Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryk mówi: "nie da się" - proszę o potwierdzenie.

TYTANS_2011 11 Lut 2019 00:06 219 6
  • #1 11 Lut 2019 00:06
    TYTANS_2011
    Poziom 2  

Witam,
    kupiłem nowy kontakt dotykowy (dwu przyciskowy), którego nie mogę podłączyć do posiadanej instalacji.

Obecnie posiadam kontakt dwu przyciskowy marki SIMON do którego podłączone są trzy przewody. Brązowy do "L" oraz Niebieski jako "1" i Zielono-Żółty jako "2". Wstawiam zdjęcie obecnego przełącznika.

Zakupiłem przełącznik dotykowy Neo Coolcam (ZWave) który chce zamontować w miejsce obecnego ale .... mam problem.
    Nowy przełącznik NEO posiada 4 wejścia na kable (N, L, L1, L2). Postanowiłem przepiąć je według logiki ;-):
    Brązowy L do L
    Niebieski 1 do L1
    Żółto-Niebieski 2 do L2

Niestety nie działa.
    Na wszystkich filmikach występuje N (przeważnie niebieski), dlatego postanowiłem Przepiąć niebieski przewód do "N" w nowym przełączniku z miejsca L1, a je zostawić wolne. Zadziałało ale nie da się zupełnie wyłączyć światła. Część halogenów nadal delikatnie świeci.

Czy zapytany elektryk ma rację twierdząc, że nic się nie da zrobić jeżeli do puszki z przełącznikiem mam dociągnięte tylko 3 przewody?

Z góry dzięki za podpowiedź.

0 6
  • #3 11 Lut 2019 00:18
    TYTANS_2011
    Poziom 2  

W takim razie N jest w puszce podtynkowej lub gdzieś przy halogenach (podwieszany sufit), skoro obecnie to działa?

0
  • #5 11 Lut 2019 11:32
    ESWxBIALY
    Poziom 6  

Nie da się, aczkolwiek są wyłączniki też dotykowe które mają podświetlenie i nie potrzeba N
    Są to wyłączniki livolo jest również opcja sterowania z pilota.

0
  • #6 11 Lut 2019 11:45
    Zutket
    Poziom 31  

TYTANS_2011 napisał:
    Witam,
    kupiłem nowy kontakt dotykowy (dwu przyciskowy), którego nie mogę podłączyć do posiadanej instalacji....
    Czy zapytany elektryk ma rację twierdząc, że nic się nie da zrobić jeżeli do puszki z przełącznikiem mam dociągnięte tylko 3 przewody?
    Z góry dzięki za podpowiedź.
    Niestety, elektryk ma rację, ale jak byś miał wyłącznik dotykowy na jeden obwód, to by się dało zrobić, tyle, że wszystkie halogeny by się zapalały jednym przyciskiem. Wymaga to ,,małej" przeróbki istniejącej instalacji.

0
  • #7 11 Lut 2019 12:12
    kSmuk
    Poziom 20  

TYTANS_2011 napisał:
    Brązowy L do L
    Niebieski 1 do L1
    Żółto-Niebieski 2 do L2

A przy okazji układania nowego przewodu, należy zastosować odpowiednią kolorystykę. Używanie barwy żółto-zielonej jako przewodu fazowego, to proszenie się o kłopoty.

2