Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kontrola instalacji elektrycznej w mieszkaniu

tomek1m 10 Lut 2019 21:31 582 20
  • #1 10 Lut 2019 21:31
    tomek1m
    Poziom 9  

W mieszkaniu przeprowadzono pomiar instalacji elektrycznej niestety wynik pomiaru jest negatywny

Nie byłem w mieszkaniu jak wykonywano pomiary

W protokóle mam wpisane że 'nie podłączony bolec gniazda wtykowego w łazience"

Z spółdzielni mieszkaniowej dostałe pismo że mam usunąć problem i zrobić pomiary samoczynnego wyłączania zasilania i rezystancji obwodów elektrycznych przez osobę z uprawnieniami

Z tego co wiem to w mieszkaniu jest instalacja dwużyłowej

Mam pytanie

Czy wiąże się to z wymianą instalacji ?
    Czy można bolec połączyć mostkiem z przewodem neutralnym ??
    Dodam że w mieszkaniu nie ma wyłącznika różnicowo prądowego

Jaki jest przybliżony koszt takich pomiarów ??
    może ktoś wie jakie sankcje grozą jeżeli tego nie zrobię w wyznaczonym terminie

0 20
  • #2 10 Lut 2019 21:34
    Ture11
    Poziom 35  

tomek1m napisał:
    jakie sankcje grozą jeżeli tego nie zrobię w wyznaczonym terminie

Śmierć w wyniku porażenia prądem elektrycznym.

1
  • #3 10 Lut 2019 21:38
    kkas12
    Poziom 42  

Szukaj kompetentnej osoby, która nie tylko odpowiednio i prawidłowo przyłączy przewody do gniazda, ale także wykona sprawdzenie impedancji pętli zwarcia co potwierdzi protokołem.

To co masz teraz to taniec z kostuchą kolego.

1
  • #4 10 Lut 2019 21:59
    mar_uda
    Poziom 21  

tomek1m napisał:
    Prawdopodobnie nie, ale to musi ocenić kompetentna osoba na miejscu.
    tomek1m napisał:
    Czy można bolec połączyć mostkiem z przewodem neutralnym ??
    Z przewodem neutralnym na pewno nie. Do styku ochronnego można podłączyć albo przewód ochronny, albo zerowy. Ale najpierw ktoś musi ocenić jakie przewody w tej instalacji występują.
    tomek1m napisał:
    Jaki jest przybliżony koszt takich pomiarów ??
    To zależy od wielu czynników. Najlepiej znaleźć elektryka i od razu zapytać o cennik.
    tomek1m napisał:
    może ktoś wie jakie sankcje grozą jeżeli tego nie zrobię w wyznaczonym terminie
    Jeśli chodzi o sankcje ze strony spółdzielni, to zależy od jej możliwości prawnych.
    Natomiast na pewno może dojść do porażenia lub pożaru. Oczywiście można w tej sytuacji zapomnieć o ubezpieczeniu, a można mieć jeszcze na karku prokuraturę.

0
  • #5 10 Lut 2019 22:34
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Tylko mnie dziwi jedno - dlaczego wspomniana kontrola nie obejmowała pomiarów Riso instalacji, a teraz Spółdzielnia domaga się takich pomiarów.

1
  • #6 10 Lut 2019 23:53
    CYRUS2
    Poziom 37  

mar_uda napisał:
    tomek1m napisał:
    Ta osoba już to ceniła.
    tomek1m napisał:
    Pisze o wymianie instalacji - nie.
    mar_uda napisał:
    Natomiast na pewno może dojść do porażenia .
    Brak podłączonego bolca grozi porażeniem gdy odbiornik 1 klasy ulegnie szkodzeniu
    Gniazdo musi być naprawione.
    Przez elektryka, bo Spółdzelnia żąda podpisu elektryka.
    mar_uda napisał:
    Natomiast na pewno może dojść do ? lub pożaru.
    Jakiego pożaru ? Bolec to jest zabezpieczenie przeciwporażeniowe.
    Forum nie jest od straszenia i wprowadzania w błąd autora tematu.
    mar_uda napisał:
    Oczywiście można w tej sytuacji zapomnieć o ubezpieczeniu, a można mieć jeszcze na karku prokuraturę.
    Następne bezpodstawne straszenie autora.
    Bo ubezpieczenie jest od pożaru.

0
  • #7 11 Lut 2019 08:33
    Energeton
    Poziom 9  

Ture11 napisał:
    tomek1m napisał:
    jakie sankcje grozą jeżeli tego nie zrobię w wyznaczonym terminie

Śmierć w wyniku porażenia prądem elektrycznym.

