Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik SWR Philips PM 7833

gn000 10 Lut 2019 21:15 66 1
  • #1 10 Lut 2019 21:15
    gn000
    Poziom 11  

Mam pytanie, co to za miernik SWR z podanego fragmentu oferty jaki wydrukowałem do pdfa
    Miernik SW...PM7833.pdf Download (140.27 kB)

nie rozumiem o co chodzi z tymi 1000Hz ?
    dlaczego taka częstotliwość ?
    gdzie jest stosowany taki miernik ?
    Zawsze spotykałem mierniki SWR przelotowe, gdzie było wejście i wyjście transceiver i antena - tu jest jedno gniazdko.
    W sieci mało o nim informacji, a bardzo mnie zaintrygował.

0 1
  • #2 14 Lut 2019 20:52
    Wertyuud
    Poziom 20  

Wygląda na to, że jest to miernik, który do pracy potrzebuje specjalnej linii transmisyjnej z detektorem. Taka linia transmisyjna ma wzdłuż swej osi szczelinę, przez którą do środka wchodzi detektor pomiarowy. Detektor przesuwając się wzdłuż tej linii może zmierzyć minima i maksima fali stojącej. Tak więc bezpośrednio mierzy amplitudę na grzbiecie fali stojącej, jak i w dolinie. Znając te parametry można obliczyć WFS. Wymaga to trochę pracy manualnej, oraz nadaje raczej tylko na częstotliwości mikrofalowe, gdzie linia transmisyjna może być krótka.
    Ten miernik przyjmuje sygnał o częstotliwości 1kHz i jest to częstotliwość z detektora. Aby detekcja zadziałała źródło sygnału w.cz. musi być zmodulowane amplitudowo tą właśnie częstotliwością. Przypuszczam, że zastosowano sygnał 1kHz, gdyż bardzo słaby sygnał AC jest łatwiej wzmocnić, niż DC. Gdyby nie było modulacji nadajnika, to sygnał z detektora byłby właśnie prądem stałym.

W instrukcji HP415E jest opisane jak się posługiwać takim przyrządem. Ten miernik z aukcji nie zawiera żadnych akcesoriów, a bez nich nie da się wykonywać pomiarów.

0