Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie własnego studia w pokoju do nagrywania instrumentów i wokalu

piotrexxx21 11 Lut 2019 19:19 102 6
  • #1 11 Lut 2019 19:19
    piotrexxx21
    Poziom 3  

Cześć! Mam pytanie, bo chciałbym zrobić studio w domu w pokoju do nagrywania skrzypiec, gitary akustycznej i wokalu. Jak zrobić takowe studio? Czytałem, że dobrym i tanim rozwiązaniem są wytłaczanki od jajek. Czy rzeczywiście jest to dobry pomysł? Jak zrobić dobre studio małym kosztem?
    Pokój ma wymiary 3,5x3x2,5(szerokość, długość, wysokość), ale są w nim różne meble i sufit jest drewaniny? Czy w takim wypadku należy coś robić czy na taki dosyć mały pokój wystarczy to co jest? Czy należy okleić czymś pokój. Dodam, że będę chciał nagrywać mikrofonem pojemnościowym.
    Z góry dzięki za wszystki podpowiedzi.

0 6
  • #2 11 Lut 2019 20:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Podobne tematy już istnieją na forum. Proszę poszukać.

0
  • #3 11 Lut 2019 20:27
    sylvi91
    Poziom 16  

No cóż , ja sie na technice studyjnej nie znam, ale słyszałem o niesamowitych właściwościach bryły wymyślonej przez Pana Janusza Kapustę. Ta bryła to k-dron. Można go wykonać z różnych materiałów. O kartonowych wytłaczankach z jajek na ścianach studia do nagrań dzwięków słyszałem, dlatego pomyślałem o tym aby może zamówić/zrobić wytłaczanki które będą miały kształt k-dronu. Christina Aquilera nagrywała swóje pierwsze utwory w studiu, którego ściany były wykonane z kostek/bloczków w kształcie tej bryły.

Ta bryła łączy w sobie złotą i srebrną proporcję. Gdybyś tak wykończył sciany to rezultat przypuszczam zaskoczyłby wielu.

Ale gdybyś nie miał takiej możliwości aby inwestować w wykończenie ścian, to wytłaczanki od jajek powinny dać wystarczajćy rezultat. Generalnie sądzę, że tak jak w pomieszczeniu do odsłuchu audio na dobrym poziomie, warto wyłożyc sciany i podłogę miękkimi materiałami aby zminimalizować odbicia fali dzwiękowej.

0
  • #5 11 Lut 2019 21:52
    sylvi91
    Poziom 16  

yogi009 napisał:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/K-dron

No i gdzie tu mamy pokazane zastosowanie w studiach nagraniowych?

Nie twierdzę, że się stosuje powszechnie ten kształt w studiach nagraniowych. Ja sobie tego nie wymyśliłem, tylko Pan Janusz K. opowiadał o tym w jednym ze swoich wykładów. Nie pamiętam teraz którym, ale znalazłem artykuły i przytaczam cytaty na potwierdzenie takich rozwiązań.

Cytat:
    - Kiedy dla 19-letniej wokalistki Christiny Aguliery szukano najtańszego studia nagraniowego w Ameryce, okazało się, że najtańsze studio w Las Vegas jest zbudowane z K-dronu. Piosenkarka nagrała tam swoją pierwszą płytę, sprzedała 12 mln kopii. Także jej się K-dron przydał - wskazał gość radiowej Jedynki.

Cytat z artykułu "Janusz Kapusta: poświęciłem swoje życie K-dronowi. " w polskieradio.pl

Ponadto ciut więcej szczegółów w Tygodniku Powszechnym.

Cytat:
    A więc np. pustak o jednej ze ścian uformowanych w dwa sąsiadujące k-drony. Pierwszym budynkiem, w którym go wykorzystano, było hollywoodzkie Alias Studio. – Fasada z sąsiadujących k-dronów niesamowicie się zmienia w zależności od kierunku układania się światła – mówi. – Ale okazało się, że taka powierzchnia, przez swoją trójwymiarowość, również znakomicie rozprasza dźwięk – dodaje i z dumą puszcza wideoklip Christiny Aguilery, na którym widać ją śpiewającą w studiu House of the Blues w Las Vegas. W tle 19-letniej wówczas wschodzącej gwiazdy pop widać ścianę studia wyłożoną k-dronami.

Pokazuje też głośniki w kształcie wydłużonego k-dronu, z membranami umieszczonymi na skośnej ścianie. – Zaprojektował je inżynier Józef Cywiński podejrzewając, że komora powstała w górnej części k-dronu mogłaby poprawić brzmienie niektórych częstotliwości – wyjaśnia. Nie było to jeszcze testowane, ale na pewno takie głośniki – włożone jeden w drugi – byłyby łatwe w transporcie.

Kapusta niestrudzenie projektuje k-dronowe budynki, meble, dekoracje. W 1995 r. nakładem WSiP wydaje książkę „K-dron. Opatentowana nieskończoność”. Gigantyczny, srebrny k-dron o wymiarach 6 na 6 metrów bierze nawet udział w nowojorskiej Paradzie Pułaskiego w 2008 r.

Cytat z: https://www.tygodnikpowszechny.pl/co-sie-kryje-miedzy-szescianami-157006

Ściana z k-dronów. Zdjęcie z kolekcji Pana Janusza Kapusty.

Tworzenie własnego studia w pokoju do nagrywania instrumentów i wokalu

0
  • #6 12 Lut 2019 07:02
    adambyw
    Moderator Akustyka

@piotrexxx21 wytłumienie pomieszczenia stosuje się by zmniejszyć jego pogłos. Jeżeli pomieszczanie takowego pogłosu nie ma zbyt wiele i nie dostaje się on do nagrania możesz taką adaptację pominąć.

piotrexxx21 napisał:
    Czytałem, że dobrym i tanim rozwiązaniem są wytłaczanki od jajek.
    Chyba jako ozdobę, jak ktoś lubi...

Jeżeli pokój nie ma gołych ścian, są w nim meble, jak wspomniałeś drewniany sufit - a dźwięk lubi drewno to na początku nie skupiał bym się na adaptacji pomieszczenia a technice rejestracji dźwięku.

0
  • #7 12 Lut 2019 11:27
    yogi009
    Poziom 42  

Znajomy nagrywał wokal umieszczając mikrofon w... otwartej szafie z ubraniami. I całkiem nieźle to "żarło". W każdym razie efekt w stosunku do kosztów najlepszy :-)

0