Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu

09 Lut 2019 14:16 1302 34
  • Poziom 3  
    Witam, potrzebuję pomocy w zidentyfikowaniu problemu lub wadliwego podzespołu.

Nie dawno zmieniłem kartę graficzną w PC, z AMD RADEON R7 200 S na RX 580( z 1GB na 8 GB), wymieniłem też dysk SSD bo prawdopodobnie poprzedni był popsuty(komputer się restartował w losowych momentach, przy tym był dźwięk z głośniczka biosu), zmieniłem też gniazda pamięci RAM(ponieważ komputer jakby nie czytał jednej kości, w menadżerze zadań było coś takiego: działa 4GB z 8 GB i faktycznie dało się odczuć brak ramu) przeinstalowałem windowsa, usunąłem poprzednie sterowniki do karty graficznej i w ogóle wszystkie, zainstalowałem nowe(trochę musiałem się przy tym pobawić, bo wyskakiwał mi komunikat[Sterowniki AMD zostały zainstalowane tylko częściowo] ale w końcu udało mi się to zrobić) zaktualizowałem windowsa do najnowszej wersji(przy tym też był problem ale to popularne zjawisko, polecam w takiej sytuacji Windows Creation Tools do aktualizacji). Sprawdzałem temperatury - są w porządku. Sprawdziłem kondensatory na płycie głównej i uwaga sprawdziłem też w zasilaczu - wszędzie wydają się w porządku, odpiąłem też stary dysk SSD żeby go wykluczyć.

OPIS OBECNEGO PROBLEMU:
    Problem polega na tym, że przy graniu w gry, gra się nagle zacina przy tym ekran się wyłącza jakby komputer był wyłączony, myszka i klawiatura przestają świecić, ale komputer pracuje nadal, przy tym wiatraczki od karty graficznej przestają działać lub zmniejszają moc(ale to raczej normalne jak Karta G. przechodzi ze stanu obciążenia do spoczynku) i komputer nie reaguje nie przycisk POWER, jedynie odłączenie zasilania pomaga. Po włączeniu komputera wszystko normalne, wyskakuje tylko komunikat ze sterownika karty graficznej, że udało się przywróć ustawienia WattMan po nieoczekiwanym błędzie(failure) systemu. Przy tym problemie nie wyskakują żadne komunikaty, ani głośniczek z płyty głównej nic nie mówi.
    Jak problem zaczynał się pojawiać przy pierwszych razach trochę inaczej się to objawiało: komputer nie zacinał się na dobre, tzn. gra się zacinała, ekran się wyłączał i po jakiejś chwili ponownie włączał, po włączeniu ekranu byłem na pulpicie(gra się sama wyłączyła) i nie było żadnych sygnałów. Pamiętam też, że tuż po tym próbowałem włączyć ustawienia karty graficznej, lecz aplikacja się zawiesiła(nie wiem czy tylko ta aplikacja w tym momencie się zawieszała może też inne ale próbowałem tylko tą włączyć) Przy tym zjawisku nagrałem wyniki podzespołów przy pomocy CPUID, ale nic szczególnego z tego nie odnotowałem, z resztą nie znam się na tym.

EDIT: Dzisiaj problem pojawił się tuż po włączeniu komputera, nacisnąłem przycisk power, wiatraczki załapały ale ekran, klawiatura i myszka nie. Mi to wygląda na padającą płytę główną aczkolwiek nie definitywnie ponieważ wczoraj w biosie wyłączyłem funkcje Cool N Quiet oraz zrobiłem OC na procesorze o 5%( w OC Tweaker), ponieważ mój procesor automatycznie się podkręcał do tej pory do 3,90 GHZ, a teraz po zmianie maksymalnie dochodzi do 3,50 GHZ, zrobiłem to ponieważ chciałem zniwelować OC ale nie było innej opcji niż mniejsze OC

DYSKi:
    1. Crucial_CT500MX500SSD1 500GB
    2. ST500DM002-1BD142 500 GB

Karta Graficzna: AMD MSI RX 580 8 GB

Procesor: AMD FX™ 6300 Six-Core Processor, 3.50 GHz, 64 bit

RAM: 2x 4GB Play goodram DDR3 4GB PC3- 1500 DIMM

System Operacyjny: Oryginał, Windows 10 Pro N, 64 bit.

