Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze został wykonany ten schemat elektryczny?

Jakub21456 10 Lut 2019 00:59 486 6
  • #1 10 Lut 2019 00:59
    Jakub21456
    Poziom 1  

Czy dobrze został wykonany ten schemat elektryczny?

[mod="Krzysztof Reszka"] 3.1.15. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników.
    Należy podać więcej szczegółów .

0 6
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 10 Lut 2019 10:27
    Shadowix
    Poziom 26  

Różnicówka nie może pełnić roli wyłącznika. Powinien być FR. Nie powinna być też ona trójfazowa lecz oddzielne na każdą fazę. Szyna przed różnicówką niepotrzebna, jest tylko jedno odejście. Czego ten schemat? Trzy obwody z trzech faz? Przydałaby się jakaś kontrolka informująca o zasilaniu. Co oznaczają podpisy pod MCB? Przekrój przewodu? Mam rozumieć, że do ogranicznika dochodzi 6mm, a dalej odchodzi 2,5 i 1,5?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 10 Lut 2019 10:28
    gruby1
    Poziom 29  

Zacznijmy od tego że to nie jest schemat elektryczny tylko jakaś kolorowa abstrakcja.
    Jakieś dane by może kolega udostępnił jak np. przeznaczenie poszczególnych gniazdek, wartość i rodzaj zabezpieczenia poprzedzającego tą "rozdzielnicę". Dlaczego różnicówka 3F skoro wszystkie obwody są 1F? Jaką rezystancję ma uziemienie?

0
  • #4 10 Lut 2019 11:45
    LENIWIEC_PL
    Poziom 22  

Shadowix napisał:
    Różnicówka nie może pełnić roli wyłącznika. Powinien być FR.

FR czyli wyłącznik główny. Co do różnicówki to zgoda.
    Shadowix napisał:
    Nie powinna być też ona trójfazowa lecz oddzielne na każdą fazę.

A to niby czemu?
    Skoro producent wymyślił różnicówki trójfazowe to zapewnę po to aby ktoś je w jakimś celu stosował. Rozbierając taką różnicówkę (może rozbierałeś?) zauważysz zapewnę, że różnicówka trójfazowa wewnątrz ma 3 różnicówki jednofazowe ;-)
    Wedle mnie oraz elektryków z moich okolic dużo lepiej jest zastosować różnicówkę trójfazową zamiast kilkanaście jednofazowych. Ja wykonując instalację elektryczną w domkach jedno i wielorodzinnych dzielę jedynie w roździelni instalację na 2 różnicówki 3 fazowe. Pierwsza jest od światła, druga zaś od gniazd. Oczywiście oprócz różnicowek jest fr, i tym podobne.

0
  • #5 10 Lut 2019 14:28
    dasilvaart
    Poziom 15  

Jakub napisz coś więcej. Jak będziesz tak oszczędzał informacje to dostanie oszczędne odpowiedzi.
    Wg. mnie ten malunek jest całkowicie do bani, bo nie wiadomo w nim o co chodzi.

LENIWIEC_PL napisał:
    Wedle mnie oraz elektryków z moich okolic dużo lepiej jest zastosować różnicówkę trójfazową zamiast kilkanaście jednofazowych

I to jest "super" podejście. Jak żarówka "wywali"różnicówkę 3F to cały dom bez napięcie. W sumie to po co jakiś dziwny nieoszczędny człowieczek wyprodukował osprzęt 1F jak 3F spełnia te same wymogi. - oj to całkiem ciekawa logika.
    Jak się domyślam takie podejście jest spowodowane oszczędnością miejsca w rozdzielnicy i ceny zakupu osprzęty.

0
  • #6 10 Lut 2019 15:25
    CYRUS2
    Poziom 37  

LENIWIEC_PL napisał:
    Rozbierając taką różnicówkę (może rozbierałeś?) zauważysz zapewnę, że różnicówka trójfazowa wewnątrz ma 3 różnicówki jednofazowe
    Nieprawda. Widziałem jeden toroid - nie trzy.
    LENIWIEC_PL napisał:
    Wedle mnie oraz elektryków z moich okolic dużo lepiej jest zastosować różnicówkę trójfazową zamiast kilkanaście jednofazowych.
    Jedno urządzenie ma upływ - wyłączają się wszystkie odbiorniki 1 klasy - tak być powinno ?
    Wie kolega, że odbiorniki 1klay - także nieuszkodzone - mają upływy ?
    Wie kolega że sumują się wszystkie upływy w 3 faz na RCD 3-f ?

W przypadku 3 RCD upływy dzielą się na 3 RCD.

0
  • #7 10 Lut 2019 15:39
    kkas12
    Poziom 42  

1. RCD czterotorowy chroniący obwody jednofazowe z różnych faz zasilane to błąd w sztuce.
    2. Teoria o braku ochrony przeciwporażeniowej wiecznie żywa.
    3. Ochronnik przepięć za wyłącznikiem różnicowoprądowym to głupota nie wytrzymująca słów krytyki, ale tak się dzieje gdy sępi się na aparat który może pełnić rolę wyłacznika głównego.

Te trzy punkty (no powiedzmy dwa) dyskwalifikują to co narysowano.

Na razie tyle. Tak na szybko.

dasilvaart napisał:
    Jak żarówka "wywali"różnicówkę 3F to cały dom bez napięcie.
    Nie tylko, bo każdorazowe zadziałanie ochronnika przepięć również natychmiast wyzwoli RCD.

0