Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczące OC! - Czy grożą mi jakieś konsekwencje?

cvvik 10 Lut 2019 21:03 1257 36
  • #1 10 Lut 2019 21:03
    cvvik
    Poziom 1  

Witam.
    Postanowiłem we wrześniu kupić samochód używany, posiadał on jeszcze OC na 2 miesiące, skończyło się w listopadzie, od tamtej pory samochód stoi nieużywany z powodu usterki. Auta jeszcze nie przerejestrowałem na siebie. Pytanie do was czy grozi mi jakaś kara za brak OC?

0 29
  • Pomocny post
    #3 10 Lut 2019 21:54
    kwok
    Poziom 39  

Zapinaj do brokera i zapłać to ubezpieczenie zanim UFG cię namierzy. Będziesz musiał przedłużyć w tej firmie co jest stare bo nie wypowiedziałeś. Jak broker załatwi takie opóźnienie to jego sprawa - ważne żebyś ty miał na kwicie ubezpieczenie od listopada.

0
  • #4 10 Lut 2019 22:33
    pp_pablo
    Poziom 20  

Nie musi wypowiadać bo była zmiana właściciela. W takim wypadku się nie przedłuża automatycznie. W lutym nikt mu nie ubezpieczy z datą sprzed trzech miesięcy.

Poza tym poprzedni właściciel mógł zgłosić sprzedaż auta w WK i u ubezpieczyciela i pewnie tak zrobił żeby nie zawierać kolej polisy OC.

0
  • #5 10 Lut 2019 22:53
    ftp.kowal
    Poziom 34  

Jeśli samochód nie był ubezpieczony wcześniej, a jest ubezpieczony w trakcie sprawdzania przez fundusz to nikt żadnej kary nie nałoży.

1
  • #6 10 Lut 2019 23:03
    pp_pablo
    Poziom 20  

ftp.kowal napisał:
    Jeśli samochód nie był ubezpieczony wcześniej, a jest ubezpieczony w trakcie sprawdzania przez fundusz to nikt żadnej kary nie nałoży.

Możesz napisać jaśniej co masz na myśli? Przeczytaj dokładnie pierwszy post autora. Za brak OC powyżej 14 dni w 2019r jest kara 4500zł, w 2018r była 4200zł.

0
  • #7 10 Lut 2019 23:07
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Nie tak dawno głośna była podobna sprawa. Policjant zatrzymał do rutynowej kontroli samochód i stwierdził że właściciel auta jeden dzień jeździł bez ważnego OC. Zarejestrował przykładowo we wtorek a ubezpieczył od środy. Sprawa była w sądzie. Gostek sromotnie przegrał i musiał wtedy wybulić 3200 zł. Teraz to chyba 4500 zł. Ubezpiecz czym prędzej i licz na łut szczęścia, może się nikt nie kapnie.

0
  • #8 10 Lut 2019 23:09
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Jedyna szansa to napisać kolejną umowę z datą ważności OC, czyli z listopada.

2
  • #9 10 Lut 2019 23:10
    kwok
    Poziom 39  

pp_pablo napisał:
    Nie musi wypowiadać bo była zmiana właściciela.

Jeśli przerejestrował na siebie to była a jeśli sprzedający zgłosił w WK to zgłosił i tyle. Zmiana właściciela jest wtedy gdy nowy właściciel zgłosi kupno, innymi słowy sprzedaży nie ma nawet sensu zgłaszać bo wtedy WK musi wpisać nowego właściciela a nazwiska z umowy nie może bo to nazwisko musi znaczki kupić i podpis złożyć więc musi osobiście się stawić, do tego dochodzi temat odsprzedaży auta bez rejestracji - tak mi pani w okienku powiedziała.
    pp_pablo napisał:
    W lutym nikt mu nie ubezpieczy z datą sprzed trzech miesięcy.

Jest takie powiedzenie CCC - cena czyni cuda.... Poza tym jak w poprzedniej firmie to nawet nie będzie za bardzo podpadające....

0
  • #10 10 Lut 2019 23:12
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Jedyna szansa to napisać kolejną umowę z datą ważności OC, czyli z listopada.

Chcesz aby koleś chodził z elektroniczną obrożą na nodze (jak mój koleżka który poświadczył nieprawdę) ? Przecież to jest przestępstwo, w dodatku bardzo łatwe do wykrycia. Jest niemal pewnym że poprzedni właściciel wyrejestrował to auto.

