Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych

namore 10 Lut 2019 12:32 1095 73
  • #1 10 Lut 2019 12:32
    namore
    Poziom 6  

Witam serdecznie!
    Mam problem z elektrozaczepem do drzwi wejściowych do domu. Praktycznie zaraz po montażu drzwi były problemy a reklamacje, pomimo wielu wizyt serwisanta, nie przyniosły długotrwałej poprawy.
    Postanowiłem sam zająć się problemem i proszę Was o poradę jak zabrać się do poprawy tego elementu. Niestety teraz elektrozaczep nie działa.

Idea działania jest taka:
    W pochwycie drzwi mam przycisk który zwalnia elektrozaczep.
    Wydaje mi się, że płytka którą widać na zdjęciach odpowiada za to, że elektorzaczep przez ułamek sekundy powoduje możliwość otwarcia drzwi.

Docelowo chciałbym elektorozaczep przez czas przez który naciskam przycisk cały czas "brzęczał" umożliwiając otwarcie drzwi.
    Sprawdzałem elektrozaczep montując go w furtce i wiem że jest on sprawny.
    Co mógłbym wg Was sprawdzić w następnej kolejności i jak zmodyfikować układ aby działał jak opisałem?
    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi!

Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych

0 29
  • #2 10 Lut 2019 12:45
    sosarek

Poziom 43  

Sprawdź zasilacz.

0
  • #3 10 Lut 2019 12:45
    adamjur1
    Poziom 39  

1 Masz zasilanie DC ( stałe ) i elektrozaczep z niego nie będzie brzęczał.
    2. Za mało info o sterowaniu aby wydłużyć impuls, wygląda że trzeba zwiększyć kondensator na płytce
    3. W praktyce, jak sobie klient życzy,dodaję do zaczepu piszczyk / buczek który w czasie jego zasilania daje informację akustyczną. Tylko uważaj - zasialacz na fotce jest 24V - trzeba dobrać odpowiedni piszczyk.
    Pozdr. J.

0
  • #4 10 Lut 2019 13:46
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Zastosuj trafo 12V, jeżeli zaczep jest na 12V i przycisk włączający jego zasilanie.

0
  • #5 10 Lut 2019 17:50
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Jaki teraz masz problem z tym elektrozaczepem w drzwiach?
    Wiadomo, że nie brzęczy.
    Po co przyjeżdżał serwisant?
    Pokaż zdjęcie elektrozaczepu z jego modelem i parametrami.

0
  • #6 10 Lut 2019 18:03
    namore
    Poziom 6  

gkwiatkowski napisał:
    Jaki teraz masz problem z tym elektrozaczepem w drzwiach?

Teraz nie działa w ogóle. Wcześniej raz się drzwi otwierały jaz nie. A jeszcze wcześniej po wizycie serwisanta działało przez pół roku.

gkwiatkowski napisał:
    Pokaż zdjęcie elektrozaczepu z jego modelem i parametrami.

Postaram się wstawić jutro.

Rozumiem, że zacząć powinienem od pożyczenia miernika i sprawdzić napięcie z zasilacza?

0
  • #7 10 Lut 2019 18:05
    sosarek

Poziom 43  

namore napisał:
    Rozumiem, że zacząć powinienem od pożyczenia miernika i sprawdzić napięcie z zasilacza?

Tak, przy okazji sprawdzić sam przycisk, przekaźnik...

0
  • #8 10 Lut 2019 21:52
    namore
    Poziom 6  

Proszę, wstawiam zdjęcie elektrozaczepu. Powinien działać 10-24V?

0
  • #9 11 Lut 2019 00:11
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Czy po naciśnięciu przycisku słychać cyknięcie w elektrozaczepie czy nie?
    Czy musiałeś trzymać przycisk długo czy wystarczyło, że nacisnąłeś krótko i elektrozaczep był zwolniony automatycznie przez kilka sekund?
    Czy elektrozaczep jest bardzo ściśle spasowany z językiem zamka?
    Musi być minimalny luz pomiędzy językiem zamka i zapadką elektozaczepu. Jeśli zapadka elektrozaczepu jest cały czas odciągana w kierunku otwarcia, to elektrozaczep jej nie zwolni.
    Zrób dokładniejsze zdjęcia tej płytki z przekaźnikiem.

