Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS Qoltec Monolith 53975 - Przy głębokim rozładowaniu nie podejmuje ładowania

Darek.S 11 Lut 2019 13:46 204 12
  • #1 11 Lut 2019 13:46
    Darek.S
    Poziom 31  

Witam.

Znajomy przywiózł mi taki UPS właśnie z takim mankamentem. Przy głębokim rozładowaniu (jak już wyłączy napięcie na odbiornikach) jak wróci zasilanie włącza się, ale bez ładowania skutkiem czego po chwili rozładowuje do zera. Ładowania rozpoczyna jak się go wyłączy na panelu przednim, ale wtedy odłącza obciążenie. Załączenie po chwili obciążenia włącznikiem z przodu powoduje odłączenie ładowania. Żeby procował na sieci z podłączonym ładowaniem musi się akumulator dobrą chwilę naładować zatem przy odłączonym obciążeniu), a i tak trzeba się nagimnastykować kilka razy włączając i wyłączając go. Przybliżę to np. po 10 minutach ładowania napięcie na AKU wynosi wtedy 26V po włączeniu obciążenia spada do 24,5V (zatem nie jest to głębokie rozładowanie), a ładowanie nie jest podejmowane. Inne UPS-y tego typu tej wady nie mają, (a znajomy w pracy użytkuje ich kilka). Urządzenie było reklamowane na gwarancji, ale z powodu braku dwóch śrubek i uszkodzonego oryginalnego pudełka reklamację odrzucono.

Prośba o poradę co może być powodem takiego zachowania. W serwisie uzyskałem odpowiedź, że wadliwy akumulatory lub elektronika. Niestety schematem elektroniki nie dysponuję. Gdybym go posiadał znacznie ułatwiłoby to sprawę.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0 12
  • #2 11 Lut 2019 13:51
    sosarek

Poziom 43  

Tam nie ma dwóch akumulatorów połączonych szeregowo?

0
  • #3 11 Lut 2019 14:22
    Darek.S
    Poziom 31  

Owszem są i napisałem, że jest napięcie 24V. Dodam, że są cztery przekaźniki i są sprawne, a czy są poprawnie sterowane. Tzn. jak jest ładowanie to dwa są włączone, a pozostałe dwa nie. Jak włączę obciążenie (czyli wyłączę ładowanie) to na odwrót. Jednak na razie jeszcze nie miałem sytuacji by było normalnie tzn. i ładowanie i obciążenie. Poprzednio taki stan rzeczy udało mi sie osiągnąć ładując dwa akumulatory na maxa z zasilacza laboratoryjnego czyli do 28,8V. Potem pracowało to normalnie przy napięciu baterii ~26V.

Czyli mogłem włączać i wyłączać sieć i ładowanie podejmowało. Potem jak już przestało ładować po dużym rozładowaniu to chwilowe podładowanie pomagało. Teraz już nawet tego nie miałem pomimo 26,2V na baterii. Ładowanie udało mi się przywrócić zwiększając napięcie sieci (mam trafo separujące). Idąc tym tropem zauważyłem, że przy pewnym napięciu (dokładnie 218V) klika przekaźnik i ładowanie jest impulsowe (próbkowanie), a przy dalszym obniżeniu do 209V ładowania nie ma wcale (nawet przy odłączonym przyciskiem obciążeniu). Niestety potem nawet przy wyższym napięciu niż 230V ładowania (przy włączonym obciążeniu) nie podjęło i na razie ładuję. Ale już widzę, że problem stwarza za niskie napięcie sieci... Jednak nie do końca bo przy wyższym też nie ładuje, ale jest pewna zależność...

0
  • #4 11 Lut 2019 14:31
    sosarek

Poziom 43  

Zacznijmy od najprostszego - same akumulatory sprawdzane pod obciążeniem?