Płyta główna: ASRock 980DE3/U3S3 AMD AM_3

Zasilacz: Thermaltake Smart SE, Model: SPS-530-AH3CCB, Total Power 530 W

CPUID RECORDS - Początki pojawiania się problemów: Mam więcej zdjęć, tylko nie wiem które są istotne
    (Zarejestrowano moment obciążenia podzespołów[po lewej stronie], moment pojawienia się porblemu[nagła zmiana], moment spokoju podzespołów[prawa strona])
    PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu
  • Spec od komputerów
    Wrzuć zrzut ekranu z programu OCCT: po 10 minutach testu CPU Linpack. Wrzuć też zrzuty ekranu z dziennika zdarzeń windows - zakładka system.
  • Poziom 3  
    PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu

Wróciłem do ustawień z włączonym Cool N Quiet i automatycznym OC, oprócz tego zaktualizowałem BIOS i nic nie pomogło

Cały czas kombinuje i sprawdzam warianty ustawień w BIOS, oczywiście w miarę rozsądkowi. Coś dziwnego się stało jak wyłączyłem funkcje: AMD Turbo Core Technology. Po zapisaniu i wyjściu z BIOSa przy oknie logowania do windowsa ekran zaczął migać( czarny ekran przechodził do widoku właściwego, czyli ekranu logowania i tak się działo kilka razy, za każdym razem jak nacisnąłem enter by wywołać wpisanie hasła, natomiast jeśli odstąpiłem od klikania enter, po chwili ekran działał normalnie ale problem występował za każdym razem jak nacisnąłem enter i chciałem wpisać hasło) zmieniłem tą funkcję z powrotem na enabled i już nie miga.

Takie pytanko, wie ktoś jak mogę przestać podkręcać procesor? Nigdy nie ustawiałem na nim OC ale wygląda na to, że komputer sam to zrobił.
  • Spec od komputerów
    Zresetuj bios, albo przez wyjęcie baterii na płycie albo w jego ustawieniach default settings.
  • Poziom 3  
    Niestety ale to nic nie da, na default jest OC.

Ten cały powód mojego tematu i całego zamieszania zaczął występować po zmianie karty graficznej. Tylko, że ani nie wyskakują mi artefakty które mogły by świadczyć o uszkodzeniu Karty, ani nie spaliła mi się płyta główna ani karta, więc zasilacz daje rade(poza tym kondensatory są w porządku i 530 W to aż nadto [co prawda nie jest to najlepszy zasilacz, nie ma certyfikatów efektywności ale nie jest też najgorszy]). Wraz ze zmianą karty graficznej, zmieniły też się ustawienia w grach. Wszystko przeszło na ultra, więc cały komputer jest obciążony mocniej niż kiedykolwiek był przy wcześniejszej karcie graficznej.

Ja już tracę pomysły, a wymieniać każdy podzespół żeby sprawdzić co jest winowajcą się po prostu nie opłaca. Wrzucę jeszcze zdjęcia ze zdarzeń Windowsa, ale czekam najpierw żeby problem ponownie wystąpił.
  • Admin grupy komputery
    IDrIuSI napisał:
    zaczął występować po zmianie karty graficznej.
    Karta kupiona nowa?
    Daj w załączniku pełny raport sprzętu z programu Aida64.
  • Poziom 3  
    Kartę kupiłem używaną ale jest prawie nowa, poprzedni właściciel kupił ją w lipcu 2018 roku, kopał kryptowaluty ale szybko rynek się załamał i przestało się to opłacać. Testowałem ją furmarkiem i 3dmarkiem i nie udało mi się wywołać problemu.
    Raport w załączniku, dzisiaj zaktualizowałem kontrolery w menadżerze urządzeń. Niestety producent płyty głównej już nie udostępnia aktualizacji pod win 10, wiec musiałem ściągnąć przez Driver Easy i instalować ręcznie, szczerze to wątpię by to pomogło ale tonący brzytwy się chwyta, próbuje wszystkiego....
  • Admin grupy komputery
    Prosiłem o pełny raport, dałeś szybki, więc...
    Czekam.
  • Poziom 3  
    Wybacz, za pierwszym razem zrobiłem pełny raport ale nie mogłem go wkleić na forum, więc musiałem nieumyślnie zrobić szybki(Aida to nowość dla mnie) Nie ważne już wklejam pełny
  • Admin grupy komputery
    Na pierwszy rzut oka nie widać anomalii.

