Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna w mieszkaniu 1 faza, nowa instalacja.

Elektromaciek 11 Lut 2019 21:23 822 37
  • Pomocny post
    #31 11 Lut 2019 21:23
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Tak, czy inaczej obwód pod indukcje wykonaj przewodem 5x2,5mm².
    Jeśli na chwilę obecną nie będzie możliwości zasilenia lokalu z 3 faz, na końcu obwodu zamontuj puszkę z gniazdem jednofazowym.
    Kup kuchenkę z przewodem zakończonym wtyczką.

Odradzam na tą chwilę kupna popularnych kuchni (ponad 7kW).

• Sklep HeluKabel
  • #32 11 Lut 2019 21:36
    Elektromaciek
    Poziom 10  

kkas12 napisał:
    Nie mogę znaleźć czy pisałeś gdzie jest usytuowany licznik?
    I jakoś trochę nie chce mnie się wierzyć, że wszystkie lokale zasilane są tą samą fazą.

Wiesz co jakbym wiedział jak to sprawdzić to bym sprawdził, na ten moment bazuję na informacji od zarządcy i tym, że ja + 3-4 sąsiadów w moim wieku byli w podobnej sytuacji i to samo czyli 1 faza i na pytanie o doprowadzenie 3 faz do mieszkania byliśmy zbywani. Liczniki są na korytarzach , są dwa piony na piętrze jest po 6 mieszkań i są jakby piony (2 "szafy" oddalone od siebie o ok 10 metrów) w każdej szafie po 3 liczniki.

Łukasz-O , dziękuję za poradę, tak pewnie zrobię, ta płyta póki co pewnie będzie bardziej jako eksponat, bo gazową użyłem od września z 10 razy, a jak już odpalę to pewnie żeby omleta usmażyć czy warzywa z patelni z kurczakiem, więc póki co pewnie wystarczy, a jak będzie 5x2,5 i w przyszłości chętniej będą patrzeli na 3 fazy to się wymieni płytę.

Więc chyba temat można zamknąć, dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

• Sklep HeluKabel
  • #33 11 Lut 2019 21:43
    kkas12
    Poziom 42  

Nad licznikami powinna znajdować się puszka piętrowa. Być może taka kwadratowa z dwoma (po przekątnej) ściętymi narożnikami.
    Pod nią zabezpieczenia przedlicznikowe a pod nimi liczniki.
    Jeśli puszka nie ma plomb, to można zdjąć pokrywę i sprawdzić ile żył jest pod zaciski wpięte.
    Jeśli sa plomby to gdzieś na dole musi być tablica główna. Na podstawie ilości zabezpieczeń i opisów można się zorientowć ile żył posiada w.l.z.

A ile jest wszystkich mieszkań w całym budynku?

• #34 13 Lut 2019 06:57
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Dzięki Łukasz za odblokowanie (i kkas) chciałem napisać jeszcze jeden post na przyszłość dla innych, żeby wiedzieli że nie zawsze warto wierzyć w to co mówi zarządca i też może będą wiedzieć jak sami mogą sprawdzić jakie przewody są w budynku,

Chciałem, dodać jeszcze jedno foto , po wskazówkach od kkasa poszedłem sprawdzić co tam siedzi na korytarzu i wygląda na to, że to zarządca raczej nie chce sobie głowy zawracać pociągnięciem 3 faz do mieszkania, a nie że się nie da, spróbuję jeszcze raz go zaatakować co stoi na przeszkodzie konkretnie.

Płyta indukcyjna w mieszkaniu 1 faza, nowa instalacja.

• #35 13 Lut 2019 07:10
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Ale odchodzą 3 fazy od pionu na zdjeciu.

• #36 13 Lut 2019 08:05
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Rozumie to zdjęcie jako 3 fazy w pionie i po jednej fazie odchodzi dalej na zabezpieczenie przedlicznikowe (po lewej są 3 zabezpieczenia na 3 mieszkania)

Więc, zakładam, że to nie problem instalacji, a problem tego że zarządca musiały cokolwiek zrobić żebym mógł zamiast 1 fazy mieć doprowadzone do mieszkania 3 ? bo możliwość wg zdjęcia by była ?

• Pomocny post
    #37 13 Lut 2019 08:49
    Brivido

Poziom 29  

Tak, w normalnym świecie zgłaszasz o wydanie warunków na zwiększenie mocy do ZE, dostajesz warunki od nich, tak samo do ewentualnego zarządcy. Wszystko się da, tylko to jest sprawa kosztów. Ta obecna sytuacja jest typowa, piony są normalne 3 fazowe, a mieszkania zasilane z pojedynczych faz. Wszystko co stoi na przeszkodzie to to, że zarządcy nie chce się w to bawić i Cię zbywa. Nie chce niszczyć dopiero co odmalowanych ścian, bądź z jeszcze innego powodu. Wszystko i kwestia dogadania czy korytka/rurki na wierzchu, czy zrobisz inaczej i przywrócisz poprzedni wygląd klatki we własnym zakresie.

• Pomocny post
    #38 13 Lut 2019 12:24
    CYRUS2
    Poziom 37  

Na zdjęciu 3 fazy i PEN przechodzą przez listwę przelotowo.
    Czyli masz 3-fazy i masz do czego się podłączyć.
    Łatwo to sprawdzić - posprawdzać napięcia czy będzie 3x 400V.

Autorze,zacznj od ZE.
    Wystąp z wnioskiem o warunki na 3-fazy.
    Ze ma dokumentację. ZE decyduje czy możesz mieć 3 fazy.