Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Co przesłała działać, prośba o podpowiedź

10 Lut 2019 09:42 345 8
  • Poziom 2  
    Witam

Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi. Posiadam piec termet ecosilver, podłączony do wymiennika instalacji grawitacyjnej i następnie podłączoną pompę IBO 25/60/180 obiegową podpiętą do sterownika euroterm SP-1.
    Wszystko działało przez jeden sezon,a w tym mam kłopoty. Dom piętrowy(1) 11 grzejników aluminiowych, ok.200m2, pomieszczenia wys. ok. 2,8m.
    W połowie drugiego sezonu wysiadła mi połowa grzejników. zamknąłem piec gazowy otworzyłem zawór awaryjnego pieca węglowego napaliłem wszystko było ok na obiegu grawitacyjnym. W ramach gwarancji dostałem nową taką samą pompę ale
    dostałem informacje że pompa może być za słaba, bo z jednej strony instalacja grawitacyjna ma grubsze rury instalacji. Nie rozumiem tego przez jeden sezon było ok.

i Teraz pytania:
    1. Czy według Was pompa jest za słaba i muszę kupić np 25/80?
    2. Czy mogę do grawitacyjnego obiegu wpiąć np pompę elektroniczną z autoadapt z sterownikiem np ST-21, pompa obiegowa dosyć dużo ciągnie prądu.

pozdrawiam i będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi mam nadzieje że nic nie pominąłem.
    Adam
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista - systemy grzewcze
    przygodazco napisał:
    Witam

Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi. Posiadam piec termet ecosilver, podłączony do wymiennika instalacji grawitacyjnej i następnie podłączoną pompę IBO 25/60/180 obiegową podpiętą do sterownika euroterm SP-1.
    Wszystko działało przez jeden sezon,a w tym mam kłopoty. Dom piętrowy(1) 11 grzejników aluminiowych, ok.200m2, pomieszczenia wys. ok. 2,8m.
    W połowie drugiego sezonu wysiadła mi połowa grzejników.

Co masz na myśli pisząc wysiadła?
    Przestały grzać częściowo? Przestały całkiem grzać?

przygodazco napisał:

zamknąłem piec gazowy otworzyłem zawór awaryjnego pieca węglowego napaliłem wszystko było ok na obiegu grawitacyjnym. W ramach gwarancji dostałem nową taką samą pompę ale
    dostałem informacje że pompa może być za słaba, bo z jednej strony instalacja grawitacyjna ma grubsze rury instalacji. Nie rozumiem tego przez jeden sezon było ok.

Ja też tego nie rozumiem, bo jest akurat na odwrót. Im rury mają większe przekroje tym mniejsze są opory przepływów, a jak instalacja grawitacyjna to stawia już bardzo małe opory.

przygodazco napisał:

i Teraz pytania:
    1. Czy według Was pompa jest za słaba i muszę kupić np 25/80?
    2. Czy mogę do grawitacyjnego obiegu wpiąć np pompę elektroniczną z autoadapt z sterownikiem np ST-21, pompa obiegowa dosyć dużo ciągnie prądu.

Zacznij od sprawdzenia wymiennika płytowego. Najczęściej one ulegają zapchaniu.
    Odłącz go od instalacji i przepłucz bieżącą wodą z kranu. Sprawdź czy woda przepływa swobodnie.

Na marginesie dodam, że trzeba było wejść w kocioł ACV Kompakt lub Thermagen, które jako jedyne można podłączyć wprost do takich, starych instalacji w układzie otwartym. Niepotrzebny byłby wymiennik, dodatkowa pompa, sterownik pompy, zestaw zaworów, filtrów itp.
  • Poziom 2  
    1, Tak przestały działać częściowo. Od jednej strony domu grzejniki działały tam gdzie miały bliżej do pieca z większymi rurami, a drugiej strony strony gdzie rury były mniejsze nie. Zamontowałem taką samą drugą pompę wszystko zaczęło działać. Doradzono mi że pompa może być za mała. Trochę to dziwne przez cały poprzedni sezon działało.
    2. Wymiennika nie sprawdzałem jak zamontowali mi drugą pompę na gwarancji i ruszyło. sprawdziłem filtr był czysty.
    3. Nie wiedziałem że są takie nowoczesne kotły kondensacyjne które mogą pracować w układzie grawitacyjnym, taki mi doradzili.

Teraz chce zmienić tzn wrzucić lepszą pompę nowoczesną z adaptacją tylko nie chce przewymiarować i podłączyć ją do mojej grawitacji.
    pozdrawiam
    Adam
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zamontowanie pompy elektronicznej nic Ci nie da, poza niewielką oszczędnością energii elektrycznej. Podkreślam - oszczędności są niewielkie.
    Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy przy grzejnikach zamontowane są zawory termostatyczne.
    Piszesz, ze instalacja ruszyła po wymianie pompy. Jeżeli tak to może świadczyć o tym, że problem jest w pompie. Fakt, ze pompy IBO nie należą do najlepszych, ale możliwe, że sposób jej montażu doprowadza do uszkodzeń pompy.
    Najlepiej daj zdjęcia tej kotłowni to będzie można coś więcej powiedzieć.
  • Poziom 2  
    Podsumowując, pompa elektroniczna dała bardzo dużo rozwiązała wszystkie problemy i jednocześnie pokazała dwie rzeczy:
    1). może być cicho w domu i oszczędnie (teraz 22W poprzednio na III biegu max pewnie ok 70W)
    2). wystarczy u mnie pompa 25/60 a nie jak mówił instalator trzeba 25/80.
    Pompa najtańsza obiegowa wytrzymała u mnie w domu 1,5 sezonu.
    Problem rozwiązany, a wszystkich polecam przed zamówieniem instalatorów, małą edukacje wystarczy poznać rodzaje pomp plus firmy które liczą się na rynku będziecie mieli mniej kłopotów gdy ktoś Wam zainstaluje sprzęt tani i zawodny.

pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 2  
    Tak zamontowałem, działa od lutego 2019. Tak jak napisałem wyżej dała bardzo dużo.

pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 43  
    Prof. SpecMiernik napisał:
    To co w końcu za pompę zamontowałeś bo się nie mogę doczytać ?

Tajne/poufne jak widać. :shii:
    przygodazco napisał:
    Tak zamontowałem, działa od lutego 2019. Tak jak napisałem wyżej dała bardzo dużo.

pozdrawiam
    Adam