Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory wybrać?

TechEkspert 11 Lut 2019 18:34 3879 49
  • #31 11 Lut 2019 18:34
    CosteC
    Poziom 27  

Bardzo ciekawe, zmierzę przy okazji sztuki które mam i zdam relację. Dalej uważam, że porównanie nie jest uczciwe, bo porównywany kondensator ELWA jest wielokrotnie większy - można by dać kilka dzisiejszych i wtedy wynik porównać.

Często upływności powodują błędny pomiar pojemności. Może zmierzę przed formowaniem i po?

• Mierniki instalacji Metrel
  • #32 11 Lut 2019 20:10
    mkpl
    Poziom 37  

Kondensatory leżakowe, które mają rok od wyprodukowania na starcie mają duży prąd upływu. Od leżenia bez napięcia się rozformowują w szczególności gdy ich wyprowadzenia są zwarte.

Obecnie najlepsze wg mnie są Samyoung (żółte). Mają bardzo duży prąd pracy i bardzo mały esr oraz są trwałe i trzymają pojemność. Kilka lat z nimi pracuję w zasilaczach impulsowych i sobie chwalę.

Trzeba też uważać na "wymieniaczy". Nie każdy kondensator jest sobie równy co ktoś już wcześniej stosowną tabelką potwierdził. Zmiana kondensatora na inny typ może np spowodować wzrost tętnień napięcia lub wzbudzenie przetwornicy. W szczególności gdy jest to flyback i wsadzimy zbyt dobry kondensator... Kondensatory też mają swoją częstotliwość rezonansową, która zawiera się między 5kHz do około 300kHz.

Czas życia jest określany dla najgorszych warunków i nominalnego prądu tętnień. Czas w realnym układzie można z dobrym przybliżeniem wyliczyć (mogę ten wątek rozwinąć).

Generalnie dla kondensatora śmiertelny jest wzrost temperatury ze względu na racę (samo podgrzewanie) i jest to bardziej niszczące zjawisko niż temperatura otoczenia.

Warto też pamiętać, że kondensatory o większej średnicy w 99% przypadków mają dłuższy czas życia.
    Temat życia na kilkugodzinny wykład a i tak wszystkiego co chciałbym wiedzieć nie wiem...

• #33 11 Lut 2019 20:43
    TechEkspert
    Redaktor

Widzę że pojawiły się nazwy Nichicon, Nippon, Chemi-con, Samyoung,
    to dobrze wato wymienić się informacjami.

Nigdy nie wymieniałem "wysokonapięciowych" (za prostownikiem napięcia sieciowego) kondensatorów z napisem Rubycon,
    oraz niskonapięciowych kondensatorów filtrujących o dużych pojemnościach (kilkanaście mF) rodem z USA :) z napisem Mallory.
    Być może takie warunki pracy były dla nich korzystne.

Natomiast w przetwornicach DC/DC pracujących w podwyższonej temperaturze zapamiętałem awarie kondensatorów z napisami:
    suncap i gemcon.

Jestem ciekawy Waszych opinii o kondensatorach:
    -elektrolitycznych Teapod
    -foliowych Miflex (w czasach kineskopowych OTVC typu Helios/Jowisz itp. zdarzało mi się je czasami wymieniać, ale jak dla mnie ogólnie OK).

• Mierniki instalacji Metrel
  • #34 11 Lut 2019 21:39
    zworys
    Poziom 33  

Jest specyficzna grupa kondensatorów stosowana w konstrukcjach wcz. a szczególnie w w stopniach końcowych nadajników. . Niejeden konstruktor "poległ" bo niby zaplanował kondensator wcz z zapasem napięcia a po włączeniu nadajnika i wysterowaniu następowała awaria - nieraz z efektownym "bum". Powodem była pewna wartość oznaczana na porządnych kondensatorach wcz. a pomijana w obliczeniach. Jakie kondensatory wybrać? Niestety nie każdy kondensator mający nawet kilka kV napięcia pracy będzie się nadawał do pracy we wzmacniaczach mocy wcz - szczególnie lampowych.

• #35 11 Lut 2019 21:57
    mkpl
    Poziom 37  

zworys napisał:
    Jest specyficzna grupa kondensatorów stosowana w konstrukcjach wcz. a szczególnie w w stopniach końcowych nadajników. . Niejeden konstruktor "poległ" bo niby zaplanował kondensator wcz z zapasem napięcia a po włączeniu nadajnika i wysterowaniu następowała awaria - nieraz z efektownym "bum". Powodem była pewna wartość oznaczana na porządnych kondensatorach wcz. a pomijana w obliczeniach. Jakie kondensatory wybrać? Niestety nie każdy kondensator mający nawet kilka kV napięcia pracy będzie się nadawał do pracy we wzmacniaczach mocy wcz - szczególnie lampowych.

