Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sieci a przyłącze. Interpretacja wyników pomiarów.

11 Lut 2019 17:15 1254 34
  • Poziom 7  
    Witam Szanowne Grono,

Otóż z racji tego, że moje doświadczenie w pomiarach nie jest zbyt duże i wciąż spotykam się z nowymi dla mnie przypadkami, toteż zwracam się do bardziej doświadczonych Kolegów z prośbą o pomoc. Wolę zapytać niż napisać jakąś głupotę czy nieprawdę, ale do rzeczy..

Robiąc pomiary w pewnym małym budynku impedancja pętli zwarcia L-PE wynosi 106 Omów, wartość ta jest równa dla każdego gniazdka i obwodu oświetlenia w całym budynku. Impedancja pętli zwarcia L-N wynosi od 0,26 Omów w rozdzielnicy głównej (pomiędzy fazami zasilania a szyną N) do jakiegoś 1,2 Oma w najdalszej (od rozdzielnicy) części budynku. Otóż wg mnie problem leży w nieprawidłowym rozdziale przewodu PEN w przyłączu na przewód N i PE. Wszystkie budynki w okolicy pracują w układzie TN, taką informację uzyskałem od zakładu energetycznego. Moje pytanie dotyczy stałej wartości impedancji pętli zwarciowej L-PE, dlaczego wartość tej pętli jest stała? Poniżej przesyłam zdjęcie przyłącza..

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź,
    Pozdrawiam Układ sieci a przyłącze. Interpretacja wyników pomiarów. Układ sieci a przyłącze. Interpretacja wyników pomiarów.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 23  
    To jaki jest w końcu układ sieci zasilającej budynek? TN-C czy TT? To jest kluczowa informacja!

W TT nie może być mowy o żadnym podziale na PE i N, bo nie ma czego dzielić (nie ma przewodu PEN).
    106Ω wydaje się dość dużą wartością, nawet dla TT. Czy dla obiektu jest wykonany uziom? Jaką ma wartość?

Dodano po 4 [minuty]:

Jaki przekrój mają przewody na odejściu od wkładek 80A?
    I czym dokonano pomiarów?
  • Poziom 7  
    Układ zasilania budynku TN- C. Moim zdaniem ktoś błędnie dokonał rozdziału przewodu PEN i przewód PE połączył za izolatorem a nie do wspólnego zacisku w miejscu rozdziału. (widać na załączonych zdjęciach) Co do uziomu, dla budynku wykonany uziom otokowy, jest bednarka i do niej podłączone są zwody instalacji odgromowej. Jeśli chodzi o samą wartość uziomu to nie jestem w stanie podać ile wynosi.

Pomiarów dokonano miernikiem Metrel MI 3125 EU EurotestCOMBO . Co do przekrojów przewodów to te łączące mają 10 mm2
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sieć jak mówisz pracuje w TN-C, ale jak widać ZK pozostało w układzie jak dla TT.
    Jeżeli sieć pracuje w faktycznie w TN-C należy wywalić ten izolator z szyną N i przewody do niej podłączone przełożyć na szynę do której przykręcona jest bednarka.
    Przy okazji należy wszystko poczyścić i wymienić zacisk krzyżowy na bednarce.
    Prace te należy wykonać w porozumieniu z lokalnym dostawcą energii.
    Przy okazji można wywalić mostki na drugie BMy, a BMy które pozostaną dobrać amperażem do przekroju WLZ (bo są za duże).
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale wygląda że przewód PE jest obcięty i tylko dotyka do szyny?
    Reszta pytań z postu powyżej jest nieistotna.
  • Poziom 23  
    Skoro sieć TN-C, to po co jest ten izolator do którego podłączony jest przewód N (albo PEN)?
  • Poziom 7  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź, dziwi mnie tylko, że podczas poprzednich pomiarów nikt nie zwrócił na to uwagi... no dobrze, raz jeszcze dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    mar_uda napisał:
    Skoro sieć TN-C, to po co jest ten izolator do którego podłączony jest przewód N (albo PEN)?

