Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa

exzabar 11 Feb 2019 18:53 1275 8
Automation24.pl
  • #1
    exzabar
    Level 7  
    Witam serdecznie

    Piec lodówka jak w temacie. Podłączone dwie strefy (1 )podłogówka na sterowniku SUPER CAR oraz (2) kaloryfery na sterowniku TYBOX. Od jakieś czasu zauważyłem, że kaloryfery są bardzo krótko ciepłe a potem mimo ustawienia TYBOXA na zadaną temperaturę zimne. Z pieca zaczęły tez dobiegać niepokojące dźwięki pompy polegające na włączaniu pompy na 2-3 sekundy i wyłączaniu i tak cykl się powtarza z kilkanaście razy po czym pompa się wyłącza.
    Postanowiłem zdjąć przednia ściankę lodówki i sprawdzić co w trawie piszczy.

    Fakty:

    Pompa obiegu kaloryferowego (2) pracuje w 2 -3 sekundowych cyklach (zielone światełko) po czym po kilku nastu cyklach wyłącza się na amen (czerwone światełko na pompie). Co w tym czasie dzieje się z kaloryferami a no troche się tam nagrzeją ale zaraz jak pompa się wyłączy stygną. Ta dziwnie funkcjonująca pompa od kaloryferów (2) jest identyczna jak pompa od podłogówki (1) a typ je to Immergas 3VS15-25/53. Nastawiona w tej chwili na 4,5 w skali 5. Widzę że ma ona dołączą do siebie jakby moduł elektryczny w którym widać płytkę i kontestatory. Postanowiłem też zajrzeć do środka do tej suwanej na szynie skrzynki i tam jest płytka z diodami i jedna z diód o znaczona H10 miga dość szybko na czerwono. Niestety nie wiem jak o czytać ? No ale dalej zrobiłem coś jeszcze czego być może nie powinienem ale skoro pompy wyglądają identycznie rozłączyłem za pomocą kostki podłogówko-wą (1) oraz rozłączyłem identyczną kostkę z (2) kaloryferowej no i podłączyłem żeby sprawdzić czy jak dam sterowanie kaloryferowe do pompy (1) podłogówkowej - identycznej (ta działa dobrze) to czy dalej będzie działać ta pompa stabilnie . No i działa stabilnie.
    Teraz mój wniosek może niezbyt odkrywczy - coś nie tak jest z tą pompą kaloryferową.

    I tu zaczynają się schody bo googlam i takiej samej pompy nie mogę znaleźć w dodatku czasami znajduje mi się na stronach włoskich zamiast firmy immergas jakiś Askoll ale generalnie nic konkretnego nie moge znaleźć nic co by miało cene parametry poprostu nic.

    Dzwoniłem do firmy dissan z Milanowka ktora robiła instalacje i sprzedawała piec ale oni odsyłają mnie do serwisu immergas który na razie obiecał tylko przyjazd.

    Pytanie co robić - czy można tę pompę zastąpić jakąś inna sprawdzona która będzie możliwa do montażu w tym konkretnym miejscu biorąc pod uwagę średnice rurek i podłączenie ?

    Czy piec gdyby podłączyć pompę zastępczą się zbuntuje (po coś chyba jest ta cała elektronika w tej oryginalnej pompie) ?

    Ratujcie - bo serwisant przyjedzie dopiero w czwartek a kaloryfery zimne ?

    Dodano po 10 [minuty]:

    Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa


    Dodano po 13 [minuty]:

    A tak ta pompa działa nagrałem kawałek cyklu:

    https://youtu.be/JVH-e2HQtwk
  • Automation24.pl
  • Helpful post
    #2
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.

    Ta płyta z tą migającą diodą, to centralka DIM, i tam nie ma co szukać przy tej usterce.

    Pompa, to Askoll, i dlatego pod taką nazwą ją kolega znalazł, a logo Immergas jest dlatego, że dla tej marki jest dostarczana przez producenta. W innych markach kotłów te same pompy występują z innymi logami.
    Pompa jest dostępna chociażby przez serwis Immergas.

    Tak można zastosować inną pompę, jeśli będzie miała podobne parametry, i będzie pasowała pod względem rozstawu i średnicy gwintów.

