Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FESA 309 - czemu ta antena jest inna niż wszystkie?

Super_technik 10 Feb 2019 18:38 2367 13
    Super_technik
    Level 15  
    FESA 309 - czemu ta antena jest inna niż wszystkie?

Ogólnie ta antena wygląda jak yagi ale dipol półfalowy jest zrobiony zupełnie inaczej.
    Przy takiej długości jej zysk to 9dBi który jest osiągalny dla anten 6 elementowych typu yagi.
    Symetryzator w tej antenie musi być połączony masą z boom'em anteny. Do tego koło puszki jest dziwny drut o długości 33cm dla anteny na k6. Boczne mają po około 80 cm.
    LeDy
    Level 43  
    Napisać można wszystko. Dla anteny siatkowej podają np. 10-13dB a FESA 218 ma już tylko max.7,5?
    Super_technik
    Level 15  
    Może pytanie źle zadałem.

Jak ta antena działa?
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie jest inna tylko ma inaczej rezonatory zrobione :D , oczywiście mechanicznie....
    Ja widzę tam dipol pętlowy na UHF i drugi dipol na VHF (MUX8) z możliwością przestawienia polaryzacji pion/poziom
    LeDy
    Level 43  
    jozefg wrote:
    Nie jest inna tylko ma inaczej rezonatory zrobione :D , oczywiście mechanicznie....
    Ja widzę tam dipol pętlowy na UHF i drugi dipol na VHF (MUX8) z możliwością przestawienia polaryzacji pion/poziom

Quote:
    FESA 309 W ofercie tej firmy są anteny na każdy kanał (od 5 do 12) dzięki temu posiadają wysoką skuteczność. (9 dBd (11 dBi))

Jakie UHF? Ma pętle magnetyczną.
    Niech piszą mądrzejsi w antenach.
    Aż dziwne, że jeszcze się nikt nie znalazł?
    LeDy
    Level 43  
    olador wrote:
    FESA 309 to antena wyłącznie na VHF [kanały od 6-12]

Już to napisałem. Mimo, że tabelka podaje 5-12 a ty co??
    Super_technik
    Level 15  
    jozefg wrote:
    ma inaczej rezonatory zrobione :D , oczywiście mechanicznie....

Czyli czym się różni od typowej yagi?

Może jak bym podał jakieś wymiary takiej anteny na k6 to by coś ułatwiło?
    LeDy
    Level 43  
    Przecież już masz napisane. Co dadzą wymiary jak ona jest kanałowa?
    To o tym UHF nie bierz pod uwagę.
    Typowa Yagi nie ma pętli i na "szersze pasmo" robiona.
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Teoretycznie:
    Jako antena wąskopasmowa zaprogramowana na jeden kanał VHF będzie miała przy podobnej ilości elementów promieniujących (direktory,reflektory) i podobnej długości całkowitej i ciężarze, zysk energetyczny większy,przynajmniej o: 1.5dB do 3dB, niż antena kilkukanałowa czy całopasmowa VHF.
    Również parametry kierunkowości i dyskryminacji sygnałów dochodzących z tyłu i z boku anteny powinny być lepsze niż dla anten VHF o szerszym paśmie roboczym niz jeden kanał VHF.
    Sprzężenie magnetyczne zapewnia (zapewne) lepsze parametry:stałość zysku energetycznego,dopasowanie,WFS, w ramach kanału roboczego i większą dyskryminację sygnałów z kanałów sąsiednich.
    kaem
    Level 28  
    Jak dostosować tę antenę do np. kanału 6? Czy ta antena jest produkowana w 8 wersjach kanałowych dla pasma III, czy też może ją dostosować użytkownik w oparciu o jakąś instrukcję strojenia? Na największym portalu aukcyjnym widzę wersję dla kanału 12.
    DiZMar
    Level 43  
    kaem wrote:
    Jak dostosować tę antenę do np. kanału 6? Czy ta antena jest produkowana w 8 wersjach kanałowych dla pasma III, czy też może ją dostosować użytkownik w oparciu o jakąś instrukcję strojenia? Na największym portalu aukcyjnym widzę wersję dla kanału 12.

Toż to nie Twój temat, że zadajesz pytania. Ponadto temat od miesiąca głuchy. Załóż swój.
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    kaem wrote:
    Jak dostosować tę antenę do np. kanału 6?...

Pan kupuje czy sprzedaje? :)
    Widzę, że antena MUX8 DAB VHF III symetryzator Hirschmann K6 (Fesa 309 AN K6) jest jeszcze do kupienia.

Anteny Fesa 313 AN K6 (13dBd dla L=3,7m i Fesa 312 AN K6 (12dBd dla L=2,77m) na kanał 6 CCIR to była najmocniejsza antena na rynku przy tak minimalnych rozmiarach.
    Te anteny są jednokanałowe, nie zaprojektowane do przestrajania.
    Produkcję tych anten zakończono.Na rynku sa jeszcze resztki zapasów niektórych instalatorów.

Ale jeśli masz jednocześnie egzemplarze; anteny Fesa309 na kanał wyższy(krótsze direktory, mniejsze odstępy między nimi i krótszy element sprzegający) oraz Fesa-309 na kanał niższy(dłuższe direktory,większe odstępy między nimi i dłuższy element sprzegający) to skracając odpowiednio elementy i rozstawienie direktorów tej anteny na niższy kanał, według wymiarów posiadanej anteny na wyższy kanał, dość łatwo przerobisz ją na kanał wyższy.

"W drugą stronę", z kanału wyższego na niższy, to już wymaga zakupu rurek aluminiowych z których wykonasz wszystkie elementy jako dłuższe "od nowa": tj.nośnik główny,direktory, element sprzęgający.

Nie spotkałem w internecie aby ktoś wymiary tego typu anten wykonał-zachował dla potomności i podawał do wykonania samodzielnego. Oprócz samego właściciela patentu, czyli firmy Hirschmann.

Najprostszy sposób uzyskania wymiarów na konkretny kanał CCIR, to był zakup takiej anteny.
    Musiałbyś porozumieć się ze sprzedającym takie resztkówki anten czy istnieje możliwości uzyskania wymiarów anten, których już nie ma w magazynie. Albo skontaktować w tym celu ze źródłem.

W latach 1960-1970, w Niemczech produkowano pewien typ anten Yagi-Uda, na zakres III-TV, które miały możliwość przestrajania przez zmianę długości direktorówy i reflektorów za pomocą przyginania znajdujących się na końcach tych elementów: odpowiednio oznakowanych blaszek.

Przykład takich przestrajalnych anten na zakres III-TV CCIR z poradnika antenowego J. Batora
    Link do poradnika: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

FESA 309 - czemu ta antena jest inna niż wszystkie?FESA 309 - czemu ta antena jest inna niż wszystkie? FESA 309 - czemu ta antena jest inna niż wszystkie?

Ps.
    Osobiście jestem za tym aby pytania pokrewne grupować w tych samych tematach.
    Ja za swoją odpowiedź uzyskałem 3-pkt.
    Pan Panie DiZMar pewnie też,sądząc ze stanu zasobności konta? :)
    LeDy
    Level 43  
    Jerzy Cieślański wrote:

Ps.
    Osobiście jestem za tym aby pytania pokrewne grupować w tych samych tematach.
    Ja za swoją odpowiedź uzyskałem 3-pkt.
    Pan Panie DiZMar pewnie też,sądząc ze stanu zasobności konta? :)

Zasady są takie, że każdy zakłada swój temat a czemu nie będę ci tłumaczył.
    Ty masz tego przestrzegać.