Bo kiedyś zapewne sieć pracowała w TT.
    ZE przeszło na TNC, a o przerobieniu złącza zapomniano (zdarza się).
  • Poziom 1  
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 42  
    Bo szynę PE uziemia się w tablicy głównej a nie w złączu kablowym.
    Ponadto kto przy zdrowych zmysłach przy sieci TT (w TN-C również) prowadzi żyłę ochronną od uziomu w złączu, który jedynie może służyć jako uziemienie obudowy metalowego złącza?
    A poza tym to złacze stare jak świat a ta bednarka to może ze trzy metry długości ma.

Jak dla mnie to w.l.z. do wymiany na czterożyłową (pamiętać o wymogu min. przekroju PEN) i podział PEN w tablicy głównej budynku a szyna PE uziemiona (otok instalacji odgromowej) oraz połączenia wyrównawcze główne.
  • Poziom 30  
    kkas12 napisał:
    Jak dla mnie to w.l.z. do wymiany na czterożyłową (pamiętać o wymogu min. przekroju PEN) i podział PEN w tablicy głównej budynku a szyna PE uziemiona (otok instalacji odgromowej) oraz połączenia wyrównawcze główne.

To by było najlepsze rozwiązanie.
    kkas12 napisał:
    Ponadto kto przy zdrowych zmysłach przy sieci TT (w TN-C również) prowadzi żyłę ochronną od uziomu w złączu,

Był taki czas kiedy przez kilka lat ZE wymagało WLZów pięciożyłowych.
    Po kilku latach zmienili zdanie, ale przez ten czas powstały setki jak nie tysiące takich kwiatków.
  • Poziom 30  
    Najpierw trzeba dowiedzieć się gdzie jest granica stron i czy to złącze należy do ZE czy do odbiorcy.
    Jak należy do ZE to oczywiście można się domagać wymiany lub dostosowania do układu w jakim pracuje sieć.
  • Poziom 38  
    Pawel_M76 napisał:
    Robiąc pomiary w pewnym małym budynku impedancja pętli zwarcia L-PE wynosi 106 Omów, wartość ta jest równa dla każdego gniazdka i obwodu oświetlenia w całym budynku. Otóż wg mnie problem leży w nieprawidłowym rozdziale przewodu PEN w przyłączu na przewód N i PE.
    Czy ktoś zauważył problem autora i odpowiedział ?

Autorze tematu, problem nie polega na nieprawidłowym podziale PEN.
    Czy rezystancje L-PE 106Ω można zakwalifikować jako ciągłość PE ?
    Podczas pomiarów pojawi się niebezpieczne napięcie na obudowach.
  • Poziom 7  
    Posiadam nowe, bardzo istotne informacje dla tematu. Zadzwoniłem do zakładu energetycznego i jakież było moje zdziwienie, jak osoba z którą rozmawiałem powiedziała że na obszarze do którego należy budynek sieci zasilające pracują w układzie TT... Na informację że jego koledzy z pogotowia energetycznego wprowadzili mnie w błąd tylko westchnął i powiedział że układ zasilania jest na pewno TT.

Wybaczcie zatem proszę za wprowadzenie was w błąd, ale sam również byłem źle poinformowany.

Reasumując: układ zasilania TT, co oczywiście potwierdza sposób wykonania przyłącza.

Więc pytanie odnośnie wyniku IPZ L-PE 106 Ohm pozostaje. Zatem @CYRUS32 skoro PE jest nieciągły instalacja wymaga modernizacji i mamy brak ochrony.. Mam jeszcze jedno pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Jak takie wyniki mają się do SWZ? Zainstalowane RCD typu A 30mA, więc wartość Ra nie powinna być większa niż ok. 416 Omów.