0
  • #11 10 Lut 2019 23:15
    ftp.kowal
    Poziom 34  

Samochód musi posiadać ubezpieczenie w chwili sprawdzenia przez fundusz. Nie musi być opłacone wstecz.

0
  • #12 10 Lut 2019 23:16
    kkknc
    Poziom 42  

Nie da się z datą wsteczną. Dziś zgłoszenia idą przez Internet. Ogólnie to spory problem. Fundusz i tak karę naliczy. Za samochód powyżej 14 dni to w tym roku 4500, a jeszcze masz z tamtego roku brak ciągłości. Czyli jeszcze 4200. No i do zapłaty OC w wysokości 100%.
    Nie ma zmiłuj.

0
  • #13 10 Lut 2019 23:24
    kwok
    Poziom 39  

kkknc napisał:
    Nie da się z datą wsteczną. Dziś zgłoszenia idą przez Internet.

A cepik działa już doskonale.... Zeszły tydzień u mnie w pracy, kierowca pochwalił się że kontrol miał (tajniackie bmw go namierzyło), powód brak oc a ludzi wozi. Wyjął papiery, pokazał polisę i powiedział że ma i za niecały miesiąc szef musi kupić następne.

0
  • #14 10 Lut 2019 23:26
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Samochód nie jest przerejestrowany, więc kary za brak OC chyba nie będzie. Najwyżej skarbówka - nie odprowadziłeś należnego podatku. Obecnie WK mają prikaz żeby zarejestrować auto gość musi okazać ważne OC.

0
  • #15 10 Lut 2019 23:31
    robokop
    Moderator Samochody

Aleksander_01 napisał:
    Samochód nie jest przerejestrowany, więc kary za brak OC chyba nie będzie.
    Będzie będzie. Żeby nie było obowiązku zawierania OC, auto trzeba by zezłomować - z decyzją starosty.

0
  • #16 10 Lut 2019 23:32
    Poziom 43  

Ale to tylko 4500zł tyle co za jazde na bani, 3 nie urywa. Niektórzy tyle OC mają do opłaty.

0
  • #17 10 Lut 2019 23:42
    melas
    Poziom 27  

Ja po roku dostałem wezwanie do zapłaty. Namierzą cię nie masz szans na uniknięcie. Jedynie co można zrobić to poprosić KATÒW o rozłożenie na 10 rat. Tylko taka istnieje możliwość.

0
  • #18 11 Lut 2019 00:11
    waldekwiąz
    Poziom 9  

Witam. Panowie jakiś czas temu auto złomowałem i bez ważnego oc z wydziału komunikacji mnie wykopali (nie sądziłem, że muszę mieć to przy sobie). Kolego nie jestem pewien ale cała impreza może ciebie kosztować nawet 7000zł ... Najlepiej podjedź do jakiegoś znajomego w cuk albo wydziale komunikacji żeby ciebie pokierowali, tylko nie dawaj dowodu rejestracyjnego bo jak tylko wpiszą numer rejestracyjny to walec ruszy i już go nie zatrzymasz... Z tego co pamiętam to karę płacisz raz i nie jest ważne ile lat nie było ubezpieczenia natomiast składki mogą wyegzekwować do trzech lat wstecz 100% wysokości za każdy rok. Ubezpieczalnia jeżeli nie dostała rezygnacji z kserokopią umowy sprzedaży to już pewnie ścigała byłego właściciela... kwestia czasu kiedy dotrą do ciebie, a wtedy z automatu powiadomią fundusz.

0
  • #19 11 Lut 2019 15:26
    forest1600
    Poziom 11  

Idź ubezpieczyć pojazd i się módl, żeby się nikt nie kapnął.

0
  • #20 11 Lut 2019 15:30
    Poziom 43  

forest1600 napisał:
    i się módl, żeby się nikt nie kapnął.

To nic nie da, rozbij świnke skarbonke lepiej.

0
  • #21 11 Lut 2019 16:00
    grv
    Poziom 9  

Szwagier też dostał karę za ponad 14 dni bez OC - przyszło po czasie (kilka miesięcy).

0
  • #22 11 Lut 2019 16:11
    forest1600
    Poziom 11  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    forest1600 napisał:
    i się módl, żeby się nikt nie kapnął.

To nic nie da, rozbij świnke skarbonke lepiej.

Akurat to mnie nie dotyczy, ale może się nie zorientują, w każdym razie OC musi być i tyle.

