Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem

mipix 10 Feb 2019 21:30 3585 5
 • Witam

  Tytułem wstępu, jest to konstrukcja z projektu SUPLA i wymaga stałego dostępu do chmury a co za tym idzie internetu.
  Ważna uwaga: Zasilacz w tym urządzeniu nie ma separacji galwanicznej z siecią i wszelkie modyfikacje należy zrobić z głową.

  Oryginalnie Neo Coolcam jest zdalnie sterowanym gniazdkiem sieciowym kontrolowanym przez procesor ESP8266. Po przeróbce jest bezprzewodowym termometrem, który steruje ogrzewaniem w domu. Modyfikacja polega na dołożeniu dodatkowego czujnikia temperatury DS18B20.

  Na płycie są wyprowadzone: Reset, +3,3V, GND, TX, RX, GPIO0(Flash), GPIO2. Aby podłączyć przewody, należy odlutować górną płytę. Najprościej to zrobić przy użyciu kawałka miedzianego drutu wygiętego w kształt litery "U", przez który można grzać wszystkie połączenia równocześnie. Nie ma wtedy obawy o uszkodzenie laminatu.
  Podczas programowania zwrócić uwagę na napięcia, ponieważ podanie 5V zabije układ. Oprogramowanie to "inCan Easy" autorstwa użytkownika Espablo (aktywnego na tym forum oraz na supla.org) umożliwia dowolną konfigurację podłączonych dodatków. Do pobrania tu: https://github.com/Espablo/SUPLA_Firmware
  Do wgrania firmware używamy np Flash Download Tools (ESP8266 & ESP32) Na początku zewrzeć na chwilę GPIO0(Flash) do masy.

  Starałem się umieścić czujnik w miejscu najbardziej odsłoniętym. Oparcie go o obudowę zwiększyło jego bezwładność cieplną przez co reaguje wolniej na zmianę temperatury od takiego samego umieszczonego na samych przewodach w powietrzu. Pierwsze pomiary porównawcze pokazały, że zawyża temperaturę o około 2 stopnie. Jest to spowodowane nagrzewaniem się zasilacza i pośrednio obudowy. Można to skorygować w SUPLA-CLOUD.
  Sposób zamocowania czujnika jest kompromisem pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. DS18B20 powinien być odseparowany od obudowy tak aby miał przewiew i mierzył temperaturę powietrza a nie obudowy urządzenia.  Nie jest to nic nowego pod względem funkcjonalności, ale obudowa jest w miarę fajna. Gniazdo jest tu elementem ubocznym. Termometr ten w połączeniu ze zdalnie sterowanym przekaźnikiem, jest częścią termostatu sterującego ogrzewaniem w całym domu.

  Konfiguracja wyprowadzeń.
  GPIO13 - Button
  GPIO12 - Relay
  GPIO13 - Button Configure
  GPIO4 - LED CFG
  GPIO2 - DS18B20
  Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytemPrzeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem

  Tak jak wspomniałem wcześniej gniazdo jest tu elementem "przeszkadzającym" w pracy termometru. Po załączeniu przekaźnika temperatura wzrasta o około 4 stopnie. Niemniej jednak, mam jeszcze pomysł na dodatkową funkcję, czyli alarm dźwiękowy dla kotła węglowego. Jest jeszcze sporo miejsca dla zamontowania buzera piezoelektrycznego. Projekt SUPLA jest dość elastyczny i umożliwia dwukierunkową komunikację z połączonymi urządzeniami. Jeśli ktoś czuje się na siłach może sam oprogramować swój własny sterownik i podłączyć go do SUPLA-CLOUD.

  Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem

  Pozdrawiam

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mipix
  Level 35  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika informatyka
  mipix wrote 2682 posts with rating 625, helped 285 times. Live in city Kluczbork. Been with us since 2003 year.
 • #2
  eDZio
  Level 16  
  mipix wrote:
  wymaga stałego dostępu do chmury a co za tym idzie internetu

  Albo wgrać dowolny inny firmware z szeregu dostępnych dla ESP8266 i nie być zależnym od internetu.
 • #3
  mipix
  Level 35  
  To prawda, ale to jest termometr do konkretnego zastosowania. Oprogramowanie bez dostępu do sieci zmniejszy zasięg urządzenia do lokalnej sieci WiFi. Tu założenia są inne.
 • #4
  GGK
  Level 12  
  mipix wrote:
  To prawda, ale to jest termometr do konkretnego zastosowania. Oprogramowanie bez dostępu do sieci zmniejszy zasięg urządzenia do lokalnej sieci WiFi. Tu założenia są inne.


  Ale jednocześnie
  mipix wrote:
  Termometr ten w połączeniu ze zdalnie sterowanym przekaźnikiem, jest częścią termostatu sterującego ogrzewaniem w całym domu.

  czyli nie ma internetu nie ma ogrzewania?
 • #5
  mipix
  Level 35  
  Spokojnie nie zamarznę. Obraz wart więcej niż 1000 słów.
  Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem
  Podstawowym źródłem ciepła w domu jest zasypowy kocioł węglowy z "niewolnikiem" w mojej osobie. Wymaga on codziennie 1-2 wizyt w kotłowni. W związku z tym dołożyłem kolejne źródło ciepła w postaci kotła elektrycznego. Sterowanie jest tak ustawione, żeby utrzymywać komfort cieplny w domu, czytaj "nie byłem w kotłowni a w domu wciąż mam ciepło".

  To moja świadoma decyzja, że ten termometr steruje dodatkowym ogrzewaniem. Wyłączenie go nawet na 24 godziny nie powoduje katastrofy. Nikt nie zmusza do używania tego termometru w ten sposób.
  Pokazałem tylko, że można i mi pasuje to rozwiązanie.
  Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem
  Jak widać na pomiarach, wieczorny zasyp kotła wygasł a mimo to dziś wrócę znów do ciepłego domu.

  Pozdrawiam ciepło
 • #6
  M4J3R0
  Level 11  
  Supla jest otwartym projektem :)
  Spokojnie można postawić serwer lokalnie co pozwoli wyeliminować "uzależnienie od internetu". Jest pełno tutoriali na forum supli jak tego dokonać np. z wykorzystaniem Raspberry Pi 0 W.
  Wykonałem takie przeróbki na melinkach zakupionych w biedronce po 30zł sztuka :)  Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem Przeróbka NeoCoolcam na termometr ze zdalnym odczytem