W katalogach nowych kondensatorów jest podany tangens kontra stratności i można wyliczyć wydzielającą się moc w kondensatorze. W tych z zdjęcia podaje się moc w varach

• #36 12 Lut 2019 19:20
    ManJak
    Poziom 12  

mkpl napisał:
    Obecnie najlepsze wg mnie są Samyoung (żółte). Mają bardzo duży prąd pracy i bardzo mały esr oraz są trwałe i trzymają pojemność. Kilka lat z nimi pracuję w zasilaczach impulsowych i sobie chwalę.

Te żółte są z serii NXH i faktycznie są bardzo dobre. Są odpowiednikiem serii KZM Nippona i bardzo popularnej serii , ZLH Rubycona. Niemniej jednak uważam, że jeśli ktoś potrzebuje naprawdę kondensatory z bardzo dużym RC i bardzo małym ESR przy takich samych rozmiarach kondensatora, to powinien zastosować serię NXG Samyounga. Dla przykładu NXH 470uF/16V 8x11,5 ma RC=945mA ESR=56mOhm, a NXG ma RC=1.70A i ESR=36mOhm. Niestety coś za coś. NXH jest na 8000h @105C a NXG na 3000h @105C.

• #37 12 Lut 2019 19:43
    CosteC
    Poziom 27  

heheh to może VISHAY T59EE477M016C0025 - 470 uF, 16 V, 20 mOhm, 3.5 A, 105'C, 2 kh? I jedyne 5 funtów! Nieee, ultra miniaturowy ale 2 kh nas nie cieszy.
    KEMET A755MS477M1CAAE013, 470 uF, 16 V, 13 mOhm, 5.2 A, 105'C, 5 kh. 0.5 GBP przy 50szt to bardziej znośne
    PANASONIC EEUFR1C471B , 470 uF, 16 V, 56 mOhm, 0.95 A, 105'C, 6 kh, 0.2 GBP przy 50 szt. Tej serii zdarza mi się używać.

Różnice między seriami są przytłaczające jak chodzi o w zasadzie wszystko, i nawet tylko jak jednego dostawcę.

• #38 12 Lut 2019 22:37
    mkpl
    Poziom 37  

ManJak napisał:
    mkpl napisał:

Te żółte są z serii NXH i faktycznie są bardzo dobre. Są odpowiednikiem serii KZM Nippona i bardzo popularnej serii , ZLH Rubycona. Niemniej jednak uważam, że jeśli ktoś potrzebuje naprawdę kondensatory z bardzo dużym RC i bardzo małym ESR przy takich samych rozmiarach kondensatora, to powinien zastosować serię NXG Samyounga. Dla przykładu NXH 470uF/16V 8x11,5 ma RC=945mA ESR=56mOhm, a NXG ma RC=1.70A i ESR=36mOhm. Niestety coś za coś. NXH jest na 8000h @105C a NXG na 3000h @105C.

Fakt mają trochę niższy ESR ale tak na czuja to ten NXH przy prądzie 1,3A też ma szansę wytrzymać 3000h.

• #39 14 Lut 2019 15:31
    OldSkull
    Poziom 27  

Robert5 napisał:
    Trwałość kondensatorów elektrolitycznych aluminiowych ( biegunowych)
    - 2000h dla kondensatorów o podwyższonej trwałości
    -1000h dla kondensatorów ogólnego zastosowania
    Dzięki temu poradnikowi mogłem żądać wymiany kondensatorów na przeglądach sprzętu z którym miałem do czynienia

Śmiem twierdzić, że nei mogłeś.
    Podstawą jest nota katalogowa, w której określona jest żywotność oraz parametry przy której osiąga (temperatura, częstotliwość sygnału i prąd).
    Swoją drogą: obecnie 2000h to byłaby jakaś średnizna. Jak do nowych projektów to bierzemy zwykle jak najwięcej, jak się uda to i kilkanaście tys. godzin i 105*C. Czasem jest problem z dostępnością, ale i tak 6000-8000 da się dostać prawie zawsze w jeszcze dość znośnej cenie.

A czy z tymi starymi kondensatorami, które tak niektórzy chwalą to nie było tak, że w środku było dużo miejsca, więc wpływ wysychania był mniejszy? Obecnie z kiepską gęstością mocy są dostępne suche elektrolity (np. reklamowane przez Wurth El.) - bardzo długa żywotność, drogie, ale z niską pojemnością przy danym rozmiarze. Taka przejściówka między ceramicznymi i elektrolitycznymi.

• #40 14 Lut 2019 20:11
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Czy zauważyliście nazwę producenta kondensatora ze zdjęcia w pierwszym poście?
    W Polsce może mu być trudno zrobić dobre pierwsze wrażenie :)

Kondensatory ceramiczne przewlekane, kryjące w swym wnętrzu kondensatory SMD:
    http://www.eevblog.com/forum/chat/whats-inside-a-modern-monolithic-cap/

@mkpl może jest szansa abyś napisał coś więcej na temat tangensa konta stratności?
    Temat chyba nie jest mocno popularny i oczywisty?