    Można też tą pompę rozebrać i wyczyścić - często zostaje oklejony wirnik osadami magnetycznymi (wirnik w tej pompie jest magnesem trwałym), i pompa się blokuje (zaciera), czyszczenie często pomaga.

    Pozdrawiam.
  • #3
    exzabar
    Level 7  
    Bardzo dziękuję za odpowiedz.Jaką pompę nie rujnująca budżetu poleciałbym Pan w miejsce obecnej tak żeby łatwo dało się zamontować. Nie ukrywam że czyszczenie pompy też wchodzi w rachubę będę miał najwyżej na zastąpienie jakby przestała też działać podłogowka. Ile kosztuje taki oryginał pompy ?

    Dodano po 16 [godziny] 37 [minuty]:

    Kurczę dzwoniłem do serwisu Immergasa w Łodzi z tą pompę (oryginał) chcą 1 156 PLN brutto. Rany boskie - straszne zdzierstwo !

    Mam prośbę - może ktoś pomoże i poda coś powiedzmy do 500 PLN co by ładnie nadawało się do tego pieca bez przeróbek i działało przez kolejne lata ?

    Jeśli nie chcecie Państwo eksperci na forum to poproszę info na maila

    bartlomiej.zabickimałpagmail.com
  • Automation24.pl
  • #4
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.

    Niestety oryginalna pompa jako część zamienna do tego kotła, na dzień dzisiejszy kosztuje 940 zł netto.

    Możesz zamontować każdą inną pompę (najlepiej elektroniczną), aby miała takie same średnicę i rozstaw gwintów, oraz podobną wydajność.
    Oryginalna pompa to: 15-60 / 130, gdzie 15-średnisa gwintów, 60-wielkość pompy (wydajność), 130-rozstaw gwintów.
    Oczywiście wtyczka zasilająca nie będzie pasowała, ale przy zakupie nowej pompy innej marki, standardowo w komplecie jest wtyczka, trzeba tylko zarobić do niej przewody.

    Przykłady:
    GRUNDFOS Alpha 2L 15-60 130
    GRUNDFOS Alpha 1L 15-60 130
    GRUNDFOS UPM3 15-70 130

    Pompa z pierwszej pozycji jest na rynku od kilku lat, i jest raczej najmniej awaryjna, ma trochę większy (dłuższy silnik).
    Pompa z drugiej i trzeciej pozycji, to w zasadzie to samo, tylko pod innym symbolem, i ta trzecia jest troszeczkę mocniejsza.
    Pierwsza i druga są normalnie w sprzedaży, i jak dobrze poszukać, to bez problemu można kupić w zakładanym budżecie 500zł.
    Trzecia w zasadzie nie występuje w normalnej sprzedaży (jest zwykle jako wyposażenie zestawów pompowo-mieszających, pompowo-wymiennikowych, i.t.p.), ale dobrze poszukać, to można kupić.

    Można zastosować również każdą inną o podobnych parametrach (na Allegro można kupić tanie marki nawet w granicach 200zł, ale ich jakość jest raczej wątpliwa).

    Pozdrawiam.
  • #5
    exzabar
    Level 7  
    Wielki dzięki za pomoc i już chyba ostatnie pytanie czy te podane typy pomp w szczególności ta pierwsza mają to przepraszam ale jestem laikiem w tym temacie to co w moim przypadku istotne czyli "sterowanie sygnałem PWM" z tego co wiem do mojej pompy prowadzą tylko 2 kabelki czyli rozumiem że płynie w nich zarówno zasilanie jak i sygnał sterujący pracą pompy. Bardzo zależy mi żeby po przełożeniu pompy działała ona identycznie synchronizując się z automatyka pieca. Nie chciałbym żeby zdarzyło się coś takiego jak czytałem na poście dotyczącym podobnego przypadku że po zamianie pompy ruszyło ogrzewanie ale pompa działała cały czas niezależnie od podgrzewania pieca ( praca ciągła) Podejrzewam, że właśnie chodzi o to żeby nie tylko ja zasilić ale żeby rozmawiała z automatyka pieca☺️.
  • #6
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.

