Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie gorącym powietrzem - dziwne zachowanie pasty

xkam555 09 Lut 2019 21:48 825 37
  • #1 09 Lut 2019 21:48
    xkam555
    Poziom 6  

Witam,

Dzisiaj wziąłem się za pierwszy układ który chciałem polutować gorącym powietrzem. Zamówiłem potrzebne elementy, pasta Easy Print bezołowiowa z tme (data na opakowaniu 23.01)(https://www.tme.eu/pl/details/esac305_20/pasty-lutownicze-bezolowiowe/ag-termopasty/). Do mnie dojechała 4.02, od razu włożona do lodówki. Dzisiaj przed lutowaniem 4h w pokoju żeby nabrała temperatury. Przez igłę 0,15 i 0,25 nie szło, wyciskana przez 0,41.

I teraz w czym problem, otóż z pasty robi się papka. Tak to wygląda po "przetopieniu" - chociaż w zasadzie nie chce się topić i rozpływać, robi się tylko suche "coś" praktycznie wszędzie.

Na różnych płytkach testowałem różne temperatury, prędkości nadmuchu ale cały czas dziwnie to się robiło... Tutaj temperatura prawie 300st (względnie wszystko się topi, a powyżej płytka już się dymi) i maksymalny nadmuch. oczywiście gdy robiłem na tej płytce z przyciskami to nie tak szybko tylko powoli wszystko ogrzewałem.

https://drive.google.com/open?id=1nOUOdnRbPHzYAk-4twcnhzqA7RX7nkAW

Na filmie widać, że robi się taka dziwna "kulka" która na zewnętrzną powłokę nie pozwalającą się rozpłynąć cynie, dopiero po naciśnięciu końcówką lutownicy to coś pęka i cyna się rozpływa, ale koniec końców i tak zostaje wg. mnie zbyt matowy lut (czy to tylko tak mi się wydaje - nigdy nie miałem do czynienia z bezołowiowymi spoiwami).

Spoiwo po wystudzeniu:

W czym jest problem? Całkowicie w braku mojego doświadczenia, czy jednak może coś z pastą jest nie tak?

0 29
  • #4 09 Lut 2019 22:14
    rosak
    Poziom 24  

Strasznie dużo tłumaczenia, a wszystko jest na jutubach. Po pierwsze kup pastę z ołowiem. Po drugie wstawiaj obrazki normalnie zamiast linków do nich. Po trzecie przeczytaj specyfikację pasty, profil temperaturowy oraz instrukcję jak używać (jasno stoi, że trzeba wymieszać). Po czwarte dlaczego nie używasz sita?

Dodano po 5 [minuty]:

Po piąte, dlaczego hotem a nie w piecu?

0
  • #5 09 Lut 2019 22:34
    TvWidget
    Poziom 32  

xkam555 napisał:
    I teraz w czym problem, otóż z pasty robi się papka. Tak to wygląda po "przetopieniu" - chociaż w zasadzie nie chce się topić i rozpływać, robi się tylko suche "coś" praktycznie wszędzie.

Nie ogrzałeś płytki do odpowiedniej temperatury.

0
  • #6 09 Lut 2019 22:42
    xkam555
    Poziom 6  

Pastę bez ołowiu kupiłem, bo koniec końców to co robię chciałbym wprowadzić na rynek (No-Pb).

Co do profilu temperaturowego pasty sprawdziłem wcześniej, dlatego leciałem do tych 300st na stacji (gdzie w profilu jest max 250), a nie szalałem z ogromnymi wartościami. Gdzie jest ta informacja o mieszaniu?

Nie używam sita i pieca, bo nie mam...

Płytkę grzałem w miejscu lutowania około 3 minuty powoli do momentu gdy na lutownicy ustawiłem te 300 stopni (oczywiście nie na filmiku). Wcześniej gdy robiłem z jeszcze wyższą temperaturą to płytka się dymiła (nie wiem czy to solder maska czy co...)

0
  • #7 09 Lut 2019 22:49
    TvWidget
    Poziom 32  

Musisz ogrzać całą płytkę do odpowiedniej temperatury. Przy pomocy gorącego powietrza będzie to bardzo trudne i mało powtarzalne. Może masz jakiś elektryczny opiekacz ?

0
  • #8 09 Lut 2019 22:59
    xkam555
    Poziom 6  

Źle się wyraziłem. Nie chodziło mi o grzanie w miejscu lutowania w sensie tylko tego pada na którym chciałem stopić. Grzałem naokoło okrężnymi ruchami (powiedzmy o średnicy 4 cm) zwiększając powoli temperaturę.

Nie mam, mam tylko zwykły piekarnik.