Czy taki wynik nie jest spowodowany tym, że uziemienie instalacji, a także przewód PE zostały wykonane zbyt cienkim przewodem?
  • Poziom 38  
    Pawel_M76 napisał:
    Reasumując: układ zasilania TT, co oczywiście potwierdza sposób wykonania przyłącza.
    Więc pytanie odnośnie wyniku IPZ L-PE 106 Ohm pozostaje. Zatem @CYRUS32 skoro PE jest nieciągły instalacja wymaga modernizacji i mamy brak ochrony..
    To masz duży problem.
    1.Naprawa uziomu
    2. We wszystkich rozdzielnicach RCD podwójne w układzie kaskadowym.
    3. Sprawdzenie napięcia dotykowego.
    Pawel_M76 napisał:
    Jak takie wyniki mają się do SWZ? Zainstalowane RCD typu A 30mA, więc wartość Ra nie powinna być większa niż ok. 416 Omów.
    416 Ω nie uzykasz,jak PE poprowadzisz przewodem alalrmowym Φ0,5mm . Uzyskasz mniej.
    IPZ powinno wynosić : Ruziomu + ok.1Ω to maksymalna wartość.

Wiesz dlaczego jest zalecenie na TT ?
    Dlatego,że przewód N w ZE może ulec zerwaniu.
    Efekt to uszkodzone sprzęty za duża kasę.
    Na drogie urządzenia przydałoby się zabezpieczanie "przed przerwą w zerze".
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A tak na poważnie, należałby to zrobić tak jak się robi w TT obecnie. To że uziom w ZK kończy się pół metra niżej nie oznacza, że nie da się zapewnić bezpieczeństwa za pomocą zespołu współdziałających środków ochrony. Należy zacząć od podstawowej rzeczy, dlaczego jest 106Omów i z czego to wynika, dalej będzie prościej.
  • Poziom 26  
    @Pawel_M76 Czy Wystąpiłeś może z pismem do operatora z prośba o określenie układu pracy tej sieci i odniesienie się do tego izolatora w w złączu kablowym?
    CYRUS2 napisał:
    Wiesz dlaczego jest zalecenie na TT ?
    Dlatego,że przewód N w ZE może ulec zerwaniu.
    Efekt to uszkodzone sprzęty za duża kasę.
    Na drogie urządzenia przydałoby się zabezpieczanie "przed przerwą w zerze".

No i czym lepiej niż w TN zabezpiecza przed asymetrią układ TT ?
  • Poziom 7  
    @stonefree Oczywiście złożyłem stosowne pismo i czekam na odpowiedź.

A w kwestiach bardziej formalnych, czy jeżeli uziom przewodu PE znajduje się w przyłączu do budynku i jest on najłagodniej mówiąc wątpliwy, to czy modernizacja tego leży w gestii zarządcy/ właściciela budynku czy ZE? Osobiście wydaje mi się, że to zależy czy przyłącze należy do części zakładu, czy też nie, ale proszę o wypowiedź kolegów.
  • Poziom 42  
    Przecież masz podane gdzie leży granica pomiędzy stronami.
    A zapewnienie ochrony przed porażeniem leży w gestii właściciela obiektu a nie ZE.

Dla mnie osobiście sieć TT w której żyła N została wielokrotnie uziemiona (autor o tym pisze) nie jest już żadnym TT a TN.
    Właśnie z powodu tego uziemienia.
  • Poziom 32  
    kkas12 napisał:
    Dla mnie osobiście sieć TT w której żyła N została wielokrotnie uziemiona (autor o tym pisze) nie jest już żadnym TT a TN.
    Właśnie z powodu tego uziemienia.

O klasyfikacji sieci jako TN-C nie decyduje ilość uziemień. W szczególnym przypadku może być tylko jedno - przy transformatorze. Tak będzie np. w obiekcie z lokalną stacją SN/NN. Decyduje projektant operatora sieci, który stwierdza na podstawie standardów, pomiarów oraz wizji lokalnej, że sieć zapewni, zarówno w trakcie normalnej eksploatacji jak i podczas wybranych stanów awaryjnych bezpieczeństwo odbiorcy tj. wymaganą IPZ. Jeśli sieć zostanie uznana za zbyt "słabą" to zostanie zdegradowana do TT.

