Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 10 - niektóre pliki nadpisane samymi zerami. Ciekawostka.

aachi 11 Lut 2019 08:10 177 7
  • #1 11 Lut 2019 08:10
    aachi
    Poziom 15  

Chciałbym podzielić się moją historią.

Przedwczoraj dostałem laptopa do naprawy. Główną usterką było że Microsoft Office przestał działać. Ani się nie dał odinstalować, ani sprawdzić nie było na jakiego usera licencja. By nie wdawać się w szczegóły odkryłem, że niektóre pliki w katalogu office mimo prawidłowego rozmiaru zawierają wyłącznie zera (czyli NUL, lub x00). Podmieniłem na właściwe i Office zaczął działać.
    Odpaliłem jeszcze Windows Update, bo zarówno office jak i Windows domagał się aktualizacji... I Office znowu przestał działać, jednak tym razem inny problem.
    Użyłem więc opcji przywracania systemu do ręcznie zrobionego punktu tuż sprzed aktualizacji... i system przestał wstawać. Wpadł w pętle naprawiania się.

Ręcznie odbudowałem partycję EFI, lecz nadal nie wstawał i wywalał mi błąd że uszkodzony wdfilter.sys.
    Tym razem ten plik od połowy zamiast normalnego kodu zapełniony był NULami. Podmieniłem go na starszą kopię i komputer się uruchomił radośnie oznajmiając, że przywracanie systemu się powiodło.

Strach teraz cokolwiek robić na tym komputerze.
    Nie oddam go klientowi wiedząc, że z jakiejś przyczyny pliki się czyszczą. Czy ktoś z was spotkał się już z podobną sytuacją? Czy może Microsoft serwuje kolejną aktualizację która kasuje pliki? W sumie Windows defender się aktualizował... klient też pewnie office wcześniej próbował zaktualizować. Może rzeczywiście WU wariuje?

0 7
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2019 09:48
    badboy84
    Poziom 38  

Sprawdziłeś stan dysku i pamięci RAM?

0
  • #3 11 Lut 2019 11:48
    aachi
    Poziom 15  

Na szybko tylko. Dysk ma SMART w porządku. Z dysku i na dysk zgrywałem duże porcje danych zawsze z dodatkową weryfikacją i nie wykryło błędu. Dodatkowo uruchamiany był chkdsk i sfc na samym początku i żadnych błędów. RAM testowałem tylko kilkanaście minut pod systemem. Zaraz odpalę memtest z pendrive i niech pochodzi kilka godzin. Później zapuszcze jakiś soft do testowania zapisu na całej powierzchni dysku.

0
  • #4 11 Lut 2019 11:55
    tabula_rasa
    Poziom 16  

Może to nie problem sprzętu tylko szkodliwego oprogramowania? Sytuacja jest dziwna, jeśli uszkodzeniu ulegają te same pliki i to w dodatku systemowe.

0
  • #5 11 Lut 2019 16:27
    aachi
    Poziom 15  

System był skanowany bitdefenderem, malwarebyte i zerknąłem jeszcze na logi FRST, czy nie dojrzę czegoś podejrzanego. Ogólnie system jest zadbany i wirusa wykluczyłem już na początku.

badboy84: dzięki za przypomnienie o dokładniejszej diagnostyce.

Przeskanowałem RAM i teraz robi się wesoło. Kość testowana przy pomocy Futuremark Memtest86. Przy używanym jednym rdzeniu CPU żadnych błędów. Na dwóch rdzeniach procesora (celeron N2830) pokazuje błędy pamięci. Powtarzalne za każdym razem. Włożona nowa kość... identyczne błędy, identyczne adresy. Obie kości testowane na innym zestawie, żadnych błędów, bez względu na konfigurację.

Więc co? Zgodzicie się, że to uszkodzony procesor? Czy może ktoś ma jakąś inną propozycję?

0
  • #6 11 Lut 2019 17:51
    ak6
    Poziom 30  

Praca procesora jest nieco podejrzana.
    Do dalszych testów konieczna podmiana.

0
  • #7 11 Lut 2019 19:04
    badboy84
    Poziom 38  

Nie wiem czy ten procesor nie jest lutowany?
    Jakie to są pamieci? Czy to są kości ktore wyszły fabrycznie? Do tego procesora są pamięci DDR3L 1333 1.35V zdaje się.

0
  • #8 12 Lut 2019 11:07
    aachi
    Poziom 15  

Obie pamięci 4GB 1333 DDR3L. Nie pisałem wcześniej ale laptop to Toshiba c50-b-14d. Nie zdejmowałem radiatora z procesora, jednak jest on blisko płyty głównej więc procesor prawie na pewno lutowany. Z resztą nie mam teraz żadnego na podmianę. Czasu też żal na dalsze zabawy.

Naprawa laptopa nieopłacalna. Do pasjansa i przeglądania internetu jeszcze się nada. Do pracy już nie.

Pierwszy raz spotkałem się z usterką tego typu. Domyślam się, że akurat błędy pamięci pokrywają się z miejscem z którego korzysta jakaś usługa windowsa. Co może tłumaczyć zerowanie niektórych plików które są aktualizowane. Ew. procesor świruje podczas rozpakowywania.
    Może w przyszłości gdy będę miał dużo więcej czasu i klient nie pozbędzie się tego laptopa, to podmienie CPU by przeprowadzić nowe testy. Jeśli ktoś ma pomysł na jakieś nieinwazyjne testy które mogłyby bardziej wyjaśnić sytuację to mam go jeszcze do popołudnia.

0