Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510.

matix72001 11 Lut 2019 00:53 129 7
  • #1 11 Lut 2019 00:53
    matix72001
    Poziom 11  

Witam. Posiadam laptopa Lenovo G510. Kilka miesięcy temu kupiłem do niego kieszeń jak ta:

Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510.

Do kieszeni wsadziłem HDD, jednak system nie uruchamiał się, logo Lenovo zawieszało się za każdym razem dopóki nie zainstalowałem sterownika Intel Rapid. Okazało się też, że gdy próbuje uruchomić czysty instalator Windowsa, to również się wiesza na etapie rozpoczęcia jego pracy, oraz pochodne Windows Recovery i PE. One także nie działają póki nie wyjmę tej problematycznej kieszeni.

Moje pytanie jest następujące. Jaką kieszeń kupić do tego laptopa aby Windows mógł wykryć HDD bez sterownika Intel Rapid, bo zaczyna mnie to denerwować, gdy za każdym razem muszę wyjąć kieszeń po to aby zainstalować na czysto Windowsa, ewentualnie użyć spreparowanego windowsa z tymże sterownikiem.
    Ja myślałem nad tą ale nie wiem czy zadziała :

Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

0 7
  • #2 11 Lut 2019 01:15
    Karaczan
    Poziom 39  

Obok złącza na HDD masz wewnątrz kieszeni przełącznik.
    Sprawdzałeś w różnych ustawieniach?

0
  • #3 11 Lut 2019 12:28
    matix72001
    Poziom 11  

Tak, sprawdzałem. Miałem dwa przełączniki, ruszałem dwa przełączniki na różne kombinacje i niestety bez rezultatu, a pech chciał, że jeszcze jeden z przełączników pękł i myślę właśnie nad zakupem kolejnej, kompatybilnej zresztą z tym lapkiem kieszeni.

0
  • #4 11 Lut 2019 20:08
    Karaczan
    Poziom 39  

Powiem ci że już sporo czasu używam tych tanich kieszeni z 1wszej fotki i nigdy z nimi problemów nie miałem.
    Używane w laptopach różnych marek, czasem w stacjach dokujących pokroju Thinkpad Ultrabase...
    Jedyny problem jaki miałem to w Toughbooku, system uruchomiony z dysku w kieszeni, po uśpieniu nie wstawał. Ale winnym okazały się ustawienia BIOS samego laptopa.

G510 akurat nie testowałem z nimi, więc tu ciężko mi coś doradzić konkretnego, ale dokładnie przyjżał się opcjom w BIOS. Lub gdy tam nie ma nic konkretnego rozejżał się czy nie ma nieoficjalnych przerobionych BIOSów z odblokowanymy dodatkowymi funkcjami...

Te przelotki są proste jak budowa cepa, elektroniki w nich nie ma, więc najpewniej sam laptop dziwnie interpretuje coś innego niż CD/DVD na swoim złączu ODD...

Kilka oryginlanych kieszeni też widziałem. Po za drakońską ceną i idealnym dopasowaniem się do obudowy laptopa, nie widziałem różnic od strony elektrycznej.

Edit:
    Na myśl przychodzi mi jeszcze coś...
    W laptopie masz oryginalnie HDD czy SSD? A w kieszeni też, HDD czy SSD?
    Są czasem sytuacje że laptop z HDD i dołożonym SSD uznaje takie połączenie jako TurboCache/ExpresCache, no coś na wzór dysku SSHD. Że SSD nie istnieje jako samodzielny dysk, a wspomagacz klasycznego HDD dla często używanych danych.

0
  • #5 11 Lut 2019 21:18
    matix72001
    Poziom 11  

W laptopie mam oryginalne HDD w kieszeni, oraz SSD które dokupiłem, jest wczepione w płytę.

Dodano po 10 [minuty]:

Oto moje zdjęcia z BIOSU Lenovo G510:
    Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510. Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510. Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510. Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510. Lenovo G510 - Niedziałająca kieszeń na drugi dysk w laptopie Lenovo G510.

Dodano po 15 [minuty]:

OK. Poszperałem nieco w sieci i okazało się, że wszystkie dyski które mają mniej niż 8MB Cache i są montowane w notebookach są hybrydowe, niestety kontroler w takim adapterze nie wykrywa go i wymagany jest sterownik aby działał, więc miałeś rację- kieszeń działa ale nie z tym dyskiem.
    Należy wymienić dysk hybrydowy na zwykły- to było sedno problemu...
    Temat zamykam, problem został rozwiązany :)

[źródło] : https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-B-and-G-S...ks/Lenovo-G510-HDD-Caddy-Problem/td-p/3536996

0
  • #6 11 Lut 2019 21:26
    Karaczan
    Poziom 39  

Wyłącz UEFI, SecureBoot i testuj...

0
  • #7 12 Lut 2019 11:24
    matix72001
    Poziom 11  

Po wyłączeniu Security boot i przestawieniu się z UEFI na Legacy Mode również bez skutku, jeszcze próbowałem się bawić sterownikami, i gdy usunąłem Intel Rapid i był domyślny od Microsoftu, laptop przestał się uruchamiać dopóki nie zainstalowałem go z powrotem.

0
  • #8 13 Lut 2019 07:33
    matix72001
    Poziom 11  

Doszedłem do tego sam, przeszukując różne forma w internecie.

0