0
  • #10 11 Lut 2019 05:54
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Sprawdz napięcie na elektrozaczepie i przy otwartej furtce palcem.

0
  • #11 11 Lut 2019 06:01
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Zbigniew 400 napisał:
    Przy braku multimetra, palec należy nastawić na zakres 25 VDC. :D :D

0
  • #12 11 Lut 2019 07:24
    dawidedziu
    specjalista-kamery przemysłowe

Mam znajomego, który, gdy nie ma multimetru pod ręką to używa języka do sprawdzenia napięcia😃

0
  • #13 11 Lut 2019 07:33
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Jaka jest idea tego urzadzenia?

0
  • #14 11 Lut 2019 07:40
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

A żaroweczka lub dioda led nie wystarczy.
    Zaczyna być śmiesznie, naprawa bez narzędzi.
    Może elektrozaczep wykręcać nożem ?

Dodano po 1 [minuty]:

Panie Krzysztofie, palec słuzy do naciskania rygla a nie do pomiaru napięcia.

0
  • #15 11 Lut 2019 08:17
    artur527
    Poziom 17  

No ale to masz fajnie - prąd zabiorą i przed drzwiami stoisz jak " Kołek " 😂😂😂 A tak poważnie - po co ta płytka, przekaźnik, milion kabli i montaż brzęczyka ? Ja bym to wywalił i połączył kablem 2-wu żyłowym przez przycisk ! Dożywotnia gwarancja działania - bo nie ma się co spieprzyć 😀 U mnie działał tak 15 lat ( zamek szyfrowy własnej roboty ) i dalej by działał, ale zdemontowałem . A i daj mu normalnie prąd zmienny, będzie bzyczał bez żadnych brzeczyków.

Dodano po 7 [minuty]:

Panie Krzysztofie, palec słuzy do naciskania rygla a nie do pomiaru napięcia.[/quote]

No a tak z humorem 😁😁😁

" Palcem terz można podłubać w nosie, albo podrapać się po d...e " - ale jest jeszcze wiele innych czynności które można palcem zrobić 😀😀😀

0
  • #16 11 Lut 2019 09:56
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

gkwiatkowski napisał:
    Czy elektrozaczep jest bardzo ściśle spasowany z językiem zamka?
    Musi być minimalny luz pomiędzy językiem zamka i zapadką elektozaczepu. Jeśli zapadka elektrozaczepu jest cały czas odciągana w kierunku otwarcia, to elektrozaczep jej nie zwolni.
    Zbigniew 400 napisał:

Może kolega @Zbigniew 400 nieco się przejęzyczył z tym palcem, ale nie skupiajmy się już nad tym. Tak jak obaj koledzy zauważyli częstą przyczyną niedziałającego zaczepu jest to, że w czasie jego zwalniania drzwi zbyt mocno napierają na jego język. No cóż uszczelki w drzwiach tutaj nie pomagają :)
    Otwieramy drzwi, naciskamy przycisk, a po chwili próbujemy ręką ( palcem :) ) odciągnąć język zaczepu. I od tego proponuję zacząć, a nie przerabiania sterowania.
    Dobrym pomysłem jest docelowo o czym pisał już wcześniej @adamjur1 dołączyć jakiś sygnalizator. Ciągniemy za drzwi dopiero wtedy gdy usłyszymy piszczek.
    Do czasu gdy autor nie wykona tej podstawowej próby proponuję wstrzymać się z dalszymi komentarzami. Dziękuję.

ps.
    wacek.wacek napisał:
    Jaka jest idea tego urzadzenia?

Takie ( słabe) zabezpieczenie drzwi na dzień. Nie otworzysz póki nie naciśniesz ukrytego przycisku. Na przypadkowego "gościa" podziała. Jak widać działa też na
    właściciela ;)

0
  • #17 11 Lut 2019 14:22
    namore
    Poziom 6  

gkwiatkowski napisał:
    Czy po naciśnięciu przycisku słychać cyknięcie w elektrozaczepie czy nie?

Jak jeszcze wszystko działało to tak - było słychać krótkie "cyknięcie" w elektrozaczepie.

gkwiatkowski napisał:
    Czy musiałeś trzymać przycisk długo czy wystarczyło, że nacisnąłeś krótko i elektrozaczep był zwolniony automatycznie przez kilka sekund?