Mówicie tu o ogrzewaniu wszystkiego w piecu itd., no ale jak temu gościowi to wychodzi bez żadnego problemu i bez wielkiego grzania?
    https://www.youtube.com/watch?v=4Z1B_DbW-C0

Może kwestia wykończenia HASL-lead w procesie produkcji?

0
  • #9 09 Lut 2019 23:09
    rosak
    Poziom 24  

xkam555 napisał:
    to co robię chciałbym wprowadzić na rynek

xkam555 napisał:
    Nie używam sita i pieca, bo nie mam...

Chcesz uruchomić masową produkcję bez sita i pieca?

xkam555 napisał:
    jak temu gościowi to wychodzi bez żadnego problemu i bez wielkiego grzania?

Ten gość używa pasty z ołowiem, ale to akurat nie ma wielkiego znaczenia. Skąd wiesz, że bez wielkiego grzania?

Właśnie tak się lutuje, ale trzeba mieć o tym trochę pojęcia. Grzeje się małym nadmuchem. Może się mylę, ale po dźwięku wydaje mi się, że używasz jakiejś chińskiej kolby z wiatrakiem w kolbie. Też daje radę, ale jeśli myślisz, że jak ustawisz na niej 300 stopni, to płytka też będzie miała 300 stopni, to się mylisz.

xkam555 napisał:
    Gdzie jest ta informacja o mieszaniu?

Zazwyczaj jest, a jeśli nie ma, to pewnie dlatego, że to wiedza podstawowa.

0
  • #10 09 Lut 2019 23:20
    xkam555
    Poziom 6  

To nie będzie masowa produkcja - góra kilka płytek w miesiącu. To co mam teraz to dopiero prototyp, dlatego nie brałem do tego sita.

To, że bez wielkiego grzania wnioskuję po samym filmie i wyglądanie pasty w momencie gdy ją nakładał, gdy zbliżył kolbę i gdy zwiększył temperaturę.

Tak, używam stację Yihua 878.

A o co chodzi z tym mieszaniem? Mam wycisnąć pastę na coś, wymieszać, przełożyć do strzykawki i dopiero na płytkę?

0
  • #11 09 Lut 2019 23:27
    rosak
    Poziom 24  

xkam555 napisał:
    To nie będzie masowa produkcja - góra kilka płytek w miesiącu.

To po co się pastą bawisz? Na taką skalę, bez sita, szybciej lutownicą zrobisz.

xkam555 napisał:
    A o co chodzi z tym mieszaniem? Mam wycisnąć pastę na coś, wymieszać, przełożyć do strzykawki i dopiero na płytkę?

https://youtu.be/qyDRHI4YeMI

0
  • #12 09 Lut 2019 23:43
    TvWidget
    Poziom 32  

Żadne mieszanie i inne magiczne zabiegi nic nie zmienią. Metody grzania jakie chcesz zastosować zupełnie nie nadają się do procesu lutowania przy pomocy pasty.
    Jeśli chcesz odnieść sukces musisz równomiernie nagrzać całą płytkę do około 260°C.

0
  • #13 09 Lut 2019 23:51
    xkam555
    Poziom 6  

Przerobiłem ten filmik i nic o mieszaniu tam nie ma.

Jutro będę próbował z grzaniem całej płytki.

Swoją drogą. W pierwszym poście widać za przyciskami dwa rezystory zatopione w tej papce. Przed chwilą dotknąłem do tego lutownicą grotową rozgrzaną do 400st i nic... To się nie topi. Co to może być?

Do tego chociażby taki filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=PedRhlNZk1M

Im cała pasta ładnie się topi, robi kulki, schodzi cała na pady i koniec, a też nie widać żeby grzał, no może chwilkę. U mnie pasta nie schodzi na pady, tylko wszędzie robi się syf.

0
  • #14 10 Lut 2019 00:05
    TvWidget
    Poziom 32  

xkam555 napisał:
    Przed chwilą dotknąłem do tego lutownicą grotową rozgrzaną do 400st i nic... To się nie topi. Co to może być?

To grot lutownicy ma 400°C a nie płytka. Zapewne milimetr od punktu styku temperatura nie przekracza 100°C. Dotknij drugą stronę laminatu palcem to się przekonasz.

0
  • #15 10 Lut 2019 00:11
    xkam555
    Poziom 6  

Nie mówię o paście lutowniczej tylko o tej papcie co została na płytce.. to się nie chce w ogóle stopić..cały czas jest w formie proszku/papki

0
  • #16 10 Lut 2019 00:43
    Zdzisław1980
    Poziom 19  

xkam555 napisał:
    .....
    Mówicie tu o ogrzewaniu wszystkiego w piecu itd., no ale jak temu gościowi to wychodzi bez żadnego problemu i bez wielkiego grzania?
    https://www.youtube.com/watch?v=4Z1B_DbW-C0

Może kwestia wykończenia HASL-lead w procesie produkcji?