    Słuszna uwaga.
    Pierwsza pompa nie ma sterowania PWM, i pracuje po zasileniu autonomicznie, według nastaw dokonanych na pompie.
    Druga ma sterowanie PWM, trzeba tylko aktywować odpowiednimi ustawieniami na pompie.
    Trzecia w zależności od wersji, np: UPM3 AUTO L tylko praca autonomiczna.

    Pozdrawiam.

    Dodano po 13 [godziny] 19 [minuty]:

    Ale coś mi tu nie pasuje.
    Wielokrotnie byłem przy kotłach tego modelu, wymontowywałem również pompy, i nie przypominam sobie, aby były sterowane sygnałem PWM.
    Nawet teraz sprawdziłem w dokumentacji schematy elektryczne tego modelu kotła, i nie ma w nich sterowania PWM dla pomp obiegowych.
    Tak więc z dokumentacji również wynika, że pompy te pracują jako autonomiczne.

    Napisz dokładnie, ile kabli dochodzi do pompy, albo wstaw wyraźne zdjęcie, żeby było widać przyłącza elektryczne tej pompy.
    Jeśli jest tylko jeden kabel zasilający, to pompa nie jest sterowana sygnałem PWM.
    W przypadku sterowania PWM, do pompy dochodzi oprócz kabla zasilającego, drugi kabel niskonapięciowy, przy użyciu którego jest podawane sterowanie PWM lub 0-10V (w zależności od konstrukcji urządzeń), i może być jeszcze częstotliwościowy sygnał zwrotny o aktualnych obrotach pompy.

    Pozdrawiam.
  • #7
    exzabar
    Level 7  
    Dzięki za czujność. Mam Pan rację.

    Do pompy dochodzi jedna wtyczka z dwoma przewodami. Wygląda to i jest pewnie jak Pan piszę pompą autonomiczna. Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa

    Tak jak pisałem na maila zasugerowałem się postem i bezpośrednią do mnie na maila odpwiedzią użytkownika "archei" sprzed kilku lat.

    Umieszczam zdjęcia żeby rozwiać wszystkie wątpliwości.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa

    Dodano po 13 [minuty]:

    Wychodzi na to że nie potrzebuje pompy z PWM

    Zmierzyłem przy okazji wymiary aktualnej pompy i rzeczywiście potwierdza się że:
    a) 130 mm to rozstaw gwintów

    b) Natomiast na ostatnim dołączonym przez mnie zdjęciu (nie wiem jak mierzyć) ale średnica zewnętrzna gwintu pompy nie licząc mojego mało profesjonalnego pomiaru to około 25- 30 mm lub jak kto woli 2,5 - 3,0 cm - przyznam, ze nie bardzo wiem jak to się ma do tych podanych -cytuje "15-średnica gwintów" Pewnie mylę jednostki lub podaje nie to co trzeba proszę tez o wyjaśnienie żeby potwierdzić że zarekomendowane pompy będą na pewno pasować ?

    I teraz mała dywagacja skoro zbliża się ,moment zakupu pompy i wymiary by Pan łaskawie potwierdził, to przyszła mi myśl że mogę sam ją wymienić. I teraz potrzebuje instrukcje dla laika jak to zrobić krok po kroku w tym moim herculesie. Co zakręcić, gdzie spuścić wodę itd?
  • Helpful post
    #8
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.

    W tym kotle, te pompy nie mają żadnego dodatkowego sterowania (w tym PWM), po za nastawą wydajności pokrętłem na samej pompie.
    Kabel dochodzący do pompy, to tylko jej zasilanie, a kocioł załącza lub wyłącza pompę po przez załączenie lub wyłączenie dla niej zasilania, za pośrednictwem przekaźnika znajdującego się na płytce centralki DIM.
    W czasie gdy pompa jest zasilona, to pracuje autonomicznie według nastawy pokrętłem na niej.

    Zaproponowane pompy we wcześniejszych moich postach będą pasowały.

