Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć płytę indukcyjną Bosch PUE611BB2E?

martamarta_2008 10 Lut 2019 22:45 207 26
  • #1 10 Lut 2019 22:45
    martamarta_2008
    Poziom 8  

Witam.
    Chcę podłączyć płytę indukcyjną Bosch do sieci 3 fazowej. Przewody w płycie podlączyłam zgodnie ze schematem naklejonym na spodzie płyty (widoczne na załączonym zdjeciu).
    Przewód z zasilania jest pieciożyłowy, mianowicie jest: 1 żyła zielono-żółta PE, 1 żyła niebieska neutralna i 3 żyły fazowe L czarna, brązowa i szara.
    Płyta posiada takie same kolorystycznie 5 żył, przy czym 2 fazowe (czarna i brazowa), 2 neutralne (niebieska i szara) i PE. (Żyły płyty widoczne na zdjęciu umieszczone z kostce).
    Dwa pytania:
    1. Czy kostka nie jest zbyt licha i nie powinnam wymienić na stabilniejszą?
    2. Czy połączenie przewodów winno wyglądać następująco: żyła PE płyty z żyłą PE z zasilania, żyła czarna płyty z żyłą czarną zasilania, żyła brązową płyty z żyłą brązową zasilania, żyła szara z zasilania jako 3 faza (dla plyty trzecia faza już nie potrzebna) pozostaje niepodłączona tylko samodzielnie zwagowana, niebieska żyła zasilania z dwiema żyłami płyty niebieską i szarą?

Dodano po 4 [minuty]:

Dodaje jeszcze zdjęcia do podglądu jak podłączyłam przewody w płycie.
    Jak podłączyć płytę indukcyjną Bosch PUE611BB2E? Jak podłączyć płytę indukcyjną Bosch PUE611BB2E?

0 26
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2019 23:10
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

1. Nie
    2. Dobre rozumowanie, choć nie kumam tego:

martamarta_2008 napisał:
    pozostaje niepodłączona tylko samodzielnie zwagowana

tak jak powyżej: czarne zasilanie z czarne płyta, brązowe zasilanie z brązowe płyta, uziom zasilanie z uziom płyta, niebieski zasilanie z niebieski i szary płyta (trzeba zmostkować) i gra gitara. Uogólniając należy podłączyć jak poniżej w czerwonym kółku

0
  • #3 10 Lut 2019 23:12
    barteksmrek
    Poziom 27  

Jeśli do zasilania masz doprowadzone co najmniej dwie fazy to tak jak piszesz.

Dodano po 1 [minuty]:

napisał:
    pozostaje niepodłączona tylko samodzielnie zwagowana

Zakończona złączką wago i nie podłączona nigdzie.

0
  • #4 10 Lut 2019 23:15
    zhudomel
    Specjalista AGD

Skąd weźmiesz wpis do karty gwarancyjnej elektryka z uprawnieniami, żeby nie stracić gwarancji?

0
  • #5 10 Lut 2019 23:20
    martamarta_2008
    Poziom 8  

barteksmrek napisał:
    Zakończona złączką wago i nie podłączona nigdzie.

Dokładnie o to chodziło :)

0
  • #6 10 Lut 2019 23:21
    artaa
    Poziom 43  

Przecież nie musi mieć gwarancji. Nawet o tym nie wspomniała, że jej potrzebuje.

0
  • #7 10 Lut 2019 23:22
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Jakiś znajomy z pracy czy kolega kolegi z aktualnymi uprawnieniami SEP wystarczy żeby nawet rzucić okiem i dać wpis do karty gwarancyjnej. Nie musi być osoba prowadząca działalność gospodarczą (elektryk z firmą), wystarczy w gwarancji wpisać nr uprawnień i podpis gościa :-D.

0
  • #8 10 Lut 2019 23:23
    martamarta_2008
    Poziom 8  

zhudomel napisał:
    Skąd weźmiesz wpis do karty gwarancyjnej elektryka z uprawnieniami, żeby nie stracić gwarancji?

Nie martw się o moją gwarancję ;)
    Może mam płytę bez dokumentów, np. ukradłam ją ;)

1
  • #9 10 Lut 2019 23:23
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Ale fakt, jeśli chce się mieć ważną gwarancję to wypada mieć wpis od kogoś z uprawnieniami.

0
  • #10 10 Lut 2019 23:24
    artaa
    Poziom 43  

Ta trzecia faza, którą zakończysz Wago, jest z reguły wykorzystywana do piekarnika.

0
  • #11 10 Lut 2019 23:24
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Tym się tutaj lepiej nie chwalić :-P

martamarta_2008 napisał:
    Może mam płytę bez dokumentów, np. ukradłam ją

0
  • #12 10 Lut 2019 23:26
    artaa
    Poziom 43  

Za to trzeba pochwalić, że płeć piękna, ogarnia Wago i trójfazowe przyłącze.
    Niektórzy elektrycy nie ogarniają...

0
  • #13 10 Lut 2019 23:30
    martamarta_2008
    Poziom 8  

artaa napisał:
    Ta trzecia faza, którą zakończysz Wago, jest z reguły wykorzystywana do piekarnika.

Tak wiem, ale piekarnik jest podłączony gdzie indziej :)

0
  • #15 10 Lut 2019 23:53
    martamarta_2008
    Poziom 8  

Ale zastanawiałam się czy mając na zasilaniu tylko jeden przewód neutralny to nie powinnam podłączyć się tak jak pokazuje pierwszy schemat na załączonym ponizej zdjęciu? Jak podłączyć płytę indukcyjną Bosch PUE611BB2E?
    Czy skoro producent nie zaoferował do mojego modelu płyty takiego schematu, to sama nie powinnam sobie go wymyślać?