Płytka przed nałożeniem pasty jest pokryta specjalnym topnikem - widać na filmie że te pady pływają w tym topniku.
    Coś w tym stylu

0
  • #17 10 Lut 2019 03:51
    willyvmm
    Poziom 27  

Ta pasta nie nadaje się. To najgorsza pasta jaką miałem okazję mieć, efekt dokładnie taki jak odpisałeś.
    Zmień pastę na koki, nie pożałujesz.

1
  • #18 10 Lut 2019 07:44
    Aress124
    Poziom 15  

@xkam555 Jak jest świeża pasta to się rozpływa z grotem lutownicy?

Widać na filmie, że duża część topnika który jest w paście ucieka pod wpływem mocnego nadmuchu.

0
  • #19 10 Lut 2019 08:11
    xkam555
    Poziom 6  

Ja też próbowałem lać po padach RF800, nic nie pomogło.

@Aress124, jak mówiłem wcześniej testowałem mocny jak i słaby nadmuch, przy słabym cały topnik zostawał w okolicy pasty a i tak nic to nie dawało.

@willyvmm, a masz doświadczenie z bezołowiową Koki? Czy na razie kupić ołowiową SS4-M951DK, podszkolić się trochę i przerzucić na S3X58M406D?
    Gdzie ją kupić? Semicon czy inny sklep? Ktoś coś poleci?

0
  • #20 10 Lut 2019 09:39
    TvWidget
    Poziom 32  

Zrób eksperyment i włóż płytkę do gorącego piekarnika. Bez przygotowania odpowiedniego rusztu zapewne nie uda się jej wyją na czas. Płytka więc ulegnie zniszczeniu. Wcześniej jednak przez szybę zobaczysz, że pasta rozpuści się jak na filmie. Temperatura w piekarniku powinna być taka aby pasta zaczęła się topić po 3-4 min. od włożenia płytki.

0
  • #21 10 Lut 2019 09:52
    willyvmm
    Poziom 27  

Koki bezołowiowa jest też bardzo dobra. Imo zaczenaj odrazu od bezołowiowej.
    Koki ma naprawdę długi termin ważności. Lutowałem nawet przeterminowaną o ponad 2 lata bez zauważalnej utraty jakości. Ważne jest żeby przechowywać ją w lodówce.

Lutując małe pcb spróbuj dmuchać... Od spodu ;)

0
  • #22 11 Lut 2019 07:51
    Baskhaal
    Poziom 9  

Tutaj wszystko jest napisane. Powodzenia w ustawieniu emulacji procesu reflow w piecu. ;) Z założenia pasty lutowniczej nie używa się w procesach nie-automatycznych i tyle. Owszem, można się gymnastikować i niektórzy koledzy opracowali to do perfekcji.

Niestety ta pasta to jakiś badziew. Przemysłowo wygrywa AlphaMetals więc tam bym szukał. Koki od biedy ujdzie.

0
  • #23 11 Lut 2019 08:32
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Widzę same spece od lutowania a w praktyce lutować to żaden nie potrafi, tylko się mądrzą nad literkami które napisał producent.
    @xkam555 nie kupuj żadnej koki, tylko najtańszą:
    https://www.tme.eu/pl/details/esac305_8/pasty-lutownicze-bezolowiowe/ag-termopasty/
    Od 3 lat jej używam, i zawsze lutuje idealnie (chyba że za dużo nałożę, to wtedy trzeba odsysać). Do tej pasty kup igły, ale nie takie:
    bo takie się ciągle zatykają. Kup plastikowe:
    https://www.tme.eu/pl/details/fis-22h/igly-i-dysze/fisnar/8001273/
    Nie zatykają się, a jak już się zdarzy to bez problemu można odetkać.
    Jak nakładasz ręcznie to nakładaj, też tak robię. Ostatnio nakładałem skalpelem bo igieł nie mogłem znaleźć i też dało radę.
    Jak lutujesz elementy nieplastikowe (złącza) ani nie kondensatory elektrolityczne SMD, to ustaw temperaturę na 350 stopni lub wyżej i nadmuch na minimum. Wszystko pięknie lutuje. Jak masz elementy plastikowe to albo bawisz się z temperaturą, albo lutujesz nad gorącym stołem, lub potem wlutujesz te kilka elementy lutownicą grotową.
    Odnośnie gorącego stołu, to polecam żelazko. Ustaw je stopą w górę, połóż dystanse (ja używam nakrętek na śruby) a na nie płytkę. Jak po kilku minutach płytka będzie gorąca to dalej przeleć wszystko hotem. Jak mówiłem - temperatura wysoko, nadmuch na minimum, dysza szeroka.

