Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna w mieszkaniu 1 faza, nowa instalacja.

Elektromaciek 10 Lut 2019 14:58 816 37
  • #1 10 Lut 2019 14:58
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Witam

Przeczytałem sporo tematów odnośnie indukcji w mieszkaniu, część twierdzi że pod jedną fazę indukcja odpada, inni że jest możliwość podłączenia, za każdym razem jednak są inne przypadki i prosiłbym bardzo o podpowiedź doświadczonych odnośnie mojego problemu.

1. Blok 10 piętrowy
    2. Przewody doprowadzone do mieszkań 4-5 lat temu 4mmkw miedź 3 żyłowe.
    3. Instalacja 1 fazowa
    4. Moc przyłączeniowa 5,7kW
    5. Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A
    6. W mieszkaniu będzie wymieniana cała instalacja elektryczna - w dalszym ciągu 1 fazową.

Pytanie, czy biorąc pod uwagę powyższe punkty jest możliwość podłączenia płyty indykcyjnej zasilanej 1 fazą (pewnie płyta w okolicach 4-5kW) tak aby nie trzeba było doprowadzać do mieszkania 3 fazowego zasilania ?

Dodam że na obecną chwilę ( i chyba przez najbliższe parę lat to się nie zmieni) , płyta będzie mało używana, sam praktycznie nie korzystam, ewentualnie w przyszłości jakby coś się miało zmienić to wtedy wolałbym się nie martwić, ale nie zakładam że nagle będę gotował na 4 palnikach jednocześnie wielkie obiady.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Lut 2019 15:18
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Wiesz byłem nastawiony na indukcję, im zacząłem więcej czytać (m.in na elektrodzie) to coraz bardziej wydawało mi się to nie możliwe i sporo osób twierdziło, że bez 3 faz to jedynie kuchenka gazowa , więc traciłem już nadzieję i wolałem się dopytać w tym konkretnym przypadku, czyli bez kombinacji z 3 fazami, wystarczy zwiększenie mocy przyłączeniowej do 7kW i dobra instalacja ? , jaki przewód w takim razie od rozdzielni do indukcji miałby elektryk położyć ? 3x4mmkw ?

(dziękuję za odpowiedź kkas12)

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lut 2019 15:22
    lechm56
    Moderator

Moim skromnym zdaniem nic sie nie stanie jak dołożysz parę złotych i pociągniesz parę kabelków np. 5x 2,5mm2 i 5x4mm2 a w skrzynce bezpiecznikowej zostawisz parę pustych miejsc na dodatkowe zabezpieczenia.

0
  • #5 10 Lut 2019 15:30
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Kwestia finansów jest drugorzędna, także na pewno rozważę dołożenie na zapas 5x przewodu tak jak sugerujesz, nie znam się na instalacjach dlatego wolałem zapytać, póki co nie zapowiada się podłączenie 3 faz i chciałem się tylko dowiedzieć czy na 1 fazie jest możliwość podłączenia tej płyty, ale też nie pomyślałem właściwie żeby przy jednej robocie dołożyć przewód jakby w przyszłości jednak się coś zmieniło. (dzięki za zainteresowanie)

0
  • Pomocny post
    #6 10 Lut 2019 15:34
    kkas12
    Poziom 42  

Elektromaciek napisał:
    jaki przewód w takim razie od rozdzielni do indukcji miałby elektryk położyć ? 3x4mmkw ?

Jeśli masz wydzielony obwód to nic nie trzeba dokładać.
    Jeśli będziesz jednak układał nowy to dostosuj się do tego co kolega powyżej napisał i ułóż co najmniej 5x2,5mm2. Może się na przyszłość przydać.
    Jednak w takim przypadku może okazać się konieczna wymiana tablicy bezpiecznikowej z powodu braku miejsca dla nowego zabezpieczenia.
    I uwaga, jeśli płyta będzie przyłączona za pomocą gniazda i wtyczki to wymaga wyłącznika różnicowoprądowego.
    Jeśli będzie przyłączona na stałe to RCD wymagany nie jest.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 10 Lut 2019 15:52
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Chyba już wszystko wiem , dzięki wielkie za odpowiedzi, jeszcze tylko myślę ostatni post i będę miał jasność.

Wszystkie przewody w całym mieszkaniu będą nowe + nowa tablica bezpiecznikowa w mieszkaniu od której pójdą przewody, indukcję planowałem na stałe podłączyć do "puszki" natynkowej (takiej hermetycznej kwadratowej).

Zakładając, że na ten moment pozostajemy przy 1 fazie i zwiększamy jedynie moc przyłączeniową do 7kW , przewód 5x2,5 wystarczy zamiast 3x4 (taki teraz zakładałem dla 1 fazowego zasilania, aby elektrycy ciągnęli od tablicy) bo rozumiem, że przy 5x2,5 - 2 przewody fazowe zostają nie podłączone (na zapas), a podłączamy tylko 1faza+N+PE ? czy w takim wypadku 2,5 nie będzie za słaby?