Uwagę przykuwa dość wysoka temperatura CPU (przynajmniej na czujnikach).
    Jakie masz chłodzenie CPU? Kiedy zakładane - kiedy wymieniano pastę termo?

Na czas testów zainstaluj te sterowniki - http://download.msi.com/dvr_exe/amd_18.7.1_w1064.zip
  • Poziom 3  
    Temperatura jest ćutkę za wysoka to prawda, o jakieś 10 stopni. Winowajcą jest stockowe chłodzenie, dawno wymieniana pasta i zresztą jest to kiepskiej jakości pasta. To wiem i zamierzam zmniejszyć temperaturę przez wymianę pasty na lepszą, ale raczej to nie powoduje problemów. Dajmy na to dzisiaj gram w SWBII już 6 godzin, ponieważ chcę wywołać problem, lecz on nie chce przyjść. Niekiedy właśnie rzadko się pojawia ten problem, niemniej jednak pojawia się, a nie powinien.

Sterowniki już kilkakrotnie wymieniałem, na każdej wersji dzieje się to samo
  • Admin grupy komputery
    Poszukaj w podglądzie zdarzeń, czy są jakieś błędy z datą kiedy wystąpił problem.
  • Poziom 3  
    Właśnie chce zrobić screena z dziennika zdarzeń jak pojawi się problem. Nie jestem w stanie teraz stwierdzić w dzienniku, który błąd wstąpił przy tym problemie, za dużo rzeczy pokombinowałem i dużo błędów w dzienniku jest właśnie z tego powodu.

Dodano po 18 [godziny] 16 [minuty]:

Tylko nie mówcie, że uszkodzona karta graficzna. Tym razem tylko przycinka gry, crash gry, komunikat z aplikacji radeona "z powodu nieoczekiwanego błędu systemu przywrócono domyślne ustawienia funkcji Radeon WattMan" i ekran się wyłączył i włączył z powrotem

Zaczynam myśleć o tym żeby oddać moją kartę na gwarancji, tylko jeśli oni stwierdzą, że wszystko jest w porządku to problem znowu wróci

Chciałem przeinstalować sterowniki na te starsze i po instalowaniu takowy komunikat dostałem PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu
    Podobno to wina mojej wersji N windowsa 10, zainstaluje Media Feature Pack i ten error powinien zniknąć związany z missing mfplat.dll
  • Poziom 3  
    Przeinstalowałem sterowniki na starsze, zainstalowałem MFP, oraz ustawiłem TDRDely na 0, nic nie poskutkowało. Problem dalej istnieje
  • Poziom 23  
    Jaką wersję RX posiadasz? Armor?
  • Poziom 23  
    Mam taką samą. Ogólnie słabe i głośne chłodzenie. Temperatura karty pewnie przekracza 90 stopni. Przy dużym obciążeniu karty potrafiło nie dawać rady z gwałtownym wzrostem temperatury i powodować podawane przez ciebie objawy. Zmieniłem chłodzenie na Accelero S1 + dwa wentylatory Silent Wings 2 PWM 120 mm i radiatory na pamięci i cewki. Jak ręką odjął. Karta podkręcona do 1410 MHz i temperatura około 60 stopni po kilku godzinach COD WWII. Ale to już było moje ryzyko :)