0
  • #5 11 Lut 2019 14:42
    Darek.S
    Poziom 31  

sosarek napisał:
    Zacznijmy od najprostszego - same akumulatory sprawdzane pod obciążeniem?
    Tak i na moją wiedzę (za eksperta się nie uważam, ale laika też nie :| ) o akumulatorach sprawne. UPS pracował pod obciążeniem 75W ponad pół godziny i wyłączył przy napięciu baterii ~23V. Ponowne włączenie sieci nie uruchomiło ładowania. Ładowanie startuje dopiero po wyłączeniu UPS-są przyciskiem z przodu. Teraz jest podładowany bo pracuje wyłączony z obciążenia (a w sieci) i na AKU jest w trakcie ładowania 26,5V. Włączenie przyciskiem obciążenia powoduje wyłączenie ładowania, a na AKU jest wtedy 25,5V przy 100W obciążeniu. Jest 14,45 zobaczę ile pochodzi do wyłączenia...

0
  • #6 11 Lut 2019 14:43
    sosarek

Poziom 43  

Wymontuj akumulatory, każdy obciąż osobno i mierz napięcie na nich, a swoją drogą ciekawe jaką mają datę produkcji...

0
  • #8 11 Lut 2019 15:08
    sosarek

Poziom 43  

Patrz, jak na złość działa ;)
    Chodzi o to by sprawdzić stan obu akumulatorów, wystarczy że jeden jest uszkodzony i zaczynają się problemy.

0
  • #9 11 Lut 2019 17:40
    Darek.S
    Poziom 31  

Po 45 minutach wyłączył obciążenie i podjął ładowanie. Nawet z włączonym obciążeniem ( ale musiałem je odłączyć i włączyć przyciskiem. Sam nie włączył - tzn. wyłączył obciążenie i włączył ładowanie ale bez obciążenia. A przecież nie tak być powinno. Napięcie na obu bateriach 10,8V i równe (znaczy baterie zbalansowane). Myślę, że problem robi układ sterowania przekaźnikami. Przy za niskim napięciu sieci jest większy problem przy większym mniejszy, ale nadal jest. Akumulatory na 99.9% sprawne. Mile widziany schemat bez niego jest to robota po omacku...
    Edit:

Na razie ładuję każdy z akumulatorów z osobna w ładowarce MW-SC4F w trybie motocyklowym 0,8A. Po czasie ładowania będę w stanie ocenić ich pojemność. Na razie jeden robi już ponad 2h i ma połówkę, a nie zaczynał od zera. Nie zmierzyłem prądu jakim UPS ładuje baterie, (a szkoda), ale raczej był grubo większy od "trybu motocyklowego" Potem je rozładuję prądem rzędu 2A i to będzie ich pełny test.

0
  • #10 13 Lut 2019 15:23
    Darek.S
    Poziom 31  

Witam ponownie.
    Zrobiłem pełen test i w zasadzie już wiadomo jaka jest "logika tego UPS-a. Przedstawiam te testy w postaci tabel, ale już wiem, że muszę go powtórzyć i skupić się dokładniej na tym co było o 8-mej i 16-tej. Jednak tym razem powinienem zostawić go na chodzie bez ładowania, a za to włączać sieć 230V. Bo normalnie nikt przycisku nie resetuje, a jak widać przywrócenie ładowania nastąpiło jak był na chodzie i włączyłem zasilanie. Na naładowanym akumulatorze. Problem jest taki, że po automatycznym wyłączeniu obciążenia bez sieci w celu ochrony akumulatora przed pełnym rozładowaniem już nie podjął pracy po powrocie sieci 230V.

Jednak powinien się sam załączyć do ładowania jak przywróci się zasilanie sieci 230V.
    Akumulatorów co prawda nie rozładowywałem na zewnętrznym obciążeniu, ale myślę, iż są sprawne. Jeszcze nie skończyłem pisać tego postu, a pisząc go już znam powód uszkodzenia, który pozwoliłem sobie pogrubić, a istotę dodatkowo podkreślić 8-)

Zatem wiem co należy zrobić tylko jeszcze nie wiem jak, i nie ukrywam, że do tego przydałby się mi schemat. Choć niewykluczone, że i grzebiąc w kodzie źródłowym mikrokontrolera sterującego dałoby się to zrobić. Zapomniałem co prawda odpisać stan przekaźników z 16.05, ale nie ma to już takiego znaczenia. Zapewne taki jak poprzednio w tym stanie czyli On On Off Off
    sosarek napisał:
    wystarczy, że jeden jest uszkodzony i zaczynają się problemy.
    Oczywiście i to też może być powodem.