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lut 2019 16:00
    kkas12
    Poziom 42  

Kolego, obciążalność gniazda i wtyczki wynosi 16A.
    Dla przekroju 2,5mm2 nie jest ta wartość żadnym zagrożeniem.

Ale warunkiem jest zakup płyty zaopatrzonej we wtyczkę, czyli dedykowanej niejako dla zasilania jednofazowego.

0
  • #9 11 Lut 2019 00:55
    waldekwiąz
    Poziom 9  

Panowie. Przewód zasilający mieszkanie wytrzyma max 27A, sama kuchenka 5 kW na jednej fazie wygeneruje 21A(przy włączonych wszystkich polach), a co ze zmywarką, pralką i innymi sprzętami? 5x4mm2 to minimum dla przyłącza mieszkania.

0
  • #10 11 Lut 2019 05:59
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Należy kupić płytę z ograniczanym max poborem mocy.
    Lub zadeklarowanym na 3.5 kW.

0
  • #11 11 Lut 2019 07:10
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Przekaźniki priorytetowe.

0
  • #12 11 Lut 2019 07:36
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Przekazniki nie załatwiają tematu.

0
  • #13 11 Lut 2019 07:44
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Ale zwalą obciążenie. Wogole to poroniony pomysł przy takim małej możliwości mocy pakować sie w indukcje. A skąd wiadomo że bedzie można dokupić w bloku mocy. Płyta 3.5 kw to porażka. Ja ciągne zawsze 5x4 do indukcji i nie bawię się w rzeźby.

0
  • #14 11 Lut 2019 07:49
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

A używasz płyty ?
    Montowałem płyty w blokach i przy ograniczeniu 3.5kW nie ma problemu przy użytkowaniu.

0
  • #15 11 Lut 2019 07:50
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Jestem świadomy, że optymalnym rozwiązaniem było by zasilenie 3 fazowe, jednak na ten moment i w najbliższych 3-5 latach nie będzie możliwości, chciałbym zrezygnować z gazu i dlatego ta indukcja, wiem że z pełną mocą działać nie będzie , ale też chyba do czasu aż będzie można podłączyć jeszcze 2 fazy, to na tej płycie będą stawiane: garnek żeby ugotować ziemniaki, ugotować ryż, "warzywa z kurczakiem z patelni" , jajecznica ... wydaje mi się, że powinno się udać (ale doświadczenia nie mam dlatego pytam mądrzejszych).

(PS: jak coś obserwuję cały czas rozmowę)

0
  • #16 11 Lut 2019 07:52
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Mam podac tel. do Pani która tak użytkuje płytę ?

0
  • #17 11 Lut 2019 07:56
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Zbigniew 400 zgadzam się z tobą. Ogólnie bardzo rzadko robię coś w blokach. U siebie osobiście nie mam indukcji. Ale mam wyprowadzone do indukcji 5x4 z zasilania 5x10 i wykupione 22kW. Myślę żeby nie oszczędzał na kablach. Ja bym w razie "W "wstawił priorytety.

0
  • #18 11 Lut 2019 08:13
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Priorytet nie załatwia sprawy, tylko ograniczenie mocy.

0
  • #19 11 Lut 2019 08:15
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Dodam , że o oszczędzaniu nie ma mowy, jak wspomniałem finanse to kwestia drugoplanowa, instalacja w bloku była wymieniana ok 4-5 lat temu , niestety nie pomyśleli że może ktoś chcieć 3 fazy mieć w mieszkaniu i na 10 pięter puścili 3 żyłowe przewody, na ten moment mieszkanie jest "gołe" i cała instalacja łącznie ze tablicą z zabezpieczeniami będzie wymieniana dla całego mieszkania.

0
  • #20 11 Lut 2019 08:24
    wacek.wacek
    Poziom 15  

Cudów tam nie będzie na zasilaniu jednym drutem czwórką.

Dodano po 7 [minuty]:

Zapytam fachowców przy okazji jakie macie metody na zero do indukcji w puszce. Ja skręcami zalutowuje z obawy na utrate zera.

0
  • #21 11 Lut 2019 08:51
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Elektromaciek. Gdyby wielu lokatorów chcialo 3 fazy to zasilanie budynku wytrzyma ?

0
  • #22 11 Lut 2019 08:55
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Być może jest to powód dla którego tych 3 faz nie ma ? nie mam pojęcia, myślałem że ZE/dostawca prądu może zabezpieczyć "prąd" pod dane zapotrzebowanie, na 10 pięter pewnie z 10 - 15 mieszkań by się znalazło pod 3 fazowe, być może jest to za duża liczba użytkowników , niestety dlatego napisałem pytanie z prośbą o poradę mądrzejszych osób, bo się nie znam.