0
  • #23 11 Lut 2019 16:11
    Cobrat
    Poziom 21  

Ponakręcali się, a autor nawet nie raczy ... Wyjście jest jakieś zawsze. Tylko przede wszystkim jaki samochód i ile warty? Bo podejrzewam, że gra nie warta świeczki, więc zostaje "kurnik".

I jeszcze najistotniejsza kwestia! Kara nie jest karą za BRAK, tylko za BRAK CIĄGŁOŚCI !!! Oczywiście jedno wiąże się z drugim, ale to istotna i kluczowa różnica ;).

0
  • #24 12 Lut 2019 15:42
    Janczo89
    Poziom 2  

, idz normalnie do ubezpieczyciela , ubezpiecz samochód , nawet jak nie da rady od listopada , to ubezpieczenie będziesz miał aktywne od lutego , nie słuchaj ludzi co cię straszą karą , jeżeli stare oc wygasło a ty nie zgłosiłeś , nie wypowiedziałeś umowy to "stary" ubezpieczyciel , prawdopodobnie automatycznie przedłużył ci oc , mankament jest taki , że jak będziesz miał gdzieś indziej wykupione oc to będziesz jezdził na dwóch , gorzej jak nie przedłużyli ci polisy z automatu , bo np gościu ł nie zgłosił , że auto sprzedał , wtedy módl się , żeby cie fundusz nie dopadł , bo nie twoje ponad 4k , a w razie kolizji , wypadku , to nawet nie będę pisał ......

0
  • #25 12 Lut 2019 19:09
    Poziom 43  

Janczo89 napisał:
    nie wypowiedziałeś umowy to "stary" ubezpieczyciel , prawdopodobnie automatycznie przedłużył ci oc

A skąd umowa taka WYGASA na 100%.

0
  • #26 12 Lut 2019 19:19
    Angry_Us3r
    Poziom 16  

Od dawna już OC się nie przedłuża automatycznie.
    I jest wymagany podpis pod polisą.

0
  • #27 12 Lut 2019 19:27
    andrzej20001
    Poziom 43  

Nie ma kapnął. Teraz są maszyny takie . Komputer się nazywają. Czy stoi czy jeździ oc musi być. Nikogo nie interesuje że "zapomniałem".

0
  • #29 12 Lut 2019 19:48
    Tommy82
    Poziom 39  

@ftp.kowal
    Wg mnie 3 lata w tył w praktyce kontrola tylko za rok bieżący może być.
    Ale jak by się zastanowić to jeśli masz OC od wczoraj a oni będą sprawdzać czy masz dziś i odkryją że nie miałeś tydzień temu no nie za bardzo mają podstawę poprosić cię o polisą która teoretycznie mogła się skończyć przedwczoraj bo nie masz obowiązku posiadania takowej.

@kkknc
    Myślę że za poprzedni rok mu nic nie grozi.

@kwok
    Na tym polega porblem oni tam mają taki burdel że prosili najpierw o przedstawienie polisy. Ojciec jakiś czas temu auto kupił ubezpieczył w salonie a za tydzień list z pogruszkami ;)

@Angry_Us3r
    OC przedłuża się z automatu wg ustawy (problem jest tylko z "dodatkami" bo przedłuża się samo gołe OC a nie NW, NNW, Asistance, ochrona zniżek etc) są dwa główne powody nie przedłużenia się OC , OC poprzedniego właściciela i brak zapłaty drugiej raty OC w terminie w przypadku OC rozłożonego na raty. Jak to jest formalnie z ta zmianą właściciela to by trzeba zgłębić.
    Przedłużenie OC w PZU jest z automatu sam się tak wykiwałem w zeszłym roku bo miałem mebelka rejestrować z karta PZMot niestety popieprzyłem daty i mi już powiedzieli sorry ale ni h..a umowa przedłużona termin płatności do pojutrze dobrze że się na kolejnym karta PZMOT zwróciła. Natomiast w tym roku robię PZU PaPa na tych dwóch autach.

@kaczi8
    Po to żeby takie kary wlepiać cały system powstał

0
  • #30 12 Lut 2019 19:55
    andrzej20001
    Poziom 43  

@kaczi8 nie rozśmieszaj mnie. Czy stoi czy jezdzi ma być opłacony. Tak jest i wszyatko w temacie. Całość spina system i zbiera dane z cepik, ubezpieczalni i wk. Jak auto to trupek za pare pln mozna sprzedac na ukraine,rosje itp. Jak dobra fura trza płakać i płacić. Tanio już było. Wychodzi oszczedzanie

0