Smierc od porażenia prądem w domu, dobre mi sobie.
    No jest kilka rozwiązan tego problemu 'na szybko'. Po pierwsze mozna bolec uziemic przyczepiajac do niego kawalek druta, miedzy, żyły, czegokolwiek co przewodzi prad i podpiąc to pod jakąs mase, może to być pod wanną zbrojenie, cokolwiek. Wtedy pomiary powinny wyjść ok.
    Jeżeli chcesz zrobic to troche porzadniej to trzeba zamontowac wylacznik roznicowopradowy, jesli masz dwie zyly to dwie do niego podlaczyc a trzecia pociagnac z zupelnie innego miejsca np kuchni. W pomiarach tez wyjdzie dobrze bo bedzie prawidlowo dzialal wylacznik czyli ochrona jest zapewniona.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

To jest dział dla profesjonalistów nie majsterkowiczów
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Ostrzeżenie#1

0
  • #8 11 Lut 2019 08:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Energeton napisał:

No jest kilka rozwiązan tego problemu 'na szybko'. Po pierwsze mozna bolec uziemic przyczepiajac do niego kawalek druta, miedzy, żyły, czegokolwiek co przewodzi prad i podpiąc to pod jakąs mase, może to być pod wanną zbrojenie, cokolwiek. Wtedy pomiary powinny wyjść ok.
    Jeżeli chcesz zrobic to troche porzadniej to trzeba zamontowac wylacznik roznicowopradowy, jesli masz dwie zyly to dwie do niego podlaczyc a trzecia pociagnac z zupelnie innego miejsca np kuchni. W pomiarach tez wyjdzie dobrze bo bedzie prawidlowo dzialal wylacznik czyli ochrona jest zapewniona.

Koniec świata!
    Kolega tak poważnie?
    A nie lepiej ten kawałek druta do doniczki wsadzić? Będzie dobrze czy nie?

2
  • #9 11 Lut 2019 08:45
    janek1815
    Poziom 38  

Energeton napisał:

Rzeczywiście masz rozwiązania na szybko bez wiedzy na temat instalacji.

0
  • #10 11 Lut 2019 08:47
    mawerix123
    Poziom 38  

Energeton napisał:
    Smierc od porażenia prądem w domu, dobre mi sobie.

Bzdury wypisuje dyletancie,

Energeton napisał:

Kolejne bzdury, w instalacji TN-C nie montuje się RCD

0
  • #11 11 Lut 2019 09:16
    mar_uda
    Poziom 21  

CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    tomek1m napisał:
    Ta osoba już to ceniła.
    tomek1m napisał:
    Pisze o wymianie instalacji - nie.
    I na podstawie wycinka protokołu, który zacytował autor, jest w stanie kolega stwierdzić ze 100% pewnością, że po wykonaniu zerowania ochrona będzie spełniona? Tak bez pomiarów?
    CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    Natomiast na pewno może dojść do porażenia .
    Brak podłączonego bolca grozi porażeniem gdy odbiornik 1 klasy ulegnie szkodzeniu
    Gniazdo musi być naprawione.
    Przez elektryka, bo Spółdzelnia żąda podpisu elektryka.
    A czy ja napisałem coś innego?
    CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    Natomiast na pewno może dojść do … lub pożaru.
    Jakiego pożaru ? Bolec to jest zabezpieczenie przeciwpożarowe.
    Forum nie jest od straszenia i wprowadzania w błąd autora tematu.
    Na prawdę tak trudno sobie koledze wyobrazić sytuację, gdzie uszkodzenie izolacji odbiornika może spowodować powstanie pożaru?
    CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    Oczywiście można w tej sytuacji zapomnieć o ubezpieczeniu, a można mieć jeszcze na karku prokuraturę.
    Następne bezpodstawne straszenie autora.
    Bo ubezpieczenie jest od pożaru.
    Ubezpieczenie może być od różnych rzeczy. A jak ubezpieczyciel zorientuje się, że istnieje negatywny protokół z pomiarów i wykazane nieprawidłowości nie zostały naprawione, to nie wróżę sukcesów z wypłatą jakiegokolwiek odszkodowania.

0
  • #12 11 Lut 2019 13:29
    CYRUS2
    Poziom 37  

mar_uda napisał:
    I na podstawie wycinka protokołu, który zacytował autor, jest w stanie kolega stwierdzić ze 100% pewnością, że po wykonaniu zerowania ochrona będzie spełniona? Tak bez pomiarów?
    Reszta pomiarów została wykonana.
    Co jeszcze nawymyślasz ?
    Kazał poprawić tylko gniazdko.
    Kazał zrobić pomiary tego gniazdka.
    A kolega pisze o wymianie instalacji.
    mar_uda napisał:
    Na prawdę tak trudno sobie koledze wyobrazić sytuację, gdzie uszkodzenie izolacji odbiornika może spowodować powstanie pożaru?
    Tylko laik takie rzeczy sobie wyobraża. Bo jest laikiem.
    Bolec w gniazdku ma przed tym chronić ?
    Bolec w gniazdku to tylko ochrona przeciwporażeniowa – i nic więcej.