Edit: Bo jak wspomniałem instalacja była wymieniana nie tak dawno (liczniki, przewody... ) w całym budynku, więc jeśli fizycznie było by możliwość doprowadzenia do budynku odpowiedniej "ilości" prądu i jego zabezpieczenia to mogli wymienić już instalację tak aby te 3 fazy można było w przyszłości zainstalować.

0
  • #23 11 Lut 2019 09:24
    elel
    Poziom 16  

Elektromaciek napisał:
    Dodam , że o oszczędzaniu nie ma mowy, jak wspomniałem finanse to kwestia drugoplanowa, instalacja w bloku była wymieniana ok 4-5 lat temu , niestety nie pomyśleli że może ktoś chcieć 3 fazy mieć w mieszkaniu i na 10 pięter puścili 3 żyłowe przewody, na ten moment mieszkanie jest "gołe" i cała instalacja łącznie ze tablicą z zabezpieczeniami będzie wymieniana dla całego mieszkania.

Jesteś pewien, że w pionie masz tylko jedną fazę? Najczęściej są 3 fazy i co trzecie mieszkanie jest na tej samej fazie. Mało racjonalnie byłoby puszczenie 1 fazy przez 10 pięter.

1
  • #24 11 Lut 2019 10:11
    CYRUS2
    Poziom 37  

Elektromaciek napisał:
    na 10 pięter puścili 3 żyłowe przewody, na ten moment mieszkanie jest "gołe" i cała instalacja łącznie ze tablicą z zabezpieczeniami będzie wymieniana dla całego mieszkania.
    Bo to taniej, zrobili tak jak było przed wymianą WLZ.
    Znam takie bloki, gdzie na 10 pięter jest jedna faza.

Wspólnoty i Spółdzielnie tak kombinują, że jak chcesz 3 fazy to musisz puszczać WLZ przez X pięter do RG.
    U córki tak było - mieszka na parterze. WLZ-ty 3f wymienione.
    I tak kazali wbrew ZE ciągnąć przewód do RG.
    W RG dali na ten lokal wydzielone bezpieczniki.
    Oczywiście na piętrze jest dodatkowo przelicznikowy..

0
  • #25 11 Lut 2019 10:27
    Brivido

Poziom 29  

A którędy są prowadzone WLZ? Czy to nie ten rodzaj płyty, gdzie masz szachty z licznikiem i rozdzielnicą między WC a łazienką? Warto by było to tak przemyśleć, by później ewentualna wymiana WLZ nie wymagała rozwalania całego mieszkania na nowo.

0
  • #26 11 Lut 2019 10:33
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Doprowadzenie do mieszkania leci przez korytarz jakieś 7-8 metrów i jest doprowadzone nad drzwi wejściowe tam też jest rozdzielnica z zabezpieczeniami, także jeśli puszczali by 3 fazy to tylko zdjęcie rozdzielnicy będzie potrzebne i przeciągnięcie przewodu, ale wątpię że to się szybko zmieni bo korytarze wyremontowane, gładzie, obrobienie szpalet drzwi wejściowych do mieszkań, światła na czujnik ruchu, także raczej pod 3 fazy szybko ryć ścian nie będą.

0
  • Pomocny post
    #27 11 Lut 2019 11:31
    Brivido

Poziom 29  

Czyli ok, tak czy siak wystarczy przewiert przez ścianę gdyby co. Zaopatrzyłbym się jedynie w większą rozdzielnicę na przyszłość i zrobił więcej obwodów ;)

0
  • #28 11 Lut 2019 21:06
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Elektromaciek napisał:
    Doprowadzenie do mieszkania leci przez korytarz jakieś 7-8 metrów i jest doprowadzone nad drzwi wejściowe tam też jest rozdzielnica z zabezpieczeniami, także jeśli puszczali by 3 fazy to tylko zdjęcie rozdzielnicy będzie potrzebne i przeciągnięcie przewodu, ale wątpię że to się szybko zmieni bo korytarze wyremontowane, gładzie, obrobienie szpalet drzwi wejściowych do mieszkań, światła na czujnik ruchu, także raczej pod 3 fazy szybko ryć ścian nie będą.

A nie można doprowadzić linii zasilającej w korycie natynkowym?

0
  • #29 11 Lut 2019 21:11
    Elektromaciek
    Poziom 10  

Dopytam jeszcze, ale wstępnie rozeznanie robiłem i ciężki temat, w bloku powoli następuje wymiana pokolenia ale nadal większość to starsi ludzie i też niestety zarządca jest nastawiony pod nich, wszyscy mają junkers+kuchenka gazowa i jak pytałem o możliwość zasilenia mieszkania 3 fazami to nie dosłownie ale dostałem odpowiedź że dla jednego mieszkania szkoda fatygi , nie wiem czy tak każdemu nie mówią bo na pewno kilka młodszych lokatorów było by chętnych , ale póki co zarządcy z uwagi na wiek lokatorów bardziej są zainteresowani postawieniem ławki pod blokiem i zasadzenie 3 choinek niż parking dla mieszkańców czy 3 fazy w mieszkaniach.

0