Analizuje się wiele aspektów. Rezystywność gruntu - czy uziemienia zapewnią IPZ po przerwaniu PEN. Dwukierunkowe zasilanie złącz (pierścień). Stan techniczny i lokalizację słupów oraz szaf (np. czy mogą zostać uszkodzone w czasie zwykłej kolizji drogowej). Prądy zwarciowe w złączach.
  • Poziom 42  
    Kolego takie sieci TT to energetyka nazywa, że jest to TT, ale przystosowana do zerowania.
    Nie ma słabych sieci. Jest albo uziemiony w stacji przewód N, a jeśli go uziemiono jeszcze w innych miejscach to już faktycznie mamy TN i siłą rzeczy PEN.
    Więc jeśli chcesz sieć TN przekształcić na TT to musisz wszystkie istniejące uziemienia PEN skasować.
    A jeśli jest to linia napowietrzna to należy pozakładać odgromniki na przewód N.
    I raczej zapewniam cię, że nikt się w "modernizacje" w tym kierunku nie bawi, jak i nikt raczej nie buduje nowych linii w tym układzie.
    Przekwalifikowanie linii z TN na TT to jej deklasacja, bo lepiej polegać w ochronie przeciwporażenowej na metalicznym połączeniu z punktem N transformatora niż na rezystancji uziemienia i mieć gwarancję, że wielokrotnie uziemiony PEN złagodzi skutki asymetrii gdy dojdzie do jego przerwania.

Ponadto jak sobie wyobrażasz zmianę z TN na TT bez zmian dokonanych u odbiorców?
    Kto za to zapłaci.

Poczytaj Link
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    Koledzy, zwróćcie proszę uwagę, że nie wiemy gdzie znajduje się przyłącze - czy jest ono oddalone od budynku, czy też zlokalizowane w jego bezpośrednim sąsiedztwie - na przykład we wnęce w ścianie (patrząc na zdjęcia właśnie to bym podejrzewał). Dawniej (a przyłącze wygląda na dość wiekowe) niektóre ZE nie dbały aż tak bardzo o to, co znajduje się w ich złączach i mogły tam być równie dobrze umieszczane wyprowadzenia uziemień budynków. To, co widzimy na zdjęciu nie musi być uziemieniem sieci.

Skoro mamy do czynienia z TT, to autor musi zacząć od początku, czyli od oględzin tego, co ma i pomiarów (w tym pomiaru wartości rezystancji uziemienia, kiedy już je znajdzie).
    Pawel_M76 napisał:
    Co do przekrojów przewodów to te łączące mają 10 mm2
    Ale mnie nie chodziło o przewody łączące zaciski wkładek, tylko przekrój przewodów odchodzących do budynku. Na pierwszy rzut oka wydaje się troszkę zbyt mały, jak na wartość zabezpieczeń. Nie zmienia to faktu, że nawet przy zbyt małym przekroju IPZ nie ma prawa wzrosnąć do tak wysokich wartości, jeśli wszystkie połączenia po drodze i samo uziemienie są w porządku.
    Tak czy owak podejrzewam, że autora czeka sporo pracy, żeby to doprowadzić do ładu.
  • Poziom 1  
  • Poziom 42  
    Bo to nie jest uziemienie sieci.
    To jest uziemienie obudowy złącza i nic więcej.
    Ono ma doprowadzić do tego, aby w przypadku zwarcia fazy z obudową nie pojawiło się niebezpieczne napięcie pomiędzy obudową a podłożem.
    I na pewno do tego doprowadzi.
    Czyli swoją rolę spełni.
    Natomiast w budynku już niekoniecznie.

Autor musi dokładnie wiedzieć z jakim faktycznie układem sieci ma do czynienia.
    Chociaż dla mnie po tym co pisał TT to mżonka.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Witam.
    Ostatnio spotkałem na terenie województwa podkarpackiego,kilkanaście nowo wybudowanych stacji transformatorowych i 98% to stacje w systemie TT.

Pozdrawiam.
  • Poziom 1