Dodano po 2 [minuty]:

Zainstaluj np. MSI Afterburner, zmniejsz taktowanie rdzenia GPU do 1300 MHz i zmniejsz napięcie o 100 mV. Przed zmianą chłodzenia tak właśnie robiłem.
  • Poziom 3  
    Dzięki zaraz wypróbuje zmienić parametry. Chłodzenia nie będę jeszcze zmieniał bo utracę gwarancje. Słyszałem o tym że mają słabe chłodzenie ale wydaje mi się ze temperaturę GPU mam w porządku, dochodzą do 70 oC w szczytowych momentach.

Nie pomogło, problem dalej występuje. Tym razem gra się zawiesiła, ekran się wyłączył i komputer się zrestartował a w dzienniku zdarzeń nie ma żadnego komunikatu o błędzie, nawet komunikatu dotyczącego sterowników karty graficznej

Znalazłem w dzienniku takie komunikaty o błędzie które pojawiają się zaraz po włączeniu komputera:
    "Wystąpił krytyczny błąd sprzętowy.

Składnik: mostek północny firmy AMD
    Źródło błędu: Wyjątek sprawdzenia komputera
    Typ błędu: Przekroczenie limitu czasu oczekiwania licznika alarmowego funkcji HyperTransport
    Identyfikator kontrolera APIC procesora: 0

Widok szczegółów tego wpisu zawiera dodatkowe informacje."

Zauważyłem właśnie że wraz z tym komunikatem komputer uruchamia się dwa razy(właściwie to dzieje się tak za każdym razem gdy włączę komputer), to znaczy za pierwszym razem jeszcze przed załadowaniem Windowsa restartuje się i występują te same objawy jak przy graniu w grę, a za drugim włącza się prawidłowo, tylko od początku po załadowaniu windowsa mam komunikat z aplikacji Radeona, że "udało się przywróć ustawienia WattMan po nieoczekiwanym błędzie(failure) systemu"
  • Poziom 23  
    Sterowniki płyty głównej zainstalowane wszystkie? W menadżerze urządzeń nie ma wykrzykników?
  • Poziom 3  
    nie ma wykrzykników, sterowniki prawie wszystkie zaktualizowane, tylko nie moge znalezc do glosnikow, ale sterowniki są windowsowskie, właściwie to nawet Hight Definition Audio jest od AMD

Podczas instalacji sterowników do karty graficznej, podczas gdy ekran kilka razy się wyłącza i włącza, raz na czarnym tle wyskakują artefakty, ale tylko na pół sekundy, po czym ekran się włącza. Nie wiem czy to normalne
  • Poziom 23  
    Raczej nie powinno być artefaktów. Problem może leżeć w samej karcie, płycie głównej, a czasem pamięciach lub zasilaczu. I ujawnia się on w specyficznych warunkach, co utrudnia diagnozę. A ciężko wymagać, aby każdy miał zapasowe podzespoły na podmianę i sprawdzanie każdej konfiguracji. Próbuj, jeśli masz możliwość z inną kartą, swoją sprawdź u kogoś, podmień zasilacz, przetestuj RAM itd.
  • Poziom 3  
    Mnie trochę dziwi dlaczego windows za drugim razem(po restarcie) zawsze włącza się bez problemów, a za pierwszym razem po włączeniu komputera zazwyczaj zawiesza się lub się restartuje
  • Poziom 23  
    Obstawialbym jednak problemy ze stabilnością napięć - zasilacz lub sekcję zasilania płyty głównej. Było też już w którymś z wątków o fanaberiach niektórych zasilaczy z niektórymi płytami głównymi.
  • Poziom 3  
    Dodatkowe objawy:

Wiatraczki z karty graficznej nagle przestają działać jak wystąpi problem, dioda pracy dysku twardego przestaje dawać jakiekolwiek sygnały, dwa wiatraczki obudowy i wiatraczek procesora działają.