Koledzy specjaliści chyba nie pamiętają, że najczęstszą przyczyną przegrzewania elementów jest nie za wysoka temperatura, a za niska i przez to grzanie płytki w jednym miejscu za długo (chociaż to się tyczy raczej elementów THT). W SMT wszystkie elementy mają raczej podobną temperaturę co płytka, przez świetną wymianę ciepła z płytką i lutowiem.

EDIT: Koki to pasta czysta ( nie trzeba myć płytki po lutowaniu). Ta której ja używam zostawia resztki topnika, którego warto zmyć izopropanolem.

0
  • #24 11 Lut 2019 09:33
    willyvmm
    Poziom 27  

Mam dokladnie przeciwne zdanie. EasyPrint / AG termopasty to niestety najgorsza pasta z jaką mialem do czynienia.

2
  • #26 11 Lut 2019 12:01
    piotr_go
    Poziom 27  

willyvmm napisał:
    EasyPrint / AG termopasty to niestety najgorsza pasta z jaką mialem do czynienia.

Podzielam zdanie.
    Pasta tydzień od kupna (TME), przechowywana w lodówce. Po nałożeniu i odczekaniu z 15min. zrobiły się kałuże. Trzeba by ją wymieszać ale w takiej małej strzykawce to jak?
    Po jakimś czasie (w lodówce) topnik oddziela się od pasty i nie da się wycisnąć.
    Hotaira raczej nie używam, tylko do poprawek. Piekarnik lepszy, ale trzeba mieć sito. Bez tego ciężko dobrze nałożyć i czasem coś wstanie.

0
  • #27 11 Lut 2019 12:55
    Baskhaal
    Poziom 9  

Wszyscy musimy pamiętać, że pasta lutownicza jest przeznaczona do procesu sitodruku+P&P+reklow w piecu. W sitodrukarce pasta jest mieszana, układana (kneed) cyklicznie raklami, nadruk jest w temperaturze i wilgotności pod kontrolą. Płyty przed reflow nie spędzają na maszynach więcej niż kilka minut. Sam proces reflow jest bardzo dokładnie kontrolowany i naogół odbywa się w atmosferze azotu (nie lubimy tam tlenu). Amatorskie wykorzystywanie pasty w domowych warunkach może mieć i sens ale w awaryjnych sytuacjach. Jakbyśmy nie przygotowali procesu nie zbliżymy się nawet to wymogów, ich minimum. Nie zmienia to faktu, że z zaciekawieniem czytam o tych Waszych pomysłach i improwizacjach :) Oby tak dalej!

0
  • #28 11 Lut 2019 16:20
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

piotr_go napisał:
    Pasta tydzień od kupna (TME), przechowywana w lodówce. Po nałożeniu i odczekaniu z 15min. zrobiły się kałuże. Trzeba by ją wymieszać ale w takiej małej strzykawce to jak?
    Po jakimś czasie (w lodówce) topnik oddziela się od pasty i nie da się wycisnąć.

Z tego co pamiętam u mnie było podobnie. Dlatego przechowuję ją nie w lodówce a... gdziekolwiek :) Czasem jak długo leży to dziwnie wygląda, to fakt, ale nadal można jej używać i nadal działa.

0
  • #29 11 Lut 2019 19:12
    Macosmail
    Poziom 33  

Ja też miałem problemy z pastą EasyPrint / AG termopasty. Problem nie leży w technice lutowniczej, a w samej paście. Prawdopodobnie jest źle wymieszana z topnikiem. Można było grzać, aż PCB ulegnie zniszczeniu, a zamiast spoiwa biały proszek.. Po zmianie na inną lutuje się bez problemu i nie ma w tym większej filozofii. Dodam jeszcze, że jedną chińską pastę przechowywałem w temperaturze pokojowej i dopiero po roku zaczęła się zachowywać podobnie do tej EasyPrint.

0
  • #30 11 Lut 2019 21:03
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

No dobrze, widzę że z pastami bywa różnie, chociaż ja chyba nigdy nie miałem z żadną pastą problemów. Za to kompletnie nie rozumiem stwierdzenia, że

Baskhaal napisał:
    że pasta lutownicza jest przeznaczona do procesu sitodruku+P&P+reklow w piecu.

Baskhaal napisał:
    Sam proces reflow jest bardzo dokładnie kontrolowany i naogół odbywa się w atmosferze azotu (nie lubimy tam tlenu).

Widziałem kilka pieców do reflow, nawet profesjonalnych za wiele tysięcy i żaden nie lutował w atmosferze z azotu. Wszystko zawsze leciało albo na gorącym powietrzu, albo na podczerwieni.
    Swoją drogą muszę sobie zrobić/kupić kolbę do lutowania IR. Idzie taką wykombinować z żarówki samochodowej :)

Kiedyś ktoś na tym forum miał taki fajny podpis, że dobry elektronik polutuje nawet gwoździem i zapalniczką.

0