Wystarczyło raz nacisnąć (ułamek sekundy) i elektrozaczep "puszczał". Nie było zwolniony przez kilka sekund, musiałem równolegle z naciśnięciem przycisku lekko pociągnąć pochwyt drzwi aby je otworzyć.

gkwiatkowski napisał:
    Czy elektrozaczep jest bardzo ściśle spasowany z językiem zamka? Musi być minimalny luz pomiędzy językiem zamka i zapadką elektozaczepu. Jeśli zapadka elektrozaczepu jest cały czas odciągana w kierunku otwarcia, to elektrozaczep jej nie zwolni.

OK, zwrócę na to uwagę. Na chwilę obecną nic nie działa. Jak zaczynało się psuć to było słychać "cyknięcie" ale drzwi się raz otwierały raz nie.

gkwiatkowski napisał:

Zrób dokładniejsze zdjęcia tej płytki z przekaźnikiem.

Proszę, poniżej.

Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych

Dodano po 3 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:

Rozumiem, że ma Pan na myśli sprawdzenie czy elektorzaczep jest zwolniony po naciśnięciu przycisku. Niestety ustrojstwo jest tak skonstruowane, że elektrozaczep (gdy układ jest sprawny) zadziała tylko gdy drzwi są zamknięte (między skrzydłem a futryną jest element "połączeniowy" - sorry za laicką terminologię).

0
  • #18 11 Lut 2019 14:42
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Co to znaczy ?
    Po nacisnięciu przycisku i cyknięciu osoba ciągnie za drzwi i je otwiera. Jezeli otworzymy drzwi i zasterujemy elektrozaczep to należy palcem nacisnąc rygiel, powinien dac sie obrócic.
    Jest inaczej ?

0
  • #19 11 Lut 2019 16:07
    kood
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

suworow napisał:
    Takie ( słabe) zabezpieczenie drzwi na dzień. Nie otworzysz póki nie naciśniesz ukrytego przycisku.

To raczej nie zabezpieczenie tylko taka moda, nie za bardzo mogę ją zrozumieć ale podobno klamki szpecą wygląd drzwi czy jakoś tak. A że tak wyszło że niezawodna i działająca w każdych warunkach klamkę zastępuje się dwoma chyba najbardziej zawodnymi urządzeniami w naszym zawodzie (elektrozaczep i zasilacz) to jest jak jest.

0
  • #20 11 Lut 2019 16:21
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

namore napisał:
    (między skrzydłem a futryną jest element "połączeniowy" - sorry za laicką terminologię).

Sprawdź styki tego połączenia, kup preparat do czyszczenia styków i je wyczyść. Nie używaj papieru ściennego, bo chwilowo poprawisz, ale brak styku pojawi się szybciej.
    Te styki należy czyścić dwa razy w roku, żeby działały.
    Czy masz szansę na zamontowanie normalnej klamki do tych drzwi? Bo niestety w takim wykonaniu będziesz się "bujał" z problemami co chwila. Lepiej byłoby przerobić to na kabel w pancernych peszlu pomiędzy futryną i skrzydłem.

Dodano po 4 [minuty]:

kood napisał:
    suworow napisał:
    Takie ( słabe) zabezpieczenie drzwi na dzień. Nie otworzysz póki nie naciśniesz ukrytego przycisku.

To raczej nie zabezpieczenie tylko taka moda, nie za bardzo mogę ją zrozumieć ale podobno klamki szpecą wygląd drzwi czy jakoś tak. A że tak wyszło że niezawodna i działająca w każdych warunkach klamkę zastępuje się dwoma chyba najbardziej zawodnymi urządzeniami w naszym zawodzie (elektrozaczep i zasilacz) to jest jak jest.

Dochodzi jeszcze zawodny przycisk i najbardziej zawodny w całym układzie zestaw styków pomiędzy skrzydłem a futryną. Elektrozaczep widzę, że jest z Eff Eff, czyli nie jest tak źle i powinien z 5 lat wytrzymać bez problemu.

0
  • #21 11 Lut 2019 16:24
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

kood napisał:

Też tak może być :) Klient u którego widziałem to, cieszył się że mu byle kto nie wejdzie :) ( łącznie z nim jak zapomni klucza lub:
    kood napisał:
    A że tak wyszło że niezawodna i działająca w każdych warunkach klamkę zastępuje się dwoma chyba najbardziej zawodnymi urządzeniami w naszym zawodzie (elektrozaczep i zasilacz) to jest jak jest.