Dodano po 6 [godziny] 46 [minuty]:

Ups!...Ostatnia tabelka z której usiłowałem rozczaić pokrętną "logikę" tego UPS-a.

Wniosek jest taki, że chyba mu się pomieszało w głowie/pamięci. W ostatniej fazie kiedy akumulator był może nie naładowany do pełna ale na pewno nie był rozładowany ładowanie i obciążenie włączało się w zależności od tego co się najpierw włączyło - czy sieć czy przycisk UPS-a. W każdym razie bezobsługowe to nie jest. Wskazana byłaby wymiana firmware'u co mi sugerowano na PW. Fakt, w wielu usterkach to pomaga i wielokrotnie to robiłem w TV czy odbiornikach TV sat ale Ups! :wink: nie w UPS-ach. Od tego samego klienta dostałem do sprawdzenia inny i tu jest RS232 czy RJ245 i sprawa wtedy prostsza. W tym modelu nie widzę jednak żadnego złącza na obudowie. Trzeba się przyjrzeć czy nie ma na płycie. Rozmawiałem też z innym userem Elektrody i ten zasugerował WiFi czy Bluetooth. Hmm niewykluczone ale tu muszę szczegółowo przeczytać manual. Siłą rzeczy już nie dzisiaj. Pozdrawiam

Dodano po 15 [godziny] 45 [minuty]:

Darek.S napisał:
    W tym modelu nie widzę jednak żadnego złącza na obudowie.

0
  • #12 15 Lut 2019 09:28
    Darek.S
    Poziom 31  

lisek napisał:
    Co to za układ U1.?
    :arrow: Link
    sosarek napisał:
    Wymontuj akumulatory, każdy obciąż osobno i mierz napięcie na nich, a swoją drogą ciekawe jaką mają datę produkcji...

Hmm... MH1709... tylko to pasuje mi na datę :| Na obydwu to samo co nie dziwi. Z tej samej serii. To mi pachnie dekadą... :shocked!: Jestem w kontakcie z serwisem ntec. Wysłałem im to samo zdjęcie co posty wyżej. Zażądali zdjęcie drugiej strony na której mają być kody kreskowe i itp...
    Może ktoś zobaczy bo ja nie widzę nic takiego... Jedyny kod kreskowy jest od spodu.

Dodano po 10 [godziny] 45 [minuty]:

Ponieważ analiza tabeli może być ciut kłopotliwa w skrócie opiszę jak to wygląda przy pracy na podtrzymaniu. Od stanu pełnego naładowania pracuje z obciążeniem 100W niecałą godzinę. Po włączeniu alarmu chwilę jeszcze pracuje po czym wyłącza obciążenie. Po przywróceniu zasilania sieciowego włącza obciążenie ale nie podejmuje ładowania. Po chwili wyłącza obciążenie i wkrótce potem podejmuje ładowanie ale obciążenia już nie włącza! Nawet po całkowitym naładowaniu akumulatora. Żeby podjął normalna prace trzeba go zresetować zarówno siecią jak i wyłącznikiem z przodu. I wtedy pracuje normalnie pod warunkiem, że napięcie na akumulatorach nie spadnie do 21V.

0
  • #13 19 Lut 2019 19:56
    Darek.S
    Poziom 31  

Pokusiłem się jeszcze o test jednego z akumulatorów w innym UPS-sie, i wypadł OK., a pracuje jak trzeba. Akumulatory są w września 2017 więc nie są stare. Zresztą zrobiłem im test na żarówce i były podłaczone równolegle. Po rozładowaniu naładowały sie jak trzeba w ładowarce. Nowa płyta to ponad stówka netto plus przesyłka. Ewentualnie wcześniej zmienię tego LM324 bo to niedużo roboty. Tylko te testy czasochłonne. Tyle dobrze, że się robią "w tle", a ja mogę co innego. Jednak zawsze trzeba się oderwać i zerknąć, ale mi to wygląda na soft...

0