Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kilku głośników sufitowych

stotek 11 Lut 2019 12:49 105 9
  • #1 11 Lut 2019 12:49
    stotek
    Poziom 11  

Witam, mam pewien problem.
    Kolega poprosił mnie o montaż 5 głośników w domu. Wszystkie kable schodzą się w jednym miejscu. Zakupione przez niego głośniki maja po 4ohm. Każdy głośnik w pokoju można wyłączyć z tym że w salonie są 2 głośniki i one będą połączone szeregowo i jeden wyłącznik przerwie obwód i przestaną oba grać. Pozostałe głośniki można wyłączać każdy z osobna. Głośniki zasilane są wzmacniaczem VoiceKraft VK-338USB. Jest to wzmacniacz 5-kanałowy z tym ze 2 główne kanały maja impedancje 4-16ohm a 3 kanały Surround 8-16 ohm. Dźwięk z kanałów surround jest średniej jakości a poza tym impedancja jest za duża do zamontowanych głośników, dlatego wolałbym wykorzystać tylko 2 główne kanały stereo. Chciałem do lewego podpiąć 2 głośniki szeregowo z salony i 3 głośnik podpiąć do nich równolegle, wiec uzyskałbym 4ohm. A jak rozwiązać sytuacje z dwoma pozostałymi głośnikami? Już myślałem czy by nie podpiąć gwizdków szeregowo i schować je w suficie a później te zestawy podłączyć równolegle przy wzmacniaczu. Waszym zdaniem tak może być? Każda z opcji włączenia dawałaby 4 lub 8 ohm obciążenia.
    Pozdrawiam
    Podłączenie kilku głośników sufitowych

0 9
  • #2 11 Lut 2019 12:58
    barteksmrek
    Poziom 27  

stotek napisał:
    Każdy głośnik w pokoju można wyłączyć z tym że w salonie są 2 głośniki i one będą połączone szeregowo i jeden wyłącznik przerwie obwód i przestaną oba grać. Pozostałe głośniki można wyłączać każdy z osobna.

Chwila.
    stotek napisał:
    Chciałem do lewego podpiąć 2 głośniki szeregowo z salony i 3 głośnik podpiąć do nich równolegle, wiec uzyskałbym 4ohm.

To nie daje 4 Ohm.

0
  • #3 11 Lut 2019 13:28
    stotek
    Poziom 11  

A no tak.. sorry, to daje 2,67 ohm. Więc do tego trzeciego głośnika też musiałbym dołożyc szeregowo jakiś 4ohm'y głośniczek schowany w suficie. Wtedy miałbym albo 8 ohm jakby grało jedno albo drugie albo 4 ohmy jak zostały oba włączone.

0
  • #4 11 Lut 2019 13:31
    barteksmrek
    Poziom 27  

I masz popalone końcówki mocy. A raczej kolega ma. Brońcie ludzie się.

0
  • #5 11 Lut 2019 13:33
    stotek
    Poziom 11  

no to tak jak zedytowałem tamtem post, do 3 głośnika też dołożyć 4 omowy mały głośnik w szereg i mam albo 8 albo 4 ohmy zależy które głośniki będą włączone

0
  • #6 11 Lut 2019 14:10
    Zutket
    Poziom 31  

stotek napisał:
    no to tak jak zedytowałem tamtem post, do 3 głośnika też dołożyć 4 omowy mały głośnik w szereg i mam albo 8 albo 4 ohmy zależy które głośniki będą włączone
    Tyle, że głośniki łączone w szereg powinny być tej samej mocy, a nie ,,malutki" głośniczek, bo z niego nie wiele zostanie...

0
  • #7 11 Lut 2019 14:13
    barteksmrek
    Poziom 27  

Ile masz stref? Może lepiej kupić wzmacniacz strefowy?

0
  • #8 11 Lut 2019 14:22
    stotek
    Poziom 11  

salon gdzie są 2 głośniki, 2 łazienki i głośnik w sypialni. Tylko on już kupił ten wzmacniacz myśląc ze ma 5 kanałów to będzie ok.
    Dlatego myślę że to byłoby dobre rozwiązanie Lewy kanał -> 2 głośniki szeregowo w salonie + łazienka głośnik główny i głośnik schowany w suficie połączone szeregowo, wtedy mam 8 lub 4 ohmy w zależności jak to będzie włączone. I kanał prawy łazienka z głośnikiem widocznym i jednym schowanym w suficie połączone szeregowo i sypialnia tak samo i też mam 4 lub 8 ohm w zależności czy będą oba włączone czy jeden. Dodam że nie zależy my żeby grało mu to głośno. Przy takiej konfiguracji wzmacniacz nie powinien się chyba spalić, wiem ze będą ciszej grały ale jemu nie zależy żeby nie wiadomo jak mocno to grało.

PS: a co powiecie na to jakby kupić same cewki 4 ohmowe tzw kopułki do głośników np tonsila?

0
  • #9 11 Lut 2019 22:57
    Adam-T
    Poziom 38  

A po cholerne pchać jakieś pochowane głośniki (o kopułkach nie wspomne) nad sufit? Czemu nie kupisz rezystorów ceramicznych/cementowych np 4,7Ω?
    Przykład.

0
  • #10 12 Lut 2019 09:17
    Zutket
    Poziom 31  

stotek napisał:

Dlatego myślę że to byłoby dobre rozwiązanie Lewy kanał -> 2 głośniki szeregowo w salonie + łazienka głośnik główny i głośnik schowany w suficie połączone szeregowo, wtedy mam 8 lub 4 ohmy w zależności jak to będzie włączone. I kanał prawy łazienka z głośnikiem widocznym i jednym schowanym w suficie połączone szeregowo i sypialnia tak samo i też mam 4 lub 8 ohm w zależności czy będą oba włączone czy jeden.
    A zastanowił się kolega nad jakością odtwarzanego dźwięku :idea: Jest to wzmacniacz stereo bez możliwości włączenia funkcji mono. Zanim zaczniesz kombinować z podłączaniem głośników lewego i prawego kanału, proponuję podłączyć na próbę oba kanały, puścić cokolwiek z odtwarzacza i po kolei odłączyć lewy i prawy kanał. Zobaczysz jak będzie różnica. Tak samo będzie działać, jak jeden kanał podłączysz w salonie, a drugi gdzie indziej. W tak rozproszonej instalacji powinien być wzmacniacz mono i najlepiej w technologii 100V. Wiem, że wzmacniasz jest już kupiony, ale czasami lepiej go poświęcić i wykonać instalację głośnikową która spełni oczekiwania użytkownika. Tym bardziej, że w systemie 100V jest możliwość niezależnej regulacji poziomu sygnału w każdym pomieszczeniu, a i jakość będzie lepsza.

0