Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik RCD z gniazdem 3fazowym bez przewodu N

PumbaZ 09 Lut 2019 13:55 522 18
  • #1 09 Lut 2019 13:55
    PumbaZ
    Poziom 9  

Witam wszystkich,
    Chciałem potwierdzić moje założenia, że wyłącznik RCD zadziała w układzie jak na schemacie (z gniazdem 3fazowym: 3fazy + N + PE) gdy do gniazda podłączę np silnik w układzie L1+L2+L3+PE tzn. bez przewodu neutralnego?
    Przecież w instalacji trójfazowej bez przewodu neutralnego, np. dla silnika 3f, prąd zamyka się pomiędzy fazami. Suma geometryczna prądów będzie równa zero, do chwili uszkodzenia / przepicia do PE.
    Czy w takim układzie wyłącznik różnicowoprądowy spełni swoją funkcję jako ochrona uzupełniająca?
    Układ sieci: TN-C-S.

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Lut 2019 14:00
    CYRUS2
    Poziom 37  

PumbaZ napisał:
    Przecież w instalacji trójfazowej bez przewodu neutralnego, np. dla silnika 3f, prąd zamyka się pomiędzy fazami. Suma geometryczna prądów będzie równa zero, do chwili uszkodzenia / przepicia do PE.
    Czy RCD ma coś robić do chwili uszkodzenia ?

0
  • #4 09 Lut 2019 14:12
    PumbaZ
    Poziom 9  

Jako, że jest to gniazdo trójfazowe nie mogę zastosować wyłącznika RCD bez toru N (nawet jeżeli są) bo raz może być podłączone urządzenie z przewodem neutralnym, a raz bez.
    Wyłącznik RCD pełni tylko funkcję ochrony uzupełniającej przed dotykiem pośrednim.

0
  • #5 09 Lut 2019 14:16
    CYRUS2
    Poziom 37  

Odpowiedz na pytanie :
    Czy RCD ma coś robić do chwili uszkodzenia ?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 09 Lut 2019 14:40
    emigrant
    Poziom 26  

Wystarczy, że będzie upływ prądu na obudowę silnika i RCD zadziała. Tu N do niczego nie jest potrzebne. Bez przepuszczenia N przez RCD może nie zadziałać przycisk Test. Sam RCD zadziała prawidłowo w razie upływu prądu do PE. Samo gniazdo i tak musi być pod przewód/kabel 5-żyłowy, więc mimo wszystko w takim obwodzie N będzie. A, że N nie będzie używane przez silnik to nie ma znaczenia.
    Bardziej się skup na prawidłowo dobranym wyłączniku silnikowym. Chyba, że pytasz tylko czysto teoretycznie co by było gdyby... odnośnie RCD.

0
  • #8 09 Lut 2019 16:10
    PumbaZ
    Poziom 9  

Emigrant - Pytam tylko pod kątem RCD i jego zadziałania w takim układzie.
    kkas12 - nie, nikt mi nie zalecał takiego wykonania to jest moja propozycja (mam nadzieję że zgodna z przepisami i sztuką :)
    CYRUS2 - RCD nie ma nic robić do chwili uszkodzenia, tzn. ma kontrolować sumę geometryczną prądów i w przypadku wykrycia uszkodzenia wyłączyć obwód.

Dziękuję za wypowiedzi. Podsumowując zakładam, że Koledzy zgadzają się, że schemat pod kątem zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego jest wykonany poprawnie. I wyłącznik RCD zadziała w przypadku uszkodzenia zarówno gdy będzie włącznony odbiornik 3P+N+PE jak i odbiornik 3P+PE.

0
  • #9 09 Lut 2019 16:24
    emigrant
    Poziom 26  

PumbaZ napisał:
    Emigrant - Pytam tylko pod kątem RCD i jego zadziałania w takim układzie.

Wszystko zadziała, czy to N będzie czy go nie będzie. W takim RCD należy sprawdzić prąd i czas zadziałania. Mogą być fabrycznie wadliwe RCD, więc należy to sprawdzić. Jak nie masz sprzętu do pomiarów to zaproś elektryka i niech sprawdzi to.

0
  • #10 09 Lut 2019 19:11
    beam_beer
    Poziom 18  

Tak dla informacji: przy silnikach RCD nie jest wymagany. Jeśli jest to dedykowana instalacja ofc.

0
  • #12 09 Lut 2019 19:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

beam_beer napisał:
    Tak dla informacji: przy silnikach RCD nie jest wymagany. Jeśli jest to dedykowana instalacja ofc.