    Co do wspomnianego tematu analogicznej wymiany pompy, problemy które tam się pojawiły po jej wymianie zostały rozwiązane, i nie były związane z faktem zastosowania innego modelu pompy, niż oryginalna w tym kotle.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2957109.html

    Jeśli chodzi o średnicę gwintów przyłączeniowych, to rozmiar 15 podany w symbolu pompy, nie odnosi się bezpośrednio do średnicy gwintów.
    Pompy te z gwintami przyłączeniowymi 15, mają w rzeczywistości gwinty hydrauliczne 1" (czytaj - 1 cal).
    Analogicznie pompy oznaczone 25 - 1,5", a pompy 32 - 2".
    Tak więc rzeczywiste średnice gwintów są dużo większe, niż by to wynikało z wymiaru w symbolu.
    Oznakowanie takie wynika z tego, że jest to podawana średnica wewnętrzna dla rury stalowej, jaka pasuje do typowego półśrubunka dla danej pompy.
    Czyli typowy półśrubunek dla pompy 15, ma nakrętkę nakręcaną na pompę z gwintem 1", podczas gdy gwint pod rurę w tym śrubunku jest 1/2", a rura stalowa 1/2" ma średnicę wewnętrzną około 15mm.

    exzabar wrote:
    I teraz potrzebuje instrukcje dla laika jak to zrobić krok po kroku w tym moim herculesie. Co zakręcić, gdzie spuścić wodę itd?

    Jeśli chodzi o wymianę pompy, to trzeba:

    -Odłączyć zasilanie kotła od sieci.

    -Zamknąć wszystkie zawory wodne od instalacji do kotła (gazowy też na wszelki wypadek zamknąć).

    -Spuścić wodę z kotła po stronie wody kotłowej (nie woda użytkowa z zasobnika ciepłej wody).

    -Odłączyć kabel zasilający z pompy.

    -Odkręcić pompę na gwintach śrubunkowych (te ze zdjęcia, co się nie zgadzała średnica gwintów). Trzeba uważać podczas wykręcania pompy, aby czegoś nie zalać wodą.

    -włożyć nową pompę (zwrócić uwagę na właściwy kierunek przepływu wody oznaczony strzałką na korpusie pompy, aby był w tym samym kierunku, co na poprzedniej pompie), tak aby wał (oś) pompy był w poziomie.

    -Podłożyć nowe uszczelki (stare usunąć, nawet jeśli się przykleiły, to oderwać i usunąć resztki uszczelek).

    -Skręcić gwinty.

    -Ieśli nowa pompa będzie odwrócona w pozycji innej niż zalecana w instrukcji (np: w przypadku Alpha 2L przyłączem elektrycznym ku dołowi), to odkręcić cztery śruby mocujące silnik pompy do jej korpusu, obrócić do właściwej pozycji, i przykręcić powyższe śruby w kolejności na krzyż, i nie na raz, tylko najpierw lekko, a potem dociągnąć z umiarem (można tego dokonać jeszcze przed wmontowaniem pompy w kocioł).

    -Podłączyć elektrycznie nową pompę (pewnie będzie konieczność zarobienia nowej wtyczki pompy, zachowując właściwą kolejność przewodów zgodnie z oznaczeniami we wtyczce).

    -Uzupełnić wodę do kotła, odpowietrzyć, otworzyć wcześniej zamknięte zawory (kontrolować czy nie ma gdzieś przecieków, w razie wystąpienia przecieku, zamknąć zawory, spuścić powtórnie wodę, i usunąć przeciek).

    -Uruchomić kocioł (UWAGA: w przypadku występowania wycieków, lub zalania podzespołów, nie włączać kotła do czasu usunięcia nieprawidłowości).

    Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, kocioł powinien zacząć pracować prawidłowo.

    Może być konieczność ustawienia parametrów pracy na pompie przyciskami, lub pokrętłem, w zależności od wersji pompy (odpowiednik pokrętła na oryginalnej pompie).

    Uwaga: w przypadku niewłaściwego postępowania, występuje zagrożenie porażeniem prądem, utraty zdrowia i życia, oraz poważnych uszkodzeń kotła i zniszczenia mienia!
    Ze względów bezpieczeństwa, jeśli osoba dokonująca wymiany pompy, nie jest pewna poprawności wykonania tego zadania z zachowaniem bezpieczeństwa, lepiej zlecić to komuś, kto zrobi to poprawnie.

    Hercules Condensing ATB 32 2l Pompa obiegowa strefa kaloryferowa

    Pozdrawiam.
  • #9
    exzabar
    Level 7  
    Zadziałało - zamykam