0
  • #16 10 Lut 2019 23:59
    artaa
    Poziom 43  

Przecież są zmostkowane, więc efekt ten sam.
    Nawet jakbyś miała dwa N, to by były w rozdzielnicy na jednej listwie N.

0
  • #17 11 Lut 2019 00:05
    martamarta_2008
    Poziom 8  

artaa napisał:
    Przecież są zmostkowane, więc efekt ten sam.
    Nawet jakbyś miała dwa N, to by były w rozdzielnicy na jednej listwie N.

No tak to też rozumuje, ale jak patrzę że u jednego producenta tylko że w dwóch różnych modelach są różne propozycje schematów, to dlaczego są różne skoro w zasadzie dają ten sam efekt? To może jednak o coś tu chodzi : D Elelktrykiem nie jestem ani płyt nie produkuje i nie pisze schematów, tak sobie tylko dedukuje :)

0
  • #18 11 Lut 2019 00:07
    artaa
    Poziom 43  

Z tego co podałaś -foto naklejki na płycie, u Ciebie 1 jest nie wykorzystywany.

Ten rysunek 6 pierwszy z lewej, to też z twojej instrukcji?

Instrukcja czasem ma za dużo wariantów...

0
  • #19 11 Lut 2019 00:11
    martamarta_2008
    Poziom 8  

artaa napisał:
    Ten rysunek 6 pierwszy z lewej, to też z twojej instrukcji?

Nie, to instrukcja innego modelu :D

0
  • #21 11 Lut 2019 00:16
    martamarta_2008
    Poziom 8  

artaa napisał:
    Z tego co podałaś -foto naklejki na płycie, u Ciebie 1 jest nie wykorzystywany.

Mówisz o pierwszym zacisku?

0
  • Pomocny post
    #22 11 Lut 2019 08:46
    artaa
    Poziom 43  

Tak, zacisk 1 po stronie prawej "fazowej" .

0
  • #23 11 Lut 2019 09:06
    martamarta_2008
    Poziom 8  

artaa napisał:
    Tak, zacisk 1 po stronie prawej "fazowej" .

A czemu nieaktywny? Jakbym tak pod ten zacisk włożyła przewód szary (tak jak proponuje to schemat innego modelu przy trzyfazowym zasilaniu) to byłby aktywny :)
    Wtedy przewody szary z brązowym z płyty złączyłabym z jednym przewodem fazowym zasilania. Zastanawiam sie właśnie dlaczego mój model płyty nie przewidział tego dla użytkowników z trzema fazami. Jak podłączyć płytę indukcyjną Bosch PUE611BB2E?

0
  • #24 11 Lut 2019 11:55
    Tumiwisizm
    Poziom 18  

Lepiej nie kombinować z tym zaciskiem, nie wiemy do czego w środku jest podłączony, może do niczego (trzeba by płytę rozkręcić :-P żeby się dowiedzieć).

martamarta_2008 napisał:
    Wtedy przewody szary z brązowym z płyty złączyłabym z jednym przewodem fazowym zasilania
    Teraz pogdybajmy względem powyższego cytatu, jeśli szary z płyty miałby być fazowym to żeby odciążyć jedną fazę w instalacji domowej należało by go podłączyć do szarego z zasilania, a nie do brązowego, bo ten ma już swojego odpowiednika na płycie. Podejrzewam, że płyta potrzebuje jedynie 2-óch faz zasilających, bo jej moc przyłączeniowa nie przekracza 5kW, a ma jedynie 4.6kW. Wg zdrowego rozsądku jak przewód ma 2.5mm2 to należy przepuścić przez niego góra 2-2.5kW, choć przy 2kW już będzie się grzał. Stąd zasilanie dwiema fazami. Oczywiście producent mógłby przewidzieć zasilanie trzema dla mniejszego obciążenia przewodów,ale po co. Poza tym mieszkania w blokach/kamienicach bywają zasilane dwiema fazami z WLZ (choć zwykle jedną), w domkach bywają to 3fazy. Może też pod takie rozwiązanie producent przewidział właśnie takie zasilanie płyty.

0
  • #25 11 Lut 2019 12:12
    barteksmrek
    Poziom 27  

Szary do fazy? dobre. Jest fabryczny mostek pomiędzy szary-niebieski. Jeśli jest zestaw pomiędzy szarym i L2 lub L1 przeznaczony do zasilania 230V to życzę powodzenia po podaniu tam 415V. Jak się Wam wydaje dlaczego producent nie przewidział zasilania 3faz?

0
  • #26 11 Lut 2019 12:21
    martamarta_2008
    Poziom 8  

barteksmrek napisał:
    Szary do fazy? dobre

Szary do brązowego (faza) to schemat producenta co widać na zdjęciu w moim 15 poście, a nie mój wymysł. Nie Ty pierwszy którego to dziwi.

0
  • #27 11 Lut 2019 12:27
    barteksmrek
    Poziom 27  

martamarta_2008 napisał:
    Czy skoro producent nie zaoferował do mojego modelu płyty takiego schematu, to sama nie powinnam sobie go wymyślać?

To w poście 15.
    Cóż producenci nie zawsze wiedzą co robią. Widzisz że szary w zdjęciach nie od twojego modelu jest wyprowadzony z innego zacisku?
    Proponuję zamknąć temat i powinno się to zrobić po pierwszych dwóch postach.

0