Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade spawarki- solenoid do UWI-150 aka MillerMaxtar 150

baracer 11 Lut 2019 00:17 105 4
  • #1 11 Lut 2019 00:17
    baracer
    Poziom 8  

Witam

Mam tzw. Unitorke czyli wersje okrętową modelu Miller Maxtar 150 . Maszynka pierwszej generacji. Chciałbym tak jak w modelach maxtar 150 STL i STH mieć w niej solenoid do argonu. Tylko modele S maxtara nie miały elektrozaworu , ale nie miały też gniazda prądowego - z nyplem pod podłączenie węża od zaworu.
    Śmiem twierdzić, że unitorka to poprostu ogolona do zera wersja "przemysłowa" modelu Maxtar 150. Zresztą widziałem zawodników montujących solenoidy do maszynek które wogóle nie przewidują zaworu w konstrukcji.
    Rzecz w tym, że marny ze mnie elektryk, w znaczeniu czytania schematów i rozszyfrowywania oznaczeń i symboli przyjętych w dziedzinie.
    Mam schematy UWI -150 , Maxtar 150 S , Maxtar 150 STL i Maxtar 150 STH a nawet całe instrukcje.
    Jeśli ktoś znający się na rzeczy miałby chęci, niech odbije jakiś tekst i pojedziemy z tematem do przodu, czyli po kolei rozkminimy poszczególne modele, bo mimo wszystko schematy się różnią, a jak pisałem jestem nieco "przyciemniony" w tematyce tych wszystkich obwodów, oznaczeń, symboli itp.
    Oczywiście wedząc konkretnie co i gdzie jestem w stanie wziąć w łapy lutownice, zarobić kable wtykami i zrobić uchwyt tegoż zaworu.
    Dodam na początek, że mam na płycie głównej wolny pin Rc7 , który jest tzw. masą 😀 To narazie wszystko czego jestem pewien ...
    😆😁 Niewiele, ale start już jest...
    Nie będe wbijał odrazu wszystkich zdjęć i plików ze schematami, bo narobi się kocioł i bałagan.
    Jeśli ktoś ogarnięty w temacie podejmie rękawice po kolei ruszymy z tematem i być może zrobi się z UWI-150 wersje Maxtar 150 STL...?
    Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2019 04:34
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Możesz to zrobić najprościej, i bez przeróbek maszyny montując kontaktron albo jeszcze lepiej hallotron na szynie wyjściowej prądu spawania. To on będzie załączał elektrozawór argonu lub CO2. Kontaktron, przekaźnik pośredniczący, elektrozawór, a napięcie do zasilania z małego zasilacza dodatkowego.

0
  • #3 11 Lut 2019 10:15
    baracer
    Poziom 8  

No ok dzięki wielkie. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.
    Napewno jest to rozwiązanie które wezme pod uwagę, jednak chodzi mi też o maksymalną mobilność i swobodę do tego.
    To już będą 3 przewody, w tym gaz i prąd konkretne "żyły" , to i ta powinna być nieco bardziej pancerna. Dwie żyłeczki 0,15 drucika zasilacza nie ujadą długo przy skakaniu po rusztowaniach czy elementach nośnych np. dachów. W maszynie jest od cholery prądu, czemu by nie spróbować znaleźć te 15V ze sterowania i mieć możliwie jak najmniej do targania i martwienia o stan połączenia. 😊
    Zamieszczam jako pierwszą instrukcje ze schematem i rozpiską części orginalnego maxtara 150 S, STL, STH millera. Fajnie, bo jest w jednym egzemplarzu.

maxstar_1.._s.pdf Download (3.6 MB)

0
  • #5 11 Lut 2019 10:40
    baracer
    Poziom 8  

Pin Rc7 jak pisałem jest pod wtyczke i jest wolny i w sąsiedztwie zielono żółtego idącego prosto z przewodu zasilania z gniazdka 230V.
    Wiem, że to nic nie znaczy 😆 ale widziałem fizycznie i tak mi podeszło pod te masę...

Dodano po 11 [minuty]:

Pozostaje jeszcze kwestia... : szyna wyjściowa ? Niebardzo wiem, co miałbym zrobić z tym czymś ze zdjęcia 🤔😁

Upgrade spawarki- solenoid do UWI-150 aka MillerMaxtar 150

0