• #42 14 Lut 2019 21:18
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Podejrzewam że niektóre polskie nazwy/firmy również brzmią śmiesznie w innych językach, ale nie znam takich, wymyślanie nazw towarów na eksport to musi być trudna sztuka :)

• #43 15 Lut 2019 00:06
    kris8888
    Poziom 29  

And! napisał:
    Podejrzewam że niektóre polskie nazwy/firmy również brzmią śmiesznie w innych językach, ale nie znam takich

No na przykład tutaj to sobie nasi wymyślili nazwę :D

Wracając do kwestii kondensatorów elektrolitycznych, to moim zdaniem dobre są firmy Elna (w brązowo-złotym kolorze obudowy, na 105°C). Stosuję je od dawna w przetwornicach i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.
    Natomiast takich jak CapXon, JFD, Sheng, OST to unikam jak ognia

• #44 15 Lut 2019 20:05
    Paprykarz
    Poziom 11  

Nurtuje mnie inna kwestia. Czy przy wymianie uszkodzonych elektrolitów jest sens wsadzić kondensatory o trochę wyższym dopuszczalnym napięciu pracy?
    Czy będzie to miało jakiś wpływ na żywotność?

W przypadku starszych urządzeń nowe kondensatory i tak zazwyczaj są mniejsze, wiec nie ma problemu z wsadzeniem czegoś o wyższych parametrach.

• #45 15 Lut 2019 20:49
    Janusz_kk
    Poziom 18  

Generalnie tak, im wyższe nap pracy tym niższe ESR ma taki kondesator, czyli będzie się mniej grzał,
    co zwiększy trwałość, chyba że jest zle dobrany i będzie przeciążony zbyt dużym prądem.
    Ja generalnie daję na większe nap, chyba że widzę że już jest przewymiarowany to wtedy nie, np
    zasilacz impulsowy na 24V ma kondesatory na 63V to wtedy daję takie same.

• #46 15 Lut 2019 21:09
    Rezystor240
    Poziom 36  

zett1 napisał:
    A to, czy jakiś producent celowo wsadza najgorsze kondensatory... to inny, obszerny temat.

Prawda, lecz niektórzy celowo robią.

Tutaj był podobny temat o kondensatorach:

Link

• #47 16 Lut 2019 00:39
    palmus
    Poziom 16  

Może banalne pytanie ale sam się zstanawiam: Mam elektrolita o ile pamiętam 22uF na płycie w kotle gazowym.Denko nacięte i stalo się wypukłe.Wszystko działa poprawnie.Wymienic natychmiast?Nie spieszyć się?Olać?

• #48 16 Lut 2019 10:27
    krisRaba
    Poziom 26  

palmus napisał:
    Może banalne pytanie ale sam się zstanawiam: Mam elektrolita o ile pamiętam 22uF na płycie w kotle gazowym.Denko nacięte i stalo się wypukłe.Wszystko działa poprawnie.Wymienic natychmiast?Nie spieszyć się?Olać?

Może warto byłoby sprawdzić za co dokładnie odpowiada. Ale jeśli widać uszkodzenie, to raczej należałoby wymienić, by ewentualna późniejsza awaria nie pociągnęła za sobą większych strat itp.

• #49 16 Lut 2019 12:01
    silvvester
    Poziom 24  

Robert5 napisał:
    Witam kolegów , posłużę się danymi z Poradnika Podzespoły Elektroniczne Elementy
    Bierne J. Borczyński A. Mliczewski .
    Trwałość kondensatorów elektrolitycznych aluminiowych ( biegunowych)
    - 2000h dla kondensatorów o podwyższonej trwałości
    -1000h dla kondensatorów ogólnego zastosowania
    Dzięki temu poradnikowi mogłem żądać wymiany kondensatorów na przeglądach sprzętu z którym miałem do czynienia i nie raz mi to uratowało skórę i powoływałem się na ten Poradnik , a teraz jak zapytać o czas pracy elementów to nie zawsze chcą
    się podzielić danymi katalogowymi . Pozdrawiam Robert.

I co? Wymienili? Jeżeli tak, to musiał być jakiś głupi serwisant.
    Trwałość jest podawana dla temperatury 85 lub 105 stopni C.
    Trwałość w temperaturze pokojowej oczywiście jest dużo większa.
    Krótko mówiąc powinni cię pogonić:)

Dodano po 6 [minuty]:

Janusz_kk napisał:

Oglądałeś film?
    https://youtu.be/yPNYje57T10
    Chyba nie bo tak koleś mierzy stare i nowe i elwy mają 5- 10-cio krotnie niższe esr niż nowe kondesatory.

Totalna bzdura.