No dobra to zaczep w tym układzie zamontowany jest w skrzydle?

0
  • #22 11 Lut 2019 16:36
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Zbigniew 400 napisał:
    Co to znaczy ?
    Po nacisnięciu przycisku i cyknięciu osoba ciągnie za drzwi i je otwiera. Jezeli otworzymy drzwi i zasterujemy elektrozaczep to należy palcem nacisnąc rygiel, powinien dac sie obrócic.
    Jest inaczej ?

Pomiędzy futryną i skrzydłem jest zestaw dwóch styków przez które podłączony jest przycisk do reszty ukladu. Teoretycznie świetne rozwiązanie, w praktyce niklowane styki pokrywają się czarnym nalotem w miejscu styku i przestają przewodzić.

Dodano po 6 [minuty]:

namore napisał:
    Jak jeszcze wszystko działało to tak - było słychać krótkie "cyknięcie" w elektrozaczepie.

Zewrzyj krótkim kabelkiem lub nawet monetą styki w futryną od tego elementu połączeniowy go. Jeśli elektrozaczep się otworzy, to znaczy, że problem jest w tym miejscu lub w przycisku.

Dodano po 3 [minuty]:

namore napisał:
    Wystarczyło raz nacisnąć (ułamek sekundy) i elektrozaczep "puszczał". Nie było zwolniony przez kilka sekund, musiałem równolegle z naciśnięciem przycisku lekko pociągnąć pochwyt drzwi aby je otworzyć.

To dziwne. Ta płytka wygląda na układ czasowy, który po krótkim naciśnięciu przycisku, zwalnia elektrozaczep na ustawiony czas kilku sekund. Może też jest uszkodzona? Czy są na niej jakieś oznaczenia, bo na zdjęciach nie widzę.

0
  • #23 11 Lut 2019 16:36
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

suworow napisał:
    No dobra to zaczep w tym układzie zamontowany jest w skrzydle?

gkwiatkowski napisał:
    Pomiędzy futryną i skrzydłem jest zestaw dwóch styków przez które podłączony jest przycisk do reszty ukladu

Dzięki za przypomnienie o przycisku. Miałem chwilowe zaćmienie ;)
    Czyli zasymulowanie zadziałania przycisku przy otwartych drzwiach nie będzie zbyt trudne :) jak się okaże potrzebne:
    gkwiatkowski napisał:
    Dochodzi jeszcze zawodny przycisk i najbardziej zawodny w całym układzie zestaw styków pomiędzy skrzydłem a futryną

I od sprawdzenia tak prozaicznych rzeczy należy zacząć, a nie od przerabiania całego układu, szczególnie ze coś do przeczyszczenia styków w każdym domu się znajdzie. A kto bym tam np trzymał miernik :)

0
  • #24 11 Lut 2019 16:41
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

namore napisał:
    OK, zwrócę na to uwagę. Na chwilę obecną nic nie działa. Jak zaczynało się psuć to było słychać "cyknięcie" ale drzwi się raz otwierały raz nie.

A to brzmi jak umierający elektrozaczep. Ale mi to nie pasuje do reszty oposu, bo elektrozaczep Eff Eff powinien wytrzymać kilka lat, a nie niecałe dwa. Może to też być zepsuty zasilacz, wtedy dwa lata pracy nawet by pasowały.
    Wzywaj serwis na gwarancji albo kupuj najtańszy miernik uniwersalny.

0
  • #25 11 Lut 2019 18:35
    namore
    Poziom 6  

kood napisał:

[...]nie za bardzo mogę ją zrozumieć ale podobno klamki szpecą wygląd drzwi czy jakoś tak.

Potwierdzam, żona stwierdziła że klamka jest staroświecka a pochwyt jest modny... A ja się teraz męczę i rozkminam ;)

Dodano po 5 [minuty]:

gkwiatkowski napisał:
    A to brzmi jak umierający elektrozaczep. Ale mi to nie pasuje do reszty oposu, bo elektrozaczep Eff Eff powinien wytrzymać kilka lat, a nie niecałe dwa. Może to też być zepsuty zasilacz, wtedy dwa lata pracy nawet by pasowały.
    Wzywaj serwis na gwarancji albo kupuj najtańszy miernik uniwersalny.

Ten elektrozaczep zamontowałem w furtce i działa jak trzeba (tam jest na 12V).

