Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner DVB-T STB HD N3 - udoskonalenie

ams8 10 Lut 2019 19:21 327 1
    ams8
    Poziom 9  
    Niedawno zdobyłem tuner DVB-T STB HD N3. Mam spore doświadczenie z tunerami DVB-T, a tym nie jestem zachwycony, ale uważam, że i tak jest niezły. Najbardziej mi się podoba to, że udostępnia dość obszerne opisy programów i umożliwia jednoczesne nagrywanie 2 programów, niestety należących do tego samego MUX'a.

Napotkałem na 2 problemy, których nie udało mi się usunąć za pomocą nowszej wersji firmware (najnowsza jaką udało mi się zdobyć to v.1-3-2 z dnia 2015-01-06).
    Problem 1. Urządzenie 'zapomina' audycje zaprogramowane do nagrania natychmiast po wyłączeniu pilotem.
    Problem 2. Przy podłączeniu zewnętrznego dysku HDD urządzenie informuje o przeciążeniu i zaleca odłączenie urządzenia USB. Taki komunikat pojawia się także przy niektórych modelach pendrive.

O ile problem 2. jest logiczny i do zaakceptowania, chociaż z trudem, to ten pierwszy jest karygodny: jak można dopuścić do sprzedaży coś takiego?

Rozwiązanie problemu 1 - za pomocą baterii podtrzymującej pamięć:
    Za pamięć audycji zaprogramowanych do nagrania odpowiada układ scalony 25Q32BSIG – po wyłączeniu pilotem niestety przestaje być zasilany. Na płycie głównej tunera odkryłem 2 otworki połączone z pinami zasilającymi ten układ scalony. Gdy tuner działa, jest tam napięcie około 3.2 V, natomiast po wyłączeniu (pilotem) napięcie to spada poniżej 1 V. Tu podłączyłem dwoma kabelkami baterię CR2032 umieszczoną w koszyku wymontowanym z płyty głównej starego komputera PC. Nie wiem, na jak długo taka bateria wystarczy, ale przy codziennym użytkowaniu jest zasilana napięciem około 3.2 V. Być może zamiast niej lepiej się sprawdzi ogniwo litowo-jonowe; podtrzymanie napięcia i podładowanie - powinno działać. Na poniższych fotografiach widoczne są punkty, do których podłączyłem baterię (na fotografii pierwszej brakuje płytki tunera, jest wyjęta ze szpilkowego złącza).
    Tuner DVB-T STB HD N3 - udoskonalenie Tuner DVB-T STB HD N3 - udoskonalenie

Rozwiązanie problemu 2 - poprzez 'oszukanie' elektroniki informującej o przeciążeniu złącza USB:
    Na płycie głównej tunera w pobliżu złącza USB znajduje się układ LM393 (podwójny komparator) wykrywający przeciążenie złącza USB. Odciąłem nóżki wyjściowe obu komparatorów (pin 1 oraz pin 7), oswobodzone punkty lutownicze zwarłem do masy rezystorami 56 Ohm, żeby wymusić niski poziom napięcia w tych punktach (poniżej 0.5V). Dzięki temu jak na razie tuner działa bez żadnych problemów z 2.5 calowym dyskiem 500 GB umieszczonym w obudowie zewnętrznej 4World, bez jakiegokolwiek zasilania zewnętrznego.
    Poniżej zbliżenie na LM393 i dolutowane rezystory (rezystory później zabezpieczyłem klejem termicznym):
    Tuner DVB-T STB HD N3 - udoskonalenie
    ams8
    Poziom 9  
    Niestety urządzenie mi 'padło' - świeci się tylko jeden zielony LED i nic więcej, żadnej reakcji na pilota ani klawisze, nic się nie pojawia na ekranie. Nie potrafię ocenić, na ile moje grzebanie w tej elektronice mogło być przyczyną uszkodzenia...Może elektrostatyka, bo teraz powietrze suche.
    Trochę mi szkoda, bo już się przyzwyczaiłem do kilku wygodnych cech, których nie mają inne moje stare tunery.
    Znalazłem gdzieś na necie informację, że w tego typu modelach ni stąd ni zowąd potrafi paść właśnie pamięć 25Q32BSIG i objawy są wówczas takie jak opisałem.