Tak dla informacji-> co kolega zrobi, jeśli przy pomiarach okazuje się, że nie jest spełniony warunek samoczynnego wyłączenia, przekroju przewodu nie można zwiększyć, charakterystyki zabezpieczeń też niewiele pomogły a silnik lub inny odbiornik musi zostać podłączony?
    Tak dla informacji proszę doczytać i podzielić się informacjami w jaki sposób możemy spełnić warunek samoczynnego wyłączenia i co ma z tym wspólnego RCD* :wink:

Pozdrawiam.

*tonący brzytwy się chwyta... :D

0
  • #13 09 Lut 2019 19:53
    beam_beer
    Poziom 18  

Tak dla informacji miałem już takie problemy. Poprawiłem uziemienie.

"Tak dla informacji proszę doczytać i podzielić się informacjami w jaki sposób możemy spełnić warunek samoczynnego wyłączenia i co ma z tym wspólnego RCD*

Napisałem, że dla obwodów dedykowanych. Co i dlaczego wg Ciebie mam doczytać?
    Najlepszą i najbardziej pożądaną metodą jest poprawienie wartości uziemienia. Cała reszta to jest leczenie sraczki papierem toaletowym. Niestety zdarzają się przypadki, gdzie z różnych względów nie możemy tego zrobić, i należy tego papieru niestety użyć. O to Ci chodzi w tym doczytaniu?
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.[T.M.]

0
  • #14 09 Lut 2019 20:42
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

beam_beer napisał:
    Tak dla informacji miałem już takie problemy. Poprawiłem uziemienie.

"Tak dla informacji proszę doczytać i podzielić się informacjami w jaki sposób możemy spełnić warunek samoczynnego wyłączenia i co ma z tym wspólnego RCD*

Najlepszą i najbardziej pożądaną metodą jest poprawienie wartości uziemienia. Cała reszta to jest leczenie sraczki papierem toaletowym. Niestety zdarzają się przypadki, gdzie z różnych względów nie możemy tego zrobić, i należy tego papieru niestety użyć. O to Ci chodzi w tym doczytaniu?

Kolego nie wiem po co te wywody.
    Przedmiotowy silnik jest podłączony poprzez gniazdo i RCD ma być.
    To o czym pisał kolega Krzysztof to zupełnie inna sytuacja. Uwierz, że np. w sieci TT często nie jesteś w stanie wykonać uziemienia aby było ono takie abyś nie leczył sraczki papierem toaletowym.

1
  • #16 09 Lut 2019 20:54
    Akrzy74
    Poziom 39  

beam_beer napisał:

PumbaZ napisał:
    Układ sieci: TN-C-S.

Gniazda do 32A muszą być zabezpieczone dodatkowo RCD w układzie z przewodem PE- oczywiście.
    Obwodem dedykowanym może być transformator, rozdzielnica, oprawa oświetleniowa lub inne drobne odbiorniki popdłączone na stałe, co nie zmienia faktu, że nie muszą/ lub muszą być dodatkowo zabezpieczone RCD {warunki }! Zdziwiony? Młody zawsze zdiwiony... :lol:
    beam_beer napisał:
    Najlepszą i najbardziej pożądaną metodą jest poprawienie wartości uziemienia.
    :D
    Wg. kolegi w tym układzie sieciowym uziemienie jest odpowiednim środkiem ochrony przeciwporażeniowej?
    Nie napiszę wprost, rusz ztw. dupę i poszukaj albo nie zawracaj głowy innym userom i nie zgrywaj fachowca. Co masz doczytać? - PBUE, PEUE, PN-HD 60364.

Powodzenia.

Ps. Poprawiałem kilka razy cytowanie. Jakoś mi się zapomniało jak to się robi, przepraszam.

1
  • #17 09 Lut 2019 20:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kkas12 napisał:

Ale połączenia wyrównawcze już jak najbardziej wykonać można.

Oczywiście ale to nie jest tematem przewodnim wątku.

1
  • #18 10 Lut 2019 15:45
    CYRUS2
    Poziom 37  

beam_beer napisał:
    Najlepszą i najbardziej pożądaną metodą jest poprawienie wartości uziemienia. Cała reszta to jest leczenie sraczki papierem toaletowym.
    Kolego jeżeli tak uważasz to powiedz jak to zrobić w instalacji w układzie TN.
    Podaj metodę realizacji poprawienia wartości uziemienia.

0
  • #19 10 Lut 2019 17:19
    beam_beer
    Poziom 18  

Panowie.
    Ogólnie przepraszam, poniosło mnie bez potrzeby (za trzeźwy nie byłem, ale to raczej nie usprawiedliwia).
    Jeśli chodzi o uziemienia, to z chęcią podyskutuję, ale już nie w tym wątku.
    Jeszcze raz sorry, jeśli podniosłem komuś ciśnienie.

0