Aby zobrazować styki itp poniżej zdjęcia.
    Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych Niedziałający elektrozaczep drzwi wejściowych

Dodano po 7 [minuty]:

gkwiatkowski napisał:

To dziwne. Ta płytka wygląda na układ czasowy, który po krótkim naciśnięciu przycisku, zwalnia elektrozaczep na ustawiony czas kilku sekund. Może też jest uszkodzona? Czy są na niej jakieś oznaczenia, bo na zdjęciach nie widzę.

Niestety nic więcej niż na zdjęciach nie widać.

0
  • #26 11 Lut 2019 20:05
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Pozwieraj styki w futrynie, wtedy elektrozaczep powinien się otworzyć. Wyczyść te styki stosownym preparatem.

0
  • #27 13 Lut 2019 10:01
    szogun
    Poziom 19  

Czy zwrócił ktoś uwagę że są trzy styki w futrynie ? Na moje to jest plus , minus i sygnał do otwierania dłuższy niż moment naciśnięcia żeby jedną ręką trzymać np. torbę a drugą nacisnąć i spokojnie otworzyć drzwi bez trzymania torby w zębach jak mokro na glebie .Musi tam być w drzwiach jakaś elektronika wydłużająca sygnał otwarcia . Myślę też że całe to ustrojstwo ma swoją nazwę i w necie znalazł by się schemat czy opis .Elektrozaczep to ProFix118[widać na zdjęciu].Pewnie w domu jest jakaś faktura czy gwarancja z nazwą a jak nie to serwis wie co naprawia . Pomogło by to Mądrym Głowom które chcą Ci pomóc !

0
  • #28 13 Lut 2019 10:50
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

szogun napisał:
    Czy zwrócił ktoś uwagę że są trzy styki w futrynie ? Na moje to jest plus , minus i sygnał do otwierania dłuższy niż moment naciśnięcia żeby jedną ręką trzymać np. torbę a drugą nacisnąć i spokojnie otworzyć drzwi bez trzymania torby w zębach jak mokro na glebie .Musi tam być w drzwiach jakaś elektronika wydłużająca sygnał otwarcia . Myślę też że całe to ustrojstwo ma swoją nazwę i w necie znalazł by się schemat czy opis .Elektrozaczep to ProFix118[widać na zdjęciu].Pewnie w domu jest jakaś faktura czy gwarancja z nazwą a jak nie to serwis wie co naprawia . Pomogło by to Mądrym Głowom które chcą Ci pomóc !

Ta płytka wygląda mi na przekaźnik czasowy wydłużający czas otwarcia, ale autor tematu pisał, że nie było wydłużenia czasu otwarcia. Naciskał przycisk i musiał od razu pociągnąć drzwi.
    Ze zdjęć i opisu wywnioskowałem, że zasilacz i płytka są schowane w futrynie, a w skrzydle jest tylko przycisk.
    Trzy styki nie muszą być wykorzystane. Fabryka może instalować złącze z 3 stykami w każdych drzwiach, a tu wykorzystywać tylko 2. Pozostały styk w jakiejś wersji "full wypas" może zasilać LED-y podświetlające klamkę.

Albo do podgrzewania klamki lub pochwytu w zimie - to byłby dopiero bajer.

0
  • #29 13 Lut 2019 12:31
    szogun
    Poziom 19  

Rzeczywiście podgrzewana klamka byłaby niezła a może elektrowstrząsy na teściową czy innego intruza ! Niemniej nazwa urządzenia mogła by wiele pomóc o instrukcji obsługi nie wspominając .

0
  • #30 15 Lut 2019 18:59
    namore
    Poziom 6  

gkwiatkowski napisał:
    Pozwieraj styki w futrynie, wtedy elektrozaczep powinien się otworzyć. Wyczyść te styki stosownym preparatem.

Zacząłem od tego że wyczyściłem styki. Teraz przy próbie otwarcia drzwi za każdym razem słychać "cyknięcie" ale drzwi się nie otwierają.

Dziś pożyczyłem miernik. Na razie sprawdziłem tylko styki jak na zdjęciu. Czy to normalne że tam jest napięcie cały czas?

Rozumiem że muszę spróbować pozwierać wszystkie 3 styki przy otwartych drzwiach w celu sprawdzenia czy i elektrozaczep się otwiera jak nacisnę go palcem?

0