Temperatura nie ma nic do rzeczy, rozbebeszyłem całkowicie komputer, wiatraczki na karcie graficznej nie musiały działać ze stuprocentową wydajnością mimu to problem się pojawił
  • Poziom 43  
    Pokaż profilaktycznie SMART dysków tym:
    www.hdsentinel.com
  • Poziom 3  
    niestety nie ma błędów ;/
    chciałem też memtest zrobić ale niestety moja płyta nie ma UEFI tylko BIOS i nie działa memtes, tez nie mogę wypalić CD
  • Poziom 43  
    IDrIuSI napisał:
    niestety nie ma błędów

SMART miałeś pokazać a nie opowiadać.

IDrIuSI napisał:
    chciałem też memtest zrobić ale niestety moja płyta nie ma UEFI tylko BIOS i nie działa memtes, tez nie mogę wypalić CD

Żartujesz?? Ustaw porządnie kolejność bootowania.
    Zrób bootowalnego pena. Masz tam przecież gotowca.
    www.memtest.org
  • Poziom 3  
    Robert B napisał:

Żartujesz?? Ustaw porządnie kolejność bootowania.
    Zrób bootowalnego pena. Masz tam przecież gotowca.
    www.memtest.org

Zrobiłem wszystko co w instrukcji, zmieniłem kolejność bootowania, zrestartowałem, po tym miałem ciągły czarny ekran z migającym "_"

SMART:

Raczej to nie wina dysków ani software, próbowałem z przeniesieniem windowsa na inny dysk i problem dalej występował
  • Poziom 43  
    W tym Seagate nie podoba mi się 188.
    Atrybut 188 ( BC )
    Command Timeout
    Ilość przerwanych operacji z powodu nie odpowiadania dysku na komendy. Normalnie ten parametr powinien wynosić zero jeśli jest inaczej może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem zasilaczem ect.)
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

Robiłeś pena tym? Przecież to zawsze działa. Nie ma siły. Masz coś źle ustawione.
    Cytat:
    Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)
  • Poziom 3  
    ok, odłączyłem jeszcze ten dysk twardy. Coś może być na rzeczy, ponieważ ostatnio przy zamianie windowsa na inny dysk autonaprawa windowsowska tego dysku się włączyła. W prawdzie ten dysk jest najstarszy w całym komputerze. Dam znać jak coś się stanie

Robert B napisał:

Robiłeś pena tym? Przecież to zawsze działa. Nie ma siły. Masz coś źle ustawione.
    Cytat:
    Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)

Robiłem tym standardowym, z oficjalnego źródła memtest86. Opisze po kolei co robiłem, Ściągnąłem "MemTest86 v8.1 Free Edition Download" >rozpakowałem>włączyłem program imageUSB>wybrałem pendrive>Write>i akcepotowałem>restart>zemieniłem ustawienie bootowania w biosie na 1 miejsce USB>restart>Czarny ekran
    Nie znam się ale ja mam BIOS jeśli coś to znaczy "MemTest86 V8 images support only UEFI boot. On machines that don't support UEFI, MemTest86 will not boot. Please download the older V4 BIOS release of MemTest86 instead."

Dodam że kiedyś miałem(albo dalej mam) problem związany z samoistnym restartowaniem sie komputera(ale to zdarzało się w dowolnym momencie nie tylko podczas gry, tylko nawet podczas przeglądania stron www). Może te dwa problemy są powiązane, tylko objawy nieco różnią się po zmianie karty graficznej. Wytypowanym winowajcą stał się dysk SSD, kupiłem nowy i teraz tamten jest odłączony
    link do tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3436195.html

Dodano po 18 [godziny] 32 [minuty]:

Co do memtest86, to po nagraniu imageUSB.exe mam takie pliki na pendrive, tak powinno być? I w jakim systemie plików powinnien być pendrive? FAT? PC- składak - Zawieszanie komputera i brak sygnału dla ekranu