1
  • #13 11 Lut 2019 14:33
    mar_uda
    Poziom 21  

CYRUS2 napisał:
    A kolega pisze o wymianie instalacji.
    To może przypomnę, co napisałem, bo koledze chyba to umknęło:
    mar_uda napisał:
    tomek1m napisał:

CYRUS2 napisał:
    Tylko laik takie rzeczy sobie wyobraża. Bo jest laikiem.
    Na szczęście kolega, jako wybitny fachowiec i profesjonalista nie musi sobie nic wyobrażać. Nawet napraw w mieszkaniówce, a już w szczególności pomiarów. Bo pewnie nigdy nic podobnego nie robił, co widać po niektórych postach.

0
  • #14 11 Lut 2019 18:18
    masonry
    Poziom 29  

mar_uda napisał:

Nie trudno sobie to wyobrazić.
    Natomiast nie mogę sobie wyobrazić jaki wpływ na powstanie pożaru ma żyła PE, czy też podłączony lub nie kołek ochronny w gnieździe.
    Czyżby pożar mógł powstawać tylko w urządzeniach pierwszej klasy ochronności?
    Do autora wątku.
    Czy to gniazdo w łazience jest jedynym gniazdem z bolcem w tym mieszkaniu?

0
  • #15 11 Lut 2019 18:31
    kkas12
    Poziom 42  

Niezerowane gniazdo i uszkodzona izolacja np: kotła gazowego i mamy prąd płynący rurą gazową co może doprowadzić do wypalenia uszczelnień połączeń gwintowych lub zapłonu przy wymianie licznika gazowego niezgodnie z zasadami.
    Niezerowane gniazdo i uszkodzona izolacja np: pralki której obudowa styka się z np: grzejnikiem. Tu może dojść do iskrzenia które w skrajnych przypadkach może doprowadzić powstania ogniska pożaru.
    Ponadto w obu przypadkach zarzewiem ognia mogą stać się przewody zasilające te odbiorniki.

1
  • #16 11 Lut 2019 18:42
    masonry
    Poziom 29  

A urządzenia w drugiej klasie ochronności nie mogą wywołać pożaru?

0
  • #17 11 Lut 2019 18:59
    mar_uda
    Poziom 21  

Oczywiście, że mogą. Ale chodzi o to, żeby w miarę możliwości ryzyko zdarzeń niepożądanych maksymalnie minimalizować.
    Z własnego podwórka znam przypadek, o którym pisał kolega kkas12:

kkas12 napisał:
    Niezerowane gniazdo i uszkodzona izolacja np: pralki której obudowa styka się z np: grzejnikiem
    Tyle, że rolę pralki pełnił tam elektryczny grzejnik podłączony do gniazda bez styku ochronnego. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania ze względu na podłączenie urządzenia w I-klasie ochronności do gniazda bez styku ochronnego.

0
  • #18 11 Lut 2019 19:02
    kkas12
    Poziom 42  

masonry napisał:
    A urządzenia w drugiej klasie ochronności nie mogą wywołać pożaru?

Nie są raczej uziemione przez posadowienie, a jeśli nawet i są to i tak z racji ich budowy nie ma to żadnego znaczenia, gdyż żaden potencjał "przychodzący" z instalacji/sieci nie ma prawa się na niej pojawić.

I zauważ proszę, że rozmawiamy o gnieździe z niepodłączonym stykiem ochronnym do którego wpięto odbiornik w I klasie ochronności jako możliwej przyczynie pożaru.
    A odbiornik w II klasie oczywiście, że może z różnych przyczyn się zapalić tak samo jak każdy inny.
    Powieś chociażby ręcznik na grzejniku elektrycznym zasłaniając wyloty powietrza i ognisko gotowe bez wzgledu na klasę ochronności grzejnika.

0
  • #19 11 Lut 2019 19:38
    masonry
    Poziom 29  

Odbiornik w I klasie i II klasie tak samo może przyczynić się do powstania pożaru.
    Natomiast jako zabezpieczenie przeciwpożarowe bardziej sprawdzi się detektor dymu i RCD 300mA.
    Myślę że jak zwykle temat rozjechał się na pogadanki o głupotach, a nie skupiamy się nad problemem autora tematu.

0
  • #20 11 Lut 2019 19:45
    kkas12
    Poziom 42  

Jakie RCD skoro instalacja dwużyłowa?
    A autor wskazówki otrzymał.
    Gniazdo ma zostać uzerowane i pomiarem sprawdzona ma zostać impedancja pętli zwarcia co należy potwierdzić protokołem.
    Natomiast to o czym Paweł wspomniał, czyli o pomiarze rezystancji izolacji jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe.
    Pewnie jest to pomyłka, ale należy zapytać autora tego pisemnego zalecenia.

0
  • #21 11 Lut 2019 19:56
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    ... Natomiast to o czym Paweł wspomniał, czyli o pomiarze rezystancji izolacji jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe.
    Pewnie jest to pomyłka, ale należy zapytac autora tego pisemnego zalecenia.

Jaka pomyłka ? Zlecenie było po taniości, a teraz Spółdzielnia przy okazji korzysta z darmowych pomiarów. Kasa się liczy, nic więcej.

0