 Lut 2019 14:28
    PabloPCK
    Poziom 8  

Katalogu BOOT nie ma

0
  • #30 10 Lut 2019 14:46
    PabloPCK
    Poziom 8  

f:\boot\bootsect /nt60 d:
    to mi zadziałało. Kopiuję pliki na ten dysk i zaraz sprawdzę czy się coś zadzieje.

0